Центр професійного розвитку
педагогічних працівників
Вінницької міської ради

Вчителі початкової школи

Сторінка спільноти учителів початкової школи

Фільтри
За типами матеріалів
Всі типи матеріалів
Закони
Постанови КМУ
Державні стандарти
Професійні стандарти
Програми
Накази
Листи
Інструкції
Методичні розробки
Методичні рекомендації
На допомогу педагогу

За напрямками діяльності
Всі напрямки діяльності
Нормативна база
Нова українська школа
Розроблення документів закладу освіти
Матеріали з підвищення кваліфікації
Педагогічна інтернатура
Інклюзивна освіта
Дистанційна освіта
Психологічна підтримка
Питання супервізії
Фахові конкурси
Робота з обдарованою молоддю
Атестація педпрацівників
Не основні напрямки діяльності

Тип файлу Дата публікації Тип матеріалу Назва Напрямок діяльності
...
Фільтри
За типами ресурсів
Всі типи ресурсів
Власні ресурси
Регіональні ресурси
Платформи для організації асинхронної дистанційної освіти (LMS)
Засоби для організації он-лайн зв'язку
Навчальні засоби
Педагогічні засоби
Конструктори вправ
Системи перевірки знань
Тестувальні системи
Репозитарії
Віртуальні лабораторії
Конвертери
Графічні редактори
Аудіоредактори
Нотатори
Відередактори
Редактори коду
Середовища програмування
Офісні пекети

Тип ресурсу Вигляд/Назва
...

17

/04/24
Майстер-клас
63
Майстер-клас №7 курсу «Легендарний EXCEL». Тема: «Переддрукарська підготовка документів»

Готується опис майстер-класу. Наразі ви можете переглянути його , відеозапис за покликанням нижче.

------------------------------------------------------------------

Домашнє завдання.

Використовуючи наданий зразок великої таблиці підготувати її до роздруку. Для цього:

 • обрати А4 формат листка для роздруку,
 • виставити горизонтальну орієнтацію листка,
 • налаштувати режим роздруку таблиці так, щоб на листку помістились всі стовбці.
 • задати область друку (до неї не повинні входити запропоновані в зразку проміжки між частинами таблиці та контрольна нумерація стовбців)
 • створити колонтитули. У верхньому колонтитулі ліворуч розмістити логотип свого закладу, по центру розмістити назву таблиці
 • у нижньому колонтитулі ліворуч розмістити Сллово "Сторінка..." далі номер поточної сторінки документа і через тире повну к-сть сторінок.
 • верхні задаючі рядки таблиці зробити звисаючими (вони повинні повторюватись на кожній сторінці роздрукованого документа.)

17

/04/24
Семінар-практикум
78
Making English lesson communicative: practical ideas

17 квітня 2024 року комунальний заклад «Вінницький ліцей №32» щиро і гостинно зустрів Спільноту вчителів іноземних мов, де відбувся семінар-практикум на тему «Making English lesson communicative: practical ideas» в рамках проєкту «Collaboration for Innovation», який впроваджується в Спільноті вчителів іноземних мов ВМТГ.

Дійсно комунікативний підхід до навчання іноземних мов на сьогоднішній   день є найпопулярнішим у світі. Комунікативний підхід спрямований на практику активного спілкування і розвиток комунікативних навичок від усного та писемного мовлення до читання та аудіювання.

Спікери заходу – вчителі кафедри іноземних мов закладу запропонували учасникам семінару зануритись в методи і прийоми комунікативного підходу, які покликані навчити ефективного спілкування іноземною мовою, а саме: Терлецька І.В. “Communicative Language Teaching”, Іщук М.І.: “Warm-Up Activities that Encourage Communication”, Розуман К.В.: “Teaching Creative Writing to Senior Pupils”, Тушевська.О.Б.  “Making Reading communicative”, Прокопець М.Л. “Engaging Students: Song Activity Ideas”. Учасники заходу відчули себе в ролі учнів і спробували всі запропоновані ідеї на практиці.

Вчителі отримали корисні знання для своєї професійної діяльності та натхнення для подальшої педагогічної творчості.

Висловлюємо щиру вдячність адміністрації комунального закладу «Вінницький ліцей № 32», заступнику директора з навчально-виховної та методичної роботи Артемкіній Тетяні Федорівні,  вчителю-координатору Терлецькій Інні Василівні та вчителям  кафедри іноземних мов закладу  Іщук Марині Іванівні, Тушевській Олені Борисівні, Розуман Катерині Василівні, Прокопець Марині Леонідівні, Чверкун Ірині Володимирівні, Коломієць Олені Ігорівні за теплу гостинну зустріч,  радість очного професійного спілкування, змістовні презентовані матеріали, обмін  досвідом в атмосфері дружньої продуктивної взаємодії!   

Матеріали семінару-практикуму доступні на сайті КУ «ЦПРПП ВМР» за покликанням: https://cprvmr.edu.vn.ua/

12

/04/24
Майстер-клас
74
Майстер-клас №2 курсу «Цифрова графіка в роботі учителя». Тема: «Фотомастерінг та фотомистецтво»

Другий майстер-клас курсу «Цифрова графіка для учителя» був присвячений первинній обробці фото перед тим як ви його будете публікувати, друкувати, сберігати, комплектувати до альбому або якимось іншим способом використовувати. Тобто, щось спільне об'єднує всі ці фото. Очевидно, що це стандартні вимоги, яких бажано дотримуватись для того, щоб в майбутньому, коли ви схочете знову звернутись до цих документів (файлів) було менше мороки з їх обробкою.

На початку заняття ми перерахували всі можливі джерела фотозображень, що зараз ми можемо використовувати. Серед них:

 • цифрові фотокамери,
 • смартфони (вбудовані  в них цифрові фотокамери),
 • старі паперові фото (переведені в цифрові зображення за допомогою планшетних сканерів, або перефотографовані за допомогою цифрових фотокамер),
 • старі негативні або позитивні фотоплівки або слайди (переведені в цифрові зображення за допомогою спеціальних сканерів для таких фотоносіїв),
 • файли на дисках або сервіси збереження фото  (розташовані або на фізичних носіях, або в хмарних інтернет-сховищах),
 • репозитарії фотозображень (платні або безкоштовні набори постановочних фото для дизайнерів та веб-майстрів).

Ми ще раз нагадали про важливість постійної планової роботи зі збереження та впорядкування всіх власних світлин. Це потрібно для збереження історії Вашого життя та майють велику цінність для нащадків. З цією метою, варто використовувати надійні сервіси, як то Google Photos. Важливо фіксувати назви подій, приблизні дати та місце зьомки, а також, імена акторів цих подій. Все це збирається у вигляді альбомів (папок) і зберігається в гугл-акаунті, що дає можливісь їх просто редагувати, переглядати з будь-якого гаджету, та вільно поширювати через покликання (можна цілими альбомами). 

Увага! На даному етапі в умовах війського стану використання та поширення цифрових фото потребує уважності до деталей зьомки.  Пам'ятайте, що ми зараз не знімаємо військових, об'єкти інфраструктури як війської так і цивільної, наслідки терористичних нападів і всього іншого, що може допомогти ворогу ідентифікувати  місце, час та деталі. Будьмо обережними!

LifeHack! Кожен файл в якому збережене цифрове фото, окрім самої  картинки  несе багато іншої пов'язаної інформації, як то:

 • дата та час зьомки,
 • GPS - кординати камери в момент зьомки,
 • технічні налаштування камери (діафрагма, затримка, фокусна відстань об'ктива, ISO-матриці, задіяна роздільна здатність в пікселях, статус використання спалаху, орієнтація камери під час зьомки),
 • ініціали власника,
 • серійні номери камери, тип та назва камери тощо.

Це так звана EXIF - інформація. Її можна підредагувати або знищити, що варто зробити перед тим як публікувати фото десь в соцмережах або месенджерах. Тому знайіть такі EXIF - редактори у вигляді безкоштовних веб-сервісів, або  у вигляді програми і користуйтесть ними.

Далі ми згадали  про ретушування старих фотографій. На прикладі  інструменту відновлення в програмі PICASA  ми спробували виправити вади старого фото. Таким чином можна "чистити" зображення від подряпин, крапочок та плям від пилюки та неякісного висихання та збереження фото негативів.

Далі ми ввели поняття нормалізації фото. В нього ми включили обрізання до стандартного формату, змістове обрізання  фото, вирівнювання горизонту, світловий тюнінг (яскравість, тінь, контрастність) та  кольрова корекція. Всі ці інструменти є в редакторі PICASA. який ми рекомендуємо вам скачати з івнтернета та використовувати в якості робочого інструмента. 

Нижче наводимо кілька покликань для скачування. 

Також, можна з успіхом використовувати графічні можливості продуктів пакету MS Office. В останніх версіях вони стали достатньо потужними, що вирішувати більшість задач, які стоять перед педагогічними працівниками.

З ходом заняття та прикладами використання вищевказаних продуктів ви зможете ознайомитись у відеозаписі за покликанням нижче.

_________________________________________________________________

Домашнє завдання

Використовуючи фоторедактор  PICASA, графічні можливості застосунків MS Office  або за допомогою інших програмних засобів чи web-сервісів  

 • створити  колаж з фотографій створених для ДЗ №1,
 • отримане зображення колажу позбавити кольору, обробити ефектом розмиття ("Blure"),
 • взяти власне фото, та обрізати його (видалити тло)
 • зкомпонувати на одному зображені  оброблений вищеописаним способом колаж (перший шар), обрізане фото автора збагачене тінню (другий шар), напис "Фотороботи ..... ПІБ автора ....." також з тінню.
 • експортувати отримане зображення у графічний файл (формати *.jpg, *.jpeg, *.png) та переслати його  на пошту mmkdovmr@gmail.com  в якості домашнього завдання.

Бажаємо успіхів!

 

11

/04/24
Вебінар
63
Удосконалення конфліктологічної компетентності вчителя: запобігання булінгу

11 квітня 2024 року проведено вебінар «Конфліктологічна компетентність вчителя» для педагогів закладів загальної середньої, дошкільної освіти ВМТГ. Спікер – Жанна Воловодівська, психолог комунальної установи «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР». Мета: вдосконалити конфліктологічну компетентность педагогічних працівників з метою профілактики булінгу в освітньому середовищі.

10

/04/24
Майстер-клас
87
Майстер-клас №6 курсу «Легендарний EXCEL». Тема: «Діаграми та спарклайни»

Майстер-клас було присвячено діаграмам - засобу візуалізації числових рядів (в термінології EXCEL ряд чисел це виствлені в рядочок чи стовбчик числа що знаходяться поруч). Діаграми разом із графіками та схемами належать до важливого засобу передачі інформації, що зветься інфографіка. Потрібно зрозуміти, що зображаються саме числа. Наприклад створимо стовбець цифр. Виділимо його та в меню "Вставити" панель інструментів "Діаграми". Нам варто лише навести курсор на першу кнопку "Гістограми" і в полі введення вже побачимо симпатичну стовбчату діаграмку. Лише залишилося підтвердити свій вибір, щоб вона вставилась.

Для того щоб цей процес став більш керованим, використаємо кнопку "Обрати дані..." з контекстного меню  яке відкривається по натиску на праву кнопку мишки, коли курсор знаходиться в межах діаграми. (Дана функція належить до базових функцій EXCEL, тому вона присутня у всіх версіях програми). У діалоговому віні "Вибір джерела даних" у лівому вікні ми зможемо обирати цілевказівником ряди чисел необхідні для створення рядів стовбців. Вони надалі так і будуть називатися "Рядами даних". А в правому вікні ми можемо обрати ряд, що буде відображатись у якості підпису головної осі. 

Дане діалогове вікно дозволяє у створеній таблиці обирати бажані для відображення ряди або категорії. Це можна здійснити за допомогою прапорців, що встановлені ліворуч від назв рядів та категрій. Це де в чому нагадує роботу фільтрів. Наприклад на малюнку нижче ми можемо побачити, що викнено відображення кількох місяці місяців. Тому на результуючій діаграмі  відсутні стовбці, що відповідають даним місяцям.

Далі ми переглянули різні види діаграм, що споріднені з гістограмами. Це "Стовчасті діаграми"

"Графіки" та "Точкові "

Всі вони створюються подібним чином і застосовуються для відображення якихось числових рядів, що можуть динамічно збільшуватись, наприклад показники чось в розрізі часу.

Цікавий тип діаграм "Пелюсткові". Він стане в нагоді, коли нам треба показати залежність величин від напрямків на сторони горизонту або кута напрямку в циклових процесах. Наприклад на малюнку нижче ми бачимо залежність швитдкості вітру від сторін горизонту (так звану "Розу вітрів")

Дуже популярна "Кругова діаграма". Її варто застосовувати, коли ви хочете показати частини чогось цілого. Наприклад на малюнку нижче зображено створену нами таблицю процентного складу повітря.

Важливо, що ми можемо за допомогою контекстного меню "Формат підпису даних..." добавити біля кожного стовбця гістограми , вузла графіку, кутка пелюстки, або "дольки торту"  кругової діаграми  напис значення величини, чи назву категорії.

В галузі побудови діаграм EXCEL може похвалитися новинкою - "Деревоподібними діаграмами". Насправді, їх краще назвали "Плиткою". На малюнку знизу ми спробували зобразити на малюнку таку діаграму в якій, за допомогою прямокутних областей зображено к-сть населення країн світу. Тут площа прямокутника вказує на відповідну величину.

Далі ми розібрали домашнє завдання. В якості рядів чисел я використовував показники лічильників комунальних послуг. Були взяті абсолютні показники за воєнні місяці ( газ, електрика та вода). Шляхом нескладних обчислень були визначені різниці, тобто  фактичне споживання за місяць кожного з ресурсу.

Далі були побудовані кілька діаграм з різним рівнем наглядності. При цьому використовувались різні типи діаграм для різних рядів даних. Також для більшої наглядності використовувались різні шкали осі. 

В кінці було обрано найбільш інформативний спосіб відображення. Він використовує табличку під гістограмами. Це дозволяє одночасно впорядкувати числа та показати їх стовбцями.

Домашнє завдання.

__________________________

Використовуючи данні лічильників власних чи установи, створити діаграму споживання компослуг за 1-2 роки в стилі запропонованому у демонстраційній вправі. На перевірку здаємо EXCEL файл та JPG зображення діаграми у графічному файлі.

Бажаємо успіхів!

 

05

/04/24
Майстер-клас
368
Серія майстер-класів «Цифрова графіка для учителя». Майстер-клас №1.

Поки готується опис майстер-класу ви можете ознайомитись з відео-записом нижче за покликанням. 

Там же,  ми розмістимо деякі покликання на цікаві статті та презентації присвячені історії фотографії, технічним аспектам фотосправи, фотокомпозиції, фотомистецтву тощо.

________________________________________________

Домашнє завдання №1.

1. Дослідіть всі  режими зьомки та можливості професійного налаштування камери вашого смартфону.  

2. Поцікавтесь в інтернеті або в запропонованих нами матеріалах, які є жанри фотомистецтва. Оберіть ті які вам до вподоби.

3. Зробіть 10 фоторобіт в різних жанрах та/або різних режимах фотозйомки  які доступні на вашому гаджеті, наприклад:

 • Особливо зверніть увагу на спортивний жанр (він же, жанр фотографування тварин або дітей, що актуально для закладів освіти) (мала витримка, велика діафрагма або ISO).
 • Спробуйте нічну зйомку з штатива з використанням великої затримки кілька секунд при великих ISO.
 • Обов'зково, фото зі спалахом, макрофото, панорамне, портретне або у стилі "боке" (якщо він є)

4. Отримані десять фото розміщаємо у презентері MS PowerPoint у вигляді фотоальбому. Підписуємо в якому режимі, з якими параметрами та в якому жанрі зроблене фото.

5. Експортуємо презентацію у  PDF файл та надсилаємо його на пошту mmkdovmr@gmail.com

Бажаємо успіху!

 

04

/04/24
Вебінар
98
Реалізація 11 компетентностей НУШ на уроках іноземних мов

4 квітня 2024 року було проведено захід спільно з вчителями кафедри іноземних мов комунального закладу «Вінницький ліцей №29» на тему "Реалізація 11 компетентностей НУШ на уроках іноземних мов".

Під час заходу вчителі закладу поділились досвідом формування ключових компетентностей НУШ на уроках іноземної мови, а саме польської, німецької та англійської мов.

Метою загальної середньої освіти, яка  визначена  Законом України «Про освіту»,  є різнобічний розвиток, виховання і соціалізація особистості, яка усвідомлює себе громадянином України, здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, трудової діяльності .

У світовій практиці ефективність освіти пов’язується з реалізацією компетентнісного підходу. Поняття ключових компетентностей визначається як сукупність знань, вмінь, навичок та особистісних якостей, які необхідні для успішної адаптації школяра в сучасному суспільстві. Серед них можна виділити навички комунікації, критичного мислення, роботи в команді, навчання впродовж життя, інноваційності та інші.

Компетентнісні результати навчання учнів нової української школи визначено  Державними стандартами початкової та базової середньої освіти.

Базова середня освіта має такі цикли, як адаптаційний (5—6 класи) та базового предметного навчання (7—9 класи), що дають змогу враховувати вікові та індивідуальні особливості розвитку і потреби учнів, а також забезпечити просування індивідуальними освітніми траєкторіями.

ДСБСО окреслено ключові компетентності, якими повиненні оволодіти учні після закінчення кожного з двох циклів.

 До ключових компетентностей належать:

1) вільне володіння державною мовою

2) здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами, що передбачає вміння:

-здійснювати комунікацію в усній та письмовій формі на основі знання функцій мови, ресурсів (лексики, граматики) і норм мови, особливостей основних стилів і жанрів мовлення, типів мовної взаємодії;

-здобувати і опрацьовувати інформацію з різних (друкованих та цифрових, зокрема аудіовізуальних) джерел, критично осмислювати її, використовувати в усній та письмовій комунікації для обстоювання власних поглядів, переконань, суспільних і національних цінностей;

-відповідально використовувати мовні засоби для досягнення особистих і суспільних цілей у життєвих та навчальних ситуаціях, творчого самовираження, спираючись на особливості міжкультурної комунікації та досвід комунікації державною мовою;

-відповідно до ситуації ефективно виражати ідеї, почуття, пояснювати та обговорювати факти, явища, події, обґрунтовувати свої погляди та переконання в усній і письмовій формі у різних особистісних і соціальних контекстах (побутових, навчальних, громадських тощо), спираючись на мовний і мовленнєвий досвід, мовні норми у спілкуванні, соціокультурні реалії та особливості міжкультурної комунікації;

3) математична компетентність;

4) компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;

5) інноваційність;

6) екологічна компетентність;

7) інформаційно-комунікаційна компетентність;

8) навчання впродовж життя;

9) громадянські та соціальні компетентності;

10) культурна компетентність;

11) підприємливість і фінансова грамотність.

Під час проведеного заходу було розглянуто основні напрями, методи, форми і засоби навчання, що дозволять оптимально сформувати всі вищезазначені ключові компетентності в учнів під час уроків іноземних мов.

Висловлюємо подяку вчителю-координатору проєкту Коломійчук Інні Михайлівні  та вчителям  кафедри іноземних мов закладу Гайдаєнко Тетяні Олександрівні, Герасимчук Інні Антонівні, Триандофіловій  Інні Олексіївні, Рибанюк Оксані Іванівні,  Яремі Ірині Олексіївні, Скаблюк Олені Юріївні, Красавцевій Олені Анатоліївні, Ядрову Андрію Леонідовичу, Любунь Юлії Олександрівні, Федоренко Дар’ї Дмитрівні, Базяці Діані Олегівні  за експертний внесок у проведенні заходу в рамках проєкту «Collaboration for Innovation», який впроваджується в Спільноті вчителів іноземних мов ВМТГ.

Матеріали заходу розміщені на сайті КУ «ЦПРПП ВМР». 

03

/04/24
Майстер-клас
141
Майстер-клас №5 курсу «Легендарний EXCEL». Тема: «Швидка аналітика. Зведені таблиці»

Для роботи з великими об'ємами даних попередні методи, як то умовне форматування, закріплення діапазонів, масштабування екрану або навіть пошук (з використанням інструменту пошуку [Ctrl] + [F]) не підійдуть. Діло в тому, що якщо таблиця велика як вшир так і вглиб, нам не оминути перемотування її по екрану за допомогою важельків скролера. А особливо це стає актуальним, коли нам треба внести у деякі клітинки необхідну інформацію, а ці клітинки розташовані далеко одна від одної. Постійні пошуки необхідної клітинки та контроль, щоб вона була у правильному рядку та стовбчику, приводять до втрати продуктивності роботи. В такому разі нам на допомогу прийде операція впорядкування (сортування).

Перше занурення. Інструмент сортування.

EXCEL вміє сортувати рядочки або стовбчики виділеного діапазону, при цьому він буде орієнтуватися на обраний стовбчик або рядочок відповідно. Пояснимо на прикладі. Нехай нам треба певним чином відсортувати список переможців ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з Математики з 6-8 класів. Для цього, подібно до попереднього майстер-класу, скачати необхідний файл з таблицями результатів зі сторінки "Матеріали Всеукраїнських учнівських олімпіад", консолідувати таблиці протоколів необхідних класів в одну велику таблицю та знищити у ній не потрібні стовбці та рядочки.

Live hack! Під час знищення стовців з балами за окремі завдання, можливий такий випадок, що стовбець з сумою балів "зіпсується", тобто, з'являться якісь помилки. Причиною цього є те, що в цьому стовбці знаходиться формула, що підраховує суму балів. При знищені цих балів, формула не знає що їй додавати і сигналить нам помилккою.

Щоб в подальшому цього  уникнути,  варто виділити всю зону з балами та фомулами, скопіювати її в буфер пам'яті ( [Ctrl] + [C] ) і ще раз вставити туди ж  за допомогою правої кнопки мишки та обравши режим вставки "значення".  Тоді замість формул будуть вставлені обчислені ними значення. Тепер ніякі трансформації та перебудови таблиці вже не зможуть змінити ці значення. Див мал. внизу.

Тепер маємо ідеальну табличку для нашого прикладу. Познайомимось із інструментом сортування. Він знаходиться під кнопкою із зображеними на ній "лійкою" (загальноприйнятим символом фільтрування) та літерами А-Я (загальноприйнятим символом сортування). По натиску на цю кнопку відкриється випадне меню де ми побачимо пункти А-Я - сортування за алфавітом чи зростанням числового значення, Я-А - сортування проти алфавіту чи спаданням числового значення та кнопкою "Сортування з налаштуванням".

Перші дві кнопки дозволять вам сортувати виділений діапазон лише по першому стовбчику. При чому, переставлятися будуть рядочки цілком, так, щоб значення в першому стовбчику відповідали обраному порядку.

Так, наприклад, ми можемо відсортувати всі рядки за номером по зростанню, або по спаданню. (Перед цим, обов'язково незабудьте перенумерувати перший стовбець консолідованої таблиці, щоб усі рядочки отримали унікальний номер.)

Але основні можливості цього інструмента вам відкриються при використанні третьої кнопки меню сортування - "Сортування з налаштуванням". Вам відкриється діалогове вікно в якому ви можете точно вказати згідно якого стовбчика ви хочете відсортувати виділений діапазон. 

Наприклад, ви можете відсортувати всю таблицю за стовбчиком D, тобто, за прізвищами учнів. 

Це дає вам можливість, знаючи алфавіт, легко знайти будь-яку дитину за першими літерами його прізвища. 

Live hack! Будьте уважні із прапорцем "Мої дані містять заголовки". Якщо він виставлений, то система не буде брати до уваги перший рядочок виділеного вами діапазону, бо вважатиме, що там міститься заголовок таблиці, який, звісно, у процес сортування не вступає.

Далі ми розібрали цікаву можливість багаторівневого сортування. Пояснимо на прикладі. Якщо налаштувати вікно сортування так як на малюнку нижче (використовуючи кнопку "Додати рівень"), ми можемо так хитро відсортувати таблицю, що  в ній відбудуться послідовно три сортування, при цьому кожне наступне накладається не попереднє. 

В нас спочатку відсортується таблиця по стовбцю G ("Клас"), тобто, від 6 по 8 клас. Далі в кожному класі буде застосовано сортування по стовбцю J ("Сума балів") по спадному порядку, тобто, від кращих результатів до гірших. Далі сортуємо всіх дітей,які отримали однакову к-сть балів за прізвищами по алфавіту (тобто, по стовбцю D). Правда, класно! ;)

Друге занурення. Інструмент фільтрації.

Ще потужнішим є інструмент фільтрації. В нашому спадному меню він позначається лійочками.

Live hack! Для правильного функціонування цього чудового інструменту обов'язковою умовою є наявність одного рядочка вверху над табличкою в якому бажано мати вписані назви стовбців. Якщо його немає, або він не один (наприклад є зліплені в висоту кілька клітинок) то варто просто створити його новенького. Можна і без назв, також буде все робити.

Тепер виділяємо цей верхній рядочок та тицяємо у випадному меню кноку з лійочкою та написом "Фільтр". Бачимо що біля кожної клітинки виділеного рядочка з'вились кнопочки з трикутничками. Це і є кнопки меню налаштування фільтрації таблиці по даному стовбцю. Що ми можемо витворити за допомогою кнопок цього випадного меню.

По-перше ми можемо небагато легше сортувати всю таблицю (зауважте, без її попереднього виділення) використавши перші дві кнопки. А також тут з'вляється цікава можливісь сортувати вміст таблиці за кольором клітинок даного стовбця. Це буває в нагоді, коли нам треба підняти вверх виділені кольором  рядочки. (Наприклад, в олімпіаді є кілька  проблемних учасників, і треба швидко переглянути їх список. Тоді, по ходу роботи, "маркуємо" відповідні клітинки якимось кольором, наприклад, жовтим, та натиснувши на вищезгадану кнопку, виводимо всі жовті рядочки вверх)

По-друге ми можемо відфільтрувати всю таблицю (знову таки, без її попереднього виділення), тобто, залишити на екрані тільки необхідні нам рядочки всі інші сховати. Найпростіше це пояснити на попередньому, "кольоровому" випадку. Натиснувши на кнопку меню "Фільтувати по кольору", ви залишите на екрані тільки жовті рядочки, всі інші будуть сховані. (Вони не пропадуть. Просто "зхлопнуться" - висота їх стане дорівнювати 0). Зручно? Тепер на екрані невелика табличка де є те, що нам треба. Якщо ж нам треба повернути всі рядочки на місце, тиснемо в меню кнопку "Видалити фільтр зі стовбця ..."

Особливо цікаво проходить фільтрація по вмісту клітинок. В момент накладення фільтру на таблицю, програма миттєво читає вміст кожного стовбця, складає та сортує списки унікальних  значень (повторення не враховуються) кожного стовбця  та розвертає цей список із прапорцями ліворуч при натиску кнопки фільтру для кожного стовбця свій. Тепер ви можете поставити прапорці навпроти бажаних значень вмісту. Тоді при застосуванні фільтру залишаться рядочки з обраними вами значеннями у робочому стовбці. Див мал. нижче.

Таким чином ми продемонстрували фільтрацію за назвою закладу освіти з метою визначити к-сть учасників від даного закладу, або прізіища всіх учнів, яких  підготував певний учитель. Див мал. нижче.

Ще крутіша задача. Ми знаємо лиш по батькові учениці, наприклад "Миколаївна". Застосувавши інструмент "Текстові фільтри", ми зможемо "виловити" двох учениць із таким ініціалом. Чим вам не детектив, де супер-пупер комп'ютерний геній - агент ФБР, який з величезної купи даних "витягує" кілька варіантів для подальшого пошуку? ;)

Ще крутіша можливість, коли ми накладаємо послідовно кілька фільтрів на ту саму таблиці, поступово звужуючи коло пошуку. В нашому прикладі ми шукали за допомогою фільтру тільки переможців, а серед них іншим фільтром учнів ВТЛ, ВФМЛ №17 та ВЛ №35. Це так і називається, багаторівневі фільтри.

Третє занурення. Інструмент звідних таблиць.

Даний інструмент в EXCEL прийшов з теорії баз даних. Там він називається перехресні запити. Суть його доволі важко пояснити словами. Краще всього його опановувати на практиці. Але, якщо в двух словах, ми матимемо можливість "розложити" довільну таблицю по одному, двом, або навіть трьом параметрам (стовбцям) так, що всі дані будуть підраховані або просумовані по групам. Важко? А ви як думали?

Тепер розберемо приклад. Спочатку виділимо таблицю яку будемо аналізувати та натиснемо на кнопку "Звідні таблиці". Відкриється  допоміжне вікно "Створення звідної таблиці". У ньому потрібно вказати де буде створюватись звідна таблиця. Є два варіанти: перший - таблиця створюється на новому листку, другий - на тому ж листі що і наша таблиця тільки треба вказати місце поза нею. Що ми і зробимо.

Після цього буде задіяний майстер створення звідної таблиці. Там де буде майбутня звідна таблиця зарезервовано місце і в ньому стоїть спеціальний маркер, Праворуч можна побачити список параметрів  (ними є  назви  всіх стовбців батьківської таблиці, а внизу чотири таємничих поля "Фільтри", "Стовбці", "Рядки", "Значення". 

Таємниці зразу розвіюються, якщо виділити параметр "Заклад освіти" та перетягнути його в поле "Рядки". Ми на зарезервованому місці побачимо список всіх навчальних закладів, що трапляються в одноїменному стовбці батьківської таблиці (доречі, відсортований). Далі зробимо це саме з першим параметром "№ з/п", та перетягнемо  його в поле "Значення". Як результат, звідна таблиця доповниться якимись числами навпроти  кожного  навчального закладу.

Live hack! Важливо, щоб перший стовбець "№ з/п" був заповнений унікальними ідентифікаторами. В нашому випадку, коли ми перенумеровували консолідовану таблицю, ми цю операцію вже здійснилиТепер важливо обрати тип операції, що буде проводитись із цими ідентифікаторами. Оскільки, нам потрібно визначити їх к-сть для кожного з навчальних закладів (тобто, визначити к-сть учасників у олімпіаді з кожного навчального закладу),  натискаємо правою кнопкою мишки на параметрі та обираємо цю операцію у випадному списку. Див. мал. нижче.

Тепер ми маємо список закладів освіти і навпроти кожного к-сть учасників з кожного закладу. 

Якщо добавити в поле "Стовбці" параметр "Сума балів", то отримаємо чотири стовбці в яких буде вказано кількість І, ІІ, ІІІ місць та к-сть учнів які не отримували місць. До того ж, в п'ятому стовбці ми знову таки побачимо к-сть учасників з кожного закладу (тобто, суму попередніх чотирьох). А під таблицею з'явиться рядок, що підсумує загальну к-сть І, ІІ, ІІІ місць та к-сть учнів які не отримували місць по всьому списку. 

Та це ж готовий звіт про проведення олімпіади зроблений двома, трьома рухами! Тому то  інструмент звідних таблиць і називають королем числової аналітики.

Далі було пояснено як виконувати домашнє завдання. Для нього необхідно озброїтись справді великою таблицею. Ми для демонстрації можливостей EXCEL обрали таблиці результатів участі випускників України в ЗНО минулих років. Ці таблиці відкриті для скачування на сайті  Українського центру оцінювання якості освіти.  

Що ми робити:

 1. Відкрили таблицю  OpenDataZNO2018.7z (22.4 Mb). Звернули увагу на те, що вона  збережена  у форматі CSV ( "comma-separated values" - в перекладі   "значення, розділені комою" (або іншим  символом)). Це популярний формат перенесення табличної інформації між базами даних та табличними процесорами. Важливо знати, що в ньому зберігається лише інформація  про дані в таблиці без форматування.
 2. Далі оцінили величину таблиці. Оскільки в ній третина мільона (більше 300 000 рядочків) та кілька десятків стовбців! Незабуваймо, що оскільки дані таблиці повинні бути поміщені в опративну пам'ять комп'ютера, то цієї оперативної пам'яті в слабеньких машинах може і нехватити. Та навіть на потужних машинах всі маніпуляції з такими BigDatа- монстрами проходять зі значними затримками. Тому і стає актуальною задача зменшити к-сть інформації до необхідного мінімуму.
 3. Розібравшись зі структурою таблиці (тобто, що знаходиться в кожному стовбчику) ми змогли визначити необхідні нам стовбці. Інші ми просто знищили. Таким чином. значно зменшили навантаження на комп'ютер.
 4. Впевнились, що  перший стовбець містить унікальний ідентифікатор. Це необхідно для роботи звідних таблиць. (Див. Life Hack вище).
 5. Застосовуючи інструмент фільтрування виберемо зі всього списка лише рядки, що належать роботам учасників з м. Вінниці, з них лише записи, що належать цьогорічним випускникам,  з них  лише учасників, що навчаються в "ВЛ №15". (Використовуємо багаторівневу фільтрацію)
 6. На цьому етапі в нас залишилось лише 39 рядочків, що відповідає реальній к-сть учасників ЗНО 2018 року з цього закладу освіти. Перенесемо, що отримали (простим копіюванням) на новий листок. Тепер працювати стане набагато простіше, бо не треба буде маніпулювати третиною мільйона рядочків. Робота піде швидше.
 7. Знайшли стовбці, що відповідають результатам ЗНО з української мови, історії, математики. Всі інші знищили. 
 8. Використовуючи інструмент звідних таблиць зробили  кількісний зріз успішності учнів в ЗНО з математики.

_________________________________________________________________

Домашнє завдання

Користуючись  вище згаданим алгоритмом,  створити  кількісний зріз успішності учнів "ВФМЛ №17" в ЗНО 2019 року з математики.

Таблицю результатів ви зможете скачати з офіційної сторінки Українського центру оцінювання освіти

Домашнє завдання здавати у вигляді Excel файлу на пошту metiska64@gmaul.com

Бажаємо успіхів!

 

29

/03/24
Вебконференція
92
Сучасні заклади освіти 2024 ! Формування ключових компетентностей учасників освітнього процесу: практики та перспективи.

В рамках проведення XV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти 2024», комунальною установою «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» проведено вебконференцію «Формування ключових компетентностей учасників освітнього процесу: практики та перспективи» з метою презентації професійних досягнень, сучасних наукових розробок і педагогічних практик, обміну досвідом, пошуку дієвих рішень щодо розвитку освіти.

Під час заходу було висвітлено досвід роботи закладів освіти ВМТГ  щодо впровадження здоров’язбережувальної компетентності в освітній процес сучасного закладу освіти, формування адаптивної поведінки та здійснення корекційної роботи з учнями з особливими освітніми потребами в інклюзивному середовищі НУШ в умовах воєнного стану, формування дослідницьких умінь учасників освітнього процесу засобами STEM-освіти, науково-методичний супровід професійної діяльності вчителів мовно-літературної освітньої галузі в контексті формування цінностей та життєвих компетентностей школярів в умовах воєнного стану,  критичне мислення як ключова компетенція медіаграмотності,  організація освітнього процесу навчального закладу для подолання  освітніх втрат та розривів.

Модератором заходу була консультантка КУ «ЦПРПП ВМР», к.пед.н. Алла Олегівна Лановенко.

Доповідачі заходу:

1. Грушко Володимир Васильович, заслужений працівник освіти України, завідувач відділом спортивної та фізкультурно-масової роботи КЗ «Вінницький міський палац дітей та юнацтва імені Лялі Ратушної»: «Практичні аспекти впровадження здоров’язбережувальної компетентності в освітній процес сучасного закладу позашкільної освіти»;

2. Кравчук Алла Дмитрівна,  учитель початкових класів,  КЗ «Вінницький ліцей №9»: «Формування здоров’язбережувальної компетентності учнів засобами експериментально-дослідницької діяльності».

3. Львовська Світлана Миколаївна, асистент вчителя у класі з інклюзивним навчанням комунального закладу «Вінницький ліцей №6»: «Формування адаптивної поведінки дітей молодшого шкільного віку з особливими освітніми потребами».

4. Сокольвак Олена Костянтинівна, заступник директора з навчально-виховної роботи КЗ «Вінницька початкова школа №5»: «Здійснення корекційної роботи з учнями з особливими освітніми потребами в інноваційному інклюзивному середовищі НУШ в умовах воєнного стану»

5. Когут Тетяна Петрівна, заступник директора з навчально-виховної роботи КЗ «Вінницький ліцей №23»: «Формування дослідницьких умінь учасників освітнього процесу засобами STEM-освіти».

6. Нежданова Лілія Іванівна, учитель української мови та літератури КЗ «Вінницький ліцей №30 ім. Тараса Шевченка»: «Науково-методичний супровід професійної діяльності вчителів мовно-літературної освітньої галузі в контексті формування цінностей та життєвих компетентностей школярів в умовах воєнного стану»

7. Сичевська Наталя Сергіївна, заступник директора з навчально-виховної роботи КЗ «Вінницький ліцей №29»: «Критичне мислення як ключова компетенція медіаграмотності»

8. Колійчук Світлана Григорівна, заступник директора з навчально-виховної роботи КЗ «Вінницький фізико-математичний ліцей №17»: «Організація освітнього процесу навчального закладу для подолання  освітніх втрат та розривів: на прикладі комунального закладу «Вінницький фізико-математичний ліцей №17».

До заходу долучились як освітяни Вінницької міської територіальної громади, так і з інших регіонів України.

Інформація про переможців конкурсу з тематичних номінацій та отримані закладами ВМТГ нагороди  розміщена на офіційному сайті міжнародних виставок  в розділі «КОНКУРСИ».

Дякуємо організаторам XV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти 2024» за високі нагороди та плідну співпрацю!

Запрошуємо до участі в Шістнадцятій міжнародній виставці "Інноватика в сучасній освіті", яка відбудеться 23-25жовтня 2024 року!

 

29

/03/24
Вебконференція
82
Сучасні заклади освіти 2024 Утвердження української національної та громадянської ідентичності – шлях у майбутнє

Сьогодні, 29 березня 2024 року, в рамках проведення XV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти 2024», комунальною установою «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» проведено вебконференцію «Утвердження української національної та громадянської ідентичності – шлях у майбутнє».

Під час освітнього івенту презентували досвід роботи педагогічні працівники ВМТГ.

Гаврилюк Наталія Анатоліївна, учитель української мови та літератури КЗ «ВЛ №13» виступила з темою «Використання елементів фольклору та народознавства в освітньому процесі як одна з умов формування української національної та громадянської ідентичності».

Батирєва Ірина Миколаївна, вчитель історії КЗ ВЛ №34» озвучила тему «Формування й утвертдження української національно-культурної та громадянської ідентичності школярів в умовах російсько-української війни».

Матковська Ірина Анатоліївна, вчитель історії, громадянської освіти КЗ «ВЛ №18» презентувала кейс  «Формування української ідентичності за допомогою елементів нематеріальної культурної спадщини в закладі загальної середньої освіти».

Уляніцька Інна Володимирівна, вихователь-методист КЗ «ЗДО №33 ВМР» висвітлила тему «Українське село – осередок формування поняття національної культурної спадщини у дошкільників».

Коваль Ольга Валеріївна, учитель географії та Захисту України КЗ «ВГЛ №1» в своєму виступі розкрила тему «Формування екологічної свідомості учнів, як складової національно-патріотичного виховання».

Пляцок Анна Олексіївна, завідувач КЗ «ДНЗ №3 ВМР» продемонструвала напрацювання з теми «Створення безпечного освітнього простору у закладі дошкільної освіти в умовах воєнного стану».

Модератором заходу була, директорка КУ «ЦПРПП ВМР Альона Дідик.

Дякуємо нашим промовцям за змістовні, творчі, креативні виступи.

Дякуємо учасникам з різних куточків України, що долучились до нашого освітнього івенту!

Дякуємо організаторам XV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти 2024»!

До наступних зустрічей!

28

/03/24
Семінар-практикум
104
Професійні компетентності.Складові та шляхи розвитку

28.03.2024 року відбувся семінар-практикум для педагогів -інтернів ВМТГ на тему " Професійні компетентності. Складові та шляхи розвитку". Про вагоме значення підвищення кваліфікації педагогів (форми, суб'єкти, порядок визнання сертифікатів) учасників інформувала спікер - Альона Дідик,  директор КУ " ЦПРПП ВМР". Акценти були розставлені на важливості здійснення професійного розвитку педагогів у відповідності до положень Професійного стандарту вчителя ЗЗСО  (2020), який дає змогу вчителям визначити сильні і слабкі сторони професійного розвитку, удосконалювати, програмувати ріст власного кваліфікаційного рівня. Увагу інтернів було звернуто на порядок проходження атестації педагогічними працівниками відповідно до чинного Положення про атестацію педагогічних працівників.

Дотримання ст.42 Закону України " Про освіту"- вагомий чинник змін в освітній сфері України, який має глибоку пролонговану дію.Такі аргументи були наведеня у виступі консультанта Центру Клавдії Маліцької.Слухачі отримали рекомендації щодо  практики дотримання академічної доброчесності всіма учасниками освітнього процесу.

Діагностичне анкетування інтернів мало за мету визначити  динаміку набутих практичних компетентностей у порівнянні із зробленою самооцінкою на початок проходження інтернатури із потребами професійного росту на завершальному її етапі.

Свої думки, позиції щодо ролі, граней педагогічного професіоналізму, соціальної ролі вчительства висловили учасники семінару під час інтерактивної вправи " Хто такий вчитель". 

 

28

/03/24
Семінар-практикум
78
Інноваційні ресурси професійного розвитку вчителя іноземної мови: нові підходи і можливості

28 березня 2024 року комунальний заклад «Вінницький ліцей #22» надзвичайно гостинно зустрів  нашу Спільноту вчителів іноземних мов ВМТГ!

В рамках проєкту «Collaboration for Innovation» спільно з комунальним закладом «Вінницький ліцей №22» було проведено  семінар-практикум: Інноваційні ресурси професійного розвитку вчителя іноземної мови: нові підходи і можливості.

Це був захід в форматі міні-едкемпу, під час якого вчителі-учасники заходу  опрацьовували запропоновані  теми на майстер- класах, які проводили вчителі іноземних мов комунального закладу «Вінницький ліцей №22».

Вчителі - автори майстер-класів опрацювали з учасниками такі теми: Гарбузко Наталія Григорівна: «Гейміфікація в сучасному освітньому процесі з іноземної мови в НУШ»,  Заверюха Олена Василівна, Кулібаба Антон Сергійович: «Як штучний інтелект може змінити роботу вчителя англійської мови»,  Божок Наталія Володимирівна, Тромсюк Тетяна Анатоліївна: «Smart –технології: сучасний підхід до викладання англійської мови».

 Майстер-класи були дійсно  цікавими, сучасними, динамічними, професійними!

 Вчителі - учасники заходу отримали корисні знання  для своєї професійної діяльності та натхнення для професійної творчості, адже заходи в форматі  офлайн,  зустрічі з колегами, позитивна робоча атмосфера  особливо надихають вчительство,  сприяють професійному спілкуванню і розвитку.  

Висловлюємо щиру вдячність адміністрації комунального закладу «Вінницький ліцей № 22», зокрема завучу з навчально – виховної роботи Соловйовій Ірині Миколаївні, а також голові методичного об’єднання вчителів іноземних мов закладу, вчителю-координатору проєку «Collaboration for Innovation» Сіленко Тетяні Валентинівні, а також вчителям кафедри іноземних мов закладу  за активну,  ефективну та позитивну співпрацю, за зміст та форму організації заходу, за численну кількість практичних матеріалів для вчителів!

З матеріалами можна ознайомитись на сайті КУ «ЦПРПП ВМР».

27

/03/24
Майстер-клас
156
«Легендарний EXCEL» №4 «Аналітика великих таблиць»

На четвертому майстер-класі курсу “Легендарний EXCEL” ми розбиралися із інструментами візуального аналізу великих таблиць. Необхідність цих інструментів стає очевидною, коли ми маємо справу з таблицями настільки великими, що при нормальному перегляді вони не поміщаються на екрані і нам доводиться користуватися скролінгом для перетягування таблиці в необхідну для перегляду область. Коли ж ми зменшуємо масштаб перегляду, густина клітинок збільшується настільки, що неможливо щось розгледіти. В такому разі стануть в нагоді інструменти, що дозволяють “підсівтити” (тобто виділити контрасним кольором) шукані клітинки.

​На початку заняття ми вирішили проблему переводу комп’ютера на українські регіональні налаштування. Тепер грошовий формат даних по замовчуванню буде відображатись гривнями. Для цього в Налаштуваннях Windows потрібно послідовно обрати пункти Час і мова -> Мова і регіон. У випадаючому списку Регіональний формат обираємо Українська (Україна)

​Далі ми розібрали цікаву можливісь використання табличних процесорів для поточно фінансового обліку.

Уявімо, що ми веземо дітей на екскурсію. Нам потрібно, маючи список дітей, створити щось на кшталт таблиці в яку ми будемо вписувати здані гроші та поточні витрати. У випадку, коли діти їх здають не одночасно, коли немає багато готівки для видачі решти, коли одна дитина здає за кількох і треба вирахувати, скільки треба віддати, коли по дорозі гроші доздаються на якісь поточні витрати і т.д. В такому разі звичайний паперовий список стає вкрай незручним і потребує багато часу на опрацювання.

​Пропонуємо в цьому разі використовувати EXCEL таблиці. Вони допоможуть швидко вирахувати суму зданих грошей чи необхідну решту, та дозволять, при необхідності швидко розширити к-сть стовбців для групових розрахунків у випадку нових витрат. Для цього зручно використати мобільну версію EXCEL, яку можна безкоштовно скачати на смартфон. Використанню мобільної версії EXCEL ми присвятимо трохи часу в рамках нашого курсу.

_____________________________________________________
​Далі ми розібрали цікаву вправу для демонстрації функцій роботи з масивами, а саме СТОЛБЕЦ (COLUMN)та СТРОКА(ROW). Вони дозволять нам визначити номер стовбчика та рядочка на перехресті яких лежить вказана клітинка.


Для тих, хто погано пам’ятає шкільний курс математики дану вправу можна пропустити :)


​Ми спробували створити функцію, що визначить відстань виміряну в умовних клітинках. Якщо клітинка від вказаної знаходиться по горизонталі чи вертикалі, то проблем немає. Нехай в нас є клітинка з адресою О14 (на скіншоті знизу вона позначена червоним). По горизонталі (тобто, вздовж того ж рядочка що і червона) відстань легко знайти як різницю номера стовбця червоної клітинки та даної завдяки формулі


= СТОЛБЕЦ($О$14) - СТОЛБЕЦ (Адреса шуканої клітинки)

Зверніть увагу, що адреса червоної клітинки абсолютна. 

Подібно до цього, можна визначити відстань до вертикальних сусідів (тобто, клітинок розміщених вздовж того ж стовбця що і червона) завдяки формулі

= СТРОКА($О$14) - СТРОКА(Адреса шуканої клітинки)


​Але для визначення відстані до клітинок, що знаходяться по діагоналі потрібно буде застосувати формулу Піфагора.


​Переведемо її в EXCEL формат.

= КОРЕНЬ ( СТЕПЕНЬ ( СТОЛБЕЦ($О$14) - СТОЛБЕЦ (Адреса шуканої клітинки); 2) + СТЕПЕНЬ ( СТРОКА($О$14) - СТРОКА(Адреса шуканої клітинки); 2))

​При застосуванні її до всіх клітинок виділеного діапазону (звісно, не включаючи червону) ми отримуємо нижче зображену таблицю. Що цікаво, число в довільній клітинці діапазону залежить від відстані до червоної клітинки в центрі.

​Саме зараз ми використаємо інструмент, що дозволить надати клітинкам кольору тла згідно величини числа що міститься у ньому. Даний інструмент називається Умовне форматування. Вам варто лише виділити необхідний діапазон та обрати один з варіантів підпункту Кольорові шкали пункту меню Умовне форматування

Як бачите чим більше число в клітинці, тим зеленіше стає тло клітинки. Це дозволяє візуально оцінити вміст клітинок без оцінки числових даних, що може бути корисним для швидкісного аналізу великих об’ємів числової табличної інформації. 

___________________________________________________________

 

Далі ми розібрали цікаву вправу, яка може бути корисною для адміністраторів усіх закладів освіти (і не тільки закладів освіти). В кожній установі є вахтери-сторожа, що зазавичай працюють на неповному навантажені по-добово в ніч, згідно плаваючого графіку виходу на роботу. Тобто, якщо у Вашій установі працюють 4 сторожі, то вони виходять по-черзі кожен раз в 4 дні.

Для них треба скласти графік виходу на роботу на цілий рік вперед помісячно. Спробуємо це зробити з використанням інструменту умовного форматування.

 

Спочатку давайте створимо рядок з 366 дат 2023-2024 навчального року. Для цього в якусь клітинку в лівому боці нової таблиці вносимо дату 01.09.2023 та розтягуємо її з нарощенням дати праворуч в рядок. Таким чином, доходимо до 31.08.2024

 

Відформатуємо отримані клітинки дат так, щоб дата відображалася лише за допомогою числа, що включає по дві цифри. Тобто 01.09.2023 перетвориться в 01 а 31.08.2024 в 31. Для цього використаємо шаблони підпункту Всі формати вікна Форматування клітинок.

Далі над кожним місяцем об’єднаємо клітинки та добавимо назви цих місяців. (При цьому можна в першу об’єднану клітинку над вересневими числами вписати слово ВЕРЕСЕНЬ та протягнути її праворуч, при цьому місяці автоматично перерахуються та повставляються у відповідні об’єднані клітинки.)

Тепер створимо під числами новий рядок пустих клітинок та повставляємо в них номер дня неділі. Для цього використаємо формулу

=ДЕНЬНЕД(D6;3)

Де D6 - адреса клітинки, в якій стоїть дата (та що вже відображається числом), а 3 - параметр, що вказує порядок підрахунку днів тижня. В нашому випадку, дні тижня будуть рахуватися від понеділка - 0 до неділі - 6. (До речі, таких порядків є багато, вони можуть бути різними в залежності від регіональних та національних вподобань. Наприклад, американці першим днем тижня вважають неділю). Як бачите, П’ятниця - 01.09.2023 року відповідає номер 04, Суботі - 05, Неділі - 06, Понеділку - 01 і т.д.

Але нам зручно було б мати не номери, а позначки днів тижня, типу “ПН”, “ВТ”, “СР” і т.д. Тому створюємо табличку відповідності номерів - позначкам (на малюнку вона зафарбована зеленим кольором), та іменуємо цей діапазон “Дні_тижня”. Тепер, використовуючи добре знайому вам функцію ВПР, в новоствореному рядку нижче номерів днів тижня повставляємо відповідні позначки. Рядок з номерами тижня сховаємо та дописуємо ліворуч від отриманого розкладу днів тижня список прізвищ сторожів. 

Тепер, спробуємо відначити іншим кольором клітинки, що відповідають вихідним дням. Для цього і використаємо інструмент Умовного форматування. Цього разу ми скористаємось методом зафарбовування клітинок згідно правила, що базується на формулі. Принцип роботи такого методу полягає в тому, що ми виділяємо деякий діапазон, а потім створюємо формулу, при виконанні якої (тобто, коли її результат буде істиною) даний діапазон буде форматований вказаним способом.

В нашому випадку, діапазон D9:D12 буде зафарбовано блакитним кольором, якщо поле зверху міститиме стрічку “СБ”. Після протягнення даного діапазону праворуч по всій таблиці, всі суботи будуть виділені.

Таким самим чином виділяємо всі клітинки під позначкою “НД”.

Далі, завдання розподілити по 8 год по черзі кожному сторожу. Розміщаємо вісімки в шаховому порядку. Обмежимось поки що чотирма стовбцями. Тепер застосуємо формулу, яка спрацьовує, коли вміст клітинки не пустий, тоді сама клітинка зафарбовується червоним.

 Протягуємо діапазон, що містить чотири вісімки до кінця таблички Таким чином у нас вийде гарненький графік чергувань на весь навчальний рік. 

Тепер залишається скопіювати їх помісячно у WORD, дооформити  та сконвертувати в PDF для роздруку та збереження. Нижче зображено вигляд PDF документа (в ньому три сторінки з трьома графіками, на малюнку першbq)

_________________________________________________________________________

Домашнє завдання :

 • на свому матеріалі створити подібну таблицю в EXCEL (можна обмежитись трьома місяцями вересень, жовтень, листопад 2023 року,
 • скопіювати отримані таблиці помісячно в WORD,
 • дооформити їх шапкою та місцем для затвердження керівникоv,
 • отриманий електронний WORD-документ сконвертувати в PDF

Завдання здаємо у вигляді файлу *.xlsx (формат EXCEL 2007 і більш пізніших версій)  та PDF файлу з трьох стрінок

Файли присилаємо на пошту metiska64@gmail.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Нижче ви зможете побачити покликання на відеозапис заняття.

26

/03/24
Тренінг
48
Корисні думки. Звіряємо думки і реальність

26 березня 2024 року психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» Жанна Воловодівська провела тренінг на тему «Корисне мислення звіряємо думки і реальність».

Учасниками тренінгу були педагоги закладів загальної середньої та закладів дошкільної освіти Вінницької міської та Вороновицької територіальних громад.

В ході тренінгу говорили про процес мислення та продукування думок. Виконуючи вправи, вчилися ставитись до своїх думок, як до думок, а не як до достовірних фактів, вчилися з ними взаємодіяти, щоб думки не послаблювали нашу психологічну стійкість, а навпаки підкріплювали нас.

Педагоги відмітили, що пропрацьовані вправи, корисні будуть також у роботі з дітьми та колегами.

25

/03/24
Вебінар
51
Формування і розвиток критичного мислення на уроках іноземної мови

25 березня 2024 року комунальна установа «Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради» у співпраці з ТОВ «Приватна школа «ХАБ Скул»» в рамках проєкту «Collaboration for Innovation» провели вебінар для Спільноти вчителів іноземних мов на тему «Формування і розвиток критичного мислення на уроках іноземної мови».

Під час заходу вивчались питання про критичне мислення і як  його розвивати під час уроків іноземної мови, технології розвитку критичного мислення у молодших школярів та  школярів старшої школи (5-11 класи).

Критичне мислення є важливою навичкою людини 21 століття. Це не тільки модний тренд в освіті. Як зазначено в Концепції Нової української школи, розвиток критичного мислення є одним з наскрізних завдань освітнього процесу. Використання методів розвитку критичного мислення учнів під час уроків є дійсно необхідною умовою формування майбутнього фахівця. Саме вчителі повинні всебічно сприяти формуванню свідомого підходу до споживання інформації серед молоді, навчаючи учнівство аналізувати й перевіряти джерела та достовірність інформації, визначати проблеми, ставити запитання; порівнювати, синтезувати, оцінювати інформацію з будь-яких джерел; розглядати з різних сторін, висувати альтернативи та оцінювати їх; формулювати аргументи, робити свідомий вибір на основі власних суджень; приймати обґрунтовані самостійні рішення.

 Вчителі іноземних мов приватної школи «ХАБ Скул» Москаленко Михайло Віталійович, Ревтова Ганна Василівна, П'ятак Алла Володимирівна, Захаревич Наталія Василівна запропонували спільноті вчителів низку інструментів та вправ з власного досвіду  для розвитку критичного мислення, адже воно розвивається через конкретні вправи за умов постійної практики.

Учасники заходу також опанували використання сервісу   tricider.com  для освітньої взаємодії, який дозволяє проводити з учнями мозковий штурм, дискусії, дебати, збирати ідеї, аргументи та проводити голосування за найкращу ідею.

Висловлюємо вдячність вчителям іноземних мов приватної школи «ХАБ Скул» за продуктивну співпрацю та бажання ділитись своїми професійними здобутками з  колегами  у нашій спільноті!

Матеріали заходу розміщені на сторінці спільноти вчителів іноземних мов на сайті КУ "ЦПРПП ВМР" за покликанням: https://cprvmr.edu.vn.ua/

22

/03/24
Майстер-клас
177
«Легендарний EXCEL» №3 «Адресація клітинок. Формули.»

Третє заняття курсу "Легендарий EXCEL" ,було присвячене формулам. Це основний рушій EXCEL, що принципіально виділяє цю програму серед всіх інших. Суть поняття формула була пояснена на простих прикладах. Далі ми нашвидкоруч переглянули деякі бібліотеки формул (функцій) та спинились на самих популярних.

 • Наголосили на необхідності брати стрічкові величини, що використовуються у формулах у подвійні лапки. ( = "мама")
 • Розібрали прості математичні операції додавання ( = 23454 + 34568), віднімання ( = 23454 - 34568), множення ( = 23454 * 34568) та ділення ( = 23454 / 34568)
 • Перейшли з операцій над числами до операцій над адресами. Показали, що можна за допомогою інструмента  "Впливаючі клітинки"   наочно показати за допомогою стрілок звідки береуться дані для обчислення у формулах.
 • Пояснили, що таке відносні, абсолютні та мішані адреси. Наголосили, що тип адресації можна змінювати за допомогою натиску на "гарячу клавішу" [F4] в наступному цикловому порядку.

 • Розглянули популярну функцію з бібліотеки фінансових функцій БС. Вона дозволяє розрахувати дивіденди з покладених на банківський депозитний рахунок грошей.  Кінцева сума, що отримується залежить від початкової суми, довжини періоду нарахування, кількості періодів та, звісно, процентної ставки. 

 • Розглянули популярні функції математичної бібліотеки. Продемострували формулу =РИМСКОЕ(), що переводить числа з абабської системи числення в  римську.
 • Нагадали, що з бібліотеки статистичних функцій ми будемо використовувати лише функції =СЧЕТ  (обрахування числа непустих клітинок, та подібних функцій) та  = СРЗНАЧ (обрахування середнього арифметичного, та подібних функцій)
 • Нагадали, що в бібліотеці інженерних функцій є цікаві для вчителів інформатики та математики функції конвертації чисел в різні системи числення (двійкову, восьмиричну, десяткову, шістнадцятиричну)

Перша вправа мала за мету показати необхідність мішаних адресацій. Ми побудували таблицю Піфагора. В цій таблиці задаються рядок та стовбець чисел від 0 до 10. Потім за допомогою операції множення та мішаних адрес, що покликаються на числа з базового рядка та стовбця, знаходимо добуток чисел. Таку табличку ви можете знайти на форзаці учнівських зошитів, або підручників з математики молодших класів.

Наступна вправа. Ми створили невелику таблицю - базу даних, що дає можливість автоматизувати створення кошторисів закупівель продуктів харчування. Опишемо алгоритм роботи.

1. Створюємо список товарів (в дужках вказуємо одиницю розфасовки товару) 

2. Навпроти кожного товару  вказуємо ціну на одиницю розфасованого товару. (Зверніть увагу на позначку грошової одиниці. Її можна встановити через діалогове вікно "Властивості клітинки")

3. Використовуючи інструмент "Перевірка даних" ми створюємо випадаючий список з назв товарів у вказаній клітинці.

4. Розтягуємо клітинку з випадаючим спискам донизу, таким чином створюємо заготовку, що дозволить швидко вибирати у клітинках необхідний список товарів.

5.Створюрємо формулу, яка виставляє навпроти обраних товарів їх ціни. При цьому зверніть увагу, що використовується формула вертикального пошуку з бібліотеки "Покликання на масиви". При використанні цієї формули велике значення має адреса таблиці в якій буде проходити пошук. Важливо, щоб ви закріпили її абсолютною адресою. В нашому прикладі це вказаний нижче на малюнку діапазон. 

6. Розтягуємо цю формулу також донизу. При появі помилок варто використати попередню формулу обгорнути формулою ЕСЛИОШИБКА, що дозволить уникнути появи символів помилок, що з'являються біля пустих задаючих клітинок. Таким чином,  ми отримуємо таблицю, що дозволить вільно обирати товар, а ціна його в сусідній клітинці буде з'ялятися автоматично. 

7. Доповнюємо таблицю стовбцями "К-сть одиниць товару" та "Сума". В клітинку "Сума" вставляємо та розтягуємо формулу, що домножає ціну за одницю товару та к-сть одиниць товару. (Зверніть увагу, що тут також "гасимо" помилки функцією ЕСЛИОШИБКА.)

8. На завершення. Додаємо всі значення сум функцією =СУММ. таким чином знаходимо загальну суму витрат на всі товари.

Дана таблиця може бути багатократно використана для створення кошторисів закупівель, для уточнення к-сті товару при фіксованій сумі виданих грошей тощо. Зверніть увагу, що використання допоміжної таблиці для "підтягування" з неї даних про товари - це модель системи управління базами даних. На такому принципі працюють всі торгові та складські програми, з якими ви маєте справу, коли розраховуєтесь на касах супермаркетів, наприклад.

Далі, для слухачів була розв'язана задача, яка і буде домашнім завданням. Умова цієї задачі така. Припустимо, згідно якоїсь програми по роботі з обдарованою молоддю були виділені кошти для преміювання переможців ІІ етапу Всеукраїнських олімпіад. Ваша задача, справедливо і швидко розподілити надані кошти, щоб :

 • всім переможцям були нараховані відповідні суми, згідно пропорції  І місце х ІІ місце х ІІІ місце = 3 х 2 х 1,
 • розподілені мають бути всі гроші без остатку.

Хід розв'язування докладно описаний нижче у Вказівках до виконання .

-----------------------------------------------------------------------------------------

Домашнє завдання №3

Створити таблицю для розрахунку преміальних по результатам участі учнів в ІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з математики  2023-2024 н.р. в межах виділених коштів.

Покликання на сторінку де можна взяти матеріали (таблиці результатів ІІ етапів Всеукраїнських олімпіад 2023-2024 н.р.)>>

Умовну суму виділених коштів можете взяти будь-яку.

Вказівки до виконання

Під час роботи зверніть увагу на такі моменти:

 • Необхідно консолідувати та нормалізувати 6 таблиць результатів олімпіади з математики (6-11 класи)
 • Знищити непотрібні стовбці та клітинки.
 • Обов'язково перенумерувати рядки отриманої таблиці.
 • Перевірити однотипність виставлених місць ( з огляду на можливість написання римських цифр І, ІІ, ІІІ як за допомогою української літери І так і латинської літери І)
 • Створити допоміжну табличку відповідності розбаловки виставленим місцям (І - 3б., ІІ - 2б., ІІІ - 1б.)
 • Створюємо та розтягуємо формулу, що переводить виставлені римськими цифрами місця в отримані бали. (Позбуваємось повідомлень про помилку за допомогою формули ЕСЛИОШИБКА. Звертаємо увагу на тип адресації абсолютна-відносна)
 • Добавляємо та оформляємо спеціальні клітинки в які вносимо формулу для визначення суми отриманих балів та к-сті наданих коштів.
 • Створюємо та розтягуємо формулу для отримання кінцевих сум грошей для видачі кожному з призерів. (Позбуваємось повідомлень про помилку за допомогою формули ЕСЛИОШИБКА. Звертаємо увагу на тип адресації абсолютна-відносна)

Завдання здаємо у вигляді файлу *.xlsx (формат EXCEL 2007 і більш пізніших версій) 

Файл присилаємо на пошту metiska64@gmail.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Нижче ви зможете побачити покликання на відеозапис заняття.

21

/03/24
Воркшоп
75
Content and Language Integrated Learning (CLIL) проєкти на уроках англійської мови у початковій школі.

21 березня 2024 року відбувся  вебінар, який проводився спільно з КЗ «Вінницька початкова школа№5». Тема вебінару «Content and Language Integrated Learning (CLIL) проєкти на заняттях з англійської мови в початковій школі».

Що таке CLIL і чому його варто впроваджувати на заняттях у школі? Вчителі комунального закладу «Вінницька початкова школа№5» Херсон Валентина Борисівна та Саламаткіна Іванна Ростиславівна аргументовано довели, що впровадження технологій CLIL на заняттях з англійської мови в початковій школі дозволяє ефективно спілкуватися використовуючи іноземну мову у різних сферах життя і вдосконалює всі мовні навички. Спікери продемонстрували приклади проєктів інтегрованого навчання, які проводяться  вчителями комунального закладу «Вінницька початкова школа №5», а також учасники заходу практикували використання таких «practical tools, tips and tricks for lazy teachers» як : https://www.menti.comhttps://quizizz.comhttps://sketch.metademolab.com,  https://app.twee.com/, www.canva.com.

CLIL (Content and Language Integrated Learning) – це вивчення англійською або іншою іноземною мовою всіх або декількох предметів шкільної програми. Це може бути історія, географія, біологія, математика, хімія, література, мистецтво та навіть фізкультура.

Програма CLIL ставить перед собою дві глобальні цілі, а саме достатній рівень вивчення шкільного предмета за допомогою іноземної мови,  а також глибоке вивчення іноземної мови.

Завдяки такому підходу навчання учнів рідною та іноземною мовою становить один безперервний процес.

Дійсно методика CLIL вирішує багато проблем під час навчання і має цілий ряд переваг.  В першу чергу, діти просто забувають про те, що вони вчать англійську, адже головний акцент припадає зовсім не на це, а на вивчення інших дисциплін. При цьому англійська все одно добре засвоюється, хоча і у «фоновому» режимі.  На уроці, де застосовується ця технологія, мова виступає вже не метою, а засобом вивчення іншого предмета, тобто учні бачать, що за допомогою іноземної мови можна дізнаватися нову цікаву інформацію. По-друге, з CLIL тренуються усі аспекти вивчення мови, оскільки матеріали мають різний вигляд – не лише у текстовому форматі, а також у аудіо та відео. Крім того, учням необхідно виконувати практичні завдання, для котрих необхідне письмо та усне англійське мовлення. По-третє, заняття дуже підвищують мотивацію до вивчення англійської у дітей, оскільки вони самі відчувають, наскільки вона необхідна для кращого розуміння. Учні тут же на місці застосовують здобуті знання, а отже, практика відбувається постійно, а не залишається у вигляді можливості застосування знань колись у майбутньому. Вивчення мови відразу стає більш осмисленим,  накопичується  значна база англійських термінів. CLIL допомагає учням перелаштуватися на сприйняття інформації та висловлення власних думок англійською. Самі шкільні дисципліни, що викладаються англійською, стають більш привабливими та цікавими, учні відкривають їх для себе з інших сторін.

При правильному застосуванні методики предметно-мовного інтегрування  значно підвищується мотивація учнів до вивчення іноземних мов, учні вчаться  усвідомлено і вільно використовувати іноземну мову в повсякденному спілкуванні. Крім того,  CLIL розвиває та удосконалює в учнів лінгвістичні та комунікативні компетенції.

Для ознайомлення з матеріалами заходу запрошуємо освітян відвідати сторінку Спільноти вчителів іноземних мов ВМТГ на сайті КУ «ЦПРПП ВМР» за покликанням: https://cprvmr.edu.vn.ua.

20

/03/24
Майстер-клас
186
«Легендарний EXCEL» №2 «Таблиця - кругом таблиця, але в EXCEL вона дома.»

У другому майстер-класі ми розглянули можливості роботи з текстовою інформацією в її табличному представленні. Спочатку ми розглянули, як будувати та редагувати таблиці у WORD. Зрозуміло, що перевагою цього текстового редактора є те, що від початку до кінця роботи в ньому (тобто до самого роздруку або експорту отриманого електронного документу у який небудь формат *.docx або *.pdf) ми бачимо на екрані те, що отримаємо в результаті. Тобто у WORD реалізована концепція WISIWIG  ( «What You See Is What You Get» — «маю те, що бачу»). Але якщо заглибитись в дану тему та почати будувати трохи складніші таблиці, то стане ясно, що не все так просто. 

По-перше, не дивлячись на всі нововведення, які в останніх версіях WORD зробив Microsoft, помилитись у переміщені  табличних границь  достатньо легко. По-друге, є проблеми з виділенням необхідних клітинок та співіснуванні текстових рамок та таблиць. Тобто, робити таблиці у WORD  можна, але це трохи тягомотний процес. До того ж, немає специфічних EXCELевських  текстових функцій, що значно полегшують роботу.

Моєю метою було довести аудиторії, що найкраще вміст таблиць доводити до  кондиції у EXCEL, а остаточне оформлення вже можна доручити WORD. 

LifeHack! - щоб знищити таблицю створену в WORD потрібно її виділити за допомогою кнопки виділення, що знаходиться у верхньому лівому кутку таблиці та застосувати інструмент вирізання ([Ctrl] + [X])

На початку теоретичного блоку я розповів, що в епоху, коли в школах масово відмоляються від паперових журналів, виростає роль EXCEL як інструмента створення та імпортування у автоматизовані системи школоведення БД календаного та тематичного планування, списків учнів, класів, учителів, дат, тощо. Хочеш - не хочеш, а потрібно братися за EXCEL.

Також, важливим форматом для перенесення табличної інформації є *.csv (від англ. Comma-Separated Values — значення розділені комами). Він дуже простий і в ньому можна зберігати таблиці створені у EXCEL. Використовується він для переносу інформації у БД Open Data або ІСУО , що є обов'язковою вимогою для всіх закладів освіти ВМР на сьогодні. З огляду на це, також стає зрозумілим необхідність володіння табличними процесорами типу EXCEL.

Далі,  ми зосередились на інструментах для роботи з текстовою інформацією саме в EXCEL. 

 • Спочатку створили з набору абзаців набраних у  WORD табличку засобом внутрішнбої конвертації , скопіювали її через буфер пам'яті в EXCEL та методами описаними в попередньому майстер-класі оформили її у зручний для роботи вигляд. При цьому звернули увагу на  те, що коли є кілька абзаців в одній клітинці вордівської таблиці, при переносі в EXCEL вони будуть розкидані по окремим клітинкам. Тому перед переносом таблиці потрібно вордівським інструментом "Пошуку та заміни" почистити вордівську табличку від всіх лишніх абзаців, або замінити їх другим спецзнаком, наприклад м'яким переносом тощо.

 • Розглянули концепцію консолідації таблиць. Просте пояснення терміну полягає  в тому, що часто буває потрібно зібрати в одну таблицю велику к-сть менших. Наприклад, щороку доводиться консолідувати близько 50 таблиць результатів всіх міських олімпіад (в кожному предметі по кілька класів, в кожному класі по кілька десятків або сотень дітей). Результуюча таблиця містить інформацію про приблизно 3500 фактів участі дітей в міських олімпіадах. Навіщо це, спитаєте ви. Це потрібно, щоб виявити учнів, які є призерами кількох олімпіад, а також вчителів, що підготували найбільшу кількість переможців. Це і називається аналізом великих таблиць. В нашому курсі обов'язково буде заняття присвячене цьому.
 • Розглянули інструмент "Пошуку та заміни", тепер уже в EXCEL. Показав, що за допомогою нього можна довільні, часто повторювані набори символів в клітинках заміняти на потрібні нам. Цей інструмент дуже часто і гнучко використовується під час розборки (парсінгу) текстів. Його функціональність ми порівняли з "Швейцарським ножем".  Саме його ми використали, коли вставляли в потрібні місця символи - роздільники, необхідні для наступного інструменту "Поділ на клітинки".

 • "Поділ на клітинки" - інструмент, що довільний текст парсить (тобто, переглядає посимвольно) і ділить його на частинки або однакової довжини, або розділені якимось символом-роздільником. Отримані частинки він розкидає в послідовні горизонтально розміщені клітинки. За його допомогою можна творити дива, чим ми і зайнялися в демонстраційній вправі, яку виконували в останній частині заняття :)

 • Обов'язково, якщо ми навчилися ділити, то треба вміти об'єднувати. Нажаль, спеціального інструменту для склеювання вмісту клітинок немає. Доводиться використовувати формулу. А саме операцію конкатенації (слово буквально перекладається "об'єднання")

На практичній частині уроку ми створювали зразок календарного планування. Опишемо алгоритм роботи.

1. Оскільки наш календарний план буде жорстко прив'язаний до підручника, за яким навчаються діти (тепер часто автори підручників дотримуються концепції "один параграф - один урок", що дуже зручно для дітей та вчителів.), ми скачали бажаний підручник (був обраний підручник курсу фізики 8 класу за редакцією Бар’яхтара В. Г., Довгого С. О.). Відкрили PDF версію та в самому кінці знайшли "Зміст". Скопіювали перший розділ його в EXCEL. Див мал. нижче.

2. Отримали весь зміст збитий в одну стрічку. Інструментом "Пошкуку та заміни" перед кожним знаком "§"  поставили знак роздільник "/" та отримали таке - "/§". Потім Використали інструмент "Поділ на клітинки" та розкидали всі параграфи кожен в окрему клітинку.

3. Оскільки клітинки розміщені по горизонталі то копіюємо їх та вставляємо в режимі "Транспонування", тобто рядочок перетвориться в стовбець і навпаки. Отримали бажаний список параграфів.(Див мал. зверху)

4. Позбудемся великої к-сті крапочок, що нам заважають. Для цього знову використаємо інструмент "Пошуку та заміни" та будемо заміняти три крапки на дві. Тобто, після багатократного застосування цього інструменту ми майже знищимо всі крапочки, залишаться лише по дві крапочки, які інструмент вже не побачить.

5. Ще раз використаємо інструмент "Пошуку та заміни" та вставимо в місця де є по дві крапочки наш символ-роздільник та відділимо в окремі клітинки номери сторінок. Як це робиться не скажу. Дивіться текст вище :)

6. Використовуючи описані вище методи, відділяємо знаки та номери параграфів від тем параграфів.

7. Далі пишемо формулу з використанням "бантиків"  (опереції конкатенації) ,  для "ліплення з матеріалу замовника" клітинок тексту типу "Опрацювати §1 (стор. 3)" :) (Див. мал. зверху)

LifeHack! - щоб зберегти отриманий завдяки роботі формул результат, його треба обов'язково скопіювати ([Ctrl] + [С]) та ще раз вставити [права кнопка мишки - контекстне меню] в режимі вставки значень клітинок. Див мал. нижче

8. Ми отримали необхідний стовбець з текстами домашніх завдань. Знищуємо непотрібні стовбці та клітинки. Формуємо таблицю. Копіюємо її через буфер пам'яті в WORD.

9. У WORD налаштовуємо таблицю, тобто виставляємо ширини стовбців, добавляємо верхній рядок з назвами полів, добавляємо заголовок таблиці, форматуємо вміст клітинок (централізація, шрифти, колір тла тощо).

10. Останній штрих - в верхньому кутку календарного плану вставляємо напис "ЗАТВЕРДИТИ" з ініціалами, посадою заступника з НВР та місцем його підпису.

Таким чином ми отримали WORD - версію календарного плану. Її бажано зберегти у PDF форматі. Це корисно зробити з огляду на те, що при перенесені *.docx файлів на інші комп'ютери для роздруку, часто буває так, що тексти та таблиці спотворюються по причині того, що на цільовому комп'ютері не встановлені ваші шрифти, або налаштована інша стилістика по замовчуванню. З PDF файлами такого не буває. Вигляд вмісту створеного вами буде точно відтворений.

 

Так! Ледь не забув. Під час заняття ми створили стовбчик дат, які відповідають всім вівторкам та четвергам від 1 вересня 2023 року до 28 травня 2024 року. При цьому я використав інструмент сортування та інструмент заповнення, тобто, розмноження значень однієї клітинки на всі суміжні простим перетягуванням зони виділення. Це, насправді, найефектніша фішка EXCELя. Ми ще потренуємось з цими інструментами пізніше. 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Домашнє завдання №2

Використовуючи засоби обробки текстової інформації описані в майстер-класі, створити зразок календарного планування першої теми курсу біології 8 класу. 

Покликання на ресурс звідки можна скачати чинні підручники біології >>

В якості зразка використайте PDF документ. створений під практичного заняття.

Вказівки до виконання

Під час роботи зверніть увагу на такі моменти:

 • таблцю розграфлюємо,
 • домашнє завдання в стилі    Опрацювати §1 (стор. 3),
 • нумерація уроків обов'язкова,
 • дати (уроки проходять щотижня у вівторок та четвер упродовж  2023-2024 н.р. (2 год.)
 • копіюємо таблицю у WORD
 • Добавляємо заголовок таблиці де вказуємо предмет, клас, авторів підручника та напис зі словами "ЗАТВЕРДЖЕНО" заступник директора ...
 • Конвертуємо WORD-документ  у PDF файл

Завдання здаємо у вигляді файлу *.xlsx (формат EXCEL 2007 і більш пізніших версій)  та сконвертованого PDF файлу

По два файли присилаємо на пошту metiska64@gmail.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Нижче ви зможете побачити покликання на відеозапис заняття.

18

/03/24
Вебінар
80
Discovering local community through interactive learning

Комунальна установа «Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради» у співпраці з комунальним закладом «Вінницький ліцей № 2» в рамках проєкту «Collaboration for Innovation» провели для вчителів іноземних мов  вебінар "Discovering local community through interactive learning", який відбувся 18 березня 2024 року.

У світі, де глобалізація та віртуальне спілкування переплітаються, актуальність усвідомлення власної ідентичності та вивчення свого коріння набуває надзвичайної вагомості. Це ставить перед вчителями завдання інтеграції краєзнавчого матеріалу в освітній процес таким чином, щоб збагачувати знання учнів у захоплюючий спосіб.

Під час заходу учасники розглянули способи та ресурси для опрацювання матеріалів про рідний край та місцеву спільноту на уроках іноземної мови,  ефективність використання краєзнавчого матеріалу для розвитку мовних навичок на уроках іноземної мови, цілі та принципи впровадження краєзнавчих елементів у навчальний процес, інтерактивні форми та методи роботи з краєзнавчим матеріалом.

Під час практичної частини сесії спікерка заходу, Колесник Ганна Ярославівна, вчителька іноземних мов КЗ «Вінницький ліцей №2», яка є однією з авторок посібника,  презентувала  інтерактивний посібник "Vinnytsia: from past to present”, в якому зібрано матеріали про нашу Вінницю, які представлені в шести різних рубриках: загальна інформація про наше місто, історія Вінниці, сучасна Вінниця, визначні місця Вінниці, відомі особистості Вінниці. Також після кожної рубрики пропонуються розроблені завдання для перевірки знань.

Завдяки презентованому авторкою інтерактивному посібнику «Vinnytsia: from past to present” з краєзнавчими матеріалами та розробками завдань по темі кожен вчитель англійської мови нашої спільноти зможе оптимізувати процес навчання та зробити його інтерактивним, доступним та цікавим.

Також учасники заходу навчились спілкуватись з видатними особистостями Вінниці за допомогою  штучного інтелекту. Скориставшись вебзастосунком зі штучним інтелектом character.ai, вчителі змогли поставити різноманітні питання М.І. Пирогову, на які він дав чіткі та змістовні відповіді.

Пропонуємо й вам скористатись вебзастосунком character.ai  разом зі своїми учнями для спілкування з видатними особистостями іноземною мовою!

Дякуємо спікерці Колесник Ганні Ярославівні, а також вчителю-координатору проєкту "Innovation for Collaboration" Хуторній Наталі Володимирівні та всій кафедрі вчителів іноземних мов КЗ "Вінницький ліцей №2" за продуктивну співпрацю та бажання ділитись своїми напрацюваннями з вчителями  у нашій спільноті!

Матеріали заходу та покликання на інтерактивний посібник «Vinnytsia: from past to present” розміщені на сторінці спільноти вчителів іноземних мов на сайті КУ "ЦПРПП ВМР".

15

/03/24
Майстер-клас
995
Серія майстер-класів «Легендарний EXCEL»

Інформацію, коли її багато, варто записувати. Але якщо її дуже багато, то, щоб не заплутатись у записах,  окремі положення (речення, числа, слова, будь що...) підсвідомо починають складати у певні структури, наприклад рядочки, або стовбці. Списки нумеровані або марковані - це прообраз найпростішої таблиці. Такі списки ми називатимимо лінійними структурами даних. Приклади: звичайний список покупок, коли ми йдемо до магазину, простий рецепт страви, чи лікарняний рецепт який ми несемо до аптеки.

Для створення такиїх списків можна використовувати звичайний щоденник, блокнот чи застосунки типу Google Keep (дуже раджу спробувати -  корисний,  простий і безкоштовний). Таких застосунків сила силенна. Знайдіть собі до душі і користуйтесь.

Інколи лінійний порядок можна замкнути в кільце. Наприклад, порядок польових робіт впродовж цілого року. Наступного року він майже повністю повториться, чи не так? То навіщо знову переписувати те саме. Лише доповнюємо, або  редагуємо торішній список, і все. Також до такої моделі збереження даних тяжіє річний план роботи закладів освіти. Перелік свят, канікул, днів народження тощо,  також майже не змінний. Тому варто мати якийсь шаблон (або циклограму)  на основі якої будувати  планування роботи.

 

Цікавіші структури даних виникають, коли ми деталізуємо окремі записи для більшого  розуміння шляхів виконання поставлених задач. В таких структурах більш загальні речі є батьківським елементом, а залежні від них стають дочірніми. Дочірні, в свою чергу можуть деталізуватися далі. Таким чином ми виходимо на ієрархічні структури даних. Простими лінійними записами тут не обійтись. Для деревоподібних, ієрархічних  записів пристосовані спеціальні програми типу MaindMap. Див мал. знизу.

Інколи можна обійтись без таблиць. Наприклад, планування курсу викладання якогось предмету набагато наглядніше представити саме за допомогою таких розумових карт. Тоді краще зрозуміла загальна картина стану виконання програми як для вчителя так і для учня.

А навіщо тоді таблиці?  За їх допомогою ми збиратимемо повний набір даних про об'єкти, що мають однаковий набір цих даних. Такі об'єкти ми називатимемо "однокласниками", тобдо об'єктами одного класу. Наприклад, таблиця фізіологічних даних учнів одного віку. В відповідних полях ми записуватимемо наступні  дані: Прізвище_Ім'я, Дата народження, Вага, Ріст, Група_крові тощо. Оскільки такі параметри властиві кожному з учнів, то зручно записати це у вигляді таблиці, де стовбці - відображають порядок параметрів, а рядки відповідають кожному з учнів.

Важливо, щоб стовбці були правильно підписані зверху, Тоді така таблиця перетворюється на елементарну базу даних в якій легко відшукати будь яку інформацію. 

Табличні процесори - програми, що дозволяють швидко будувати, заповнювати, аналізувати та роздруковувати табличні дані. Насправді, інструменти для створення таблиць є в багатьох інших програмах.

Наприклад WORD - суто текстова програма, з претензіями на видавничу систему. Так, за допомогою WORD можна робити таблиці, але вони чомусь часто виходять з під контролю і керування ними ускладнюється, особливо, коли вони стають великими. Чому так? Чи можна з цим щось зробити? Можна. Переходьмо на EXCEL. Ця програма створена для таблиць. Іх краще створювати, оформляти, аналізувати дома, тобто, в табличному процесорі, а потім копіювати чи експортувати куди інде. (Можна і в WORD і в PowerPoint  і в Pubisher). Тоді ніяких проблем не буде,

Щодо форматування. На першому майстер-класі ми розглянули наступні інструменти.

 • Виділення діапазонів - основна навичка для володіння табличними процесорами. 
 • Границі  - необхідні, бо розкреслена табличка на листку EXCEL не відображається в друкованому документіі. Всі таблички треба обов'язково доповняти границями клітинок.
 • Зафарбовування клітинок дає можливість не переплутати стовбці коли таблиці достатньо великі.
 • Централізація вмісту клітинок по горизонталі та по вертикалі.
 • Колір, величина та шрифт тексту налаштовується так само як і в WORD.
 • Об'єднання клітинок для створення складних таблиць - діло просте і наглядне.
 • Добавляємо та знищуємо рядки та стовбці простим їх виділенням та застосуванням комбінацій клавіш [Ctrl] + [+] та  [Ctrl] + [-] відповідно.
 • Якщо варто якийсь стовбець чи рядок сховати від перегляду, для цього є відповідний інструмент в контекстному меню EXCEL/ (Звісно, перед тим треба виділити необхідний стовбець чи рядок).
 • Закріплення стовбців чи рядків дозволить не загубитися в дуже великих таблицях при їх прокручуванні. (Даний прийом працює лише для електронних таблиць)

В кінці майстер-класу слухачі були ознайомлені з альтернативними табличними процесорами. Особливо зупинились на хмарному варіанті, тобто Google Sheets. Хоча інтерфейс сервісу трохи не схожий на більшість аналогів, функціонал його достатньо потужний. Особливо цінним він буде з огляду на хмарні можливості спільної роботи, збору та поширення інформації тощо.

Журнал відвідування та фіксації виконанна ДЗ 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Домашнє завдання №1

Засобами форматування табличного процесора EXCEL завершити форматування запропонованого нижче документа. 

Покликання на табличний документ >>

В якості зразка використайте  наступний PDF документ

Зразок виконання Домашнього завдання №1

Вказівки до виконання

Під час роботи зверніть увагу на:

 • однакову ширину стовбців,
 • колір верхньої та  лівої сторони таблиці,
 • централізацію тексту в клітинках,
 • заголовок над таблицею (злиття клітинок та централізацію тексту)
 • верхні рядки  та ліві стовбці  повинні буди закріплені і при прокручуванні таблиці вони повинні лишатися на місці.

Завдання здаємо у вигляді файлу *.xlsx (формат EXCEL 2007 і більш пізніших версій) .

Файл присилаємо на пошту metiska64@gmail.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Нижче ви зможете побачити покликання на відеозапис заняття.

04

/03/24
Інформаційна зустріч
4
Освітній івент для вчителів-інтернів

04 березня 2024 р. в актовій залі КУ "ЦПРПП ВМР" відбулась чергова зустріч з вителями - інтернами ВМТГ. Під час зустрічі було розкрито зміст понять "соціальна та освітня інклюзія"; ознайомились із нормативною базою з питань інклюзивної освіти та алгоритмом впровадження інклюзивного навчання в ЗЗСО; висвітлили питання про специфіку діяльності КППС, її склад, функції, завдання та принципи; практично навчились розрізняти обов'язки та функції вчителя, асистента вчителя та асистента дитини як учасників КППС; розглянули приклади недискримінаційного спілкування в умовах інклюзивного навчання та зрозумли специфіку психоемоційного розвитку учнів з ООП; опрацювали типові педагогічні ситуації, що виникають під час інклюзивного навчання.

21

/02/24
Семінар
321
Формувальне оцінювання на уроках англійської мови

21 лютого 2024 року о 15:00 год. в рамках проєкту "Collaboration for Innovation" було проведено вебінар на тему "Формувальне оцінювання на уроках англійської мови", в якому спікерами були  всі вчителі кафедри іноземних мов  КЗ "Вінницький ліцей № 35" (вчитель-координатор проєкту від закладу - Козачук Ірина Михайлівна).

Під час заходу були опрацьовані такі теми:

1.Лановенко А.О., консультантка КУ «ЦПРПП ВМР» - «Про роботу сайту Центру, сторінку Спільноти вчителів іноземних мов, видавнича діяльність Центру, сертифікація учасників».

2. Голова МО Сівакова Ольга Святославівна - " Формувальне оцінювання як інструмент підвищення якості навчання"

3. Оринянська Наталія Ігорівна, Демешкан Тетяна Владиславівна -  "Техніки формувального оцінювання"

4. Козачук Ірина Михайлівна, Мандрик Наталія Сергіївна - "Ефективність формувального оцінювання під час формування навичок сприймання на слух в контексті НУШ."

5. Пачос Вікторія Федорівна, Ковальова Марина Олександрівна - "Формувальне оцінювання на етапі формування навичок писемної взаємодії на уроках англійської мови."

6. Войтюк Людмила Василівна, Коротаєва Лариса Іванівна - "Приклади формувального оцінювання у формуванні навичок читання"

7. Грогуль Олена Василівна, Ліваковська Наталія Василівна -  "Інструменти самооцінювання в 5-6 класах НУШ"

8. Томчук Марина Сергіївна -  "Можливості штучного інтелекту  для викладання англійської мови."

Дякуємо вчителям кафедри  іноземних мов комунального закладу «Вінницький ліцей №35» за продуктивну співпрацю та бажання ділитись досвідом з колегами в нашій спільноті!

З матеріалами заходу можна ознайомитись на сторінці спільноти вчителів іноземних мов на сайті КУ "ЦПРПП ВМР".

15

/02/24
Воркшоп
43
Реалізація концепції національно-патріотичного виховання на уроках іноземних мов

Комунальна установа «Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради» у співпраці з комунальним закладом «Вінницький ліцей № 7 ім.О.Сухомовського» в рамках проєкту «Collaboration for Innovation» пропонує вчителям іноземних мов  матеріали на тему "Реалізація концепції національно-патріотичного виховння на уроках іноземних мов", вчитель-координатор проєкту від закладу - вчитель англійської та німецької мов Ладиняк О.С.

Вчителі іноземних мов КЗ «Вінницький ліцей №7 ім.О.Сухомовського» продемонстрували методи та прийоми роботи вчителів іноземних мов з метою реалізації концепції національно-патріотичного виховання, а саме:

1.«Визначні місця Вінниці» з метою ознайомити учнів з культурними та історичними пам’ятками Вінниці та вдосконалити лексичні та граматичні навички по темі « Орієнтування у місті» (вчитель англійської та німецької мов Ладиняк О.С.);

2.Проєкт «Відомі поляки Поділля» (вчителька польської мови Гузовська В.М.)

3.“Across Ukraine” - за матеріалами мультфільму «Про козаків». (вчителька англійської мови Данилюк О. А.)

4.Прислів’я та приказки як інструмент патріотичного виховання. (вчителька англійської мови Кац Р.М.)

5.Використання прийому порівняння за допомогою діаграми Венна при реалізації концепції національно-патріотичного виховання на уроках англійської мови у початковій школі. (вчителька іноземних мов Кривонос І.)

6.Виховання патріотизму на уроках англійської мови через вивчення національних особливостей та технологій приготування страв української кухні. (вчителька англійської мови Кудлаєнко Ю.)

7.День матері в Україні на уроках англійської мови в початковій школі.

(вчителька англійської мови Матвієнко Л.)

8.Розвиток патріотизму за допомогою проєктної діяльності на матеріалах теми «Українська вишиванка». (Мішук А.С.)

15

/02/24
Вебінар
1023
Життєстійкість особистості в умовах викликів та потрясінь

Стійкі переконання, які складають життєстійкість, дозволяють людині протистояти проблемам і важким подіям, приймати та переробляти їх, а не просто уникати неприємностей. Про це говорила Жанна Воловодівська, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» 15.02.2024 року в рамках вебінару «Життєстійкість особистості в умовах викликів та потрясінь». Спікер разом з педагогами закладів загальної середньої, дошкільної освіти Вінницької МТГ та Вороновицької ТГ роглянули теоретичну та практичну сторони формування життєстійкості. Учасники вебінару отримали: знання і розуміння складових життєстійкості; знання і розуміння застосування гнучкої саморегуляції у різних сферах життя; знання і розуміння організації ресурсної системи людини.

01

/02/24
Майстер-клас
160
Практичні методи і прийоми роботи вчителів іноземних мов в НУШ

Для Спільноти вчителів іноземних мов відбувся майстер-клас "Практичні методи і прийоми роботи вчителів іноземних мов в НУШ".

Захід було проведено у співпраці з комунальним закладом «Вінницький ліцей №15» в рамках проєкту «Collaboration for Innovation», який впроваджується в Спільноті вчителів іноземних мов.  

Вчителька англійської мови комунального закладу «Вінницький ліцей №15» Алла Вержук висвітлила низку актуальних питань про роботу  в початковій школі НУШ крізь призму практичних дій: ігри, театр, арт-технології, читання, письмо, говоріння під час уроків англійської мови, досвід роботи в інклюзивних класах, формування ключових компетентностей у початковій школі з демонстрацією елементів уроку. 

Вчителька англійської мови комунального закладу «Вінницький ліцей №15» Діна Мальська  поділилась досвідом роботи в 5-6 класах НУШ, запропонувала учасникам цікаві прийоми роботи,  детально продемонструвала алгоритм створення і використання хмар слів, а також показала покроково етапи створення  вебквестів для учнів 5-6 класів НУШ як один із ефективних інструментів  для  навчання англійської мови. Тепер всі вчителі, які були присутні на заході,  вміють створити захоплюючий вебквест  для своїх учнів.

Детальніше з матеріалами заходу можна ознайомитись на сайті https://cprvmr.edu.vn.ua/ на сторінці Спільноти вчителів іноземних мов.

 

 

18

/01/24
Вебконференція
672
"Зимові педагогічні студії 2024" для Спільноти вчителів іноземних мов Вінницької МТГ

«Якість освітньої системи не може бути кращою, ніж якість вчителів у цій системі» - цей висновок сформулював Андреас Шляйхер на основі вивчення досвіду багатьох країн.

З метою підвищення кваліфікації та професійного розвитку вчителів іноземних мов 18 січня 2024 року було проведено вебконференцію в рамках «Зимових педагогічних студій -2024».

Під час заходу були опрацьовані  такі питання:

Юлія Сабадош, к. пед.н., старший викладач кафедри іноземних мов ВНТУ: "Enhancing Vocabulary Acquisition through Communicative Language Teaching: A Focus on the Lexical Approach".

Інна Нестоїтер, вчитель-методист, провідний методист представництва Macmillan Education: “From Teacher to Teacher: Vocabulary Activities for Mixed-Ability Classes”.

Людмила Побережна, завідувач відділу іноземних мов Вінницької академії безперервної освіти: "Vocabulary Superpowers: NMT Success Strategies".

Алла Лановенко, к. пед.н, консультантка КУ «ЦПРПП ВМР»: «Побудова індивідуальної траєкторії професійного розвитку педагогів з урахуванням вимог професійного стандарту вчителя». 

Учасники заходу отримали цікаві методи, прийоми, нові ідеї та підходи, які можна додати у роботу вчителя іноземної мови, а також заряд натхнення на подальшу творчу педагогічну роботу.

Ключем до успіху освітніх реформ є, в першу чергу, учитель із сучасною професійною підготовкою і належним соціальним статусом. В Україні впроваджується реформа «Нова українська школа», яка базується на формуванні в учнів цілої низки компетентностей, необхідних для успішної самореалізації і співпраці у сучасному суспільстві. Нові очікувані результати шкільного навчання вимагають нових компетентностей і від учителя. З одного боку необхідно чітко визначити перелік таких компетентностей вчителя, а з іншого - держава має мотивувати вчителя до професійного розвитку через належну оплату праці і оновлену пропозицію підвищення кваліфікації.

Нові вимоги до вчителя викладені у професійному стандарті,  ухваленому у грудні 2020 року.

Основою стандарту стали його структура, підходи до визначення компетентностей і їх складових.

Професійний стандарт пропонує шлях розвитку професійних компетентностей на відповідних щаблях кар'єри вчителя.

Він описує п'ять  трудових функцій (сфер діяльності) учителя, кожна з них охоплює по три професійні компетентності, тож їх запропоновано 15.

Стандарт передбачає також п’ять наскрізних (загальних ) компетентностей, які вчитель має формувати у своїх учнів, а отже повинен володіти ними і сам.

Описано професійні компетентності вчителя відповідно до кваліфікаційних категорій педагогічних працівників. Передбачається, що учитель кожної категорії має володіти уміннями попередньої категорії.

У заході взяли участь більше ніж 100 вчителів іноземних мов з Вінницької МТГ та Вороновицької СТГ.

Детальніше з матеріалами заходу та іншими матеріалами можна ознайомитись на сторінці Спільноти вчителів іноземних мов на сайті КУ «ЦПРПП ВМР» : https://cprvmr.edu.vn.ua/

27

/12/23
Тренінг
146
Техніки стабілізації психологічного стану

Щоб уникнути виснаження – варто піклуватися про себе. 27 грудня 2023 року педагоги закладів загальної середньої освіти ВМТГ у тренінговому колі говорили про почуття, емоції та події. За підтримки Вадима Подорожного, психолога Міжнародної організації з міграції та Жанни Воловодівської, психолога КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» проведено тренінг «Техніки стабілізації емоційного стану». Учасники отримали знання, поради про те, що можна зробити, щоб впоратися зі стресом та почуватися краще. Акцентувалась увага на важливості навчитися приймати свої почуття та виражати їх, щоб піклуватися про власний ресурс та допомагати іншим. «Якщо важко впоратися самотужки і звернутися за психологічною допомогою вчасно, це може вберегти ресурс вашого здоров’я», - наголошував тренер Вадим Подорожній.

15

/12/23
Вебінар
159
Емоційний інтелект, критичне мислення: розвиваємо в учнів

Навик розвитку емоційного інтелекту входить в топ-10 soft skills як важлива складова успішності у всіх сферах життя. 15 грудня 2023 року відбувся вебінар «Емоційний інтелект, критичне мислення: розвиваємо в учнів». До прослуховування вебінару долучилися вчителі закладів загальної середньої освіти ВМТГ. Спікер Жанна Воловодівська, психолог КЗ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» сконцентрувала увагу на: що таке емоційний інтелект, складові емоційного інтелекту, критичне мислення, як підвищити рівень емоційного інтелекту у дітей та дорослих.

14

/12/23
Вебінар
125
Розвиток цифрових компетентностей у 7-x пілотних класах НУШ під час уроку англійської мови

14 грудня 2023 року в рамках проєкту "Collaboration for Innovation", який імплементується Центром професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради, за ініціативи консультантки Центру та координаторки Спільноти вчителів іноземних мов Вінницької міської територіальної громади, к.п.н. Лановенко А.О. був проведений вебінар «Розвиток цифрових компетентностей у 7-x пілотних класах НУШ під час уроку англійської мови».

Головна мета проєкту “Collaboration for Innovation”:

 • інтенсифікувати взаємодію закладів загальної середньої освіти в рамках роботи професійної спільноти вчителів іноземних мов Вінницької МТГ;
 • сприяти розвитку професійних компетентностей вчителів іноземних мов;
 • сприяти обміну сучасними прийомами і методами навчання, інноваційними і цифровими технологіями для ефективної освітньої діяльності;
 • сприяти вивченню кращих педагогічних практик в  галузі іншомовної освіти;
 • зібрати, узагальнити та створити базу даних ефективних сучасних інноваційних практик  викладання іноземних мов за матеріалами проєкту;
 • сприяти розповсюдженню та використанню нових педагогічних   технологій, прийомів, методів та засобів  навчання  іноземних мов  вчителями іноземних мов у своїй професійній діяльності з метою підвищення ефективності освітнього процесу.

Промовці заходу Алла Лановенко, консультантка КУ «ЦПРПП ВМР» та Наталія Родомська, вчителька англійської мови КЗ «Вінницький ліцей №12», який є пілотним закладом НУШ, зосередили увагу учасників на актуальності розвитку цифрових компетентностей сучасного вчителя та учнів,  запропонували низку інструментів, як от:  Prezi - сервіс для створення літаючих презентацій, Edpuzzle, Milanote - онлайн дошка, StoryboardThat i Pixton   для створення цікавих навчальних матеріалів, які можна використати під час проведення уроків англійської мови.   

Швидкий розвиток цифрових технологій в сучасному світі, стрімка діджиталізація всіх сфер професійного та суспільного життя робить необхідним для сучасного вчителя  володіння високим рівнем інформаційно-цифрової компетентності, яка передбачає впевнене та критичне використання цифрових технологій у професійній діяльності, повсякденному житті та спілкуванні. В умовах карантинів та під час військового стану саме цифрові технології дають змогу не зупиняти навчання, а продовжувати його в дистанційному або змішаному форматі. Міністерство цифрової трансформації України розробило багато корисних онлайн-продуктів саме для вчителів, які допоможуть отримати або вдосконалити цифрові навички. Знайти їх можна на національному порталі з розвитку цифрової грамотності Дія.Цифрова освіта.

Згідно з Законом України «Про освіту» інформаційно-комунікаційна компетентність є   однією з ключових компетентностей, необхідних сучасній людині для успішного функціонування в суспільстві.

Держстандарт базової середньої освіти, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 р. визначає інформаційно-комунікаційну компетентність такою, що передбачає :

-впевнене, критичне і відповідальне використання цифрових технологій для власного розвитку і спілкування;

-здатність безпечно застосовувати інформаційно-комунікаційні засоби в навчанні та функціонуванні в суспільстві, дотримуючись принципів академічної доброчесності.

Відповідно до Професійного стандарту вчителя, затвердженого у 2020 році,  інформаційно-цифрова компетентність педагогічного працівника визначається за наступними напрямками:

● здатність орієнтуватися в інформаційному просторі, здійснювати пошук і критично оцінювати інформацію, оперувати нею у професійній діяльності;

● здатність ефективно використовувати наявні та створювати (за потреби) нові електронні (цифрові)  освітні ресурси;

● здатність використовувати  цифрові технології в освітньому процесі.

Як зазначається у Професійному стандарті, інформаційно-цифрова компетентність вчителя є однією з базових компетентностей, віднесених до трудової функції навчання учнів предметів (інтегрованих курсів). Ця компетентність передбачає наявність навичок та вмінь  функціонувати в цифровому суспільстві, опрацьовувати та критично  оцінювати інформаційні дані, розуміти принципи безпеки та співпраці в мережі Інтернет,  використовувати відкриті ресурси  та технології для професійного розвитку, формувати у учнів уміння ефективно  користуватися цифровими технологіями та сервісами у навчальних та життєвих  ситуаціях для розв'язування різних проблем та завдань, застосовувати інноваційні  технології для оцінювання результатів їх навчальної діяльності,  вирішувати професійні проблеми за допомогою використання цифрових технологій. 

Сучасні вчителі мають підтримувати професійну комунікацію та співпрацю і застосовувати творчі та інноваційні підходи за допомогою цифрових технологій, усвідомлювати їхні  функціональні особливості, обмеження, наслідки та ризики використання; розуміти загальні  принципи, механізми та логіку, що лежать в основі створення цифрових сервісів, а також знати основи функціонування та використання різних  цифрових пристроїв, комп'ютерних програм та мереж. 

Важливим аспектом в діяльності педагогічних працівників є усвідомлення та дотримання принципів безпеки в цифровому просторі, розвиток медіаграмотності,  критична оцінка достовірності та надійності джерел інформації, їхнього впливу на свідомість та розвиток особистості, розуміння етики роботи з інформацією (авторське право, інтелектуальна власність тощо). 

13

/12/23
Вебінар
155
Потенціал штучного інтелекту в освіті

На вебінарі були розкриті основні аспекти можливостей ШІ для використання вчителем  та здобувачем освіти: презентації, тексти та тести та ігрова діяльність та чат-боти. Поступове їх вивчення, впровадження  у навчально-виховний процес на основі критичного мистення від отриманої інформації буде в майбутньому результативніше та ефетивніше. Наступні вебінари на тему ШІ будуть розглянуті детальніше для предметів мистецької освітньої галузі та ії застосування на різних етапах уроків.

Приклад створення аватара з двох ШІ

Презентаційний матеріалу тут

24

/11/23
Майстер-клас
230
«PowerPoint на всі випадки життя»
Заняття №5
«Алгоритми та лайфхаки»

Останні заняття наших курсів з використання популярних програм як завжди закінчуються темою про лайфхаки. Ми щедро ділимось методиками використання цих програм у нетривіальних ситуаціях. Зрозуміло, що навіть наш не малий досвід - не є межею досконалості. PowerPoint в собі містить ще багато сюрпризів для допитливих дослідників. Але наші лайфхаки точно стануть вам у нагоді.

Тож, коротко про хід заняття.

Створення фотоальбомів ми розглядали на попередніх заняттях. Цього разу ми зупинились на необхідності свідомо обирати та налаштовувати розміри слайдів вашої презентації по ширині та висоті. Вся справа у тому, що інколи слайди мають співвідношення сторін 9:16, а проектор створює картинку в  співвідношенні 4:3. В такому разі наш слайд займає лише вузьку центральну частину слайду і пропадає багато пустого місця. Засобами РР ви зможете просто обрати необхідне співвідношення сторін і максимально використати площу екрану.

Створення кліпів для Tik-Tok. Даний редактор коротеньких відеоблогів останнім часом став дуже популярним серед молодих та не дуже молодих користувачів. Зображення, створюване цією програмою має розміри екрану смартфона і вертикальне по своїй структурі.

Я нічого не маю проти достатньо «продвинутого» відеоредактора Tik-Tok, але є одна проблемка - товщина пальців. Елементи інтерфейсу в смартфоні доволі малі  за розміром, що неприйнятно для людей з поганим зором і не дитячими пальчиками. Тому чому б не використати в якості відеоредактора добре знайомий PowerPoint? Ми ж можемо задати довільні розміри слайду ( в даному разі, ширина та висота слайду повинні відповідати вертикальним та горизонтальним розмірам екрану смартфона), та створити автоматичну презентацію з використанням всього арсеналу можливостей PowerPoint.

Нагадаємо всі фішки: тексти WordArt, блоки з текстами,  схеми, діаграми, фото, картинки, фігури, анімації, звуковий та музичний супровід, надиктований текст та переходи. Потім все це можна «скрутити» в відео-фільм, який, в свою чергу після конвертації у необхідений формат можна легко закинути у смартфон та використати у Tik-Tok як відео. На занятті було продемонстровано процес створення тестового відео.

Таймінг та звукозапис супроводу показу слайдів  -  засіб, що дозволяє записати час перегляду кожного зі слайдів при автоматичній зміні їх у презентації. Ця можливість в останніх версіях РР збагачена звукозаписом вашого мовного супроводу. При цьому, аудіокліпи з наговореним тектом можна обрізати з початку та з кінця та відрегулювати гучність матеріалу. Коли все готово, то на преший слайд ще можна «навісити» фонову музику і зробити її тихіше за речетатив. Таким чином, після створення відео з вашої презентації, ви отримуєте класний подкаст. Цей метод можна використовувати для створення відео-уроків, відео-курсів, аудіо-книжок тощо.

Увага! Домашнє завдання до даного заняття якраз і полягає в створенні такого  маленького, на 1 хв, подкасту. Завдання у відоформаті висилайте на ту ж адресу, що і минулого разу.

Використання в роботі спікера режиму доповідача.  Така можливість відкривається лише в разі під'єднання до вашого ноутбука ще одного засобу перегляду відео. Наприклад, ви можете під'єднати додатковий монітор, телевізор, інтерактивну панель або проектор. Головне, в налаштуваннях екрану вашого ком'ютера ввімкнути опцію "Розширити екран". В такому разі PP «побачить додатковий екран» і ви зможете задіяти режим доповідача. Що він дає?

А от погляньте на зображення нижче. На першому знімку, те що побачать люди на екрані - це просто слайд на весь екран. 

Наступний знімок - те що побачите ви на свому компютері.

Це зображення активного слайду, зменшені зображення всіх інших слайдів в порядку слідування, щоб не помилитися з  вибором, таймер загального часу від початку презентації, та текст, який ви закинули у замітки до слайду (дане поле завжди відкрите для заповнення під вікном редактору слайдів). В нових версіях PP можна налаштувати простий перегляд всіх слайдів у вигляді маленьких зображень (щось схоже є і в редакторі слайдів) це дозволить обрати любий слайд навіть тоді коли він віддалений від активного. Звичайно, що цей режим дуже зручний, якщо ви працюєте так, що сидячи перед екраном, просто коментуєте слайди. Але якщо ви справжній спікер, то будьте ласкаві текст вивчити на пам'ять і працювати з презентером, використовуючи всі емоційні прийоми - динамічну мову, спілкування з аудиторією, жести, рух, очі тощо.

В другій частині майстер-класу, консультант КУ «ЦПРПП ВМР» Слободянюк Андрій Миколайович розповів про платформи для створення онлайн презентацій

Aha Slides – це відмінна платформа яка допомагає проводити навчальні заняття у класі (очно чи дистанційно через засоби зв'язку) . Вона допоможе зробити презентацію не лише добре структурованою та привабливою. Викладач може:

 • проводити опитування в реальному часі,
 • включити невеликі тести кількох видів, онлайн вікторини
 • хмаринки слів
 • мозкові штурми тощо

Також вчитель отримує миттєві результати. Навіть безкоштовні користувачі можуть отримати доступ до широкого спектру шаблонів.

Інструменти створення вікторин в ресурсі Aha Slides включають широкий спектр функцій, в тому числі:

 • Командна гра: гравці працюють у командах, щоб відповісти на запитання вікторини.
 • Обертається колесо: використовуйте колесо, що обертається, для вибору випадкових результатів, імен або завдань.
 • Самостійна робота: призначайте тести як домашнє завдання, щоб учні могли працювати у своєму власному темпі.
 • Зміна балів: Ви можете додавати або видаляти бали вручну.
 • Підбирайте відповіді вручну: миттєво перевіряйте відповіді.
 • Реакції: Використовуйте піктограми emoji для вираження та передачі емоцій.

Із переваг ресурсу варто назвати можливість необмеженого імпорту презентацій PowerPoint та перетворення їх в інтерактивні. А також Aha Slides може стати надбудовою до PowerPoint. Ресурс містить це дуже багато цікавих функцій.

Class Point ресурс який є додатком до панелі інструментів PowerPoint. А потім в PowerPoint можна творити справжні чудеса з тими презентаціями, які ви вже вважали застарілими, розбавляючи слайди завданнями типу:

 • Тести
 • Хмари слів
 • Коротка відповідь
 • Малювання слайдів
 • Завантаження зображення

Під час слайд-шоу вчителю варто натиснути кнопку, щоб розпочати запитання й дозволити учням відповідати з будь-якого браузера. Зворотній зв'язок миттєвий. Відповіді учнів автоматично зберігаються у вашому Power Point. Ви можете будь-коли переглянути їх, натиснувши кнопку запитання, що є перевагою дистанційного навчання. Приклади з математики, функції, диктанти тощо – все це можна перевірити з допомогою даної надбудови, що дає можливість учням не вантажити вам файли для перевірки. Учні можуть у свої гаджети зберегти слайди з необхідною для них інформацією, що дасть можливість зберегти час на уроці, коли учні роблять записи з презентації…

[З матеріалів сайту https://edway.in.ua/uk/mpk/475/detail/]

17

/11/23
Майстер-клас
205
«PowerPoint на всі випадки життя»
Заняття №4
«Ефект Джобса»

На вчительських конкурсах, звітах  чи інших публічних виступах педагоги переважно використовують власні екранні презентації зроблені в PowerPoint. При цьому вони часто вимушені  користуватися  чужими комп'ютерами на яких встановлена інша версія PowerPoint, або інший набір шрифтів, або, навіть, зовсім  інший офісний пакет (наприклад Liber Office, або WPS Office). В такому разі можливі ситуації, коли презентація відкриється але  дизайн її буде спотрворено або шрифт не той, що в оригіналі. Це ще можна пережити, а от випадок, коли не запускається відео чи аудіо вміст - це вже серйозніше. 

Як перенести презентацю без втрат вмісту. Розробники PowerPoint потурбувалися про це. При збереженні  презентації  у випадаючому вікні за покликанням «Зберегти як...» -> «Тип файлу» обираємо тип «Демонстрація PowerPoint». Створюється файл з розширенням *.pps або *.ppsx. Цей файл відкриє вашу презентацію зразу без редактору, прямо у режимі перегляду, при цьому анімації та мультимедіа будуть збережені.  Даний формат можна переглянути простенькою безкоштовною програмою PowerPoint Viewer. Вона є  завжди на комп'ютерах, або легко скачується з інтернету. 

Питання вирішено, але не повністю. Не переносяться оригінальні шрифти які були використані у вашій презентації. В такому разі скористаємось іншим методом. 

Метод упаковки презентації в папку для запису на диск (якими вже давно не користуються) або флешку.  В такий інсталяційний пакет можна  включити шрифти використані у презентації  та весь медіавміст.  Презентацію запускаємо таким же як і в попередньому випадку файлом *.ppsx. Тепер шрифти відобразяться як треба.

Увага, домашнє завдання!

Воно полягає  в тому, щоб створити невелику презентацію в якій є текст, малюнки, аудіо та відео вміст, та зберегти її для переносу на інший комп'ютер двома способами.

Нагадаю, що кінцева конвертація вашої презентація в набір JPG - малюнків, PDF файл або відео файл (це було домашнім завданням після першого майстер-класу) переслідує ту ж мету. Ці формати універсальні, тому просто демонструються на любому комп'ютері. Майте на увазі.

Далі говорили про термін презентер. В IT спільноті часто буває так, що той самий термін використовується для різних об'єктів. Кілька прикладів. Сервер - це комп'ютер і програма. Клієнт -  комп'ютер, програма та користувач. 

В нашому випадку, термін презентер використовується також в багатьох значеннях.

 • Презентер - це людина, яка щось презентує. (Але якщо вона щось говорить аудиторії використовуючи екранну презентацію - тоді її краще назвати спікером.)
 • Презентер - це програма за допомогою якої ми можемо створювати, редагувати та демонструвати презентації. Сюди відносяться всі програми подібні до РР.  (До речі так називається аналог PowerPoint від компанії Adobe.)
 • Презентер - це пристрій за допомогою якого ми можемо перемикати слайди в презентації дистанційно.  От про нього і поговоримо.

На фото  ви бачите цілу низку цих пристроїв. Всі вони працюють подібно до дистанційних мишок та клавіатур використовуючи Bluetooth зв'язок і по суті, являються замінником "гарячих" клавіш на звичайній стандартній клавіатурі. В цьому можна впевнитись, коли поклацати кнопками презентера в звичайному MS Word.

 • Натиск на кнопку «>» (вперед, наступний слайд) - у Ворді побачимо створення нового абзацу. Це означає що до комп'ютера надійшла команда аналогічна натиску на клавішу [Enter].
 • Натиск на кнопку «чорний екран» - у ворді бачимо надруковану літеру «и» (в українській розкладці) або «b» (в англійській розкладці). Саме від слова «Black» походить вибір такої гарячої клавіші в PowerPoint.
 • Натиск на кнопку «білий екран» - літера «ц» або «w». Ви здогадуєтесь, що це від слова «White».
 • «Запустити презентацію» - клавіша [F5].
 • «Вийти з презентації» - клавіша [Esc].

Просто. Але часто буває так, що клацаєш, клацаєш, а нічого не перемикається. Чому?

 • Перевіряємо контакт батарейок, або просто їх наявність. (Звідси випливає потреба не забувати вимикати презентер на той час поки його не використовують, щоб не садити елементи живлення)
 • Направляємо презентер не на екран (екран - не телевізор, презентер - не пульт ) а на Bluetooth-адаптер ввімкнутий в USB вхід комп'ютера. (Хоча це і не обов'язково, бо Bluetooth не особливо залежить від напрямку антени)
 • Саме головне, щоб був активний PowerPoint. Може так статися, що в момент демонстрації презентації потрібно ще щось робити на комп'ютері і ви активуєте другу програму, наприклад, медіапрогравач. В такому разі презентер вже не пов'язаний з PowerPoint. Він починає керувати активною в цей час програмою. А спікер, в цей момент, може клацати скільки йому заманеться - слайд все-одно не зміниться. Звідси, потреба під час відповідальних презентацій не перемикатись з РР на щось інше. Для програвання музики краще використати інший комп'ютер.
 • Перед початком презентації не лінуйтесь перевірити роботоздатність пристрою і «пройдіться» по презентації туди-сюди для спокою.

Щодо інтерактивних панелей, або їх близьких родичів - смарт-дошок, то щасливий учитель, який має таке обладнання. Це все дорого коштує, але в умілих руках це справді "дорого коштує". Використовуючи великий екран в якості планшета,  ви зможете в повній мірі скористатись перевагами не тільки  презентацій а і  всіма педагогічними та навчальними програмними засобами. При наявності інтернету (смішно вже про це нагадувати) вам відкривається всесвіт хмарних сервісів, симуляторів і т. п. І саме головне - це все без відриву від дошки. 

Але яка б у Вас не була крута техніка, якість презентації  від неї не залежить. Весь секрет успішної презентації не в техніці. Інформацію передає людина - людині. Техніка - це лише допоміжний інструмент.

Аудиторія повинна не тільки сприйняти інформацію,  а й перейнятися важливістю сказаного. Тут техніка безсила. В чомусь переконати людину можна тільки очима, емоціями, прозорими думками, непереборною логікою, гумором, цікавою історією, виразними жестами, вдалими прикладами та аналогіями. Екран допоможе лише підкреслити, акцентувати, показати.  Все все інше може тільки людина. Тому ми йдемо на презентацію щоб побачити людину-особистість а не проектор з ноутбуком.

Є безліч порад щодо дизайну слайдів, і їх варто мати на увазі. Але, в першу чергу, ваш успіх як спікера (вчителя) залежить від інших вмінь. Тут варто брати взірець з великих спікерів сучасності. Одним із таких, безперечно, був один із засновників компаніїї «Apple» - Стів Джобс.

Його публічні виступи завжди викликали захоплення. Варто переглянути їх, щоб мати уявлення як треба  робити презентацію з використанням екраних засобів. За покликанням, ви знайдете кілька покликань на відео.

Для себе я зробив кілька поміток, ось вони:

 • Дуже чиста мова. Ніяких «бе - ме». Все конкретно, як по писаному.
 • Гумор і легкість викладу. В залі позитивна атмосфера, часом сміх.
 • Очі постійно в контакті із аудиторією.
 • Рух по сцені невимушений але завжди цілеспрямований.
 • Жестикуляція. В правій руці презентер, але він не заважає. На нього ніякої уваги. Слайди перемикаються ніби самі по собі - точно в потрібний момент.
 • На екрані темне чисте  тло. Графічні образи не перевантажені. Тексту майже немає. Анімація тільки для функціоналу - ніяких «сонечок» і «бантиків».
 • Коли треба, в зал іде продукція, роздатковий матеріал, зразки, щоб кінестети мали що помацати руками.
 • Не буває так, щоб щось не запустилось або поламалось. Відчуваються багатократні репетиції.

Щодо PowerPoint революції в інтернеті є багато суперечливих думок. Одні вважають що РР заважає сприйняттю матеріалу і наводять такі аргументи:

 • Послідовний показ слайдів один за одним швидко «заколисує» увагу аудиторії (яка ще до того сидить у затемненій аудиторії) - очі бачать - мозок спить. Тому менше слайдів, більше спілкування з аудиторією, емоцій і все, про що говорилось вище.
 • Коли слайдів багато (>10), людина сприйме кілька, інші просто «промайнуть». Ви їх просто не встигнете показати та прокоментувати.  Тому робіть презентації чим-коротші.
 • Не можна говорити текст і читати цей текст на екрані одночасно. Людина підсвідомо порівнює сказане і написане, а на обдумування сенсів та наративів нехватає часу. Тому ніколи не читайте з екрану. Краще перенесіть текст у замітки до слайду і використовуйте режим доповідача (про це  в наступному майстер-класі).
 • Коли на екрані багато об'єктів одночасно, людина підсвідомо намагається їх переглянути та проаналізувати. На синтез і виділення головного,  знову не досить часу. Тому не «валіть» все в один слайд - тільки найголовніше. Все інше словами.
 • Не функціональні анімації тільки дратують. Тому краще без анімацій. Коли без неї не можна, то зробіть її ідеально.
 • Є слайди - «риба». Вони потрібні для того, щоб будь-що світилось на екрані в той момент коли ми намагаємось словесно "наганяти туману" , бо пустий екран - це не кошерно! Мене особисто, чомусь страшенно дратує останній слайд «Дякуємо за увагу!!!». Краще, хай буде чорний екран :) Тому уникаємо пустих слайдів - тільки конструктив і найголовніше.

Критики РР наводять приклади, коли нескінченні щоденні презентації на брифінгах в штабі  американської місії в Іраку та Афганістані приводили до погіршення розуміння тактичної ситуації на фронті. Тому було прийняло рішення обмежити практику використання PowerPoint в роботі керівництва.

Ще один приклад. Катастрофа човника "Колумбія" 1 лютого 2003 року. В звіті комісії, що розслідувала цю аварію  було вказано, що перенасичені інформацією слайди, не дали ясного розуміння небезпеки пошкодження корпусу корабля під час старту. Тому не були вжиті адекватні дії які і привели до катастрофи.

Тому, якщо можна обійтись без РР, зробіть це. Презентація як самоціль - це вбивання інформації в голову як цвяхи. Нічого путнього з цього не вийде.

15

/11/23
Вебінар
249
Анімаційні презентації (скрайбінг), малюнки та розмовні фото

На вебінарі були показані можливості, що дають під час пояснення об'єднувати різні типи інформації за сприйняттям, а саме, вербальну, зорову та слухову. Розглянули вимоги щодо наповнення анімаційних сладів, принципи побудови та правила розташування тексту та фото.  Продемонтровані інструменти дадуть можливість для вчителя пояснити матеріал  яскраво, ефекно та  ефективно, а для  для здобувачів освіти швидше та доступніше засвоїти, зрозуміти та запам'ятати матеріал, що викладається. 

Перегляд матеріалу  презентації яка має активні посилання на матеріал та приклади

(НАТИСНУТИ НА ЗОБРАЖЕННЯ)                                                               

10

/11/23
Вебінар
116
Освітянам про супровід дітей з різними поведінковими проблемами

10 листопада 2023 року спікер Жанна Воловодівська, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» провела вебінар «Освітянам про супровід дітей з різними поведінковими проблемами». Слухачами вебінару стали вчителі закладів загальної середньої освіти ВМТГ.

Набагато важливіше і ефективніше є запобігати проблемам, аніж їх вирішувати. Тож в ході вебінару особлива увага зосереджувалась на розвитку такого напрямку, як підтримка позитивної поведінки. Обговорювали важливість такої роботи на загальношкільному рівні. Фокусувалась увага педагогів на узгодженості в підходах підтримки позитивної поведінки, як залучати учнів до реалізації даного підходу.

09

/11/23
Майстер-клас
515
«PowerPoint - на всі випадки життя»
Заняття №3
Майстерня презентацій. Динаміка.

Що таке анімація? Навіщо потрібні анімації в презентаціях? Як анімація покращує сприйняття матеріалу на екрані? Що можна витворити за допомогою анімацій? Ці питання ми розглянули на третьому майстер-класі курсу «PowerPoint на всі випадки життя».

Щодо анімацій, то на думку спочатку приходить кіно та мультиплікація. Насправді, рухоме зображення створюється послідовною демонстрацією кадрів на яких сфотографовано почергові статичні фази руху. Все діло в частоті зміни цих кадрів. Людина не помічає факт заміни картинки на іншу, якщо це відбулося швидше ніж 0,04 с (тобто, якщо ми будемо послідовно показувати людині кадри з частотою 25 кадрів за с). Ця особливість людської нервової системи була використана для створення кіно, а згодом і телебачення.

На фото нижче кіноплівка змотана в сувій. Добре видно, що послідовні кадри мало чим відрізняються. Невеликі зміни зображення відповідають послідовним фазам руху з періодом приблизно 0,02 - 0,04 с. Ось ці кадри, послідовно показані з вказаною частотою якраз і роблять ілюзію руху  на екрані.

Наступне фото - кінопроектор, за допомогою якого можна демонструвати кіно на великих екранах кінотеатрів. Прилад великий, важкий, стаціонарний, споживає багато енергії. Плівка часто рвалася, шкрябалася. Вартість плівки достатньо висока, бо в процесі її виготовлення використовувалось багато срібла. Але кіно - це ціла епоха в людській культурі. Тому даний прилад - цінний історичний експонат.

А це один з перших телевізорів. Хоча технологія отримання зображення принципіально інша, ефект анімації зображення все той же - послідовність кадрів - кіноефект.

Анімація, в перекладі означає оживлення чогось нерухомого. (Наприклад, «аніматор» – це той, хто оживлює дитяче свято рухливими конкурсами, флешмобами тощо. Або термін «Реанімація» – дослівно, «відновлення життя»).

Так от мультиплікація, або анімаційне кіно, як раз і є оживлення нерухомих графічних зображень. Згадаємо мальовану анімацію Уолта Діснея, лялькову або пластилінову анімацію.

На фото нижче бригада художників мультиплікаторів студії Уолта Діснея. Кожен 10 хвилинний мультик - це десятки тисяч малюнків-кадрів. Щоб таке намалювати треба було мати цілий колектив художників

Тепер мультиплікатори - малювальники працюють в набагато кращих умовах. В їх нелегкій роботі їм допомагають графічні планшети, комп'ютери тощо.

 

Але це мало допоможе, якщо ви обрали кіно-жанр лялькової або пластилінової анімації. 

 

Зрозуміло, що процес створення та фіксації зображень таких рухомих об’єктів дуже трудозатратний. Кожен кадр треба створювати окремо. Потім зводити всі отримані фото слайди у плівку і тільки тоді можна побачити результат за допомогою кіноапарата.

З появою комп’ютерних технологій з’явилась можливість делегувати машині малювання всіх проміжних станів якогось графічного об’єкта. Ми задаємо лише початковий та (або) кінцевий стан, та деякі додаткові параметри процесу. Дана технологія називається – інтерполяція. Таким чином зараз створюються всі 3D-мультфільми та спецефекти в кіно.

Також не треба забувати чудові спецефекти створені за допомогою монтажу, моделювання, «зеленого екрану» та технології аватарного захвату руху.

На фото нижче приклади "кіно чудес". Добре видно, що в сучасному фантазійному кіно широко використовується зелене тло. Пізніше, під час монтажу і постпродакшену замість нього за допомогою спеціального програмного забезпечення можна підставити будь-який інший фон: хочеш компютерну графіку, або гарну природу - обирайте!

 

На фото нижче приклад використання аватарного захоплення, коли комп'ютер зчитує рухи та міміку актора відеокамерами за допомогою спеціальних маркерів, а потім моделює поведінку віртуальних 3D-кіногероїв і вони повністю оживають. Фільм "Аватар" памятаєте ? Отож, бо! Але і тут без зеленого тла нікуди.

В усіх редакторах презентацій використовуються спрощені версії таких інтерполяційних інструментів. Ми їх будемо називати просто анімаціями.

Всі анімації в PowerPoint діляться на:

 • Вхідні (позначені зеленими іконками) – рухи, деформації або трансформації об’єкта які супроводжують його появу на слайді. Ми можемо задавати час, затримку старту, інколи напрям руху, повторюваність.
 • Виділення (позначені жовтими іконками) - рухи, деформації або трансформації об’єкта, що дозволяють йому певним чином виділитися на слайді серед багатьох інших. Змінюємо час, затримку та повторюваність.
 • Вихідні (позначені червоними іконками) – рухи, деформації або трансформації,щоі супроводжують зникнення об’єкта зі слайду. Також, як і в вхідних змінюємо час, затримку старту, напрям руху, повторюваність.
 • Шляхи переміщення (позначені білими іконками) дозволяють довільним чином рухати об’єкт на слайді. При цьому ми можемо задавати траекторію, час, затримку старту, прискорення, повторюваність руху.

Нібито не багато, але якщо ввімкнути фантазію то можна сконструювати достатньо складні анімаційні «фільми». В сучасному андерграунд мистецтві є прецеденти, коли за допомогою PP створювали цілі мультики.

Подібно до відео та аудіо редакторів в PP є трекер-редактор (тут він називається «Область анімацій»). За допомогою нього можна наглядно уявити часові характеристики анімаційних процесів, їх групування, прив’язку до запускальних подій-тригерів тощо. Кожна анімація зображена прямокутником-кліпом, причому всіма характеристиками легко керувати просто переміщуючи мишкою сам кліп, або його кінці.

Незабуваємо про редактор шарів, який знаходиться в меню «Засоби малювання» -> «Область виділення», про який ми говорили на першому занятті курсу. В цьому редакторі можна легко виділяти глибоко заховані об’єкти, оцінити статус та ієрархію їх групування. Налаштувати порядок їх накладання та видимості.

Також важливо визначитись з тим що запускає на виконання анімацію. Є три стандартних тригери:

 • Клацання мишкою. Якщо прийшла черга анімації прикріпленої до даного тригера, щойно ви клацнете лівою кнопкою миші або клавішами пропуску чи Enter, всі процеси на екрані зупиняться та буде запущено дану анімацію. ( На області анімацій ліворуч ви побачите іконку мишки)
 • З попереднім. Дає можливість об’єднати дану анімацію з попередньою, або, якщо вона перша по порядку, разом із моментом початку слайду. Вони стартують синхронно. ( На області анімацій ліворуч зображення немає)
 • Після попереднього. Дана анімація відбудеться зразу після попередньої. (На області анімації ліворуч іконка годинничка). Даний тригер залежить від часу виставленого за допомогою переміщеного лівого краю кліпа і є по суті асинхронним.

Для тонкого налаштування часових характеристик життєвого циклу анімацій (так званого «таймінгу») можна використовувати шкалу часу внизу області анімації.

На завершення теоретичної частини майстер-класу ми розглянули можливість створення користувацьких тригерів (в PowerPoint вони називаються «переключатели»). Вони можуть бути пов’язані із подіями клацання по будь-якому об’єкту на слайді, та запускати будь-яку анімацію. За допомогою користувацьких тригерів можна створювати дуже складні інтерактивні презентації , ігри, дидактичні електронні посібники тощо.

Також розглянули переходи між слайдами. Переход (англійською –«transition») – це вхідна анімація цілого слайду як окремого об’єкту. При чому, всі об’єкти, що містяться на слайді будуть рухатись , деформуватися або трансформуватися разом із батьківським контейнером – тобто слайдом. Важливо, що всі анімації дочірніх об’єктів, поміщених у слайд, почнуться зразу після процесу переходу.

На фото нижче приклад переходу між слайдами. Зображення попереднього слайду при цьому розбивається на частини та зазнає глибоких трансформацій, рухів тощо. Переходи  достатньо ефектні.

Ми можемо налаштувати тригер-запускник переходу. Це «клацання мишкою», або «після попереднього». (По зрозумілим причинам, тригеру «з попереднім» не може бути, бо кілька слайдів запустити одночасно не можливо).

Особливо важливо навчитись налаштовувати час «життя» слайду, якщо використовується атоматичний послідовний перегляд презентації.

В практичній частині майстер-класу були створені три слайди, що демонструють використання анімацій не з метою декорувати чи «оживити» щось на екрані, а з метою перетворення анімацій в дієвий інструмент для створення методичних посібників, рухомих моделей чи віртуальних пристроїв. Ми використовували тонкі налаштування параметрів та таймінгу слайдів.

1 слайд. Створили модель стрілочного секундоміра (нерухомий циферблат та стрілка, що рівномірно обертається з періодом 60 с за один оберт) який запускається клацанням мишки та «працює» 3 хв. Після цього на екран виводиться якась фігура з попередженням про завершення відведеного часу. Може бути використана для підрахунку часу проведення шкільних конкурсів, змагань, іспитів тощо.

2 слайд. Створили модель Сонячної системи. Розмістили в центрі слайду фігуру «Сонце», а поруч в ряд, кружечки, що моделюють 5 планет - Меркурій, Венеру, Землю, Марс, Юпітер. Використовуючи анімації руху, заставили «планети» рухатись по концентричним орбітам навколо «Сонця» в періодами, що приблизно нагадують реальні. Всі планети стартують одночасно при клацанні мишкою. Дана модель може бути використана на уроках астрономії, фізики чи природознавства для пояснення закономірностей взаємного розміщення планет та руху (протистояння, «парад планет», елонгація, сполучення, закони Кеплера тощо).

3 слайд. Створили навчальний посібник з арифметики де відповідь написаного рівняння, що розміщена праворуч знаку рівності затуляється непрозорою фігурою. При клацані по ній вона повинна повільно зникати. Таким чином учні зможуть побачити правильну відповідь. Таким чином можна створити слайди для уроків повторення, конкурсів, вікторин.

Вам потрібно повторити ці три слайди в свому домашньому завданні. Презентацію висилаємо, як завше, за адресою metiska64@gmail.com

Високий рівень майстерності володіння анімаціями в PowerPoint може бути порівняним із кіномонтажем або навіть з сценарним програмуванням. Тому завдання з використанням анімацій та тригерів в PowerPoint користуються великою популярністю під час Всеукраїнських олімпіад з інформаційних технологій.

03

/11/23
Майстер-клас
315
«PowerPoint - на всі випадки життя»
Заняття №2
Майстерня презентацій. Статика.

На другому занятті курсу слухачі поглибили свої знання та компетентності  з ефективного та швидкого створення лінійних презентацій за допомогою інструментарію PowerPoint. Лінійними їх називають тому, що слайди демонструються один за одним від початку до кінця презентації, так, ніби то ці слайди вишикувались вздовж уявної лінії.

Оскільки, вчителі найчастіше використовують PowerPoint в якості візуального засобу для пояснення нового матеріалу, а найпростіший прийом для цього - подкаст (послідовна демонстрація картинок-коміксів з усним супроводом вчителя), то лінійні презентації займають левову частку доробку сучасних учителів.

Насправді,  є кілька непоганих лайфхаків для створення нашвидкоруч 5-10 слайлів для такого уроку буквально за 5 хв.

По-перше, творчо використовуйте інструмент "Фотоальбом". Якщо ваша презентація переважно  складається з картинок (світлин, схем, графіків, малюнків, скріншотів тощо) варто їх зібрати в одній папці у вигляді графічних файлів, які можна легко отримати методами конвертації або просто, використавши інструмент "Ножиці",  повирізати прямо з екрану комп'ютера. Фотоальбом вміє розставляти ці картинки по одній, чи по кілька штук на слайд, причому вони будуть займати максимально можливу площу. Швидко, зручно та практично.

По-друге, можна з самого початку закинути в преший слайд всі зображення та тексти, розмістити їх поза межами слайду. Зразу відформатувати уривки тексту та попідрізати фото. Потім можна продублювати цей перший слайд скільки Вам потрібно. А вже потім з кожного слайду повидаляти все, що не потрібно, а все що потрібно, перенести та розмістити в межах слайду. Так набагато швидше, ніж створювати кожен слайд окремо, постійно задіюючи експортно-імпортні операції та нескінченно форматуючи уривки тексту. 

Третій метод більш професійний. Якщо потрібно часто і багато продукувати слайди одного стилю та приблизно однакової будови, що і є ознакою професіоналізму слайдмейкера, то варто розібратися з темами та макетами PowerPoint. Ці чудові інструменти зустрічаються нам зразу,  як тільки ми створюємо нову презентацію. На перешому пустому слайді ми чомусь завжди бачимо за замовчуванням два поля "Заголовок слайду" та "Підзаголовок слайду", чи не так? Що це за поля? Ми часто їх використовуємо не задумуючись про їх призначення, і це зручно, чи не так?

Це ніщо інше як макети PowerPoint. Список цих макетів ви можете побачити, натиснувши на одноіменну кнопку в меню "Головна" -> "Макет". В поля макету можна вставляти таблиці, діаграми, схеми Smart Art, світлини, картинки чи відео, причому вони зразу будуть мати охайно "підрстрижений" вигляд, займати наперед визначене місце  і  легко знаходитись, варто лише в полі макету клацнути на іконку необхідного медіа об'єкту. Щодо тексту, макети дозволяють обрати до шести різних стилів (подібно до стилів WORD), помістити їх в строгу ієрархію від більшого до найменшого, кожен з них налаштувати, по шрифту, типу написання, кольору, вирівнюванню та величині. Перейти на нижній чи верхній стиль так же просто як переходи між стилями в WORD Для цього існуть спеціальні кнопки в тому ж меню  "Головна". 

Уявіть! Такі макети можна створювати власноруч. Під час майстер-класу було показано, як за допомогою кнопки меню "Вид" ->"Зразок слайдів" можна перейти в режим редагування таких макетів. Є кілька типів полів - заповнювачів:

 • Текст
 • Малюнок
 • Діаграма
 • Таблиця
 • Smart Art
 • Мультимедіа
 • Картинка

Також є універсальний заповнювач, який включає в себе і всі стилі тексту і всі мультимедіа об'єкти. Стандартні, запропоновані макети можна знищити і створити свої, які будуть відповідати вашому погляду на корпоративний стиль та смак.

Окрім цього ще є цілий набір інструментів для налаштування користувацьких тем. Сюди входить

 • Кольорова гама (набір кольорів, що відповідають логобуку вашої установи)
 • Шрифти
 • Набір ефектів
 • Створення власного тла

Створивши таку тему ви повністю персоналізуєте стилістику PowerPoint та максимально прискорите створення слайдів без лишніх рухів.

В другій частині майстер-класу ми розібралися із поняттям нелінійної (інтерактивної) презентації. Якщо ми хочемо довільно переходити з будь-якого слайду в будь-який, стандартних методів буде недостатньо. Є кілька способів як перейти на певний слайд.

Покликання. Під час приєднання гіпер-покликання до тексту чи іншого графічного об'єкту, відкривається службове вікно, що дозволяє обрати інший слайд цієї ж презентації  за його номером чи назвою.

Дія. Це вікно прикріпляє до обраного об'єкта певну дію, пов'язану з подіями "Клацнути мишою" чи "По наведенню вказівника миші (курсору)". Серед дій є також переходи на інші слайди.

Керуючі кнопки. Вони вставляються як інші векторні зображення з  набору примітивів "Фігури" (ряд таких кнопок можна знайти внизу одноіменного випадаючого списку). Деякі з цих кнопок дають можливість переходити на інші, несуміжні слайди.

Слухачам було продемонстровано створення інтерактивної тестової презентації. Вона була поділена на перший слайд із змістом ( в якості змісту був використаний маркований список, кожен рядок якого було покликання, що переводило на початковий слайд відповідного розділу) та три розділи з кількох слайдів кожен. Кожен розділ починався з свого початкового слайду-заголовка. З довільного слайду можна було повернутися на перший, завдяки фігурі в правому нижньому кутку кожного слайду, клацнувши по ній мишею. Для зручності ці фігури (прямокутники) були зроблені прозорими, щоб не заважати перегляду вмісту слайдів.

Увага! Домашнє завдання до другого заняття якраз і полягає в створенні подібної інтерактивної презентації. Нижче я зобразив її блок-схему. 

 

Ваші презентації присилайте на адресу metiska64@gmail.com

Також, нижче Ви знайдете покликання на відеозапис нашого заняття.

 

 

01

/11/23
Вебінар
139
Ефективно організовуємо дистанційне навчання

Під час проведення вебінару акцентувалася увага на специфічних особливостях дистанційного навчання, а саме, що рисами дистанційного навчання має бути інтегративна взаємодія у процесі навчання із виокремлення часу для самостійного овоєння матеріалу. Поглибили свої знння з прихованих  можливостей Zoom та Meet, щодо сесійних кімнат для диференційованого підходу у дистанційному навчанні до здобувачів освіти.  Використання інтерактивного контенту ІКТ, таких як Сlassrooscreen та Padlet, допоможуть проти шлях від сприймання інформації до її розуміння, запам'ятовування та відтворення, а Nearpod допоможе у створенні чогось нового. Важливо дотримання здоров'язбережувальних технологій та на обов'язковому виконанню гімнастичних вправ для очей. 

Зацікавила платформа Неарпод?

В презентації є посиланя на ігрову діяльність. 

Це приклади можливостей всіх різних слайдів та завдань до теми "Ідеали і образи Ренесансу" - 8 клас "Мистецтво" 

 

 

27

/10/23
Майстер-клас
1275
Power Point на всі випадки життя

Презентація як метод  передачі інформації від суб’єкта  до аудиторії  існувала вже з давніх давен. Необхідною умовою даного процесу є кодування інформації. Наприклад, як тільки людство взяло до рук засіб створення зображень, з’явились наскельні малюнки що зображали тварин на яких полювали, самих мисливців та сцени їх охоти. Також на цих малюнках можна побачити обриси річок, гір тощо. Можна припустити, що ці петрогліфи використовувались нашими предками в навчальних, інформаційних або ритуальних цілях. Чим не презентація?

 

Єгипетські ієрогліфи на стінах храмів  – багате джерело історичної  інформації для нас. Але уявімо, що колись таким чином могла проходити  презентація  якогось жерця для якоїсь принцеси  та її свити.

Зрозуміло, що книжки, сувої папіруса або глиняні таблички з клинописом – це також засіб передачі інформації. Та все ж таки, малоформатні носії дозволяли  спілкуватися, так би мовити, від персони до персони (Р2Р). Великі поверхні  на яких можна було інтерактивно писати  великі  літери,  цифри, схеми  чи інші зображення паралельно з усним поясненням  з’явилися не зразу.

Але і до тепер, незмінним успіхом в усіх школах світу користується звичайна шкільна дошка з крейдою. Її замінники – кольорові маркери, великоформатні листки паперу та білі пластикові поверхні досі популярні  для бізнесових та мотиваційних спікерів.

Але  світ прискорюється. Складні зображення, значні блоки тексту або розгалужені схеми швидко не намалюєш. Також невпинно збільшується аудиторія реципієнтів інформації. Якраз це викликало на світ ідею використати проекційну камеру в якості збільшувача зображень нанесених на прозорі носії (скляні пластинки, плівки, тканину тожо) за допомогою лінз та потужних джерел світла.  Зображення можна було зробити будь-якої складності та величини. Все залежало від носія, відстані до екрана та потужності джерела світла.

Перший, у 1646 році  цю ідею висунув, відомий німецкий учнений - універсал та винахідник , монах ордена ієзуїтів  - Афанасій Кірхер. Ось зображення його проекту.

Ідея швидко  розвивається, з’являються діафільми, слайди, кіноапарати, і т.п.  Вони і зараз  широко використовувались в розважальних,  навчальних ї та рекламних цілях.

Саме для інтерактивних презентацій (коли можна малювати на прозорому носієві) був винайдений кодоскоп, який з успіхом був апробований  для американських військових під час другої світової війни. Потім, цей чудовий пристрій перейшов до шкільних аудиторій  та бізнес офісів і став найпотужнішим презентаційним засобом середини 20 сторіччя. І дотепер,  ці прилади популярні в середовищі викладачів вишів та учителів.

Основна концепція кодопроектора – слайд. Це поверхня на якій можна писати від руки, малювати як на дошці, але і друкувати як в книжці.  Цим люди і скористалися. Друк на слайдах – дороге задоволення, але рекламні агенції, кампанії виробники, державні орган и йшли на це ,бо стильне, гарне презентування ідей, проектів та товарів підвищувало їх вартість.

Нижче ви можете побачити еволюцію кодослайду, від просто написаного тексту до поліграфічно-якісного дизайну. (За матеріалами сайту

 

Історія життя PowerPoint стартувала в 1984 році. Роберт Гаскінс винахідник програми працював у канадській телефонній компанії Northern Telecom у 1980-х роках – робота вимагала частих подорожей та презентацій.  Йому прийшла в голову ідея програмного забезпечення для створення прозорих слайдів. У 1984 році він був найнятий компанією під назвою Forethought для для створення відповідного програмного забезпечення, а через три роки компанію придбала Microsoft за 14 мільйонів доларів.

На фото творці PowerPoint тоді і зараз. Угорі, зліва направо, Денніс Остін, Роберт Гескінс і Томас Рудкін, зображені в 1987 році. Нижнє фото - вони ж із своїми дружинами у 2012 році.

Фактично, PowerPoint починався як текстовий процесор для діапроекторів і слайд-проекторів, а не як новий формат презентацій. Спочатку файли друкувалися на прозорих плівках або слайдах, перш ніж їх можна було використовувати. Сьогодні  PowerPoint позбувся матеріальних носіїв і, ставши самостійним форматом, перетворився на інструмент, який використовується не тільки в бізнесових, освітніх та державних  установах, але навіть в тисячах церков по всій країні для виголошення проповідей і навіть в якості титрів для більшості оперних суфлерів.

На фото вигляд робочого інтерфейсу першої чорно-білої версії PowerPoint?

Зрозуміло, що такий вибух популярності PowerPoint напряму пов’язаний з появою у 2000-их проекторів, великих відео тач-панелей та інтерактивних дошок.

На першому занятті курсу «PowerPoint – на всі випадки життя»,  після цієї історичної довідки,  розглянули структуру робочого вікна редактору слайдів та інші режими роботи програми.

Цікаво, що за 40 років існування «Потужної Точки» її інтерфейс мало змінився. Закладені авторами концепції були настільки вдалими, що всі альтернативні програми по суті є її клонами. Краще не придумаєш.

Розібрали деякі клавіатурні комбінації для пришвидшення створення слайдів та зручного масштабування  робочої області.

В якості практичного завдання, був створена тестова презентація на окремих слайдах якої були розміщені наступні об’єкти з вкладки «Вставка».

1 слайд:

Текст-бокс (об’єкт «Надпись») – кілька слів в контейнері оформленому кольоровим тлом. Текст розміщено в центрі контейнеру.

Маркований та впорядковані списки

Об’єкт  WordArt – кілька слів деформованих так, щоб утворити частину дуги

2 слайд :

Векторний об’єкт (фігура «Коло») в якості тла якого використано портретний файл, що має відношення сторін 1:1 (квадратний). Даний файл вирізано та експортовано у графічний формат засобами самої програми PowerPoint.

3 слайд:

Векторний малюнок з колекції MS Office. (об’єкт «Картинка»). Також на слайд було поміщено аудіо фрагмент за допомогою стандартних засобів програми.

4 слайд:

Був задіяний інструмент «Снимок» для вирізання растрового зображення з робочого столу комп’ютера. Була вирізана, позбавлена фону та збільшена іконка браузера Chrome

5 слайд:

Був вставлений примітивний об’єкт з колекції векторної графіки «Фигури». Потім засобами інструментів закладки «Средства рисования», а саме «Изменить фигуру» - > «Начать изменение узлов» та контекстних меню  вставлена фігура була деформована та залита іншим кольором тла.

6 слайд:

Був використаний інструмент  SmartArt для побудови розмірної моделі планет Сонячної системи.

7 слайд:

Було вставлено стовбчасту діаграму та проведено зміну задаючих даних в приєднаній таблиці, що привело до зміни зовнішнього вигляду діаграми

8 слайд:

Створили два покликання на зовнішні сайти. Одне покликання приєднане до графічного об’єкта, друге до тексту.

9 слайд.

Скористалися редактором формул та  ввели якусь формулу

10 слайд

Намагалися вставити відео та аудіо фрагменти. (бажано, щоб ці медіа файли були додані до архіву домашнього завдання)

Увага! Домашнє завдання полягає в тому, щоб створити подібну презентацію на своєму комп’ютері, запам’ятати її у робочому  файлі презентації  (*.pptx).  Створити  засобами програми на її основі PDF – файл (*.pdf)  та створити засобами програми із вище названих слайдів відео фрагмент (*.wmv)

Таким чином, отримані три файли та файли мультимедіа (за бажанням) потрібно завернути в архівний файл (*.zip або *.rar) Назвати його своїм прізвищем та прислати для перевірки на адресу

metiska64@gmail.com

Нижче розміщено на такий архівний файл який було отримано під час демонстації виконання практичного завдання на занятті. Можете його використовувати як взірець.

Також нижче розміщую покликання на запис заняття в YouTube

Журнал виконання домашніх завдань

26

/10/23
Вебконференція
185
Впровадження інноваційних педагогічних технологій в закладах освіти Вінницької міської територіальної громади - конференція в  рамках XV Міжнародної виставки Інноватика у сучасній освіті

26 жовтня 2023 року Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради і 15 закладів загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти презентували освіту Вінницької територіальної громади в межах XV Міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті».

Комплексна робота команди Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради спрямована на сприяння професійному розвитку педагогічних працівників через їхнє неперервне фахове вдосконалення, розвиток творчого потенціалу та педагогічної ініціативи, а також шляхом підтримки освітян у впровадженні освітніх інновацій, консультування з актуальних питань і психологічної підтримки.

На базі Центру професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради спільно з учасниками виставки від Вінницької територіальної громади  було проведено  онлайн-заходи  для фахівців Вінницької територіальної громади, до яких також долучились  заклади освіти та Центри професійного розвитку педагогічних працівників і з інших територіальних громад. Програма заходів на сайті виставки https://innovosvita.com.ua/images/stories/programa_ime_2023.pdf

Міжнародна виставка «Інноватика в сучасній освіті» - високопрофесійна платформа на вітчизняних теренах освіти для презентації досягнень, для обміну досвідом, професійного діалогу, представлення інноваційних технологій, творчих надбань, кращих педагогічних практик, проєктів і рішень для підвищення ефективності освітнього процесу, налагодження взаємодії для розвитку спільних проєктів і обміну ресурсами на шляху інтеграції до європейської освітньої та наукової спільнот, окреслення стратегічних завдань реформування сфери освіти.

Для учасників виставки відбулися конкурси «Лідер інновацій в освіті», «Видатні наукові досягнення в освіті» й конкурс із 12-ти тематичних номінацій. На конкурси було подано 212 робіт. Експертну оцінку якості робіт проводили науковці й фахівці наукових установ Національної академії педагогічних наук України, Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти». Переможці конкурсів удостоєні Почесної нагороди «Лідер інновацій в освіті» та нагороджені золотими, срібними й бронзовими медалями, дипломами, сертифікатами авторів конкурсних робіт.

Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради щиро вітає з високими нагородами переможців конкурсу із тематичних номінацій від Вінницької територіальної громади, які отримали 12 золотих та 3 срібні медалі!

ПЕРЕМОЖЦІ

в конкурсі з тематичних номінацій у межах

XV Міжнародної виставки «ІННОВАТИКА В СУЧАСНІЙ ОСВІТІ»

Номінація «Модернізація змісту освіти для підвищення якості освіти та освітньої діяльності»

СРІБЛО

 1. Комунальний заклад «Дошкільний навчальний заклад № 17 Вінницької міської ради»

Номінація «Безпечне освітнє середовище: нові виклики та сучасні рішення»

ЗОЛОТО

 1. Комунальний заклад «Дошкільний навчальний заклад № 6 Вінницької міської ради»
 2. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 4»

Номінація «Співпраця держави, закладів освіти, бізнесу – запорука розбудови сталого партнерства в освіті та економічного зростання України»

ЗОЛОТО

 1. Комунальний заклад «Вінницька гімназія № 24»

Номінація «Розвиток інноваційного потенціалу педагога в умовах реалізації концепції «Нова українська школа»

ЗОЛОТО

 1. Комунальний заклад «Вінницька початкова школа № 5»

Номінація «Упровадження сучасних технологій національно-патріотичного виховання як засобу формування патріотичної свідомості й утвердження української громадянської ідентичності»

ЗОЛОТО

 1. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 6»
 2. Комунальний заклад «Вінницький міський палац дітей та юнацтва імені Лялі Ратушної»
 3. Комунальний заклад «Вінницький фізико-математичний ліцей № 17»
 4. Комунальний заклад «Дошкільний навчальний заклад № 5 Вінницької міської ради»
 5. Комунальний заклад «Писарівський ліцей Вінницького району Вінницької області»
 6. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 31»

СРІБЛО

 1. Комунальний заклад «Заклад дошкільної освіти № 9 Вінницької міської ради»

Номінація «Застосування інноваційних технологій навчання для розвитку цифрової компетентності учасників освітнього процесу»

ЗОЛОТО

 1. Комунальний заклад «Вінницький гуманітарний ліцей № 1 імені М. І. Пирогова»

СРІБЛО

 1. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 13»

Номінація «STEM-навчання як крок до вибору майбутньої професії»

ЗОЛОТО

 1. Комунальний заклад «Заклад дошкільної освіти № 33 Вінницької міської ради»

Підсумки участі в конкурсах на сайті виставки за покликанням https://innovosvita.com.ua/index.php/uk/contest

Цьогорічна виставка вчергове об’єднала освітян, науковців задля спільної мети – обговорення пріоритетних напрямів розвитку сфери освіти й науки в контексті сьогодення, розвиток інноваційного потенціалу педагогічних працівників, створення безпечного освітнього середовища, подолання освітніх втрат і розривів, цифрову трансформацію процесів і послуг, морально-психологічну підтримку учасників освітнього процесу, застосування інноваційних моделей діяльності задля розвитку якісної освіти у непереможній європейській країні. Упевнені, що виставка закладе добрий фундамент для розвитку нової української освіти, науки, сучасного педагога, науковця, продемонструє стійкість і інноваційність, адже попри повномасштабне вторгнення рф в Україну наша освіта розвивається, знаходить сили працювати ефективніше, впроваджувати новітні реформи та якісні зміни.

Тримаймо освітній фронт - наближаємо Перемогу! 

26

/10/23
Вебконференція
144
Нові підходи до національно-патріотичного виховання в закладах освіти ВМТГ в умовах війни - в межах XV Міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті»

26 жовтня 2023 року з 15:00 на базі Центру професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради в режимі онлайн відбулась головна подія освітньої сфери України: онлайн конференція двох тематичних секцій в рамках П’ятнадцятої міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті». Доповідачі обговорювали та демонстрували напрацювання, ділились своїми здобутками, піднімали гострі проблеми, вели професійний діалог щодо стратегічних питань розвитку сфери освіти та здійснювали пошук варіантів покращення роботи освітніх закладів Вінницької МТГ, щоб і в подальшому бути на передових позиціях творчого пошуку та вдалого втілення в життя прийнятих рішень уряду та міністерства освіти і науки.

Дякуємо спікерам заходу та всім хто доєднався до нашої вебконференції! До нових зустрічей!

26

/10/23
Семінар
98
Теоретичний семінар " ДСБСО та власний компетентнісний потенціал вчителя"
Педагоги-інтерни ВМТГ під час теоретичного семінару " ДСБСО та власний компетентнісний потенціал вчителя" ( модератори -Дідик А.П.,Маліцька К.П.) отримали інформацію про нормативну базу, яка визначає та регулює процедуру проходження інтернатури, ДСБСО для оцінювання та вибору траєкторії розвитку, удосконалення професійних компетентностей. Педагоги взяли активну участь в обговоренні питань сучасного стану загальної середньої освіти в Україні, завдань НУШ, педагогіки партнерства.

24

/10/23
Тренінг
94
Техніки стабілізації психологічного стану в професійній діяльності педагога

За запрошенням заступника директора з навчально-виховної роботи по школі I ступеня ліцею № 13 ВМР Антонішиної Ю.М. на базі даного закладу 24 жовтня 2023 року проведено тренінг «Техніки стабілізації психологічного стану в професійній діяльності педагога».

Тренінг проводила психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» Жанна Воловодівська. У тренінгу прийняли участь учителі початкових класів ліцею № 13 ВМР.

Даний тренінг спрямований на підвищення рівня психологічної компетентності педагогів щодо тематики стресу, сприяння формуванню навичок конструктивного подолання стресу, саморегуляцію в умовах стресу, підвищенню стресостійкості, активізацію особистісних ресурсів, формуванню позитивного мислення, формуванні особистої відповідальності за власне життя, здоров’я, емоції та дії. Пропрацювали навички колективної життєстійкості.

12

/10/23
Тренінг
101
Екологічна психологія у професійній діяльності. Профілактика емоційного вигорання педагога

Ментальне здоров’я є важливою складовою психофізичного розвитку, що поєднує здоровий дух, гарне фізичне самопочуття та психіку людини із соціальним складником.

З метою підвищення рівня обізнаності щодо проблем психічного здоров’я 12 вересня 2023 року на базі КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» Жанна Воловодівська, психолог Центру, провела тренінг з педагогами закладів загальної середньої освіти ВМТГ на тему «Екологічна психологія у професійній діяльності. Профілактика емоційного вигорання педагога».

Тренер з учасниками пропрацьовували: критерії, складові психічного здоров’я; ставлення до себе та інших; кордони у міжособистісному спілкуванні.

Опрацьовані техніки сприятимуть атмосфері емоційного відновлення, почуттю безпеки та психоемоційного комфорту.

Захід— приклад того, що ми готові підтримувати один одного, ставлячи запитання «Ти як?».

28

/08/23
Вебконференція
1292
VinBOOTEduCamp - 2023. Фаховий модуль для Спільноти вчителів іноземних мов.

До початку нового навчального року залишилось ще декілька днів і це означає, що Центр професійного розвитку педагогічних працівників  Вінницької міської ради в рамках освітнього табору «VinBOOTEduCamp 2023» проводить Фахові модулі для вчителів-предметників різних професійних спільнот, для адміністрацій закладів освіти, для шкільних психологів, соціальних педагогів, для дошкілля та інших спільнот.

28 серпня 2023 року консультанткою Центру, к.п.н. Лановенко А.О. було проведено вебконференцію «Фаховий модуль для Спільноти вчителів іноземних мов» в рамках освітнього табору «VinBOOTEduCamp 2023», який об’єднав вчителів іноземних мов Вінницької міської, а також Вороновицької селищної територіальних громад.

Вже більше ніж 1,5 роки триває повномасштабна війна росії проти України, а війна на Сході країни триває вже дев’ятий рік. росія знищує все українське, українські міста, села, на жаль, гинуть українські воїни-захисники, цивільні люди, діти. Вже позаду пандемія, під час якої освітяни стрімко переходили на дистанційні технології та методи навчання. Сьогодні українська освіта долає ще страшніший виклик, ніж пандемія – війна… Агресор робить все можливе, щоб ми не змогли повноцінно здійснювати освітній процес. Але навіть під час такої тривалої війни, наша українська освіта продовжує навчати і виховувати покоління справжніх українців, патріотів, які будуть розбудовувати та розвивати Україну після перемоги. І ми - освітяни розуміємо, що освіта - це основа держави і за будь-яких умов освіта повинна працювати.

Програмою вебконференції «Фаховий модуль для Спільноти вчителів іноземних мов» в рамках освітнього табору «VinBOOTEduCamp 2023», передбачено 6 експертних панелей, під час яких було розглянуто низку дійсно актуальних тем, які хвилюють прогресивних освітян сьогодні. Як впроваджувати соціально-емоційне та етичне навчання? Як використати штучний інтелект, зокрема ChatGPT під час навчання іноземних мов? Як подолати навчальні прогалини учнів ? Як провести ефективний урок іноземної мови в стилі НУШ? Які нові освітні ресурси використати на уроці іноземної мови?

До розгляду зазначених питань долучились експерти місцевого та національного рівнів, а саме:

Наталя Дмітренко, доктор педагогічних наук, доцент кафедри методики навчання іноземних мов Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського з темою: СЕЕН: розвиток соціально-емоційної та етичної компетентності вчителя іноземної мови.»

Іван Іванов, засновник Центру нової освіти, автор і розробник платформи «Уміти», тренер з інформаційних та інноваційних технологій, педагогічний дизайнер з темою: Штучний інтелект у роботі вчителя іноземних мов: ідеї для повсякденного застосування ChatGPT.

Геннадій Білоус, методист міжнародного освітньо-методичного центру «Dinternal Education», досвідчений викладач (кваліфікація CELTA, FTBE), тренер курсів PROTEACH, екзаменатор міжнародних мовних іспитів PEIC з темою: Classroom challenges for teaching in 2023/24: learning gaps ahead!

Наталія Рябченко, спікерка магістральної (не)конференції Едкемп «Україна-Польща: світле майбутнє освітніми спільнодіями», вчитель англійської мови Варшавської української школи з темою: Урок англійської мови в стилі НУШ.

Марина Гіренко, вчителька англійської мови КЗ «Вінницька гімназія №24», голова методичного об’єднання класних керівників, педагог-наставник за програмою Британської ради в Україні, сертифікована тренерка НУШ, амбасадорка інтеркультурності, координаторка проєкту «Прозора школа» та стейкхолдерка спільної освітньо-професійної програми комунального закладу «Вінницька гімназія №24» та факультету іноземних мов ВДПУ, з темою: Top 10 Websites for the ESL Teacher for offline and online Teaching.

Алла Лановенко, к.п.н., консультантка КУ «ЦПРПП ВМР» з темою: Новий навчальний рік 2023/24 - нові виклики: ефективні форми освітньої діяльності вчителів іноземних мов в умовах війни.

Метою заходу було висвітлити сучасні освітні тенденції в галузі іншомовної освіти та ознайомити з організацією освітнього процесу у новому навчальному році. Перед початком навчального року наші вчителі вивчили  цікаві та ефективні практики впровадження СЕЕН, ідеї як використати ChatGPT на уроці іноземної мови. В інтерактивній взаємодії опанували різні види роботи  на уроці іноземної мови для подолання навчальних втрат в знаннях учнів. Учасники заходу відчули себе учнями НУШ під час динамічної майстерки «Урок іноземної мови в стилі НУШ», поповнили педагогічний арсенал новими освітніми ресурсами для онлайн та/або офлайн навчання.

Консультантка Центру Лановенко А.О. під час свого виступу зупинилась на ключових складових організації освітнього процесу у 2023/24 н.р. Але головним меседжем виступу було обговорення впровадження нового проєкту. Консультантка запропонувала вчителям Спільноти підтримати ініціативу впровадження нового проєкту з робочою назвою «Collaboration for Innovation». Головна ідея проєкту – надихнути вчителів іноземних мов на співпрацю та обмін досвідом на рівні закладів освіти ВМТГ, зібрати ефективні сучасні практики викладання іноземних мов, апробовані знахідки, кейси, лайфхаки, технології, вдалі методи роботи, створити доступну базу цих розробок для поширення та масштабування.

Дякуємо усім спікерам заходу за вагомий внесок у професійний розвиток вчителів іноземних мов!

Висловлюємо особливу подяку Міністерству освіти та науки України за технічну підтримку проведення конференції, оскільки Міністерство освіти і науки України у співпраці з компанією «Zoom», що є найпоширенішою комунікаційною платформою для проведення відеоконференцій у світі, забезпечило безкоштовний доступ до програмного забезпечення «Zoom Meetings for Education» з розширеним доступом «Large Meetings».

22

/08/23
Вебінар
1060
Vin BOOT EduCAMP 2023 модуль вчителі початкових класів

22 серпня 2023 року в рамках освітнього табору «VinBOOT EduCAMP 2023» було проведено онлайн конференцію для вчителів початкових класів Вінницької ТГ.

Першу панель розпочала Юлія Антонішина, яка опрацювала з учасниками нормативно-правове забезпечення освітнього процесу в початковій школі у 2023-2024 н. р., обговорила важливість безперервного процесу навчання та вдосконалення професійних компетентностей вчителів після здобуття вищої та/або післядипломної освіти, що дає змогу фахівцю підтримувати або покращувати стандарти професійної діяльності і триває впродовж усього періоду його професійної діяльності.

У другій панелі вчителька початкових класів КЗ «Вінницький ліцей №4» Наталія Матюхова поділилася практичним досвідом використання ефективних методів і прийомів підвищення мотиваційної діяльності молодших школярів в процесі освітньої діяльності.

На завершення, вчителька початкових класів КЗ «Вінницький ліцей №13» Інна Прибега, презентувала роботу з інноваційної діяльності початкової школи ліцею №13 «Формула «4К» - шлях до розвитку пізнавальної активності та творчої уяви учнів початкової школи», яка здобула золоту медаль у  XIV Міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти - 2023» у тематичній номінації «Формула «4К» в дії: технології формування навичок XXI століття».

30

/05/23
Тренінг
153
Тренінг "Емоційний інтелект. Занурення в СЕЕН"

30 травня 2023 року для вчителів початкових класів було проведено тренінг «Емоційний інтелект. Занурення в СЕЕН». Модератор заходу Юлія Антонішина закцентувала увагу колег на важливості розвитку емоційного інтелекту школярів та, власне, й вчительства. Тренери Марія Данилюк та Людмила Довгань розповіли учасникам про СЕЕН - міжнародну програму розвитку м’яких навичок, яка розвиває в учнівства усвідомленість, співпереживання, сприяє залученості до командної роботи. Провели практичні заняття за стратегією «Миттєва допомога», де педагоги, об’єднавшись у групи, проходили станціями та пропрацьовували вміння відчувати власне тіло, називати власні відчуття та керувати ними.

19

/05/23
Семінар-практикум
306
Портфоліо вчителя для сучасного уроку

19 травня педагоги-інтерни ВМТГ під керівництвом консультанта К. Маліцької розглянули складові  успішного сучасного уроку , прийоми мотивації  та інноваційні прийоми освітньої діяльності. Також вирішували педагогічні ситуації відповідно до концептуальних засад НУШ, ділилися першими зернами позитивного педагогічного досвіду.

18

/05/23
Вебконференція
176
Конференція педагогічних працівників Вінницької міської територіальної громади в рамках XIV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти -2023»

18 травня 2023 року, в день чудового свята - День Вишиванки, відбулась конференція педагогічних працівників Вінницької міської територіальної громади в рамках XIV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти -2023».

Конференція проходила за 3-ма модулями паралельно на платформі zoom.

І модуль на тему «Навички ХХІ століття - ідеї закладів освіти Вінницької міської територіальної громади для їх розвитку», модератор - консультант КУ «ЦПРПП ВМР» Зеркаль Микола Миколайович. Спікери: Бондарева Майя Андріївна, заступник директора з виховної роботи комунального закладу «Вінницька гімназія №24»; Шліхтенко Лідія Анатоліївна, заступник директора з виховної роботи комунального закладу «Вінницький ліцей №6»; Прибега Інна Іванівна, вчитель початкових класів комунального закладу «Вінницький ліцей №13»; Нестюк Валентина Михайлівна, директор комунального закладу «Вінницький фізико-математичний ліцей №17»; Цабак Людмила Петрівна, завідувач комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад №51 Вінницької міської ради»; Гурська Валентина Миколаївна вихователь-методист комунального закладу «Заклад дошкільної освіти №10 Вінницької міської ради».

ІІ модуль на тему «Дієві практики закладів освіти Вінницької міської територіальної громади щодо підвищення фахової компетентності, формування національної свідомості та збереження психічного здоров᾽я учасників освітнього процесу», модератор - консультант КУ «ЦПРПП ВМР» Лановенко Алла Олегівна. Спікери: Козлов Олександр Леонідович, директор комунального закладу «Вінницький ліцей №9»; Вовк Анжеліка Роландівна, заступник директора з навчально - виховної роботи комунального закладу «Вінницький ліцей №21»; Єсипова Любов Георгіївна, заступник директора з виховної роботи комунального закладу «Вінницький ліцей №29»; Каневська Тетяна Валентинівна, вихователь комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад №27 Вінницької міської ради»; Шуй Наталя Вікторівна, практичний психолог комунального закладу «Вінницький ліцей №10»; Рудик Тамара Сергіївна, практичний психолог комунального закладу «Вінницький ліцей №16»; Чимирис Тетяна Олександрівна, практичний психолог комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад №75 Вінницької міської ради».

ІІІ модуль на тему «Організація освітнього STEM - середовища та використання засобів ІКТ в сучасному закладі освіти», модератор - директор КУ «ЦПРПП ВМР» Дідик Альона Петрівна. Спікери: Слушний Олег Миколайович, директор комунального закладу «Вінницький ліцей №20»; Когут Тетяна Петрівна, заступник директора з навчально-виховної роботи комунального закладу «Вінницький ліцей №23»; Лисюк Вікторія Василівна, учитель початкових класів комунального закладу «Вінницька початкова школа №5»; Колосова Олена Борисівна, вихователь-методист комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад №73 Вінницької міської ради»; Трикалюк Раїса Миколаївна, вихователь - методист комунального закладу «Заклад дошкільної освіти №21 Вінницької міської ради»; Очеретна Людмила Павлівна, завідувачка інформаційно-методичним відділом комунального закладу «Вінницький міський палац дітей та юнацтва імені Лялі Ратушної»; Глущенко Тетяна Геннадіївна, директор комунального закладу «Писарівський ліцей Вінницького району Вінницької області»; Деревлюк Таїса Анатоліївна, вихователь комунального закладу «Заклад дошкільної освіти №20 Вінницької міської ради».

Під час івенту були висвітлені питання впровадження моделі STEM - навчання в освітній процес закладу загальної середньої освіти; STEM -орієнтоване навчання як умова підвищення якості освіти; STEM -технології в початковій школі; елементи STEM для формування основ критичного мислення у дошкільників; STEM-освіта – модернізація змісту роботи закладу дошкільної освіти; використання інформаційно-комунікаційних технологій в умовах дистанційного навчання сучасного закладу позашкільної освіти; використання інформаційно – комунікаційних технологій в контрольно – аналітичній діяльності керівника ЗЗСО; інформаційно-комунікаційні технології у закладі дошкільної освіти: забаганка чи потреба часу?; проєктного базису у процесі формування навичок ХХІ століття в учасників освітнього процесу; сингулярних підходів формування та розвитку формули «4к» в освітньому середовищі; формування та розвиток пізнавальної активності та творчої уяви учнів початкової школи; учнівської партисипації як засобу формування навичок ХХІ століття; формування навичок «4К» у здобувачів дошкільної освіти; підвищення фахової компетентності педагога; траєкторії професійного розвитку педагога; формування освіченої особистості, громадянина – патріота; формування національної свідомості та пізнавальної активності дошкільників; сресостійкості як основного особистісного феномен для збереження психічного здоров’я учасників освітнього процесу; освітнього середовища як головного осередку формування стресостійкості особистості; профілактики та способів подолання стресу учасників освітнього процесу в дошкільному закладі.

Івент пройшов в творчій та доброзичливій атмосфері. Час пролетів у невимушеному спілкуванні з посмішками на обличчях. Впевнена, що запропонованими цікавими ідеями та матеріалами заходу з вдячністю будуть користуватись усі педагогічні працівники!

Дякуємо учасникам !

27

/04/23
Вебінар
164
Освітянам про соціальну фобію дитини

27 квітня 2023 року проведено вебінар «Освітянам про соціальну фобію дитини» для педагогів ЗЗСО ВМТГ. Спікер Жанна Воловодівська, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР», ознайомила слухачів з поняттям соціальної фобії, які наслідки соціальної фобії. Надала поради педагогам, як підтримувати дитину, в разі виявлення ознак соціальної фобії. Разом з слухачами розглянули ситуації випадків соціофобії.

12

/04/23
Семінар-практикум
152
«Професійна компетентність вчителя початкових класів в контексті утвердження української національної ідентичності»

12 квітня 2023 року для керівників методичних асоціацій вчителів початкової школи було організовано та проведено семінар-практикум на тему «Професійна компетентність вчителя початкових класів в контексті утвердження української національної ідентичності».

Учасники заходу удосконалили власні професійні компетентності відповідно до наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 23.12.2020 № 2736-20 щодо реалізації завдань національно-патріотичного, військово-патріотичного та громадянського виховання, формування ціннісних орієнтирів (соборність, самобутність, воля, гідність) та утвердження української національної та громадянської ідентичності, закріплених у Законі України «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності» №2834-ІХ 13.12.2022.

Консультантка Клавдія Маліцька розкрила особливості рис менталітету українців, зробила історичний огляд процесу та механізмів антиукраїнської політики московитів щодо викорінення української ідентичності з часів середньовіччя і включно в ХХ- ХХІ ст. та, зокрема, в умовах російсько-української війни. Особливі акценти були розставлені на ідеології рашизму, політиці геноциду, етноциду, які застосовує вкотре московитська імперська державна машина проти українського народу, Української держави.

Консультантка Юлія Антонішина, підводячи підсумок заходу, наголосила на важливості ролі вчителя у формуванні громадянської компепетентності, вихованні у підростаючого покоління почуття патріотизму, гордості за націю та національних цінностей.

06

/04/23
Вебконференція
136
Актуальні проблеми музичного виховання: методичний супровід розвитку дітей з особливими освітніми потребами

06 квітня 2023 року консультантка КУ «ЦПРПП ВМР» Юлія Антонішина взяла участь у ІІІ Всеукраїнській науково-практичній онлайн-конференції з міжнародною участю «Актуальні проблеми музичного виховання: методичний супровід розвитку дітей з особливими освітніми потребами», яку організували кафедра теорії та методики музичного виховання та кафедра теорії, фахових методик та технологій дошкільної освіти КЗ вищої освіти «Вінницький гуманітарно-педагогічний коледж».

У своєму виступі Юлія Миколаївна звернула увагу на принципи, цінності та базові навички взаємодії учасників освітнього процесу в інклюзивному просторі, наголосила на важливості якісного підходу до організації інклюзивного навчання у закладах освіти.

На конференції також обговорювалися та визначалися актуальні проблеми музичного виховання дітей з особливими освітніми потребами; вивчення вітчизняного та зарубіжного досвіду організації інклюзивного навчання в закладах дошкільної та загальної середньої освіти. Учасники заходу обмінялися методичними та практичними напрацюваннями викладання музичного мистецтва у ЗЗСО та ЗДО.

15

/03/23
Тренінг
702
Тренінг «Секрети пам'яті»

15 березня 2023 року консультанткою КУ "ЦПРПП ВМР" Юлією Антонішиною було організовано онлайн-тренінг для вчителів, які працюють у ІІ циклі НУШ (3-4 класи). Тренер заходу Тетяна Кузьменко, вчитель початкових класів КЗ "Вінницький ліцей №21", розповіла колегам про  виникнення мнемотехніки, продемонструвала способи вивчення таблиці множення за допомогою мнемотехнічних прийомів. Учасники заходу  вивчили вірш, використовуючи піктограми, активували образне мислення за допомогою мнемокарток, Після заходу усі присутні отримали сертифікати.

13

/03/23
Тренінг
524
Тренінг "Секрети пам'яті"
13 березня 2023 року для вчителів 1-2-х класів консультантка КУ "ЦПРПП ВМР" Юлія Антонішина організувала тренінг "Секрети пам'яті". Захід провела тренер, вчителька початкових класів КЗ "Вінницький ліцей №21", Тетяна Кузьменко. Під час заходу педагоги в ігровій формі згадали прийоми та методи мнемотехніки для запам'ятовування цифр, спробували вивчити  на пам'ять вірш за допомогою піктограм, ознайомилися з авторською  програмою курсу "Мнемотехніка". Після закінчення заходу учасники отримають сертифікати.

06

/03/23
Семінар-практикум
316
Семінар-практикум для педагогів-інтернів «Урок на всі 100»

6 березня 2023 року педагоги-інтерни ВМТГ вкотре зібралися на черговий семінар-практикум з метою розвитку, удосконалення загальних та спеціальних професійних компетентностей.

Тему і питання семінару-практикуму «Урок на всі 100» консультанти КУ ЦУПРПП ВМР К. Маліцька, К.Нарольська визначили за результатами проведення попередньо діагностики рівня оволодіння педагогами професійними компетентностями. Педагоги індивідуально опрацювали діагностичну анкету, в якій оцінили в межах 1-5 балів рівень оволодіння професійними навиками, визначили перелік питань, які потребують консультування фахівців Центру. Анонімність самооцінювання була визначальною.

За результатами діагностики інтерни отримали теоретичні відомості і практичні рекомендації від консультанта Центру К. Нарольської з питання» Принципи, цінності та базові навички взаємодії в інклюзивному освітньому просторі». Типи уроків, їх структура, особливості інтерактивного уроку були темою МП модератора К.Маліцької. Під кервіництвом модератора семінару педагоги-інтерни в 10-ти групах обговорювали педагогічні ситуації, які можуть виникати на будь-яких етапах уроку, отрамили рекомендації з проблеми, якщо на інтерактивному уроці учитель не встиг зробити рефлексію.

Визначальним питанням дотримання професійної етики педагога було важливість виконання положень Конвенції ООН (1989р.) про права дитини.

02

/02/23
Вебінар
201
Лайфхаки до сучасного уроку іноземних мов

2 лютого 2023 року  для спільноти вчителів іноземних мов було проведено вебінар "Лайфхаки до сучасного уроку". Використовуючи онлайн сервіс mentimeter.com  модераторка заходу, консультантка ЦПРПП Лановенко А.О. провела з вчителями  інтерактивний моніторинг з метою визначити які онлайн інструменти  сьогодні є найактуальнішими для роботи вчителя іноземних мов. Створена "Word Cloud" свідчить про те, що вчителі іноземних мов найбільше користуються  сервісами Wordwall, Liveworksheets та  Kahoot!

Спікерка заходу Малечко О.В., учителька української мови КЗ "Вінницький ліцей №29" у своєму виступі продемонструвала учасникам прийоми та елементи для реалізації  ключових та предметних компетентностей  під час уроку, запропонувала  розроблені власні матеріали, які використовує у своїй педагогічній діяльності, листок самооцінювання, мотиваційні вислови, альтернативні домашні завдання, відеоматеріали для використання під час уроку.   

Спікерка заходу Чорна Н.О., учителька англійської мови НВК ПЗ "Ор Менахем Вінниця"  ознайомила учасників  з  цікавими ідеями як проводити аудіювання на уроках іноземних мов,  запропонувала різні способи розвитку навичок аудіювання та низку актуальних ресурсів, які можна використовувати під час проведення аудіювання  як у початковій  так і старшій школі, адже розвиток навичок аудіювання та вміння сприймати на слух іноземну мову є важливими складовими мовленнєвої компетенції. 

Запропонованими сьогодні цікавими ідеями та матеріалами  заходу з вдячністю будуть користуватись наші вчителі! 

Матеріали заходу розміщено на сайті КУ "ЦПРПП ВМР". 

26

/01/23
Інформаційна зустріч
162
Дайджест освітніх новин НУШ у 2022-2023 н. р.
Під час інформаційної зустрічі заступники директорів з навчально-виховної роботи по початковій школі обговорили нове Положення про атестацію педагогічних працівників, пригадали Положення про індивідуальну форму здобуття загальної середньої освіти, ознайомилися з результатами сертифікації-2022 та результатами І туру конкурсу "Вчитель року", отримали інформацію щодо проведення ДПА у 4-х класах,

25

/01/23
Семінар
143
«Персональний шлях реалізації професійного потенціалу педагогічного працівника в умовах дистанційного та змішаного навчання»

02 лютого 2023 року для керівників методичних асоціацій вчителів початкових класів в рамках "Зимових студій" було проведено онлайн-семінар. Консультант КУ "Центр професійного розвитку педагогічних працівників" Юлія Антонішина ознайомила колег з наказом МОН від 11.01.2023р. №19 «Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році», нагадала про методичні рекомендації щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти (наказ МОН від 13.07.2021 р. №813), надала інформацію про перебіг конкурсу "Вчитель року - 2023" для вчителів початкової школи, продемонструвала освітній портал КУ "ЦПРПП ВМР". Педагоги обговорили Положення про атестацію  педагогічних працівників, затверджене наказом МОН 09.09.2023р. №805.

Отриману інформацію керівники методичних асоціацій обговорять на засіданнях у методичних спільнотах вчителів початкових класів та ь використовуватимуть у своїй педагогічній діяльності.

22

/12/22
Відзначення
239
Вінничина на Міжнародній освітянській виставці

23-25 листопада 2022 року відбулися XIII Міжнародна виставка «Сучасні заклади освіти» й XIV Міжнародна виставка «Інноватика в сучасній освіті». Уперше за чотирнадцять років виставки об’єднані й відбулися в змішаному форматі (онлайн, дистанційно, заочно). Цього року також вперше представлення Вінничини відбувалось під патронатом комунальної установи Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради та за сприяння Департаменту освіти  Вінницької міської ради.

Виставки представили 450 учасників із усієї України.

За результатами рейтингового виставкового конкурсу Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради отримав відзнаку  «Лідер інноваційної і наукової діяльності»!

22 грудня 2022 р. в приміщенні  комунальної установи Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради відбулось урочисте врученні нагород.

У тематичних номінаціях закладами освіти Вінницької області здобуто вісім золотих та одна срібна медалі:

«Золото» виставки отримали:

 • КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ВІННИЦЬКА ПОЧАТКОВА ШКОЛА № 5”
 • КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ВІННИЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ № 6”
 • КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ВІННИЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ № 8”
 • КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ВІННИЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ № 20”
 • КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ВІННИЦЬКА ГІМНАЗІЯ № 24”
 • КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ВІННИЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ № 29”
 • КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД № 15 ВІННИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ” КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД № 35 ВІННИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ”

«Сріблом» відзначено:

 • КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ВІННИЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ № 4 ІМЕНІ Д. І. МЕНДЕЛЄЄВА”

Щиро вітаємо колективи закладів освіти Вінничини, які відзначені високими нагородами міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти – 2022» й XIV Міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті»! Нехай ці освітянські перемоги стануть цеглинками до нашої спільної великої Перемоги! Висловлюємо слова щирої подяки партнерам за співпрацю і сподіваємось на подальшу плідну роботу. Слава Україні!

29

/11/22
Вебінар
360
Вебінар "Технології попередження конфліктів. Протидія та попередження булінгу (цькування) в закладах освіти"

   29 листопада 2022 року відбувся вебінар «Технології попередження конфліктів. Протидія та попередження булінгу (цькування) в закладах освіти».

 Спікеркою заходу була Жанна Воловодівська, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР».

   Учасники вебінару, а саме педагоги закладів освіти ВМТГ, отримали корисний контент і можливість підвищити кваліфікацію у сфері психології щодо організації безпечного психосоціального освітнього простору для вчителів і дітей, набути теоретико-методичні знання та практичні навички з використання технік та вправ щодо попередження конфліктів.

   Матеріали вебінару можна переглянути в розділі "Психологічна підтримка", підрозділ "На допомогу педагогу".

26

/10/22
Вебінар
409
Вебінар "Психологія оцінювання й рефлексії в освітньому процесі"

Оскільки навчання являє собою спільну діяльність педагога і учнів, оцінка завжди є і соціальною оцінкою. Тому при проведенні оцінювання завжди треба думати не лише про норми і критерії оцінювання, а й про те, як вплине оцінка на конкретного учня.

Саме про це 26.10.2022 року в ході вебінару «Психологія оцінювання й рефлексії в освітньому процесі» говорили Жанна Воловодівська, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» та педагоги ЗЗСУ ВМТГ.

23

/09/22
Вебінар
638
Вебінар "Climate Action Project 2022 - проєкт, що надихає!"

23 вересня  для усіх зацікавлених освітян відбувся вебінар присвячений міжнародному екологічному проєкту для закладів освіти "Climate Action Project 2022". Захід провів Владислав Качур - амбасадор даного проєкту в Україні, директор КУ "ЦПРПП ВМР".

Більше ніж 60 освітян дізнались деталі проєкту, його родзинки, можливості його інтеграції в освітній процес під час викладання та у позашкільній діяльності, а також переваги участі для педагогів та закладів освіти.

Проєкт розпочинається 26 вересня і ми маємо надію, що освітні заклади нашої громади продемонструють такі ж високі результати, як і минулого року, коли чотири вінницькі школи отримали престижну міжнародну відзнаку в галузі кліматичної освіти.

Покликання на реєстрацію на проєкт - https://www.climate-action.info/

 

25

/08/22
Вебконференція
555
Про фаховий модуль в рамках освітнього онлайн-табору “VinBOOT EduCAMP - 2022” для вчителів початкових класів

Креатив, інноваційність, практичність, позитив… Саме така атмосфера панувала 25 серпня на фаховому модулі для професійної спільноти вчителів початкових класів Вінницької міської територіальної громади. В рамках освітнього онлайн-табору “VinBOOT EduCAMP - 2022” більше 150 педагогів змогли отримати певний апгрейд свого професійного рівня перед початком навчального року завдяки фантастичним спікеркам-експерткам. Щиро дякуємо за експертний внесок:

 • Вікторії Биркович, вчительці початкових класів Ужгородської загальноосвітньої школи №9, тренерці НУШ, тренерці з викладання інтегрованого курсу "Культура добросусідства", фіналістці національної премії GTPU 2017, яка поділилася з колегами досвідом використання в освітньому процесі методичних систем “Щоденні-3 та Щоденні-5”, практичними лайфхаками та родзинками їх практичного використання .
 • Оксані Сембрат, заступниці директора з навчально-виховної роботи, вчительці початкових класів КЗ "Вінницький ліцей №3 ім. М. Коцюбинського", яка ознайомила колег з інструктивно-методичними рекомендаціями щодо організації освітнього процесу в початковій школі у 2022-2023 навчальному році.
 • Маргариті Кустош - фахівчині ІРЦ-2, психологині, яка розповіла педагогам про техніки самодопомоги при тривожних станах та панічних атаках, механізми зменшення тривожності.

23

/06/22
Вебінар
188
Методичний кейс вчителя іноземної мови НУШ

Нормативно-правова база вчителя НУШ. Вчитель Нової української школи -який він? (Лановенко А.О., консультантка ЦПРПП)

Досвід роботи у початковій школі НУШ: практичні поради вчителям іноземних мов, які будуть працювати у 5-х класах НУШ (Херсон В.Б., вчителька англійської мови КЗ «Вінницька початкова школа №5»)

Проєктна робота як засіб розвитку ключових компетентностей НУШ: традиційне та сучасне. Досвід роботи у школі в Німеччині (Горєлова О.М., вчителька англійської мови КЗ «Вінницький ліцей №33»)

20

/05/22
Воркшоп
129
Модельні навчальні програми та підручники з іноземних мов для 5-х класів НУШ. Досвід пілотування НУШ у КЗ «Вінницький ліцей №12»

Консультантка КУ "ЦПРПП ВМР " Лановенко А.О. зібрала спільноту учителів іноземних мов  на воркшопі для обговорення модельних навчальних програм з іноземних мов та підручників НУШ для 5 класів. Також учителька англійської мови КЗ "Вінницький ліцей № 12 "  Родомська Н.М. поділилась власним досвідом роботи, оскільки заклад пілотував НУШ протягом навчального року.   

12

/05/22
Майстер-клас
141
Особливості організації проєктного навчання на уроках іноземних мов з використанням технологій дистанційного навчання.
Метод проєктів - ефективна та перспективна технологія навчання, незамінний інструмент освітнього процесу сучасної української школи, актуальним завданням якої є реалізація компетентнісного підходу в навчанні, який передбачає спрямованість освітнього процесу на формування і розвиток ключових компетентностей учнів.
Під час заходу консультантка КУ "ЦПРПП" к.п.н. Лановенко А.О. обговорила з учасниками актуальність та особливості впровадження проектного навчання на уроках іноземних мов, завдання проектної діяльності, класифікацію проектів відповідно до домінуючого методу роботи, за галуззю виконання, за кількістю та складом учасників та ін. Також було розглянуто етапи створення проектів, особливості оцінювання, переваги та недоліки впровадження проектної технології в освітній процес.
Особливий інтерес учасників викликав виступ к.п.н. Жиле Л.І, учителя - методиста Вінницької гімназії №24, яка організувала майстерню зі створення проектів для різних вікових груп під час вивчення англійської мови, поділилась власним практичним досвідом впровадження цієї ефективної технолгії навчання та надала вчителям іноземних мов величезний об'єм своїх власних розробок для загального користування, що є дуже гарним прикладом для наслідування.
Спікери заходу відповіли на запитання учасників та надихнули вчителів на застосування проєктної технології у своїй педагогічній діяльності і надали готові розроблені матеріали для використання в роботі.
Всі матеріали заходу знаходяться на сторінці спільноти вчителів іноземних мов сайті КУ "ЦПРПП ВМР".

24

/03/22
Тренінг
154
Надання домедичної допомоги в умовах воєнного стану - захід для вчителів іноземних мов спільно з ГО "Агенція екстреної медичної допомоги"

Для спільноти вчителів іноземних мов у актовій залі КУ "ЦПРПП ВМР" було проведено тренінг "Надання домедичної допомоги в умовах воєнного стану - захід для вчителів іноземних мов спільно з ГО "Агенція екстреної медичної допомоги" 

Антонішина
Юлія Миколаївна
Персональна сторінка

Комунальна установа
Центр професійного розвитку
педагогічних працівників
Вінницької міської ради

21050, м.Вінниця, вул. Мури,4
Тел: +38(0432) 67-32-53
E-mail: zprppvmr@galaxy.vn.ua,
cprpp.vin@gmail.com

Комунальна установа
Центр професійного розвитку
педагогічних працівників
Вінницької міської ради

21050, м.Вінниця, вул. Мури,4
Тел: +38(0432) 67-32-53
E-mail: zprppvmr@galaxy.vn.ua,
cprpp.vin@gmail.com

Створено на AVE.cms v3.28. Хостинг LIKT. Дизайн: хххххххххххх. Верстка: Мельник Тарас. Фото: Василь Медяний

ЦП КУ "ЦПРПП ВМР" - Вінниця - 2021

Категорії сайту
Актуально
Корисні покликання

Комунальна установа
Центр професійного розвитку
педагогічних працівників
Вінницької міської ради

21050, м.Вінниця, вул. Мури,4
Тел: +38(0432) 67-32-53
E-mail: zprppvmr@galaxy.vn.ua,
cprpp.vin@gmail.com

Комунальна установа
Центр професійного розвитку
педагогічних працівників
Вінницької міської ради

21050, м.Вінниця, вул. Мури,4
Тел: +38(0432) 67-32-53
E-mail: zprppvmr@galaxy.vn.ua,
cprpp.vin@gmail.com
Створено на AVE.cms v3.28 Хостинг LIKT
Дизайн: хххххххххххх Верстка: Мельник Тарас
Фото: Василь Медяний

ЦП КУ "ЦПРПП ВМР"
Вінниця - 2021

Про нас   
Календар подій   
Напрямки роботи   
Підвищення кваліфікації   
Професійні спільноти   
Дошкільна освіта   
Початкова школа   
Середня та старша школа   
Виховна робота   
Психологічна служба