Центр професійного розвитку
педагогічних працівників
Вінницької міської ради

Інформатика

Інформатична освітня галузь (ІФО)

Анонси та оголошення


2024-2025 навчальний рік

5

2023-2024 навчальний рік

29

2022-2023 навчальний рік

15

2021-2022 навчальний рік

3

Фільтри
За типами матеріалів
Всі типи матеріалів
Закони
Постанови КМУ
Державні стандарти
Професійні стандарти
Програми
Накази
Листи
Інструкції
Методичні розробки
Методичні рекомендації
На допомогу педагогу

За напрямками діяльності
Всі напрямки діяльності
Нормативна база
Нова українська школа
Розроблення документів закладу освіти
Матеріали з професійного розвитку
Педагогічна інтернатура
Інклюзивна освіта
Дистанційна освіта
Психологічна підтримка
Питання супервізії
Фахові конкурси
Робота з обдарованою молоддю
Атестація педпрацівників
Не основні напрямки діяльності

Тип файлу Дата публікації Тип матеріалу Назва Напрямок діяльності
...
Фільтри
За типами ресурсів
Всі типи ресурсів
Власні ресурси
Регіональні ресурси
Платформи для організації асинхронної дистанційної освіти (LMS)
Засоби для організації он-лайн зв'язку
Навчальні засоби
Педагогічні засоби
Конструктори вправ
Системи перевірки знань
Тестувальні системи
Репозитарії
Віртуальні лабораторії
Конвертери
Графічні редактори
Аудіоредактори
Нотатори
Відередактори
Редактори коду
Середовища програмування
Офісні пекети

Тип ресурсу Вигляд/Назва
...

10

/01/25
Вебінар
357
«Професійний стандарт вчителя: практичний досвід, виклики та перспективи реалізації»

10 січня 2024 року відбувся освітній івент, присвячений темі впровадження професійного стандарту «Вчитель закладу загальної середньої освіти». Захід, який проходив в онлайн-форматі на платформі ZOOM, об’єднав педагогів, адміністрацію закладів освіти та експертів для обговорення актуальних питань і пошуку ефективних рішень.

Під час освітнього івенту учасники мали змогу ознайомитися з ключовими аспектами професійного стандарту вчителя, серед яких:

Вимоги до педагогів: розгляд компетенцій, необхідних для відповідності новим стандартам.

Інструменти оцінювання: критерії та підходи, що допомагають оцінювати професійний розвиток.

Методи підвищення професійної майстерності: практичні поради та інструменти, які можуть стати основою для ефективного вдосконалення педагогічної діяльності.

Учасники заходу отримали рекомендації щодо використання професійного стандарту у щоденній роботі. Освітній івент «Професійний стандарт вчителя: практичний досвід, виклики та перспективи реалізації» став платформою для обміну думками, досвідом та ідеями.

Слідкуйте за новинами та майбутніми освітніми подіями, щоб не пропустити важливих ініціатив!

05

/12/24
Тренінг
126
Стресостійкість як особистий феномен для збереження психічного здоров'я учасників освітнього процесу

5 грудня 2024 року вчителі-інтерни закладів загальної середньої освіти ВМТГ стали учасниками тренінгу «Стресостійкість як особистий феномен для збереження психічного здоров’я учасників освітнього процесу», який провела Жанна Воловодівська, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР».

Учасники виконували вправи на: розвиток стресостійкості особистості, шляхом усвідомлення нею своєї життєвої позиції, формування ефективних комунікативних умінь у процесі спілкування, отримання навичок самоконтролю та конструктивного вияву негативних імпульсів у поведінці.

04

/12/24
Практикум
31
Практикум з розв'язування олімпіадних завдань з інформаційних технологій
Успішно завершилася олімпіада з інформаційних технологій 2024 року. Цого року члени журі, учні та учителі зазначили деякі недоліки в умовах олімпіаданих завдань, які дещо заплутують учасників. Апеляцій не було.

28

/11/24
Вебінар
155
Плекання стійкості при різних життєвих обставинах (для педагогів ЗЗСО)

Здатність долати труднощі з внутрішньою силою і гнучкістю – це і є ознакою психологічної стійкості. Стійкості треба вчитися, у ній треба зростати, її треба гартувати у собі, плекати у наших стосунках. Саме про це говорилося 27-28 листопада 2024 року в ході вебінару «Плекання стійкості при різних життєвих обставинах», який проводила Жанна Воловодівська, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» для вчителів закладів загальної середньої освіти та вихователів закладів дошкільної освіти ВМТГ.

Слухачі також ознайомилися з ресурсами, які допоможуть тренувати психологічну стійкість як дорослим так і дітям.

15

/11/24
Практикум
36
Практикум з розв'язування олімпіадних задач з інформатики
Цього року олімпіада з інформатики розпочалася зі збою системи Net.Oi. Сайт було атаковано зловмисниками. Незважаючи на це учасники отримали достатньо вагомі результати. Для участі у ІІІ етапі олімпіади відібрано 70 учасників - призерів.

29

/10/24
Тренінг
275
Психологічна підтримка учасників освітнього процесу. Емоційний інтелект - ресурс та запорука продуктивності

29 жовтня 2024 року на базі КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» проведено тренінг «Психологічна підтримка учасників освітнього процесу в умовах війни. Емоційний інтелект – ресурс та запорука продуктивності». В тренінгу прийняли участь педагоги закладів загальної середньої освіти ВМТГ. Проводила тренінг Жанна Воловодівська, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР».

Педагоги, виконуючи запропоновані вправи, вчилися подоланню стресових ситуацій, підвищенню стресостійкості. Вчилися формувати навички управління емоціями та навички отримання ресурсного стану. В теоретичному блоці обговорили інформацію про емоційний інтелект.

По завершенню учасники надихнулися мотиваційними історіями про необхідність перетворення несприятливих обставин на щось нове, корисне.

24

/10/24
Семінар-практикум
406
Інтерактивна дошка, панель та віртуальна дошка онлайн для освіти

Сучасна освіта активно впроваджує новітні технології, щоб покращити процес навчання і залучити учнів. Одним із важливих інструментів є дошки, які поділяються на кілька видів: інтерактивні, панельні та віртуальні, їхні особливості та можливості для навчання.

Були продемонстовані такі види дошок та практичне поднання інтераткивної дошки з онлайн дошкою.

1. Інтерактивна дошка

Інтерактивна дошка – це електронна дошка, яка дозволяє вчителю взаємодіяти з учнями через цифрові матеріали. Вона підключається до комп'ютера і проектора, що дозволяє відображати на екрані навчальні матеріали.

Можливості для освіти:

Інтерактивність: учні можуть брати участь у навчальному процесі, виконуючи завдання безпосередньо на дошці.

Візуалізація: зображення, графіки, відео та анімації допомагають краще засвоювати матеріал.

Спільна робота: можливість роботи в групах, обговорення та презентацій.

2. Панель (сенсорна дошка)

Панель – це більша сенсорна поверхня, яка може виконувати функції інтерактивної дошки, але також має можливості для роботи з декількома учасниками одночасно.

Можливості для освіти:

Крос-платформність: підтримка різних програм та додатків.

Спільна робота: учні можуть працювати в командах, використовуючи панель для спільних проектів.

Гнучкість: можливість налаштування під різні освітні потреби та стилі навчання.

3. Віртуальна дошка (онлайн)

Віртуальна дошка – це цифровий інструмент, доступний через інтернет. Вона дозволяє створювати, редагувати та обмінюватися матеріалами в реальному часі.

Можливості для освіти:

Доступність: учні можуть працювати з дошкою з будь-якого місця, де є інтернет.

Запис занять:можливість зберігати сесії для подальшого перегляду.

Інтеграція з іншими платформами: Легко поєднується з LMS (системами управління навчанням) і іншими інструментами.

Використання інтерактивних, панельних та віртуальних дошок в освіті відкриває нові можливості для навчального процесу. Вони сприяють залученню учнів, покращують засвоєння матеріалу та сприяють розвитку критичного мислення. Завдяки інтеграції новітніх технологій, навчання стає більш ефективним і цікавим.

23

/10/24
Вебконференція
188
Підвищення якості освітнього процесу: сучасні технології та інноваційні проєкти в закладах освіти ВМТГ

 23 жовтня 2024 року на базі Центру професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради було проведено вебконференцію на тему «Підвищення якості освітнього процесу: сучасні технології та інноваційні проєкти в закладах освіти Вінницької МТГ за участю закладів загальної середньої освіти, закладів дошкільної освіти та закладів позашкільної освіти в рамках проведення XVI Міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті».

 Захід проводився з метою поширення інноваційних ідей, педагогічних практик, напрацювань, обміну досвідом щодо нових підходів у застосуванні цифрових технологій, зокрема, використання штучного інтелекту для  підвищення якості освіти, створення та впровадження інноваційних проєктів у закладі освіти, як інструменту підвищення якості освіти, вплив медіаграмотності на навчальну мотивацію учнів: фінський досвід та успішні українські практики впровадження, критичне мислення та розвиток медіаграмотності у процесі ігрової діяльності, упровадження сучасних технологій та методик навчання в Новій українській школі,  створення безпечного сенсорно збагаченого освітнього середовища та пошуку дієвих рішень щодо розвитку освіти і науки в Україні, адже ефективна діяльність та співпраця допоможуть подолати перешкоди у важкі часи всім учасникам освітнього процесу.

Модератором заходу була  Лановенко Алла Олегівна, к.пед.н,   консультант КУ «ЦПРПП ВМР».

Доповідачі заходу: Довженко Тамара Михайлівна, вчитель української мови та літератури комунального закладу «Вінницький ліцей № 36»; Гораш Марія Євгеніївна, вихователь-методист комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад № 52 Вінницької міської ради»; Волошко Тетяна Василівна, учитель математики комунального закладу «Писарівський ліцей Вінницького району Вінницької області»; Заворотня Наталія Григорівна, педагог-організатор комунального закладу «Вінницький ліцей №6»; Роїк Сергій Володимирович,  вчитель історії КЗ «Вінницький ліцей №31» Вінницької міської ради, викладач курсу за вибором для учнів 8-х класів «Основи медіаграмотності»; Карпина Альона Василівна, директор комунального закладу «Заклад дошкільної освіти №59 Вінницької міської ради»; Закліцька Наталія Олегівна, практичний психолог комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад № 23 Вінницької міської ради».

Навіть в такі складні часи, під час війни,   українські освітяни наполегливо  працюють, створюють, впроваджують та поширюють інноваційні педагогічні рішення і технологій для підвищення якості освіти,   продовжують навчати і виховувати покоління справжніх українців і українок, патріотів, які захищають нашу державу зараз і будуть розбудовувати та розвивати Україну після війни. 

Дякуємо учасникам за плідну науково-педагогічну діяльність,  вагомий внесок в розвиток сучасної освітньої системи України, зокрема, освіти Вінницької міської територіальної громади та щиро вітаємо переможців з високими нагородами!

 Всім освітянам бажаємо подальших перемог в усіх сферах життя, а головне нашої якнайшвидшої перемоги і миру в Україні!

23

/10/24
Вебконференція
175
Інноваційні підходи до розвитку ключових компетентностей та забезпечення безпеки в освітньому середовищі: сучасні виклики та перспективи для закладів дошкільної та загальної середньої освіти

23 жовтня 2024 року відбулася вебконференція на тему «Інноваційні підходи до розвитку ключових компетентностей та забезпечення безпеки в освітньому середовищі: сучасні виклики та перспективи для закладів дошкільної та загальної середньої освіти». Захід об’єднав педагогічних працівників Вінницької громади, представників дошкільних та загальноосвітніх закладів, а також зацікавлених колег з інших регіонів. Організатором та модератором івенту була директорка КУ «ЦПРПП ВМР» Альона ДІДИК.

Під час відкриття вебконференції Альона Дідик відзначила важливість співпраці та підтримки колег у цей непростий час та наголосила на тому, що освітянська спільнота Вінницької міської територіальної громади (ВМТГ) продовжує демонструвати свою активність і прагнення до розвитку навіть у складних умовах військового часу. Першими промовцями стали представники дошкільних закладів освіти Вінницької громади, які зосередили увагу на питаннях безпеки освітнього середовища для дітей.

Промовцями освітнього івенту були:

Олена Шевчук, вихователь комунального закладу «Заклад дошкільної освіти № 10 Вінницької міської ради», виступила з темою «Створення безпечного освітнього середовища в ЗДО як потреба сьогодення». Вона підкреслила, що необхідно створювати безпечний простір для розвитку дітей та адаптувати освітні процеси під сучасні реалії.

Євгенія Стахміч, вихователь-методист комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад № 57 Вінницької міської ради», виступила з темою «Безпека дошкільників як основна складова їх успішного розвитку в умовах військового стану». Її доповідь акцентує увагу на тому, як важливо забезпечити емоційний та фізичний захист дітей у стресових умовах.

Інна Кіпоренко, вихователь комунального закладу «Заклад дошкільної освіти № 9 Вінницької міської ради», презентувала тему «Сучасні підходи до формування основ психічного здоров’я дітей дошкільного віку». У своїй доповіді вона зазначила, що психологічна підтримка дошкільників є ключовим аспектом їх гармонійного розвитку.

Оксана Іскра, вихователь-методист комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад № 6 Вінницької міської ради», представила тему «Музейна педагогіка як засіб розвитку ключових компетентностей здобувачів освіти».

Аліна Алексєєва, вихователь комунального закладу «Заклад дошкільної освіти № 9 Вінницької міської ради», розповіла про «Цифрову трансформацію дошкільної освіти», наголосивши на важливості використання інтерактивних технологій у навчанні дітей.

Людмила Третьякова, учитель української мови та літератури комунального закладу «Вінницький ліцей №18», виступила з темою «Інноваційні технології в освіті», акцентуючи увагу на використанні квестів як інноваційного методу навчання.

Вікторія Андрущак, учитель інформатики комунального закладу «Вінницький ліцей №35», представила тему «Використання STEM-технологій та хмарних мультимедійних сервісів на уроках інформатики», розкривши потенціал сучасних технологій у навчанні.

Завершенням вебконференції стало урочисте оголошення результатів участі освітніх закладів ВМТГ у Шістнадцятій міжнародній виставці «Інноватика в сучасній освіті». Заклади громади були нагороджені золотими та срібними медалями за свої досягнення.

Підсумовуючи вебконференцію, організатори побажали учасникам натхнення, творчої енергії та успіхів у подальшій професійній діяльності, висловлюючи надію на нові зустрічі під мирним небом України.

17

/10/24
Вебінар
400
Наставництво як складова професійного розвитку педагогічних працівників
Наставники педагогів -інтернів під час роботи вебінару на тему:"Наставництво як складова професійного розвитку педагогічних працівників" отримали  інформацію про нормативно-правові документи, які регулюють наставництво та педагогічну інтернатуру, цінність наставництва для освіти, структурно-складові профіля педагога-наставника для успішного проходження інтернатури. Учасники розглянули рекомендації щодо видів, форм, методів, підходів реалізації основних принципів наставництва, стилів спілкування між наставником і педагогом -інтерном.Учасники вебінару ознайомилися  із процедурою діагностування, самооцінки на основі Професійного стандарту " Вчитель загальної середньої освіти"(2024) для створення спільно із педагогом -інтерном програми проходження інтернатури.

10

/10/24
Круглий стіл
348
Педагогічна інтернатура: індивідульна траєкторія розвитку молодого педагога.

10 жовтня 2024 року відбувся освітній івент для інтернів ВМТГ та ВСТГ на тему "Педагогічна інтернатура: індивідуальна траєкторія розвитку молодого педагога". Захід зібрав вчителів-інтернів, які перебувають на початку своєї кар'єри, щоб обговорити важливі аспекти їх професійного розвитку.

Програма івенту включала нормативно-правове забезпечення педагогічної інтернатури, умови складання та орієнтовний зміст програми педагогічної інтернатури, питання формування траєкторії професійного розвитку на основі професійного стандарту «Вчитель загальної середньої освіти». Учасники отримали практичні поради щодо розробки навчальних планів та саморозвитку.

Дискусії, що проходили в інтерактивному форматі, дозволили учасникам обмінятися досвідом та обговорити актуальні питання, що стосуються педагогічної практики. Івент став платформою для встановлення професійних зв'язків та створення спільноти молодих педагогів.

Завдяки цьому заходу інтерни отримали корисні інструменти для подальшого розвитку своєї кар'єри в освіті та змогли зрозуміти важливість особистого підходу до навчання.

Дякуємо учасникам за активну участь! Разом ми творимо майбутнє освіти!

02

/10/24
Майстер-клас
553
Секрети звукооператорського мистецтва.
Заняття №1
--Теорія звуку--

Слухачам були викладені три теми тісно пов'язані з роботою звукооператора.

1. Фізика звуку (Акустика)

  • Що таке звук. Швидкість поширення звуку.
  • Гучність звуку. В чому вона вимірюється та від чого залежить. Особливості людського слуху щодо відчуття гучності в залежності від частоти звуку. Порогові значення звуку та наслідки звукових ударів. Особливості сприйняття та генерації звуків іншими живими істотами.
  • Частота звуку. Частотний , діапазон сприйняття людини та інших живих істот. Дифракція та залежність поширення звуку від частоти.
  • Тембральне забарвлення звуку. Форманти. Роль шумів та тонів в утворенні  звукового коктейлю.

2. Фізіологія слуху та анатомія органів слуху у людини.

  • Будова системи детектування звуку в людини.
  • Зовнішнє вухо. Вушна раковина, слуховий прохід.
  • Середнє  вухо. Барабанна перетинка, молоточок, коваделко, стременце, кортіїв орган та його роль в розшифровці спектрального складу звукового сигналу.
  • Слуховий нерв та його приєднання до мозку людини.
  • Вестибулярний апарат людини.
  • Бінауральність людини. 

3. Психоакустика

  • Різниця в сприйняті звуку (вікові зміни, травми, хвороби, анатомія, звички)
  • Тренування, виховання слуху та музичного смакку.
  • Роль шумів в житті людини. Глухі кімнати (сурдокамери). Втомлюваність від шумів.
  • Локалізація звуку, роль бінауральності.
  • Маскування звуків. Використання його для захисту слуху та усуння його для більшої виразності міксу.
  • Стиснення записаного звуку. Методика  та недоліки MP3 технології.
  • Паті-ефект. Залежність чутливості сприйняття звуку від контексту.
  • Роль вербального спілкування та музики для виховання дитини.
  • Роль музики у емоційному вихованні дітей.

19

/09/24
Вебінар
235
Сортування та вирішення проблем. Конструктивне мислення.

19 вересня 2024 року Воловодівська Ж.О., психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР», провела вебінар «Сортування та вирішення проблем. Конструктивне мислення». Спікер та педагоги закладів загальної середньої та дошкільної освіти ВМТГ обговорили правила ефективного вирішення проблем, процес вирішення проблеми, розробка можливих шляхів вирішення та прийняття відповідного курсу дій. Застосування навичок вирішення проблем та конструктивного мислення - це збереження ментального здоров’я.

22

/08/24
Освітній табір
804
Майстерність вчителя: самоаналіз вчительської діяльності в контексті сучасних професійних стандартів. Загальний модуль "VinBOOTEduCAMP 2024".

Одним із важливих напрямків роботи консультантів Центрів професійного розвитку педагогічних працівників з педагогами є створення індивідуальної  траєкторії професійного розвитку.

Індивідуальна  траєкторія професійного розвитку  педагога – індивідуальна, персоналізована модель саморегулювання власних професійних дій задля розвитку професіоналізму,  професійної компетентності, майстерності.

Сучасне суспільство потребує від освіти компетентних та мобільних фахівців, налаштованих на саморозвиток, постійне самовдосконалення і навчання впродовж життя, тому вміння будувати індивідуальну траєкторію  фахового зростання набуває актуальності та потребує від вчителя зорієнтованості на самопізнання, самооцінку, рефлексію. 

Завдання консультантів  Центрів професійного розвитку педагогічних працівників щодо планування індивідуальної  траєкторії професійного розвитку педагога:

- сприяти активізації процесу самопізнання та саморозвитку педагогів щодо визначення своїх можливостей,

- мотивувати вчителів до моделювання власної траєкторії  професійного розвитку, що спрямована на максимальне використання особистісних ресурсів;  

- забезпечити ресурсну підтримку та супровід реалізації індивідуальної  траєкторії професійного розвитку вчителів.

Відтак, 22 серпня 2024 року в рамках освітнього табору  «VinBOOTEduCAMP -2024» для всіх професійних спільнот вчителів закладів загальної середньої освіти  Вінницької МТГ та Вороновицької СТГ, консультанкою Центру ПРПП ВМР Лановенко А.О. було проведено загальний модуль «Майстерність вчителя: самоаналіз вчительської діяльності в контексті сучасних професійних стандартів».  

Під час заходу розглядались етапи формування індивідуальної траєкторії професійного розвитку вчителя, інструменти моделювання індивідуальної траєкторії професійного розвитку вчителя, вивчались вимоги Професійного стандарту до формування ключових компетентностей вчителів,   вивчались різні методики, анкетування, інструментарії оцінювання,  самооцінювання, самоаналізу рівня сформованості загальних та професійних компетентностей педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, створених як на основі професійного стандарту вчителя, так і інших сучасних інструментів для планування траєкторії професійного розвитку педагога. 

Матеріали заходу розміщені на сайті Центру ( на сторінці модератора Спільноти вчителів іноземних мов).

22

/08/24
Вебконференція
802
Навчання протягом життя: інструменти для професійного зростання

22.08.2024 року відбулась вебконференція на тему "Навчання впродовж життя: інструменти професійного зростання" де розглядалися види та використання сайтів на основі штучного інтелекту для освіти. 

Продемонстровані практично використання сайтів на основі ШІ мають значний вплив на освітній процес. По-перше, ШІ дозволяє персоналізувати навчання, підлаштовуючи завдання під індивідуальні потреби та можливості кожного учня. Це підвищує ефективність навчання та сприяє глибшому засвоєнню матеріалу.

По-друге, ШІ допомагає вчителям оптимізувати час та зусилля, автоматизуючи рутинні завдання, такі як перевірка робіт, створення тестів та аналіз прогресу учнів. Це дозволяє вчителям більше часу приділяти індивідуальній роботі з учнями та розробці нових методик навчання.

По-третє, використання ШІ сприяє підвищенню мотивації учнів. Інтерактивні платформи та адаптивні завдання роблять навчання цікавішим та захоплюючим, що стимулює учнів до активної участі у навчальному процесі.

Штучний інтелект трансформує педагогіку, надаючи нові можливості для покращення якості навчання та допомагають вчителям та учням ефективніше досягати навчальних цілей. Персоналізація навчання, оптимізація часу вчителів та підвищення мотивації учнів є ключовими перевагами використання ШІ в освіті. З розвитком технологій роль ШІ у педагогіці буде лише зростати, відкриваючи нові горизонти для навчання та розвитку учнів.

Також слухачам були представлені новинки сайту нашої установи, та надано рекомендації як скачувати документи, що засвідчують участь в сертифікованих подіях та публікацію на сторінках "Освітянського альманаху".

22

/08/24
Вебконференція
472
Соціальна взаємодія та психологічна взаємопідтримка в освітньому середовищі. Резилієнтність.

22 серпня 2024 року педагоги закладів освіти Вінницької МТГ та Вороновицької ТГ відвідали освітній табір «VinBOOT EduCAMP – 2024» у рамках серпневої конференції, організований Центром професійного розвитку педагогічних працівників ВМР. Педагоги стали учасниками вебінару з теми «Соціальна взаємодія та психологічна взаємопідтримка в освітньому середовищі. Резилієнтність». Спікер Жанна Воловодівська, психолог Центру, представила психологічні аспекти педагогіки партнерської взаємодії у закладах освіти, зокрема такі, як психологічна компетентність, психологія спілкування і психологічна культура; психологічна основа принципів педагогіки партнерства, відповідно НУШ. Також психолог надала рекомендації щодо спроможності проходити крізь життєві випробування, зберігаючи, відновлюючи при цьому психічне здоров’я та особистісну цілісність.

22

/08/24
Вебконференція
994
Формувальне оцінювання: стратегії та техніки

22 серпня 2024 р. відбулася вебконференція для учителів закладів загальної середньої освіти ВМГ "Формувальне оцінювання: стратегії та техніки". Учителів ознайомлено з завданнями, функціями, принципами та дієвими техніками формувального оцінювання. Обговорили питання щодо  особливостей використання  формувального оцінювання в НУШ. Тетяна Цаль, консультантка КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради», презентувала ефективні цифрові інструменти, які допоможуть зробити формувальне оцінювання цікавим та пізнавальним. Активне застосування  педагогами методики формувального оцінювання є одним із ключових чинників якісної освіти.

22

/08/24
Вебінар
1091
«VinBOOT EduCAMP – 2024». Соціальна та освітня інклюзія: базові принципи та цінності, взаємодія членів команди ППС в ЗЗСО, прийоми роботи з учнями з ООП. Загальний модуль для педагогічних працівників

22 серпня в межах освітнього табору «VinBOOT EduCAMP – 2024» консультанткою КУ "ЦПРПП ВМР" Катериною Нарольською для педагогічних працівників Вінницької МТГ було проведено онлайн-зустріч, присвячену актуальним питанням організації та впровадження інклюзивного навчання в освітній процес ЗЗСО. Увагу учасників було акцентовано на фундаментальних цінностях та базових принципах соціальної та освітньої інклюзії, проаналізовано обов'язки та особливості взаємодії членів команди психолого-педагогічного супроводу в ЗЗСО, наголошено на неприпустимості дискримінаційного ставлення до людей з інвалідністю. Спікерка ознайомила педагогів із специфікою психо-емоційного  розвитку дітей з ООП та продемонструвала методи та прийоми роботи з цією категорією учнів.

22

/08/24
Освітній табір
753
VinBOOT EduCAMP - 2024. Загальнмий модуль. Підвищення кваліфікації та атестація педагогічних працівників.

22 серпня 2024 року на платформі ZOOM відбувся загальний модуль для педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти в рамках освітнього табору «VinBOOT EduCAMP 2024».

Метою освітнього івенту було забезпечення неперервного професійного розвитку педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, активізація процесу самопізнання та саморозвитку педагогів щодо визначення своїх можливостей, мотивація педагогів до моделювання власної траєкторії професійного розвитку, що спрямована на максимальне використання особистісних ресурсів, удосконалення професійних компетентностей педагогів щодо підвищення кваліфікації та атестації.

Під час івенту були розглянуті питання:

Положення про атестацію: основні кроки педагогічного працівника.

Вимоги для присвоєння кваліфікаційних категорій та педагогічних звань.

Траєкторія професійного розвитку: що це?

Положення про підвищення кваліфікації.

Спілкування відбулось у доброзичливому колі колег з наданням дієвих професійних порад та побажань успішного навчального року.

Дякуємо учасникам за співпрацю. Крокуємо вперед разом! Віримо в перемогу!

22

/08/24
Вебконференція
531
Створення публікацій та презентацій, що містять складні тексти за допомогою системи LaTeX.

Слухачі вдосконалили вміння створення складних математичних текстів, вдосконалили вміння створення презентацій.

А саме: навчились створювати текст, кольоровий текст, колонки, списки, бокси, складні математичні формули, таблиці, графічні об’єкти; посилання на абзаци, формули, рисунки, параграфи, бібліографію. Навчились створювати презентації, та проекти в цілому.

21

/08/24
Конференція
350
Викладання інформатики в українській школі на тлі технологічної революції та соціально-політичних викликів.

Не дивлячись на виклики сьогодення, а саме повітряну тривогу, учителі інформатики міста наживо зустрілись у бомбосховищі Вінницької фізико-математичної гімназії №17 в рамках освтнього івенту "VIn Boot EduCamp 2024". 

У свому слові, голова методичного  об'єднання ічителів інформатичної освітньої галузі міста - Пасіхов Юрій Якович, вкотре закликав вчителів при виборі модельних програм, складанні календарного планування та узгодженні структури та наповнення курсів інформатики звертати увагу на к-сть годин виділених на програмування. Як завжди він наголосив на важливості програмування в структурній парадигмі, яка як-найкраще підходить для початківців.

Спікер висловив свої думки щодо використання ШІ в процесі навчання. По даному питанню виникла плідна дискусія, що показала зацікавленість вчителів та їх позицію. 

Консультант КУ "ЦПРПП ВМР" Мельник Тарас у свому виступі торкнувся загальних питань історії виникнення, використання та філософського осмислення феномену штучного інтелекту, його ролі як для людства вцілому так і для освіти зокрема. Свій виступ він закінчив закликом до вчителів та здобувачів освіти вивчати та використовувати у своїй навчальній та життєвій практиці сучасні технології та переконувати здобувачів освіти обирати технологічну та science освіту з метою відновлення індустріальної та наукової міці нашої батьківщини.

В кінці зібрання Тарас Степанович зробив екскурс сторінками сайту cprvmr.eduy.vn.ua з метою описати новинки та показати як отримати документи, що підтверджують участь вчителів в подіях та публікаціях.

21

/06/24
Майстер-клас
227
Майстер-клас №5 «Постпродакшн та поширення. Блогінг.»

Основною метою майстер-класу було ознайомлення учасників з сучасними технологіями та методиками постпродакшну відеоконтенту, а також ефективними стратегіями поширення та монетизації власного блогу і популяризацію педагогічного досвіду.

За результатами опитування, 95% учасників високо оцінили корисність отриманої інформації та організацію заходу.

Учасники отримали практичний досвід роботи з програмами для рендерінгу, колоризації, OBS Studio та автоматичної генерації титрів.

Для сертифікації потрібно створити власний канал в YouTube та завантажити створений контент та поділитися для перевірки. Такі майстер - класи сприяють обміну досвідом та підтримки учасників у реалізації отриманих знань.

Майстер-клас з теми "Постпродакшн та поширення. Блогінг" був успішно проведений та досягнув своєї мети. Учасники отримали цінні знання та практичні навички, які допоможуть їм у створенні та просуванні якісного контенту. Позитивні відгуки та високий рівень залучення учасників свідчать про актуальність теми та ефективність проведеного заходу.

14

/06/24
Майстер-клас
235
Майстер-клас №4 «Монтажер. Крок 2» курсу «Сам собі режисер»

14.06.2024 року відбувся черговий четвертий майстер - клас на тему "Монтажер. Крок 2" курсу "Сам собі режисер", який пройшов результативно показуючи практично такі етапи:

1. Пропорції вихідного та кінцевого відеоматеріалу

Пропорції кадру — це співвідношення ширини до висоти відео. Основні стандарти:

4:3: класичне телебачення.

16:9, 16:10 – співвідношення, популярне серед смартфонів, телевізорів, моніторів

1.85:1 та 2.39:1: кінематографічні формати.

Вирішення диспропорцій:

Леттербоксинг: додавання чорних смуг зверху та знизу кадру.

Пілларбоксинг: додавання чорних смуг з боків кадру.

Кропінг: обрізання частини кадру для збереження пропорцій.

Розтягнення: масштабування кадру, що може призвести до спотворення.

2. Роздільна здатність. Стандарти та реальність

Роздільна здатність — кількість пікселів по горизонталі та вертикалі:

SD (Standard Definition): 480p (720x480).

HD (High Definition): 720p (1280x720), 1080p (1920x1080).

4K (Ultra HD): 3840x2160.

8K: 7680x4320.

Стандарти та реальність:

Багато відеоматеріалів знімаються в 4K або вище, але розповсюджуються в HD.

Перегляд на різних пристроях може вимагати різних роздільних здатностей для оптимальної якості та продуктивності.

3. Трансформінг кадру

Масштабування (цифровий zoom):

Збільшення: дозволяє виділити частину кадру, але зменшує роздільну здатність.

Зменшення: дозволяє побачити більше сцени.

Рух: переміщення кадру в межах робочого простору.

Обертання: обертання кадру на будь-який кут.

Мозаїка з кадрів в різних шарах: накладання декількох кадрів один на одного.

Кадр в кадрі (PIP): розміщення одного відео всередині іншого.

4. Запис змін параметрів трансформінгу та ефектів за допомогою вузлів та огинаючих

Вузли (nodes): використовуються для організації та застосування ефектів в певному порядку.

Огинаючі (envelopes): використовуються для створення ключових кадрів (keyframes) та плавних переходів між змінами параметрів.

5. Програмні ефекти деформації растру. Псевдо 3-D

Ефекти деформації растру:

Поворот та нахил: зміна перспективи.

Модифікація форми: розтягнення або стискання.

Псевдо 3-D: створення ілюзії тривимірного простору шляхом накладання кількох шарів та використання тіней, світла.

6. Програмні ефекти розмиття (блюру) та збільшення контрастності растру

Розмиття (блюр):

Гауссове розмиття: плавне розмиття.

Розмиття в русі: імітація руху.

Розмиття по боке: художнє розмиття фону.

Збільшення контрастності:

Криві (Curves): зміна контрастності через налаштування кривих яскравості.

Рівні (Levels): регулювання чорної, середньої та білої точок для зміни контрастності.

7. Програмні переходи та їх види

3-D переходи: використання тривимірних ефектів для зміни між кадрами (обертання, перевертання).

Х-фейдери (Crossfades): плавний перехід між двома кадрами.

Кольоровий спалах (Color Flash): швидкий перехід з використанням кольорового ефекту.

Градієнтні маски: використання градієнтів для плавних переходів.

8. Робота зі звуком

Нормалізація: вирівнювання рівня звуку для досягнення постійного об’єму.

Компресія: зменшення динамічного діапазону звуку.

Середовище (Reverb): додавання ефекту відлуння.

Модуляція: зміна параметрів звуку для створення ефектів (хор, фленджер).

Огинаючі: використання ключових кадрів для зміни параметрів звуку.

Синхронізація з відео: точне узгодження звукових ефектів з відеокадрами для досягнення синхронності.

12

/06/24
Майстер-клас
296
Майстер-клас №3 «Монтажер. Крок 1» курсу «Сам собі режисер»

12.06.2024 року відбувся третій майстер - клас "Монтажер. Крок 1" у якому було продемонстровано програми для відеомонтажа на ПК та смартфоні. Також було показано програму Format Factory для конвертування відео в зручний та меньший вихідний формат. 

Всі етапи майстер - класу викладені були в твкому порядку.

Програми для відеомонтажу на ПК та смартфонах

Під час заходу було розглянуто популярні програми для відеомонтажу, що доступні як на персональних комп'ютерах, так і на смартфонах.

До них належать:

Для ПК: Sony Vegas Pro.

Для смартфонів: InShot, VN.

Джерела відеоматеріалів

Обговорювались різні джерела відеоматеріалів, включаючи:

Носії: DVD, Blu-ray, флеш-накопичувачі.

Файли та формати: MP4, AVI, MOV, MKV.

Конвертування: використання програм, таких як Format Factory, для перетворення форматів відео.

Захват відео: використання відеокамер, веб-камер та програм для захоплення екрану (OBS Studio).

YouTube: застосування відео з YouTube для монтажу (з дотриманням авторських прав).

Футажі та світлини: використання готових відеофрагментів та зображень.

3-D анімація та спецефекти: використання програм, таких як Blender та After Effects, для створення тривимірної анімації та спеціальних ефектів.

Середовище програми

В середовищі програм для відеомонтажу були розглянуті:

Робочі блоки: Інтерфейс програми, де розташовані інструменти для редагування.

Треки та шари: відео та аудіо доріжки, які можна розташовувати у шарах для складнішого монтажу.

Синхронізація зі звуком: поєднання відео та аудіо, використовуючи синхронізацію звуку з відеозображенням.

Обрізання, поділ, групування, розбиття, копіювання, розтягання, стиск, реверс як ефект

Учасники заходу дізналися про основні операції з відеоматеріалом:

Обрізання: видалення непотрібних фрагментів відео.

Поділ та розбиття: розділення відео на окремі частини.

Групування: об'єднання декількох відеофрагментів для спільного редагування.

Копіювання: створення копій відеофрагментів.

Розтягання та стиск: зміна швидкості відтворення відео.

Реверс: застосування ефекту зворотного відтворення відео.

Ручні ефекти

Прозорість: налаштування прозорості відео та зображень.

Огинаючі альфа-каналу: використання масок та ключових кадрів для створення ефектів прозорості.

Напливи: застосування плавних переходів між відеофрагментами.

Проведений захід дозволив учасникам ознайомитися з основними аспектами відеомонтажу, використовувати різні інструменти та техніки для створення якісного відеоконтенту. Учасники здобули практичні навички роботи з відеоматеріалом, що допоможе їм у майбутніх проєктах.

07

/06/24
Майстер-клас
301
Майстер-клас №2 «Оператор» курсу «Сам собі режисер»

07.06.2024 року відбувся другий майстер - клас на тему "Оператор" курсу "Сам собі режисер". Майстер - клас продемонстував теоретично та практично всі аспекти операторської роботи, а саме:

1. Засоби відеофіксації (відеокамери, фотокамери, смартфони)

Для зйомки відео використовують різноманітні засоби відеофіксації, серед яких основне місце займають відеокамери, фотокамери та смартфони. Кожен з цих пристроїв має свої особливості та сфери застосування.

Відеокамери: основний інструмент професійних операторів, який забезпечує високу якість зображення та звукозапису. Вони можуть мати змінні об'єктиви, дозволяючи оператору змінювати фокусну відстань і налаштовувати інші параметри.

Фотокамери: багато сучасних фотокамер мають функцію запису відео, що дозволяє використовувати їх для створення високоякісного контенту. Вони часто використовуються для зйомок з малою глибиною різкості.

Смартфони: завдяки постійному розвитку технологій, сучасні смартфони можуть знімати відео високої якості. Вони зручні для швидкої та мобільної зйомки.

2. Робота з об’єктивом

Робота з об'єктивом включає в себе налаштування та використання різних функцій для досягнення бажаного візуального ефекту.

Зум-ефект: зміна фокусної відстані об'єктива для наближення або віддалення об'єктів у кадрі.

Глибина різкості: визначає, яка частина зображення буде у фокусі. Це досягається шляхом зміни діафрагми, фокусної відстані та відстані до об'єкту.

Експозиція: регулюється шляхом зміни діафрагми, витримки та ISO, що впливає на яскравість зображення.

Фільтри та бленди: використовуються для керування світлом, усунення відблисків та захисту об'єктива.

3. Засоби транспортування камери

Для створення стабільного зображення та реалізації різноманітних ракурсів використовуються різні засоби транспортування камери:

Стійка (трипод): забезпечує стабільність камери.

Рамка: полегшує ручне транспортування камери.

Стік: використовується для створення селфі та зйомки з незвичних ракурсів.

Екшн-тримач: фіксує екшн-камеру на різних поверхнях або частинах тіла.

Стендікам: стабілізуючий пристрій, що забезпечує плавність зйомки під час руху.

Дрон: дозволяє знімати з висоти та важкодоступних місць.

Апарель, кран, візок, рейки, тролей: Спеціалізоване обладнання для створення динамічних кадрів.

4. Освітлення

Освітлення є ключовим елементом у відеозйомці, який включає фізичні, технічні та художні аспекти. Воно допомагає створювати атмосферу, підкреслювати деталі та формувати настрій.

Фізичні аспекти: включають природу світла, його інтенсивність, напрямок та колір.

Технічні аспекти: вибір і налаштування освітлювальних приладів, використання відбивачів та розсіювачів.

Художні аспекти: використання світла для створення певного стилю або ефекту.

5. Джерела світла

Різні джерела світла використовуються для досягнення необхідного освітлення:

Природнє освітлення: використання сонячного світла, що змінюється протягом дня.

Лампи: електричні джерела світла з різними характеристиками.

Фільтри та софіти: спеціальні пристрої для зміни характеристик світла.

Спалахи та світлові ефекти: додаткові засоби для створення особливих візуальних ефектів.

6. Звукозапис

Якісний звукозапис є важливою частиною відеовиробництва. Для цього використовуються різні мікрофони, пристрої та носії звуку:

Мікрофони: накамерні, студійні та інші типи мікрофонів.

Пристрої для звукозапису: портативні рекордери, аудіоінтерфейси.

Носії та формати: цифрові носії та формати зберігання звуку.

7. Дубляж звуку, музичний супровід, шуми

Дубляж звуку дозволяє замінити або доповнити звук, записаний на знімальному майданчику. Музичний супровід та шуми створюють атмосферу та емоційний фон відео.

8. Синхронізація звуко- та відеоряду

Синхронізація звуку та відео є критично важливою для забезпечення відповідності звуку зображенню. Хлопавка використовується для полегшення процесу синхронізації.

9. Операторський супровід цифрових спецефектів

Цифрові спецефекти включають в себе використання зеленого тла для «хромакею», маскінг та захоплення руху. Оператор повинен враховувати особливості зйомки для подальшого застосування спецефектів.

05

/06/24
Майстер-клас
360
Майстер-клас «Сам собі режисер»

05.06.2024 року відбувся цікавий та важливий курс "Сам собі режисер" з першою темою "Сценарист, режисер, директор". Було представлено історичні відомості про кіномистецтво відеофрагментом в техніці скрайбінг - презентації. 

Кіно виступає як потужний мультимедійний інформаційний канал, який об’єднує в собі аудіовізуальні засоби для передачі інформації, емоцій та ідей. Воно є формою мистецтва, яка використовує кінематографічні технології для створення художніх творів. Як культурний феномен, кіно відображає соціальні та культурні тенденції, впливає на суспільну думку та формує національну ідентичність. Індустрія кіно охоплює всі етапи виробництва, дистрибуції та показу фільмів, забезпечуючи роботою мільйони людей по всьому світу.

Жанри кіно та відео

Жанри кіно охоплюють різноманітні види фільмів, включаючи:

Драма: зосереджується на серйозних темах та емоційних конфліктах.

Комедія: орієнтована на гумор та розваги.

Трилер: підтримує напругу та інтригу, часто з елементами злочинів.

Фантастика: включає елементи наукової фантастики, фентезі або містики.

Документальний фільм: представляє реальні події та людей.

Творчий задум, сюжет, сценарій, розкадровка, планування роботи

Творчий задум: Основна ідея, яку режисер хоче передати через фільм.

Сюжет: структура подій, що складає основну історію фільму.

Сценарій: деталізований текст, що включає діалоги та опис сцен.

Розкадровка: візуальний план фільму у вигляді серії малюнків, що відображають кожну сцену.

Планування роботи: включає розробку графіку зйомок, бюджету та організацію всіх етапів виробництва.

Середовище (натура), павільйон (приміщення), постановка, мізансцени, композиція кадру

Середовище (натура): реальні локації, де відбуваються зйомки.

Павільйон (приміщення): спеціально обладнані приміщення для зйомок.

Постановка: процес організації сцени, включаючи розміщення акторів та реквізиту.

Мізансцени: розташування акторів та об’єктів у кадрі для створення візуального ефекту.

Композиція кадру: вибір і розташування елементів в кадрі для досягнення естетичного результату.

Звук, світло, тло, одежа, реквізит

Звук: включає діалоги, фонову музику, звукові ефекти.

Світло: використовується для створення атмосфери та акцентування уваги на певних об’єктах.

Тло: фонова частина сцени, яка може бути реалістичною або створеною за допомогою спеціальних ефектів.

Одежа: костюми, що відображають епоху, характер та соціальний статус персонажів.

Реквізит: об’єкти, що використовуються акторами під час зйомок.

Функції членів знімальної групи

Режисер: керує творчим процесом і приймає основні рішення.

Сценарист: пише сценарій фільму.

Оператор: відповідає за зйомку фільму, вибір кадрів і освітлення.

Художник-постановник: розробляє візуальну концепцію фільму.

Звукооператор: записує і мікшує звук.

Продюсер: організовує фінансування та загальне управління виробництвом.

Основи акторської роботи, сцени, дублі

Основи акторської роботи: включають вивчення ролі, створення образу, контроль емоцій і взаємодію з іншими акторами.

Сцени: окремі частини фільму, що складаються з кількох кадрів.

Дублі: повторні зйомки тієї самої сцени для досягнення найкращого результату.

Ці аспекти є ключовими для розуміння кіно як складного і багатогранного мистецтва та індустрії, що допоможуть педагогам розширити можливості щодо відеофіксації своїх виховних заходів, уроків.

09

/05/24
Майстер-клас
341
Майстер-клас №9 курсу «Легендарний EXCEL». Тема: «Макромова VBA»

Поки триває опис події ви можете ознайомитись із її відеозаписом нижче за покликанням.

Домашнє завдання 

--------------------------------------------------

Створити програму - калькулятор для визначення денної енергетичної потреби людини від кожного з макронутрієнтів харчування в ккал. (Макронутрієнти - основні складові людської їжі. Вони включають білкіи, жири та вуглеводи). Для розрахунків користуємось методом Міффлін-Сан Жеора. Він складається з наступних простих кроків.

1 крок

 Визначити добову норму споживання калорій E. (E - Мінімальна кількість енергії, щоб підтримувати життєві процеси)

  • Для жінок: E  = (10 × вага в кілограмах) + (6,25 × зріст в сантиметрах) − (5 × вік у роках) − 161
  • Для чоловіків: E  = (10 × вага в кілограмах) + (6,25 × зріст в сантиметрах) − (5 × вік у роках) + 5

2 крок

Врахуємо  активність людини. Для цього перемножимо E на коефіцієнт активності А

  • A = 1,2 — якщо у вас немає фізичних навантажень і сидяча робота (низька)
  • A = 1,375 — якщо ви робите невеликі пробіжки або робите легку гімнастику 1-3 рази в тиждень (невелика)
  • A = 1,55 — якщо ви займаєтеся спортом із середніми навантаженнями 3-5 разів на тиждень (середня)
  • A = 1,725 — якщо ви повноцінно тренуєтеся 6-7 разів на тиждень(достатня)
  • A = 1,9 — якщо ваша робота пов'язана з фізичною працею, ви тренуєтеся 2 рази в день і включаєте в програму тренувань силові вправи (велика)

Таким чином ми вирахували повну денну енергію в ккал яку ми спалюємо за день. 

3 крок

Всю енергію ми отримуємо вживаючи білки (30%), жири (30%) та вуглеводи(40%). Робимо фінальні розрахунки

  • Енергія з білків = Повна енергія х 0,3
  • Енергія з жирів= Повна енергія х 0,3
  • Енергія з вуглеводів = Повна енергія х 0,4

Ці результати треба вивести на екран.

Матеріали взяті з сайту ЯСЕНСВІТ. Стаття "КБЖВ — НАВІЩО І ЯК РОЗРАХУВАТИ"

02

/05/24
Вебінар
225
Емоційний інтелект: важливість формування

2 травня 2024 року відбувся вебінар «Емоційний інтелект: важливість розвитку» для педагогів закладів загальної середньої, дошкільної освіти ВМТГ та Вороновицької ТГ. Спікером виступила Лілія Немаш - асистент кафедри психології та соціальної роботи ВДПУ ім. М. Коцюбинського, психодрама-тренер і психотерапевт у методі символдрами, яка була запрошена психологом КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» Жанною Воловодівською.

Учасники разом зі спікером з’ясовували, що таке емоційний інтелект (EQ).

Під час спілкування ділилися своїми думками про важливість емоційного інтелекту в житті будь-якої людини, а також говорили про те, як його можна розвивати.

26

/04/24
Майстер-клас
315
Майстер-клас №4 курсу «Цифрова графіка в роботі учителя». Тема: ««Принципи векторної графіки»»

Поки готується опис майстер-класу, запрошуємо вас до перегляду відеозапису за рокликанням нижче.

------------------------------------------------------------

Домашнє завдання

Використовуючи графічні засоби пакету MS Office,  а саме, інструменти векторної графіки, створіть постер-об'яву про дитяче свято у вашому закладі. Зверніть увагу на такі деталі:

  • В якості програми для створення графіки зручно використовувати PowerPoint, через те, що у ній є можливість зберегти весь слайд у вигляді гракфічного файлу.
  • У якості фону вашого постера бажано використати звичайний прямокутник  із градієнтною заливкю. Це покаже ваше вміння користуватись цим інструментом.
  • Обов'язково створіть візерунок з однакових фігурок, кожна з яких - це копія однієї, яка, в свою чергу, створена з графічних примітивів (овалів, прямокутників, або інших фігур з набору MS Office), або, що краще, методом перерізу або з'єднання з простих фігур з утворенням нових складних форм.
  • Творчо використовуйте налаштування форм векторних фігур за допомогою вузлів та ліній контуру.
  • Обов'язково використайте текстовий напис з використанням інструменту WordArt. Спробуйте застосувати до нього  текстовий  ефект "Перетворення" з метою викривлення форми напису. Ознайомтесь зі всіма можливостями цього інструменту.
  • Можна використати взяті з інтернету зображення, але обов'язково виріжте їх з фону за допомогою вбудованого в програму інструменту "Видалити фон"


Домашнє завдання подавати у вигляді графічного файлу отриманого зі слайду PowerPoint простим збереженням з вибором типу файлу *.jpg, або *.png.

Бажаємо творчих успіхів!

25

/04/24
Майстер-клас
317
Майстер-клас №8 курсу «Легендарний EXCEL». Тема: «Злиття документів»

Поки готується опис майстер-класу, запрошуємо вас переглянути його відеозапис за покликанням нижче.

________________________________________________________

Домашнє завдання.

Використовуючи засіб злиття, за допомогою табличного процесора MS EXCEL та текстового радактора MS Word виготовити пакет документів, а саме сертифікати на вручення грошових винагород учням, що зайняли призові місця на ІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з фізики 2023-2024 н.р. (лише 9 клас). Результати олімпіади ви знайдете за покликанням https://cprvmr.edu.vn.ua/uploads/main_folders/olymp1/2023-2024/fizyka/fizyka%202023%20ostatochni.xlsx 

 

 

19

/04/24
Майстер-клас
435
Майстер-клас №3 курсу «Цифрова графіка в роботі учителя». Тема: «Можливості растрових редакторів»

Шар (російською  "Слой", англійською "Layer ") - глобально важливе поняття як для звичайного образотворчого мистецтва (передній, задній, середній план картини, створення ефекту об'єму  на площині і.т.д.) так і для комп'ютерних графічних  технологій (концепція шару, дипетчер шарів, властивості шарів, видимість шарів тощо). На прикладі пакету графічних  інструментів MS Office ми розібрали ці концепції.

Для початку ми  відкриємо нову презентацію PowerPoint (з таким же успіхом ми могли б відкрити новий документ MS Word, нову публікацію MS Publisher або нову таблицю MS Excel: в усіх застосунках пакету MS Office графічні пакети ідентичні)  та  почергово вставимо на чистий слайд  синій овал, червоний скруглений прямокутник та зелену зірку. Зрозуміло, що зелена зірка буде в найвищому шарі бо вона з'вилась останньою - це логічно. Але інколи фігури не перетинаються і побачити наявно хто вище, а хто нижче важко. Тому існує дипетчер об'єктів (в MS Office він називається "Область виділення" ). в якому ми можемо побачити назв всіх фігур  у вигляді списку в я кому вища фігура знаходиться вище по списку. Див.малюнок нижче.

Тепер ми можемо перетаскуванням цих назв (які, в свою чергу, ще можна змінювати) вище або нижче, змінювати порядок фігур по висоті. Так на представленому вище малюнку ми перенесли мишкою синій овал у верхній шар малюнку. 

Дуже корисна можливість  налаштування видимості шару. Вона необхідна тоді, коли верхні шари перекривають нижні, створюючи при цьому "сліпі зони". Наприклад на малюгнку нижче ми сховали  синій овал натиснувши на символ "ока" поруч з назвою фігури в списку диспетчера об'єктів.

Цікаво, що є також функція прозорості шару. Використовуючи порядок дій, зображений на малюнку нижче ви зможете зробити фігуру частково прозорою.

Коли є кілька напівпрозорих фігур, при цьому накладених одну на одну, можна побачити послідовне зменшення прозорості. Це виглядає дуже "круто", тому ми рекомендуємо використовувати ці можливості  при створені ілюстрацій та інфографіки.

Далі,  ми розглянули можливість заповнення фігур тлом взятим з інших растрових зображень, світлин тощо. Це так званий "кліпінг".  Цей прийом використовується дуже широко  і дуже нагадує аплікацію. Тому ним варто оволодіти досконало. На малюнку нижче ми вставили в прямокутник фото створене на одному з наших минулих занять та ще й застосували для нього ефект прозорості.

Далі ми ознайомилися з ефектами, які можна застосувати до графічних об'єктів. Серед них: 

Тінь, дзеркальне відображення, підсвітку країв, згладження країв, рельєф країв та повороти фігури із затосуванням перспективи або готові комбінації раніше перечислених ефектів. Приємно відмітити, що можна застосовувати всі ці ефекти одночасно (нажаль,  не можна  повторювати той самий ефект кілька разів для одного об'єкта). На малюнку нижче ви бачите тінь "кинуту" на зелену зірку та  синій овал  з жовтою підсвіткою, зглаженим контуром та тінню.

В другій частині заняття ми знайомились із легендарною, без перебільшення, програмою - растровим редактором Photo Shop від корпорпції Adobe. Вона позиціонується як професійна в галузі роботи з растровою графікою, постійно оновлюється, володіє  величезним  арсеналом можливостей, має потужне комюніті (тобто, в інтернеті багато спільнот користувачів, тематичних форумів, відео-уроків, підручників, лайфхаків присвячених фотошопу тощо.) Таким чином, при бажанні, ви завжди зможете самостійно оволодіти нею.

На початку ми розглянули її інтерфейс. Нічого незвичного. Ліворуч панелі основних інструментів, зверху горизонтальне випадне  меню, праворуч також розгорнуті панелі інструментів, внизу стрічка стану.  Див мал. нижче. Починаємо з того, що створюємо новий шар ("фоновий шар"). Він як правило матиме один, за вибором, з стандартних форматів (наприклад, А4) і буде білого або іншого за вибором кольору або навіть прозорим.

На цьому тлі ми можемо щось намалювати інструментом "пензль". При цьому пензль може мати різні структури і нагадувати як дійсно пензль, так і перо фломастера, олівець, аеробалончик, слід від губки або навіть відбиток кленового листочка (вибір патерна за вами)

Натиском на відповідну кнопку народжуємо новий шар і малюємо на ньому. Зрозуміло, що він буде зверху над першим. Але праворуч ми бачимо диспетчер шарів. За допомогою того ж перетаскування ми можемо змінювати порядок шарів, що очевидно.

Кожне растрове зображення - об'єкт ми можемо довільно деформувати, повертати, масштабувати. Також, ми маємо величезний набір ефектів (тут вони називаються "стилями шару"), що можна застосувати до них . Перечисляти зараз їх марно. Вам варто ознайомитись з ними особисто. На малюнку нижче ми застосували до  жовтого шару (об'єкту) стиль "Тиснення". Так об'єкт ніби отримує бокову поверхню і перетворюється у медальйон. 

Далі ми розібрали цікаву вправу, яка, як на наш погляд, найкраще демонструє потужність  Adobe Photoshop. Уявімо жіночий портрет у якому є багато мілких деталей зачіски (кучері), До того ж колір волося малоконтрасний на сірому тлі. Як все це якісно обрізати, щоб можна було портрет вставити на нове тло?

Алгоритм роботи наступний.

  • Вставимо оригінальну світлину  в новий шар  Photo Shop.

  • Використаємо розбивку RGB  (трьох базових кольорів) зображення на  канали. Обираємо синій канал (на малюнку замість синього ми бачимо відтінки чорного), тому що в ньому кучері найбільш контрасні на  світлому тлі.

  • Дублюємоь цей канал в новий шар.

  • Використаємо інструмент "Рівні" (комбінація клавіш [Ctrl] + [L]). Рухаємо повзунки на графіку так, щоб отримати максимально котнтрасну картинку (темне робимо темнішим, світле світлішим)

  • Виділяємо чорний об'єкт клацнувши на ньому курсором та тримаючи при цьому клавішу Ctrl

  • Переходимо зі вкладки "Канали"  назад  у вкладку "Шари". Накладемо маску на  основний  шар. Виділення згідно якого буде створено маску беремо з підготовленого намами в попередньому кроці  ч/б  зображення. Для цього тиснемо на відповідну кнопку. (Оскільки попередньо був виділений чорний об`єкт, то він і буде використаний для побудови маски)
  • Як бачимо Зображення дівчини та її волосся були затемнені маскою. Це вийшло тому, що чорний колір маски перекриває, а білий пропускає зображення знизу. Тому інвертуємо дану ч/б маску (тобто, чорне і біле міняємо місцями). Для цього клацаємо на маску мишкою (виділяємо її), комбінацією клавіш  [Ctrl] + [I]  інвертуємо її і бачимо результат - дівчина майже вирізалась зі тла. Є, правда, незначні вади. Бліки світла на обличчі та руці, якісь залишки тла тощо. 

  • Почистити маску можна зосередившись на ній. Для цього клацнемо на масці затиснувши на клавіатурі клавішу Alt. Бачимо ч/б негативну маску. Беремо інструмент пензль. Обираємо тип пензля та білий колір - чистимо тіло від темних пікселів. Навпвки чорним пензлем чистимо тло. Отримуємо ультимативно ч/б маску

  • Тепер повернемося на оригінальний шар і бачимо ідеальну картинку. Але якщо підставити під це зображення якийсь контрасний однотонно зафарбований шар, то зразу стане ясно що не все так просто. Навколо зачіски світиться біле сяйво - галло. Як його позбутися?

  • Тут застосуємо знайомий вже нам кліпінг. Для цього, створюємо зверху над основним  шаром новий прозорий. Поміщаємо курсор по середині між двома шарами та тиснемо клавішу ...

Розглянемо приклади редагування міксування зображення "ручним" способом в (Adobe Photoshop) та з використанням сайту штучного інтелекту (BasedLabs AI Face Swapper,).

 

1. Етапи роботи в Adobe Photoshop:

- Відкриваємо програму та завантажуємо два зображення - один шар це шаблон для, а другий - це власне зображення

- Обираємо інструмент ласо та виділяємо своє обличчя та натисаємо комбінацію Ctrl+J

- Комбінація Ctrl+T виділяє виділений об'єкт, який ми переносимо на інший шар (на фото зліва). Робимо прозорість в діапазоні 60-70 відсотків

- Виставляємо своє обличчя відповідно оригінального шару і повертаємо прозорість прозорість на 100 відсотків

- Затискаємо Ctrl клікаємо на верхній шар із своїм зображенням, щоб побачити виділення шару

- Переводимо діяльність на верхній ряд інструментів вгорі обираємо такий алгоритм: SELECT - MODIFY - CONTRAST (обираємо 5 pxs) та клікаємо ОК. Переходимо на нижній шар (супермена), клікаючи по ньому, та видаляємо кнопкою DEL силует контурів верхного шару. Якщо контур під час видалення не видно - вимикаємо перегляд верхнього шару і ми побачимо чи правильно виконали цей етап він має бути такий, як на фото.

- Затискаємо кнопку Shift та клікаємо на два шари, щоб їх об'єднати 

- Переходимо вгорі в інструмент EDIT - обираємо - Auto Blend Layers та обираємо метод Panorama і клікаємо ОК.

  

- Кінцевий результат

2. Етапи роботи на платформі BasedLabs (BasedLabs AI Face Swapper)

- Для роботи обираємо основне фото на власне фото

- Заходимо на сайт через обліковий запис (gmail)

- Обираємо інструмент (Base Image) натискаємо на Change Image обираю фото супермена

-  Переходимо в (Target Image) та натискаємо на Change Image обираю своє зображення обличчя

- Натискаю Swap Face Instanty

- Результат завантажую натискаючи на слово вгорі фото Download, клікаю правою кнопкою миші та обираю "зберегти картинку як" та вказую шлях для зберігання.

 

Для обробки фото, зокрема ретушування шкіри використовуємо такі етапи та інструменти:

- Завантажуємо зображення

та створюємо дублікат шару комбінацією клавіш Ctrl+ або правим кліком миші наводимо на зображення, яке знаходиться з правої  сторони, та  з випадаючого меню обираємо інструмент - Dublicate Layer

- Виставляємо функцію Hard Light натискаючи на Normal  (для дуже проблемних фото можна обрати Vivid Light) та створюємо інверсію натискаємо комбінацією Ctrl +I  

- На панелі інструментів угорі обираємо таку послідовність Filter - Other - Hight Pass (діапазон радіуса 10 - 40pxs, який має бути таким, щоб було розмиття проблемних місць )

 - Наступний інструмент розмивання Гауса в такій послідовності Filter - Blur - Gausian Blur (0.1 - 3 pxs)

- Два попередні маніпуляції мають бути з верхнім шаром. Далі затискаючи Ctrl клікаємо на маску внизу та інвертуємо в чорний колір (правою кнопкою клікаємо по масці обираємо Rasrerize Vector Mask )

- Пензлик беремо білого кольору та обираємо місця які потрібно ретушувати

- Якщо підбір фільтрів щодо пікселізації був вірний - результат виправлення пензликом буде такий

 

Засобами графічних редакторів типу Adobe Photoshop, або MS Office створити зображення  з використанням кількох шарів. Тобто,  зображеня повинне складатись з інших зображень, що накладаються одне на одне.

В якості зображень ви можете використовувати:

  • вирізані по контуру портрети людей, або груп людей, дерева, будинки, транспортні засоби тощо (зверніть увагу на якість обробки граничних областей у випадку наявності мілких деталей, як то: кучеряве або розпущене волосся,  мілке листя, гілки тощо)
  • намальвані від руки кольорові області або  геометричні фігури 
  • довільні зображення взяті з інших джерел, як то: інтернет, скани друкованих світлин, фото з камер тощо,
  • Тексти

Використовуємо прозорість шарів та ефект кліпінгу, тобто вставка одного шару в контури іншого шару, Також можна спробувати засобами растрових редакторів  виправити вади шкіри, вставити лице одної людини  замість іншої, тощо. (подробиці у відео).

Готові роботи висилаємо  за адресою  metiska64@gmail.com

Бажаємо  творчих успіхів!

17

/04/24
Майстер-клас
398
Майстер-клас №7 курсу «Легендарний EXCEL». Тема: «Переддрукарська підготовка документів»

Готується опис майстер-класу. Наразі ви можете переглянути його , відеозапис за покликанням нижче.

------------------------------------------------------------------

Домашнє завдання.

Використовуючи наданий зразок великої таблиці підготувати її до роздруку. Для цього:

  • обрати А4 формат листка для роздруку,
  • виставити горизонтальну орієнтацію листка,
  • налаштувати режим роздруку таблиці так, щоб на листку помістились всі стовбці.
  • задати область друку (до неї не повинні входити запропоновані в зразку проміжки між частинами таблиці та контрольна нумерація стовбців)
  • створити колонтитули. У верхньому колонтитулі ліворуч розмістити логотип свого закладу, по центру розмістити назву таблиці
  • у нижньому колонтитулі ліворуч розмістити слово "Сторінка..." далі номер поточної сторінки документа і через тире повну к-сть сторінок.
  • верхні задаючі рядки таблиці зробити звисаючими (вони повинні повторюватись на кожній сторінці роздрукованого документа.)

17

/04/24
Відзначення
255
Нагородження переможців XV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти - 2024» (ЗЗСО)

17 квітня 2024 року, в актовій залі КУ "ЦПРПП ВМР", відбулось вручення нагород (дипломів, медалей та сертифікатів) переможцям XV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти - 2024» ЗЗСО.

Переможці у конкурсі з тематичних номінацій у межах XV Міжнародної виставки «СУЧАСНІ ЗАКЛАДИ ОСВІТИ – 2024» стали:

Номінація «Науково-методичний супровід професійного розвитку педагога в умовах воєнного стану»

ЗОЛОТО

  1. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 8»
  2. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 30 ім. Тараса Шевченка»

Номінація «STEM-освіта як засіб формування мотивації до науково-дослідницької та проєктної діяльності»

ЗОЛОТО

  1. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 23»

Номінація «Педагогічні засоби подолання освітніх втрат і збереження якості освіти в умовах воєнного стану та повоєнного відновлення України»

ЗОЛОТО

  1. Комунальний заклад «Вінницький фізико-математичний ліцей № 17»

Номінація «Формування і розвиток критичного мислення здобувачів освіти як невід’ємний компонент медіаграмотності»

ЗОЛОТО

  1. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 29»

СРІБЛО

  1. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 12»

БРОНЗА

  1. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 35»

Номінація «Виховні константи утвердження української національної та громадянської ідентичності»

ЗОЛОТО

  1. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 13»
  2. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 18»
  3. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 34»

СРІБЛО

  1. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 15»

Номінація «Упровадження здоров’язбережувальної педагогіки в практику діяльності закладів освіти»

ЗОЛОТО

  1. Комунальний заклад «Вінницький міський палац дітей та юнацтва імені Лялі Ратушної»
  2. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 9»
  3. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 14»

Номінація «Екологічна свідомість – шлях у майбутнє»

ЗОЛОТО

  1. Комунальний заклад «Вінницький гуманітарний ліцей № 1 імені М. І. Пирогова»

Номінація «Психолого-педагогічний і корекційно-розвивальний супровід дітей і молоді з особливими освітніми потребами в умовах кризових викликів»

ЗОЛОТО

  1. Комунальний заклад «Вінницько-Хутірський ліцей Вінницького району Вінницької області»
  2. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 6»
  3. Комунальний заклад «Вінницька початкова школа № 5»

 

Щиро вітаємо колективи закладів освіти, які відзначені високими нагородами Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти – 2024».

Висловлюємо слова щирої подяки партнерам за співпрацю і сподіваємось на подальшу плідну роботу. Слава Україні!

12

/04/24
Майстер-клас
369
Майстер-клас №2 курсу «Цифрова графіка в роботі учителя». Тема: «Фотомастерінг та фотомистецтво»

Другий майстер-клас курсу «Цифрова графіка для учителя» був присвячений первинній обробці фото перед тим як ви його будете публікувати, друкувати, сберігати, комплектувати до альбому або якимось іншим способом використовувати. Тобто, щось спільне об'єднує всі ці фото. Очевидно, що це стандартні вимоги, яких бажано дотримуватись для того, щоб в майбутньому, коли ви схочете знову звернутись до цих документів (файлів) було менше мороки з їх обробкою.

На початку заняття ми перерахували всі можливі джерела фотозображень, що зараз ми можемо використовувати. Серед них:

  • цифрові фотокамери,
  • смартфони (вбудовані  в них цифрові фотокамери),
  • старі паперові фото (переведені в цифрові зображення за допомогою планшетних сканерів, або перефотографовані за допомогою цифрових фотокамер),
  • старі негативні або позитивні фотоплівки або слайди (переведені в цифрові зображення за допомогою спеціальних сканерів для таких фотоносіїв),
  • файли на дисках або сервіси збереження фото  (розташовані або на фізичних носіях, або в хмарних інтернет-сховищах),
  • репозитарії фотозображень (платні або безкоштовні набори постановочних фото для дизайнерів та веб-майстрів).

Ми ще раз нагадали про важливість постійної планової роботи зі збереження та впорядкування всіх власних світлин. Це потрібно для збереження історії Вашого життя та майють велику цінність для нащадків. З цією метою, варто використовувати надійні сервіси, як то Google Photos. Важливо фіксувати назви подій, приблизні дати та місце зьомки, а також, імена акторів цих подій. Все це збирається у вигляді альбомів (папок) і зберігається в гугл-акаунті, що дає можливісь їх просто редагувати, переглядати з будь-якого гаджету, та вільно поширювати через покликання (можна цілими альбомами). 

Увага! На даному етапі в умовах війського стану використання та поширення цифрових фото потребує уважності до деталей зьомки.  Пам'ятайте, що ми зараз не знімаємо військових, об'єкти інфраструктури як війської так і цивільної, наслідки терористичних нападів і всього іншого, що може допомогти ворогу ідентифікувати  місце, час та деталі. Будьмо обережними!

LifeHack! Кожен файл в якому збережене цифрове фото, окрім самої  картинки  несе багато іншої пов'язаної інформації, як то:

  • дата та час зьомки,
  • GPS - кординати камери в момент зьомки,
  • технічні налаштування камери (діафрагма, затримка, фокусна відстань об'ктива, ISO-матриці, задіяна роздільна здатність в пікселях, статус використання спалаху, орієнтація камери під час зьомки),
  • ініціали власника,
  • серійні номери камери, тип та назва камери тощо.

Це так звана EXIF - інформація. Її можна підредагувати або знищити, що варто зробити перед тим як публікувати фото десь в соцмережах або месенджерах. Тому знайіть такі EXIF - редактори у вигляді безкоштовних веб-сервісів, або  у вигляді програми і користуйтесть ними.

Далі ми згадали  про ретушування старих фотографій. На прикладі  інструменту відновлення в програмі PICASA  ми спробували виправити вади старого фото. Таким чином можна "чистити" зображення від подряпин, крапочок та плям від пилюки та неякісного висихання та збереження фото негативів.

Далі ми ввели поняття нормалізації фото. В нього ми включили обрізання до стандартного формату, змістове обрізання  фото, вирівнювання горизонту, світловий тюнінг (яскравість, тінь, контрастність) та  кольрова корекція. Всі ці інструменти є в редакторі PICASA. який ми рекомендуємо вам скачати з інтернета та використовувати в якості робочого інструмента. 

Нижче наводимо кілька покликань для скачування. 

Також, можна з успіхом використовувати графічні можливості продуктів пакету MS Office. В останніх версіях вони стали достатньо потужними, що вирішувати більшість задач, які стоять перед педагогічними працівниками.

Використовуючи можливості штучного інтелекту є можливість швидше редагувати та обробляти зображення:

- Видалити будь-яке тло:

- Видалити будь-який елемент, залишивши тло:

- Покращити якість фото (додаток):

- Редагування та обробка зображень:

З ходом заняття та прикладами використання вищевказаних продуктів ви зможете ознайомитись у відеозаписі за покликанням нижче.

_________________________________________________________________

Домашнє завдання

Використовуючи фоторедактор  PICASA, графічні можливості застосунків MS Office  або за допомогою інших програмних засобів чи web-сервісів  

  • створити  колаж з фотографій створених для ДЗ №1,
  • отримане зображення колажу позбавити кольору, обробити ефектом розмиття ("Blure"),
  • взяти власне фото, та обрізати його (видалити тло)
  • зкомпонувати на одному зображені  оброблений вищеописаним способом колаж (перший шар), обрізане фото автора збагачене тінню (другий шар), напис "Фотороботи ..... ПІБ автора ....." також з тінню.
  • експортувати отримане зображення у графічний файл (формати *.jpg, *.jpeg, *.png) та переслати його  на пошту mmkdovmr@gmail.com  в якості домашнього завдання.

Бажаємо успіхів!

 

11

/04/24
Вебінар
286
Удосконалення конфліктологічної компетентності вчителя: запобігання булінгу

11 квітня 2024 року проведено вебінар «Конфліктологічна компетентність вчителя» для педагогів закладів загальної середньої, дошкільної освіти ВМТГ. Спікер – Жанна Воловодівська, психолог комунальної установи «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР». Мета: вдосконалити конфліктологічну компетентность педагогічних працівників з метою профілактики булінгу в освітньому середовищі.

10

/04/24
Майстер-клас
489
Майстер-клас №6 курсу «Легендарний EXCEL». Тема: «Діаграми та спарклайни»

Майстер-клас було присвячено діаграмам - засобу візуалізації числових рядів (в термінології EXCEL ряд чисел це виствлені в рядочок чи стовбчик числа що знаходяться поруч). Діаграми разом із графіками та схемами належать до важливого засобу передачі інформації, що зветься інфографіка. Потрібно зрозуміти, що зображаються саме числа. Наприклад створимо стовбець цифр. Виділимо його та в меню "Вставити" панель інструментів "Діаграми". Нам варто лише навести курсор на першу кнопку "Гістограми" і в полі введення вже побачимо симпатичну стовбчату діаграмку. Лише залишилося підтвердити свій вибір, щоб вона вставилась.

Для того щоб цей процес став більш керованим, використаємо кнопку "Обрати дані..." з контекстного меню  яке відкривається по натиску на праву кнопку мишки, коли курсор знаходиться в межах діаграми. (Дана функція належить до базових функцій EXCEL, тому вона присутня у всіх версіях програми). У діалоговому віні "Вибір джерела даних" у лівому вікні ми зможемо обирати цілевказівником ряди чисел необхідні для створення рядів стовбців. Вони надалі так і будуть називатися "Рядами даних". А в правому вікні ми можемо обрати ряд, що буде відображатись у якості підпису головної осі. 

Дане діалогове вікно дозволяє у створеній таблиці обирати бажані для відображення ряди або категорії. Це можна здійснити за допомогою прапорців, що встановлені ліворуч від назв рядів та категрій. Це де в чому нагадує роботу фільтрів. Наприклад на малюнку нижче ми можемо побачити, що викнено відображення кількох місяці місяців. Тому на результуючій діаграмі  відсутні стовбці, що відповідають даним місяцям.

Далі ми переглянули різні види діаграм, що споріднені з гістограмами. Це "Стовчасті діаграми"

"Графіки" та "Точкові "

Всі вони створюються подібним чином і застосовуються для відображення якихось числових рядів, що можуть динамічно збільшуватись, наприклад показники чось в розрізі часу.

Цікавий тип діаграм "Пелюсткові". Він стане в нагоді, коли нам треба показати залежність величин від напрямків на сторони горизонту або кута напрямку в циклових процесах. Наприклад на малюнку нижче ми бачимо залежність швитдкості вітру від сторін горизонту (так звану "Розу вітрів")

Дуже популярна "Кругова діаграма". Її варто застосовувати, коли ви хочете показати частини чогось цілого. Наприклад на малюнку нижче зображено створену нами таблицю процентного складу повітря.

Важливо, що ми можемо за допомогою контекстного меню "Формат підпису даних..." добавити біля кожного стовбця гістограми , вузла графіку, кутка пелюстки, або "дольки торту"  кругової діаграми  напис значення величини, чи назву категорії.

В галузі побудови діаграм EXCEL може похвалитися новинкою - "Деревоподібними діаграмами". Насправді, їх краще назвали "Плиткою". На малюнку знизу ми спробували зобразити на малюнку таку діаграму в якій, за допомогою прямокутних областей зображено к-сть населення країн світу. Тут площа прямокутника вказує на відповідну величину.

Далі ми розібрали домашнє завдання. В якості рядів чисел я використовував показники лічильників комунальних послуг. Були взяті абсолютні показники за воєнні місяці ( газ, електрика та вода). Шляхом нескладних обчислень були визначені різниці, тобто  фактичне споживання за місяць кожного з ресурсу.

Далі були побудовані кілька діаграм з різним рівнем наглядності. При цьому використовувались різні типи діаграм для різних рядів даних. Також для більшої наглядності використовувались різні шкали осі. 

В кінці було обрано найбільш інформативний спосіб відображення. Він використовує табличку під гістограмами. Це дозволяє одночасно впорядкувати числа та показати їх стовбцями.

Домашнє завдання.

__________________________

Використовуючи данні лічильників власних чи установи, створити діаграму споживання компослуг за 1-2 роки в стилі запропонованому у демонстраційній вправі. На перевірку здаємо EXCEL файл та JPG зображення діаграми у графічному файлі.

Бажаємо успіхів!

 

05

/04/24
Майстер-клас
738
Серія майстер-класів «Цифрова графіка для учителя».

Поки готується опис майстер-класу ви можете ознайомитись з відео-записом нижче за покликанням. 

Там же,  ми розмістимо деякі покликання на цікаві статті та презентації присвячені історії фотографії, технічним аспектам фотосправи, фотокомпозиції, фотомистецтву тощо.

________________________________________________

Домашнє завдання №1.

1. Дослідіть всі  режими зьомки та можливості професійного налаштування камери вашого смартфону.  

2. Поцікавтесь в інтернеті або в запропонованих нами матеріалах, які є жанри фотомистецтва. Оберіть ті які вам до вподоби.

3. Зробіть 10 фоторобіт в різних жанрах та/або різних режимах фотозйомки  які доступні на вашому гаджеті, наприклад:

  • Особливо зверніть увагу на спортивний жанр (він же, жанр фотографування тварин або дітей, що актуально для закладів освіти) (мала витримка, велика діафрагма або ISO).
  • Спробуйте нічну зйомку з штатива з використанням великої затримки кілька секунд при великих ISO.
  • Обов'зково, фото зі спалахом, макрофото, панорамне, портретне або у стилі "боке" (якщо він є)

4. Отримані десять фото розміщаємо у презентері MS PowerPoint у вигляді фотоальбому. Підписуємо в якому режимі, з якими параметрами та в якому жанрі зроблене фото.

5. Експортуємо презентацію у  PDF файл та надсилаємо його на пошту mmkdovmr@gmail.com

Бажаємо успіху!

 

03

/04/24
Майстер-клас
527
Майстер-клас №5 курсу «Легендарний EXCEL». Тема: «Швидка аналітика. Зведені таблиці»

Для роботи з великими об'ємами даних попередні методи, як то умовне форматування, закріплення діапазонів, масштабування екрану або навіть пошук (з використанням інструменту пошуку [Ctrl] + [F]) не підійдуть. Діло в тому, що якщо таблиця велика як вшир так і вглиб, нам не оминути перемотування її по екрану за допомогою важельків скролера. А особливо це стає актуальним, коли нам треба внести у деякі клітинки необхідну інформацію, а ці клітинки розташовані далеко одна від одної. Постійні пошуки необхідної клітинки та контроль, щоб вона була у правильному рядку та стовбчику, приводять до втрати продуктивності роботи. В такому разі нам на допомогу прийде операція впорядкування (сортування).

Перше занурення. Інструмент сортування.

EXCEL вміє сортувати рядочки або стовбчики виділеного діапазону, при цьому він буде орієнтуватися на обраний стовбчик або рядочок відповідно. Пояснимо на прикладі. Нехай нам треба певним чином відсортувати список переможців ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з Математики з 6-8 класів. Для цього, подібно до попереднього майстер-класу, скачати необхідний файл з таблицями результатів зі сторінки "Матеріали Всеукраїнських учнівських олімпіад", консолідувати таблиці протоколів необхідних класів в одну велику таблицю та знищити у ній не потрібні стовбці та рядочки.

Live hack! Під час знищення стовців з балами за окремі завдання, можливий такий випадок, що стовбець з сумою балів "зіпсується", тобто, з'являться якісь помилки. Причиною цього є те, що в цьому стовбці знаходиться формула, що підраховує суму балів. При знищені цих балів, формула не знає що їй додавати і сигналить нам помилккою.

Щоб в подальшому цього  уникнути,  варто виділити всю зону з балами та фомулами, скопіювати її в буфер пам'яті ( [Ctrl] + [C] ) і ще раз вставити туди ж  за допомогою правої кнопки мишки та обравши режим вставки "значення".  Тоді замість формул будуть вставлені обчислені ними значення. Тепер ніякі трансформації та перебудови таблиці вже не зможуть змінити ці значення. Див мал. внизу.

Тепер маємо ідеальну табличку для нашого прикладу. Познайомимось із інструментом сортування. Він знаходиться під кнопкою із зображеними на ній "лійкою" (загальноприйнятим символом фільтрування) та літерами А-Я (загальноприйнятим символом сортування). По натиску на цю кнопку відкриється випадне меню де ми побачимо пункти А-Я - сортування за алфавітом чи зростанням числового значення, Я-А - сортування проти алфавіту чи спаданням числового значення та кнопкою "Сортування з налаштуванням".

Перші дві кнопки дозволять вам сортувати виділений діапазон лише по першому стовбчику. При чому, переставлятися будуть рядочки цілком, так, щоб значення в першому стовбчику відповідали обраному порядку.

Так, наприклад, ми можемо відсортувати всі рядки за номером по зростанню, або по спаданню. (Перед цим, обов'язково незабудьте перенумерувати перший стовбець консолідованої таблиці, щоб усі рядочки отримали унікальний номер.)

Але основні можливості цього інструмента вам відкриються при використанні третьої кнопки меню сортування - "Сортування з налаштуванням". Вам відкриється діалогове вікно в якому ви можете точно вказати згідно якого стовбчика ви хочете відсортувати виділений діапазон. 

Наприклад, ви можете відсортувати всю таблицю за стовбчиком D, тобто, за прізвищами учнів. 

Це дає вам можливість, знаючи алфавіт, легко знайти будь-яку дитину за першими літерами його прізвища. 

Live hack! Будьте уважні із прапорцем "Мої дані містять заголовки". Якщо він виставлений, то система не буде брати до уваги перший рядочок виділеного вами діапазону, бо вважатиме, що там міститься заголовок таблиці, який, звісно, у процес сортування не вступає.

Далі ми розібрали цікаву можливість багаторівневого сортування. Пояснимо на прикладі. Якщо налаштувати вікно сортування так як на малюнку нижче (використовуючи кнопку "Додати рівень"), ми можемо так хитро відсортувати таблицю, що  в ній відбудуться послідовно три сортування, при цьому кожне наступне накладається не попереднє. 

В нас спочатку відсортується таблиця по стовбцю G ("Клас"), тобто, від 6 по 8 клас. Далі в кожному класі буде застосовано сортування по стовбцю J ("Сума балів") по спадному порядку, тобто, від кращих результатів до гірших. Далі сортуємо всіх дітей,які отримали однакову к-сть балів за прізвищами по алфавіту (тобто, по стовбцю D). Правда, класно! ;)

Друге занурення. Інструмент фільтрації.

Ще потужнішим є інструмент фільтрації. В нашому спадному меню він позначається лійочками.

Live hack! Для правильного функціонування цього чудового інструменту обов'язковою умовою є наявність одного рядочка вверху над табличкою в якому бажано мати вписані назви стовбців. Якщо його немає, або він не один (наприклад є зліплені в висоту кілька клітинок) то варто просто створити його новенького. Можна і без назв, також буде все робити.

Тепер виділяємо цей верхній рядочок та тицяємо у випадному меню кноку з лійочкою та написом "Фільтр". Бачимо що біля кожної клітинки виділеного рядочка з'вились кнопочки з трикутничками. Це і є кнопки меню налаштування фільтрації таблиці по даному стовбцю. Що ми можемо витворити за допомогою кнопок цього випадного меню.

По-перше ми можемо небагато легше сортувати всю таблицю (зауважте, без її попереднього виділення) використавши перші дві кнопки. А також тут з'вляється цікава можливісь сортувати вміст таблиці за кольором клітинок даного стовбця. Це буває в нагоді, коли нам треба підняти вверх виділені кольором  рядочки. (Наприклад, в олімпіаді є кілька  проблемних учасників, і треба швидко переглянути їх список. Тоді, по ходу роботи, "маркуємо" відповідні клітинки якимось кольором, наприклад, жовтим, та натиснувши на вищезгадану кнопку, виводимо всі жовті рядочки вверх)

По-друге ми можемо відфільтрувати всю таблицю (знову таки, без її попереднього виділення), тобто, залишити на екрані тільки необхідні нам рядочки всі інші сховати. Найпростіше це пояснити на попередньому, "кольоровому" випадку. Натиснувши на кнопку меню "Фільтувати по кольору", ви залишите на екрані тільки жовті рядочки, всі інші будуть сховані. (Вони не пропадуть. Просто "зхлопнуться" - висота їх стане дорівнювати 0). Зручно? Тепер на екрані невелика табличка де є те, що нам треба. Якщо ж нам треба повернути всі рядочки на місце, тиснемо в меню кнопку "Видалити фільтр зі стовбця ..."

Особливо цікаво проходить фільтрація по вмісту клітинок. В момент накладення фільтру на таблицю, програма миттєво читає вміст кожного стовбця, складає та сортує списки унікальних  значень (повторення не враховуються) кожного стовбця  та розвертає цей список із прапорцями ліворуч при натиску кнопки фільтру для кожного стовбця свій. Тепер ви можете поставити прапорці навпроти бажаних значень вмісту. Тоді при застосуванні фільтру залишаться рядочки з обраними вами значеннями у робочому стовбці. Див мал. нижче.

Таким чином ми продемонстрували фільтрацію за назвою закладу освіти з метою визначити к-сть учасників від даного закладу, або прізіища всіх учнів, яких  підготував певний учитель. Див мал. нижче.

Ще крутіша задача. Ми знаємо лиш по батькові учениці, наприклад "Миколаївна". Застосувавши інструмент "Текстові фільтри", ми зможемо "виловити" двох учениць із таким ініціалом. Чим вам не детектив, де супер-пупер комп'ютерний геній - агент ФБР, який з величезної купи даних "витягує" кілька варіантів для подальшого пошуку? ;)

Ще крутіша можливість, коли ми накладаємо послідовно кілька фільтрів на ту саму таблиці, поступово звужуючи коло пошуку. В нашому прикладі ми шукали за допомогою фільтру тільки переможців, а серед них іншим фільтром учнів ВТЛ, ВФМЛ №17 та ВЛ №35. Це так і називається, багаторівневі фільтри.

Третє занурення. Інструмент звідних таблиць.

Даний інструмент в EXCEL прийшов з теорії баз даних. Там він називається перехресні запити. Суть його доволі важко пояснити словами. Краще всього його опановувати на практиці. Але, якщо в двух словах, ми матимемо можливість "розложити" довільну таблицю по одному, двом, або навіть трьом параметрам (стовбцям) так, що всі дані будуть підраховані або просумовані по групам. Важко? А ви як думали?

Тепер розберемо приклад. Спочатку виділимо таблицю яку будемо аналізувати та натиснемо на кнопку "Звідні таблиці". Відкриється  допоміжне вікно "Створення звідної таблиці". У ньому потрібно вказати де буде створюватись звідна таблиця. Є два варіанти: перший - таблиця створюється на новому листку, другий - на тому ж листі що і наша таблиця тільки треба вказати місце поза нею. Що ми і зробимо.

Після цього буде задіяний майстер створення звідної таблиці. Там де буде майбутня звідна таблиця зарезервовано місце і в ньому стоїть спеціальний маркер, Праворуч можна побачити список параметрів  (ними є  назви  всіх стовбців батьківської таблиці, а внизу чотири таємничих поля "Фільтри", "Стовбці", "Рядки", "Значення". 

Таємниці зразу розвіюються, якщо виділити параметр "Заклад освіти" та перетягнути його в поле "Рядки". Ми на зарезервованому місці побачимо список всіх навчальних закладів, що трапляються в одноїменному стовбці батьківської таблиці (доречі, відсортований). Далі зробимо це саме з першим параметром "№ з/п", та перетягнемо  його в поле "Значення". Як результат, звідна таблиця доповниться якимись числами навпроти  кожного  навчального закладу.

Live hack! Важливо, щоб перший стовбець "№ з/п" був заповнений унікальними ідентифікаторами. В нашому випадку, коли ми перенумеровували консолідовану таблицю, ми цю операцію вже здійснилиТепер важливо обрати тип операції, що буде проводитись із цими ідентифікаторами. Оскільки, нам потрібно визначити їх к-сть для кожного з навчальних закладів (тобто, визначити к-сть учасників у олімпіаді з кожного навчального закладу),  натискаємо правою кнопкою мишки на параметрі та обираємо цю операцію у випадному списку. Див. мал. нижче.

Тепер ми маємо список закладів освіти і навпроти кожного к-сть учасників з кожного закладу. 

Якщо добавити в поле "Стовбці" параметр "Сума балів", то отримаємо чотири стовбці в яких буде вказано кількість І, ІІ, ІІІ місць та к-сть учнів які не отримували місць. До того ж, в п'ятому стовбці ми знову таки побачимо к-сть учасників з кожного закладу (тобто, суму попередніх чотирьох). А під таблицею з'явиться рядок, що підсумує загальну к-сть І, ІІ, ІІІ місць та к-сть учнів які не отримували місць по всьому списку. 

Та це ж готовий звіт про проведення олімпіади зроблений двома, трьома рухами! Тому то  інструмент звідних таблиць і називають королем числової аналітики.

Далі було пояснено як виконувати домашнє завдання. Для нього необхідно озброїтись справді великою таблицею. Ми для демонстрації можливостей EXCEL обрали таблиці результатів участі випускників України в ЗНО минулих років. Ці таблиці відкриті для скачування на сайті  Українського центру оцінювання якості освіти.  

Що ми робити:

  1. Відкрили таблицю  OpenDataZNO2018.7z (22.4 Mb). Звернули увагу на те, що вона  збережена  у форматі CSV ( "comma-separated values" - в перекладі   "значення, розділені комою" (або іншим  символом)). Це популярний формат перенесення табличної інформації між базами даних та табличними процесорами. Важливо знати, що в ньому зберігається лише інформація  про дані в таблиці без форматування.
  2. Далі оцінили величину таблиці. Оскільки в ній третина мільона (більше 300 000 рядочків) та кілька десятків стовбців! Незабуваймо, що оскільки дані таблиці повинні бути поміщені в опративну пам'ять комп'ютера, то цієї оперативної пам'яті в слабеньких машинах може і нехватити. Та навіть на потужних машинах всі маніпуляції з такими BigDatа- монстрами проходять зі значними затримками. Тому і стає актуальною задача зменшити к-сть інформації до необхідного мінімуму.
  3. Розібравшись зі структурою таблиці (тобто, що знаходиться в кожному стовбчику) ми змогли визначити необхідні нам стовбці. Інші ми просто знищили. Таким чином. значно зменшили навантаження на комп'ютер.
  4. Впевнились, що  перший стовбець містить унікальний ідентифікатор. Це необхідно для роботи звідних таблиць. (Див. Life Hack вище).
  5. Застосовуючи інструмент фільтрування виберемо зі всього списка лише рядки, що належать роботам учасників з м. Вінниці, з них лише записи, що належать цьогорічним випускникам,  з них  лише учасників, що навчаються в "ВЛ №15". (Використовуємо багаторівневу фільтрацію)
  6. На цьому етапі в нас залишилось лише 39 рядочків, що відповідає реальній к-сть учасників ЗНО 2018 року з цього закладу освіти. Перенесемо, що отримали (простим копіюванням) на новий листок. Тепер працювати стане набагато простіше, бо не треба буде маніпулювати третиною мільйона рядочків. Робота піде швидше.
  7. Знайшли стовбці, що відповідають результатам ЗНО з української мови, історії, математики. Всі інші знищили. 
  8. Використовуючи інструмент звідних таблиць зробили  кількісний зріз успішності учнів в ЗНО з математики.

_________________________________________________________________

Домашнє завдання

Користуючись  вище згаданим алгоритмом,  створити  кількісний зріз успішності учнів "ВФМЛ №17" в ЗНО 2019 року з математики.

Таблицю результатів ви зможете скачати з офіційної сторінки Українського центру оцінювання освіти

Домашнє завдання здавати у вигляді Excel файлу на пошту metiska64@gmaul.com

Бажаємо успіхів!

 

29

/03/24
Вебконференція
456
Сучасні заклади освіти 2024 ! Формування ключових компетентностей учасників освітнього процесу: практики та перспективи.

В рамках проведення XV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти 2024», комунальною установою «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» проведено вебконференцію «Формування ключових компетентностей учасників освітнього процесу: практики та перспективи» з метою презентації професійних досягнень, сучасних наукових розробок і педагогічних практик, обміну досвідом, пошуку дієвих рішень щодо розвитку освіти.

Під час заходу було висвітлено досвід роботи закладів освіти ВМТГ  щодо впровадження здоров’язбережувальної компетентності в освітній процес сучасного закладу освіти, формування адаптивної поведінки та здійснення корекційної роботи з учнями з особливими освітніми потребами в інклюзивному середовищі НУШ в умовах воєнного стану, формування дослідницьких умінь учасників освітнього процесу засобами STEM-освіти, науково-методичний супровід професійної діяльності вчителів мовно-літературної освітньої галузі в контексті формування цінностей та життєвих компетентностей школярів в умовах воєнного стану,  критичне мислення як ключова компетенція медіаграмотності,  організація освітнього процесу навчального закладу для подолання  освітніх втрат та розривів.

Модератором заходу була консультантка КУ «ЦПРПП ВМР», к.пед.н. Алла Олегівна Лановенко.

Доповідачі заходу:

1. Грушко Володимир Васильович, заслужений працівник освіти України, завідувач відділом спортивної та фізкультурно-масової роботи КЗ «Вінницький міський палац дітей та юнацтва імені Лялі Ратушної»: «Практичні аспекти впровадження здоров’язбережувальної компетентності в освітній процес сучасного закладу позашкільної освіти»;

2. Кравчук Алла Дмитрівна,  учитель початкових класів,  КЗ «Вінницький ліцей №9»: «Формування здоров’язбережувальної компетентності учнів засобами експериментально-дослідницької діяльності».

3. Львовська Світлана Миколаївна, асистент вчителя у класі з інклюзивним навчанням комунального закладу «Вінницький ліцей №6»: «Формування адаптивної поведінки дітей молодшого шкільного віку з особливими освітніми потребами».

4. Сокольвак Олена Костянтинівна, заступник директора з навчально-виховної роботи КЗ «Вінницька початкова школа №5»: «Здійснення корекційної роботи з учнями з особливими освітніми потребами в інноваційному інклюзивному середовищі НУШ в умовах воєнного стану»

5. Когут Тетяна Петрівна, заступник директора з навчально-виховної роботи КЗ «Вінницький ліцей №23»: «Формування дослідницьких умінь учасників освітнього процесу засобами STEM-освіти».

6. Нежданова Лілія Іванівна, учитель української мови та літератури КЗ «Вінницький ліцей №30 ім. Тараса Шевченка»: «Науково-методичний супровід професійної діяльності вчителів мовно-літературної освітньої галузі в контексті формування цінностей та життєвих компетентностей школярів в умовах воєнного стану»

7. Сичевська Наталя Сергіївна, заступник директора з навчально-виховної роботи КЗ «Вінницький ліцей №29»: «Критичне мислення як ключова компетенція медіаграмотності»

8. Колійчук Світлана Григорівна, заступник директора з навчально-виховної роботи КЗ «Вінницький фізико-математичний ліцей №17»: «Організація освітнього процесу навчального закладу для подолання  освітніх втрат та розривів: на прикладі комунального закладу «Вінницький фізико-математичний ліцей №17».

До заходу долучились як освітяни Вінницької міської територіальної громади, так і з інших регіонів України.

Інформація про переможців конкурсу з тематичних номінацій та отримані закладами ВМТГ нагороди  розміщена на офіційному сайті міжнародних виставок  в розділі «КОНКУРСИ».

Дякуємо організаторам XV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти 2024» за високі нагороди та плідну співпрацю!

Запрошуємо до участі в Шістнадцятій міжнародній виставці "Інноватика в сучасній освіті", яка відбудеться 23-25жовтня 2024 року!

 

29

/03/24
Вебконференція
490
Сучасні заклади освіти 2024 Утвердження української національної та громадянської ідентичності – шлях у майбутнє

Сьогодні, 29 березня 2024 року, в рамках проведення XV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти 2024», комунальною установою «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» проведено вебконференцію «Утвердження української національної та громадянської ідентичності – шлях у майбутнє».

Під час освітнього івенту презентували досвід роботи педагогічні працівники ВМТГ.

Гаврилюк Наталія Анатоліївна, учитель української мови та літератури КЗ «ВЛ №13» виступила з темою «Використання елементів фольклору та народознавства в освітньому процесі як одна з умов формування української національної та громадянської ідентичності».

Батирєва Ірина Миколаївна, вчитель історії КЗ ВЛ №34» озвучила тему «Формування й утвертдження української національно-культурної та громадянської ідентичності школярів в умовах російсько-української війни».

Матковська Ірина Анатоліївна, вчитель історії, громадянської освіти КЗ «ВЛ №18» презентувала кейс  «Формування української ідентичності за допомогою елементів нематеріальної культурної спадщини в закладі загальної середньої освіти».

Уляніцька Інна Володимирівна, вихователь-методист КЗ «ЗДО №33 ВМР» висвітлила тему «Українське село – осередок формування поняття національної культурної спадщини у дошкільників».

Коваль Ольга Валеріївна, учитель географії та Захисту України КЗ «ВГЛ №1» в своєму виступі розкрила тему «Формування екологічної свідомості учнів, як складової національно-патріотичного виховання».

Пляцок Анна Олексіївна, завідувач КЗ «ДНЗ №3 ВМР» продемонструвала напрацювання з теми «Створення безпечного освітнього простору у закладі дошкільної освіти в умовах воєнного стану».

Модератором заходу була, директорка КУ «ЦПРПП ВМР Альона Дідик.

Дякуємо нашим промовцям за змістовні, творчі, креативні виступи.

Дякуємо учасникам з різних куточків України, що долучились до нашого освітнього івенту!

Дякуємо організаторам XV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти 2024»!

До наступних зустрічей!

28

/03/24
Семінар-практикум
407
Професійні компетентності.Складові та шляхи розвитку

28.03.2024 року відбувся семінар-практикум для педагогів -інтернів ВМТГ на тему " Професійні компетентності. Складові та шляхи розвитку". Про вагоме значення підвищення кваліфікації педагогів (форми, суб'єкти, порядок визнання сертифікатів) учасників інформувала спікер - Альона Дідик,  директор КУ " ЦПРПП ВМР". Акценти були розставлені на важливості здійснення професійного розвитку педагогів у відповідності до положень Професійного стандарту вчителя ЗЗСО  (2020), який дає змогу вчителям визначити сильні і слабкі сторони професійного розвитку, удосконалювати, програмувати ріст власного кваліфікаційного рівня. Увагу інтернів було звернуто на порядок проходження атестації педагогічними працівниками відповідно до чинного Положення про атестацію педагогічних працівників.

Дотримання ст.42 Закону України " Про освіту"- вагомий чинник змін в освітній сфері України, який має глибоку пролонговану дію.Такі аргументи були наведеня у виступі консультанта Центру Клавдії Маліцької.Слухачі отримали рекомендації щодо  практики дотримання академічної доброчесності всіма учасниками освітнього процесу.

Діагностичне анкетування інтернів мало за мету визначити  динаміку набутих практичних компетентностей у порівнянні із зробленою самооцінкою на початок проходження інтернатури із потребами професійного росту на завершальному її етапі.

Свої думки, позиції щодо ролі, граней педагогічного професіоналізму, соціальної ролі вчительства висловили учасники семінару під час інтерактивної вправи " Хто такий вчитель". 

 

27

/03/24
Майстер-клас
691
«Легендарний EXCEL» №4 «Аналітика великих таблиць»

На четвертому майстер-класі курсу “Легендарний EXCEL” ми розбиралися із інструментами візуального аналізу великих таблиць. Необхідність цих інструментів стає очевидною, коли ми маємо справу з таблицями настільки великими, що при нормальному перегляді вони не поміщаються на екрані і нам доводиться користуватися скролінгом для перетягування таблиці в необхідну для перегляду область. Коли ж ми зменшуємо масштаб перегляду, густина клітинок збільшується настільки, що неможливо щось розгледіти. В такому разі стануть в нагоді інструменти, що дозволяють “підсівтити” (тобто виділити контрасним кольором) шукані клітинки.

​На початку заняття ми вирішили проблему переводу комп’ютера на українські регіональні налаштування. Тепер грошовий формат даних по замовчуванню буде відображатись гривнями. Для цього в Налаштуваннях Windows потрібно послідовно обрати пункти Час і мова -> Мова і регіон. У випадаючому списку Регіональний формат обираємо Українська (Україна)

​Далі ми розібрали цікаву можливісь використання табличних процесорів для поточно фінансового обліку.

Уявімо, що ми веземо дітей на екскурсію. Нам потрібно, маючи список дітей, створити щось на кшталт таблиці в яку ми будемо вписувати здані гроші та поточні витрати. У випадку, коли діти їх здають не одночасно, коли немає багато готівки для видачі решти, коли одна дитина здає за кількох і треба вирахувати, скільки треба віддати, коли по дорозі гроші доздаються на якісь поточні витрати і т.д. В такому разі звичайний паперовий список стає вкрай незручним і потребує багато часу на опрацювання.

​Пропонуємо в цьому разі використовувати EXCEL таблиці. Вони допоможуть швидко вирахувати суму зданих грошей чи необхідну решту, та дозволять, при необхідності швидко розширити к-сть стовбців для групових розрахунків у випадку нових витрат. Для цього зручно використати мобільну версію EXCEL, яку можна безкоштовно скачати на смартфон. Використанню мобільної версії EXCEL ми присвятимо трохи часу в рамках нашого курсу.

_____________________________________________________
​Далі ми розібрали цікаву вправу для демонстрації функцій роботи з масивами, а саме СТОЛБЕЦ (COLUMN)та СТРОКА(ROW). Вони дозволять нам визначити номер стовбчика та рядочка на перехресті яких лежить вказана клітинка.


Для тих, хто погано пам’ятає шкільний курс математики дану вправу можна пропустити :)


​Ми спробували створити функцію, що визначить відстань виміряну в умовних клітинках. Якщо клітинка від вказаної знаходиться по горизонталі чи вертикалі, то проблем немає. Нехай в нас є клітинка з адресою О14 (на скіншоті знизу вона позначена червоним). По горизонталі (тобто, вздовж того ж рядочка що і червона) відстань легко знайти як різницю номера стовбця червоної клітинки та даної завдяки формулі


= СТОЛБЕЦ($О$14) - СТОЛБЕЦ (Адреса шуканої клітинки)

Зверніть увагу, що адреса червоної клітинки абсолютна. 

Подібно до цього, можна визначити відстань до вертикальних сусідів (тобто, клітинок розміщених вздовж того ж стовбця що і червона) завдяки формулі

= СТРОКА($О$14) - СТРОКА(Адреса шуканої клітинки)


​Але для визначення відстані до клітинок, що знаходяться по діагоналі потрібно буде застосувати формулу Піфагора.


​Переведемо її в EXCEL формат.

= КОРЕНЬ ( СТЕПЕНЬ ( СТОЛБЕЦ($О$14) - СТОЛБЕЦ (Адреса шуканої клітинки); 2) + СТЕПЕНЬ ( СТРОКА($О$14) - СТРОКА(Адреса шуканої клітинки); 2))

​При застосуванні її до всіх клітинок виділеного діапазону (звісно, не включаючи червону) ми отримуємо нижче зображену таблицю. Що цікаво, число в довільній клітинці діапазону залежить від відстані до червоної клітинки в центрі.

​Саме зараз ми використаємо інструмент, що дозволить надати клітинкам кольору тла згідно величини числа що міститься у ньому. Даний інструмент називається Умовне форматування. Вам варто лише виділити необхідний діапазон та обрати один з варіантів підпункту Кольорові шкали пункту меню Умовне форматування

Як бачите чим більше число в клітинці, тим зеленіше стає тло клітинки. Це дозволяє візуально оцінити вміст клітинок без оцінки числових даних, що може бути корисним для швидкісного аналізу великих об’ємів числової табличної інформації. 

___________________________________________________________

 

Далі ми розібрали цікаву вправу, яка може бути корисною для адміністраторів усіх закладів освіти (і не тільки закладів освіти). В кожній установі є вахтери-сторожа, що зазавичай працюють на неповному навантажені по-добово в ніч, згідно плаваючого графіку виходу на роботу. Тобто, якщо у Вашій установі працюють 4 сторожі, то вони виходять по-черзі кожен раз в 4 дні.

Для них треба скласти графік виходу на роботу на цілий рік вперед помісячно. Спробуємо це зробити з використанням інструменту умовного форматування.

 

Спочатку давайте створимо рядок з 366 дат 2023-2024 навчального року. Для цього в якусь клітинку в лівому боці нової таблиці вносимо дату 01.09.2023 та розтягуємо її з нарощенням дати праворуч в рядок. Таким чином, доходимо до 31.08.2024

 

Відформатуємо отримані клітинки дат так, щоб дата відображалася лише за допомогою числа, що включає по дві цифри. Тобто 01.09.2023 перетвориться в 01 а 31.08.2024 в 31. Для цього використаємо шаблони підпункту Всі формати вікна Форматування клітинок.

Далі над кожним місяцем об’єднаємо клітинки та добавимо назви цих місяців. (При цьому можна в першу об’єднану клітинку над вересневими числами вписати слово ВЕРЕСЕНЬ та протягнути її праворуч, при цьому місяці автоматично перерахуються та повставляються у відповідні об’єднані клітинки.)

Тепер створимо під числами новий рядок пустих клітинок та повставляємо в них номер дня неділі. Для цього використаємо формулу

=ДЕНЬНЕД(D6;3)

Де D6 - адреса клітинки, в якій стоїть дата (та що вже відображається числом), а 3 - параметр, що вказує порядок підрахунку днів тижня. В нашому випадку, дні тижня будуть рахуватися від понеділка - 0 до неділі - 6. (До речі, таких порядків є багато, вони можуть бути різними в залежності від регіональних та національних вподобань. Наприклад, американці першим днем тижня вважають неділю). Як бачите, П’ятниця - 01.09.2023 року відповідає номер 04, Суботі - 05, Неділі - 06, Понеділку - 01 і т.д.

Але нам зручно було б мати не номери, а позначки днів тижня, типу “ПН”, “ВТ”, “СР” і т.д. Тому створюємо табличку відповідності номерів - позначкам (на малюнку вона зафарбована зеленим кольором), та іменуємо цей діапазон “Дні_тижня”. Тепер, використовуючи добре знайому вам функцію ВПР, в новоствореному рядку нижче номерів днів тижня повставляємо відповідні позначки. Рядок з номерами тижня сховаємо та дописуємо ліворуч від отриманого розкладу днів тижня список прізвищ сторожів. 

Тепер, спробуємо відначити іншим кольором клітинки, що відповідають вихідним дням. Для цього і використаємо інструмент Умовного форматування. Цього разу ми скористаємось методом зафарбовування клітинок згідно правила, що базується на формулі. Принцип роботи такого методу полягає в тому, що ми виділяємо деякий діапазон, а потім створюємо формулу, при виконанні якої (тобто, коли її результат буде істиною) даний діапазон буде форматований вказаним способом.

В нашому випадку, діапазон D9:D12 буде зафарбовано блакитним кольором, якщо поле зверху міститиме стрічку “СБ”. Після протягнення даного діапазону праворуч по всій таблиці, всі суботи будуть виділені.

Таким самим чином виділяємо всі клітинки під позначкою “НД”.

Далі, завдання розподілити по 8 год по черзі кожному сторожу. Розміщаємо вісімки в шаховому порядку. Обмежимось поки що чотирма стовбцями. Тепер застосуємо формулу, яка спрацьовує, коли вміст клітинки не пустий, тоді сама клітинка зафарбовується червоним.

 Протягуємо діапазон, що містить чотири вісімки до кінця таблички Таким чином у нас вийде гарненький графік чергувань на весь навчальний рік. 

Тепер залишається скопіювати їх помісячно у WORD, дооформити  та сконвертувати в PDF для роздруку та збереження. Нижче зображено вигляд PDF документа (в ньому три сторінки з трьома графіками, на малюнку першbq)

_________________________________________________________________________

Домашнє завдання :

  • на свому матеріалі створити подібну таблицю в EXCEL (можна обмежитись трьома місяцями вересень, жовтень, листопад 2023 року,
  • скопіювати отримані таблиці помісячно в WORD,
  • дооформити їх шапкою та місцем для затвердження керівникоv,
  • отриманий електронний WORD-документ сконвертувати в PDF

Завдання здаємо у вигляді файлу *.xlsx (формат EXCEL 2007 і більш пізніших версій)  та PDF файлу з трьох стрінок

Файли присилаємо на пошту metiska64@gmail.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Нижче ви зможете побачити покликання на відеозапис заняття.

26

/03/24
Тренінг
196
Корисні думки. Звіряємо думки і реальність

26 березня 2024 року психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» Жанна Воловодівська провела тренінг на тему «Корисне мислення звіряємо думки і реальність».

Учасниками тренінгу були педагоги закладів загальної середньої та закладів дошкільної освіти Вінницької міської та Вороновицької територіальних громад.

В ході тренінгу говорили про процес мислення та продукування думок. Виконуючи вправи, вчилися ставитись до своїх думок, як до думок, а не як до достовірних фактів, вчилися з ними взаємодіяти, щоб думки не послаблювали нашу психологічну стійкість, а навпаки підкріплювали нас.

Педагоги відмітили, що пропрацьовані вправи, корисні будуть також у роботі з дітьми та колегами.

22

/03/24
Майстер-клас
550
«Легендарний EXCEL» №3 «Адресація клітинок. Формули.»

Третє заняття курсу "Легендарий EXCEL" ,було присвячене формулам. Це основний рушій EXCEL, що принципіально виділяє цю програму серед всіх інших. Суть поняття формула була пояснена на простих прикладах. Далі ми нашвидкоруч переглянули деякі бібліотеки формул (функцій) та спинились на самих популярних.

  • Наголосили на необхідності брати стрічкові величини, що використовуються у формулах у подвійні лапки. ( = "мама")
  • Розібрали прості математичні операції додавання ( = 23454 + 34568), віднімання ( = 23454 - 34568), множення ( = 23454 * 34568) та ділення ( = 23454 / 34568)
  • Перейшли з операцій над числами до операцій над адресами. Показали, що можна за допомогою інструмента  "Впливаючі клітинки"   наочно показати за допомогою стрілок звідки береуться дані для обчислення у формулах.
  • Пояснили, що таке відносні, абсолютні та мішані адреси. Наголосили, що тип адресації можна змінювати за допомогою натиску на "гарячу клавішу" [F4] в наступному цикловому порядку.

  • Розглянули популярну функцію з бібліотеки фінансових функцій БС. Вона дозволяє розрахувати дивіденди з покладених на банківський депозитний рахунок грошей.  Кінцева сума, що отримується залежить від початкової суми, довжини періоду нарахування, кількості періодів та, звісно, процентної ставки. 

  • Розглянули популярні функції математичної бібліотеки. Продемострували формулу =РИМСКОЕ(), що переводить числа з абабської системи числення в  римську.
  • Нагадали, що з бібліотеки статистичних функцій ми будемо використовувати лише функції =СЧЕТ  (обрахування числа непустих клітинок, та подібних функцій) та  = СРЗНАЧ (обрахування середнього арифметичного, та подібних функцій)
  • Нагадали, що в бібліотеці інженерних функцій є цікаві для вчителів інформатики та математики функції конвертації чисел в різні системи числення (двійкову, восьмиричну, десяткову, шістнадцятиричну)

Перша вправа мала за мету показати необхідність мішаних адресацій. Ми побудували таблицю Піфагора. В цій таблиці задаються рядок та стовбець чисел від 0 до 10. Потім за допомогою операції множення та мішаних адрес, що покликаються на числа з базового рядка та стовбця, знаходимо добуток чисел. Таку табличку ви можете знайти на форзаці учнівських зошитів, або підручників з математики молодших класів.

Наступна вправа. Ми створили невелику таблицю - базу даних, що дає можливість автоматизувати створення кошторисів закупівель продуктів харчування. Опишемо алгоритм роботи.

1. Створюємо список товарів (в дужках вказуємо одиницю розфасовки товару) 

2. Навпроти кожного товару  вказуємо ціну на одиницю розфасованого товару. (Зверніть увагу на позначку грошової одиниці. Її можна встановити через діалогове вікно "Властивості клітинки")

3. Використовуючи інструмент "Перевірка даних" ми створюємо випадаючий список з назв товарів у вказаній клітинці.

4. Розтягуємо клітинку з випадаючим спискам донизу, таким чином створюємо заготовку, що дозволить швидко вибирати у клітинках необхідний список товарів.

5.Створюрємо формулу, яка виставляє навпроти обраних товарів їх ціни. При цьому зверніть увагу, що використовується формула вертикального пошуку з бібліотеки "Покликання на масиви". При використанні цієї формули велике значення має адреса таблиці в якій буде проходити пошук. Важливо, щоб ви закріпили її абсолютною адресою. В нашому прикладі це вказаний нижче на малюнку діапазон. 

6. Розтягуємо цю формулу також донизу. При появі помилок варто використати попередню формулу обгорнути формулою ЕСЛИОШИБКА, що дозволить уникнути появи символів помилок, що з'являються біля пустих задаючих клітинок. Таким чином,  ми отримуємо таблицю, що дозволить вільно обирати товар, а ціна його в сусідній клітинці буде з'ялятися автоматично. 

7. Доповнюємо таблицю стовбцями "К-сть одиниць товару" та "Сума". В клітинку "Сума" вставляємо та розтягуємо формулу, що домножає ціну за одницю товару та к-сть одиниць товару. (Зверніть увагу, що тут також "гасимо" помилки функцією ЕСЛИОШИБКА.)

8. На завершення. Додаємо всі значення сум функцією =СУММ. таким чином знаходимо загальну суму витрат на всі товари.

Дана таблиця може бути багатократно використана для створення кошторисів закупівель, для уточнення к-сті товару при фіксованій сумі виданих грошей тощо. Зверніть увагу, що використання допоміжної таблиці для "підтягування" з неї даних про товари - це модель системи управління базами даних. На такому принципі працюють всі торгові та складські програми, з якими ви маєте справу, коли розраховуєтесь на касах супермаркетів, наприклад.

Далі, для слухачів була розв'язана задача, яка і буде домашнім завданням. Умова цієї задачі така. Припустимо, згідно якоїсь програми по роботі з обдарованою молоддю були виділені кошти для преміювання переможців ІІ етапу Всеукраїнських олімпіад. Ваша задача, справедливо і швидко розподілити надані кошти, щоб :

  • всім переможцям були нараховані відповідні суми, згідно пропорції  І місце х ІІ місце х ІІІ місце = 3 х 2 х 1,
  • розподілені мають бути всі гроші без остатку.

Хід розв'язування докладно описаний нижче у Вказівках до виконання .

-----------------------------------------------------------------------------------------

Домашнє завдання №3

Створити таблицю для розрахунку преміальних по результатам участі учнів в ІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з математики  2023-2024 н.р. в межах виділених коштів.

Покликання на сторінку де можна взяти матеріали (таблиці результатів ІІ етапів Всеукраїнських олімпіад 2023-2024 н.р.)>>

Умовну суму виділених коштів можете взяти будь-яку.

Вказівки до виконання

Під час роботи зверніть увагу на такі моменти:

  • Необхідно консолідувати та нормалізувати 6 таблиць результатів олімпіади з математики (6-11 класи)
  • Знищити непотрібні стовбці та клітинки.
  • Обов'язково перенумерувати рядки отриманої таблиці.
  • Перевірити однотипність виставлених місць ( з огляду на можливість написання римських цифр І, ІІ, ІІІ як за допомогою української літери І так і латинської літери І)
  • Створити допоміжну табличку відповідності розбаловки виставленим місцям (І - 3б., ІІ - 2б., ІІІ - 1б.)
  • Створюємо та розтягуємо формулу, що переводить виставлені римськими цифрами місця в отримані бали. (Позбуваємось повідомлень про помилку за допомогою формули ЕСЛИОШИБКА. Звертаємо увагу на тип адресації абсолютна-відносна)
  • Добавляємо та оформляємо спеціальні клітинки в які вносимо формулу для визначення суми отриманих балів та к-сті наданих коштів.
  • Створюємо та розтягуємо формулу для отримання кінцевих сум грошей для видачі кожному з призерів. (Позбуваємось повідомлень про помилку за допомогою формули ЕСЛИОШИБКА. Звертаємо увагу на тип адресації абсолютна-відносна)

Завдання здаємо у вигляді файлу *.xlsx (формат EXCEL 2007 і більш пізніших версій) 

Файл присилаємо на пошту metiska64@gmail.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Нижче ви зможете побачити покликання на відеозапис заняття.

20

/03/24
Майстер-клас
424
«Легендарний EXCEL» №2 «Таблиця - кругом таблиця, але в EXCEL вона дома.»

У другому майстер-класі ми розглянули можливості роботи з текстовою інформацією в її табличному представленні. Спочатку ми розглянули, як будувати та редагувати таблиці у WORD. Зрозуміло, що перевагою цього текстового редактора є те, що від початку до кінця роботи в ньому (тобто до самого роздруку або експорту отриманого електронного документу у який небудь формат *.docx або *.pdf) ми бачимо на екрані те, що отримаємо в результаті. Тобто у WORD реалізована концепція WISIWIG  ( «What You See Is What You Get» — «маю те, що бачу»). Але якщо заглибитись в дану тему та почати будувати трохи складніші таблиці, то стане ясно, що не все так просто. 

По-перше, не дивлячись на всі нововведення, які в останніх версіях WORD зробив Microsoft, помилитись у переміщені  табличних границь  достатньо легко. По-друге, є проблеми з виділенням необхідних клітинок та співіснуванні текстових рамок та таблиць. Тобто, робити таблиці у WORD  можна, але це трохи тягомотний процес. До того ж, немає специфічних EXCELевських  текстових функцій, що значно полегшують роботу.

Моєю метою було довести аудиторії, що найкраще вміст таблиць доводити до  кондиції у EXCEL, а остаточне оформлення вже можна доручити WORD. 

LifeHack! - щоб знищити таблицю створену в WORD потрібно її виділити за допомогою кнопки виділення, що знаходиться у верхньому лівому кутку таблиці та застосувати інструмент вирізання ([Ctrl] + [X])

На початку теоретичного блоку я розповів, що в епоху, коли в школах масово відмоляються від паперових журналів, виростає роль EXCEL як інструмента створення та імпортування у автоматизовані системи школоведення БД календаного та тематичного планування, списків учнів, класів, учителів, дат, тощо. Хочеш - не хочеш, а потрібно братися за EXCEL.

Також, важливим форматом для перенесення табличної інформації є *.csv (від англ. Comma-Separated Values — значення розділені комами). Він дуже простий і в ньому можна зберігати таблиці створені у EXCEL. Використовується він для переносу інформації у БД Open Data або ІСУО , що є обов'язковою вимогою для всіх закладів освіти ВМР на сьогодні. З огляду на це, також стає зрозумілим необхідність володіння табличними процесорами типу EXCEL.

Далі,  ми зосередились на інструментах для роботи з текстовою інформацією саме в EXCEL. 

  • Спочатку створили з набору абзаців набраних у  WORD табличку засобом внутрішнбої конвертації , скопіювали її через буфер пам'яті в EXCEL та методами описаними в попередньому майстер-класі оформили її у зручний для роботи вигляд. При цьому звернули увагу на  те, що коли є кілька абзаців в одній клітинці вордівської таблиці, при переносі в EXCEL вони будуть розкидані по окремим клітинкам. Тому перед переносом таблиці потрібно вордівським інструментом "Пошуку та заміни" почистити вордівську табличку від всіх лишніх абзаців, або замінити їх другим спецзнаком, наприклад м'яким переносом тощо.

  • Розглянули концепцію консолідації таблиць. Просте пояснення терміну полягає  в тому, що часто буває потрібно зібрати в одну таблицю велику к-сть менших. Наприклад, щороку доводиться консолідувати близько 50 таблиць результатів всіх міських олімпіад (в кожному предметі по кілька класів, в кожному класі по кілька десятків або сотень дітей). Результуюча таблиця містить інформацію про приблизно 3500 фактів участі дітей в міських олімпіадах. Навіщо це, спитаєте ви. Це потрібно, щоб виявити учнів, які є призерами кількох олімпіад, а також вчителів, що підготували найбільшу кількість переможців. Це і називається аналізом великих таблиць. В нашому курсі обов'язково буде заняття присвячене цьому.
  • Розглянули інструмент "Пошуку та заміни", тепер уже в EXCEL. Показав, що за допомогою нього можна довільні, часто повторювані набори символів в клітинках заміняти на потрібні нам. Цей інструмент дуже часто і гнучко використовується під час розборки (парсінгу) текстів. Його функціональність ми порівняли з "Швейцарським ножем".  Саме його ми використали, коли вставляли в потрібні місця символи - роздільники, необхідні для наступного інструменту "Поділ на клітинки".

  • "Поділ на клітинки" - інструмент, що довільний текст парсить (тобто, переглядає посимвольно) і ділить його на частинки або однакової довжини, або розділені якимось символом-роздільником. Отримані частинки він розкидає в послідовні горизонтально розміщені клітинки. За його допомогою можна творити дива, чим ми і зайнялися в демонстраційній вправі, яку виконували в останній частині заняття :)

  • Обов'язково, якщо ми навчилися ділити, то треба вміти об'єднувати. Нажаль, спеціального інструменту для склеювання вмісту клітинок немає. Доводиться використовувати формулу. А саме операцію конкатенації (слово буквально перекладається "об'єднання")

На практичній частині уроку ми створювали зразок календарного планування. Опишемо алгоритм роботи.

1. Оскільки наш календарний план буде жорстко прив'язаний до підручника, за яким навчаються діти (тепер часто автори підручників дотримуються концепції "один параграф - один урок", що дуже зручно для дітей та вчителів.), ми скачали бажаний підручник (був обраний підручник курсу фізики 8 класу за редакцією Бар’яхтара В. Г., Довгого С. О.). Відкрили PDF версію та в самому кінці знайшли "Зміст". Скопіювали перший розділ його в EXCEL. Див мал. нижче.

2. Отримали весь зміст збитий в одну стрічку. Інструментом "Пошкуку та заміни" перед кожним знаком "§"  поставили знак роздільник "/" та отримали таке - "/§". Потім Використали інструмент "Поділ на клітинки" та розкидали всі параграфи кожен в окрему клітинку.

3. Оскільки клітинки розміщені по горизонталі то копіюємо їх та вставляємо в режимі "Транспонування", тобто рядочок перетвориться в стовбець і навпаки. Отримали бажаний список параграфів.(Див мал. зверху)

4. Позбудемся великої к-сті крапочок, що нам заважають. Для цього знову використаємо інструмент "Пошуку та заміни" та будемо заміняти три крапки на дві. Тобто, після багатократного застосування цього інструменту ми майже знищимо всі крапочки, залишаться лише по дві крапочки, які інструмент вже не побачить.

5. Ще раз використаємо інструмент "Пошуку та заміни" та вставимо в місця де є по дві крапочки наш символ-роздільник та відділимо в окремі клітинки номери сторінок. Як це робиться не скажу. Дивіться текст вище :)

6. Використовуючи описані вище методи, відділяємо знаки та номери параграфів від тем параграфів.

7. Далі пишемо формулу з використанням "бантиків"  (опереції конкатенації) ,  для "ліплення з матеріалу замовника" клітинок тексту типу "Опрацювати §1 (стор. 3)" :) (Див. мал. зверху)

LifeHack! - щоб зберегти отриманий завдяки роботі формул результат, його треба обов'язково скопіювати ([Ctrl] + [С]) та ще раз вставити [права кнопка мишки - контекстне меню] в режимі вставки значень клітинок. Див мал. нижче

8. Ми отримали необхідний стовбець з текстами домашніх завдань. Знищуємо непотрібні стовбці та клітинки. Формуємо таблицю. Копіюємо її через буфер пам'яті в WORD.

9. У WORD налаштовуємо таблицю, тобто виставляємо ширини стовбців, добавляємо верхній рядок з назвами полів, добавляємо заголовок таблиці, форматуємо вміст клітинок (централізація, шрифти, колір тла тощо).

10. Останній штрих - в верхньому кутку календарного плану вставляємо напис "ЗАТВЕРДИТИ" з ініціалами, посадою заступника з НВР та місцем його підпису.

Таким чином ми отримали WORD - версію календарного плану. Її бажано зберегти у PDF форматі. Це корисно зробити з огляду на те, що при перенесені *.docx файлів на інші комп'ютери для роздруку, часто буває так, що тексти та таблиці спотворюються по причині того, що на цільовому комп'ютері не встановлені ваші шрифти, або налаштована інша стилістика по замовчуванню. З PDF файлами такого не буває. Вигляд вмісту створеного вами буде точно відтворений.

 

Так! Ледь не забув. Під час заняття ми створили стовбчик дат, які відповідають всім вівторкам та четвергам від 1 вересня 2023 року до 28 травня 2024 року. При цьому я використав інструмент сортування та інструмент заповнення, тобто, розмноження значень однієї клітинки на всі суміжні простим перетягуванням зони виділення. Це, насправді, найефектніша фішка EXCELя. Ми ще потренуємось з цими інструментами пізніше. 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Домашнє завдання №2

Використовуючи засоби обробки текстової інформації описані в майстер-класі, створити зразок календарного планування першої теми курсу біології 8 класу. 

Покликання на ресурс звідки можна скачати чинні підручники біології >>

В якості зразка використайте PDF документ. створений під практичного заняття.

Вказівки до виконання

Під час роботи зверніть увагу на такі моменти:

  • таблцю розграфлюємо,
  • домашнє завдання в стилі    Опрацювати §1 (стор. 3),
  • нумерація уроків обов'язкова,
  • дати (уроки проходять щотижня у вівторок та четвер упродовж  2023-2024 н.р. (2 год.)
  • копіюємо таблицю у WORD
  • Добавляємо заголовок таблиці де вказуємо предмет, клас, авторів підручника та напис зі словами "ЗАТВЕРДЖЕНО" заступник директора ...
  • Конвертуємо WORD-документ  у PDF файл

Завдання здаємо у вигляді файлу *.xlsx (формат EXCEL 2007 і більш пізніших версій)  та сконвертованого PDF файлу

По два файли присилаємо на пошту metiska64@gmail.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Нижче ви зможете побачити покликання на відеозапис заняття.

15

/03/24
Майстер-клас
1997
Серія майстер-класів «Легендарний EXCEL»

Інформацію, коли її багато, варто записувати. Але якщо її дуже багато, то, щоб не заплутатись у записах,  окремі положення (речення, числа, слова, будь що...) підсвідомо починають складати у певні структури, наприклад рядочки, або стовбці. Списки нумеровані або марковані - це прообраз найпростішої таблиці. Такі списки ми називатимимо лінійними структурами даних. Приклади: звичайний список покупок, коли ми йдемо до магазину, простий рецепт страви, чи лікарняний рецепт який ми несемо до аптеки.

Для створення такиїх списків можна використовувати звичайний щоденник, блокнот чи застосунки типу Google Keep (дуже раджу спробувати -  корисний,  простий і безкоштовний). Таких застосунків сила силенна. Знайдіть собі до душі і користуйтесь.

Інколи лінійний порядок можна замкнути в кільце. Наприклад, порядок польових робіт впродовж цілого року. Наступного року він майже повністю повториться, чи не так? То навіщо знову переписувати те саме. Лише доповнюємо, або  редагуємо торішній список, і все. Також до такої моделі збереження даних тяжіє річний план роботи закладів освіти. Перелік свят, канікул, днів народження тощо,  також майже не змінний. Тому варто мати якийсь шаблон (або циклограму)  на основі якої будувати  планування роботи.

 

Цікавіші структури даних виникають, коли ми деталізуємо окремі записи для більшого  розуміння шляхів виконання поставлених задач. В таких структурах більш загальні речі є батьківським елементом, а залежні від них стають дочірніми. Дочірні, в свою чергу можуть деталізуватися далі. Таким чином ми виходимо на ієрархічні структури даних. Простими лінійними записами тут не обійтись. Для деревоподібних, ієрархічних  записів пристосовані спеціальні програми типу MaindMap. Див мал. знизу.

Інколи можна обійтись без таблиць. Наприклад, планування курсу викладання якогось предмету набагато наглядніше представити саме за допомогою таких розумових карт. Тоді краще зрозуміла загальна картина стану виконання програми як для вчителя так і для учня.

А навіщо тоді таблиці?  За їх допомогою ми збиратимемо повний набір даних про об'єкти, що мають однаковий набір цих даних. Такі об'єкти ми називатимемо "однокласниками", тобдо об'єктами одного класу. Наприклад, таблиця фізіологічних даних учнів одного віку. В відповідних полях ми записуватимемо наступні  дані: Прізвище_Ім'я, Дата народження, Вага, Ріст, Група_крові тощо. Оскільки такі параметри властиві кожному з учнів, то зручно записати це у вигляді таблиці, де стовбці - відображають порядок параметрів, а рядки відповідають кожному з учнів.

Важливо, щоб стовбці були правильно підписані зверху, Тоді така таблиця перетворюється на елементарну базу даних в якій легко відшукати будь яку інформацію. 

Табличні процесори - програми, що дозволяють швидко будувати, заповнювати, аналізувати та роздруковувати табличні дані. Насправді, інструменти для створення таблиць є в багатьох інших програмах.

Наприклад WORD - суто текстова програма, з претензіями на видавничу систему. Так, за допомогою WORD можна робити таблиці, але вони чомусь часто виходять з під контролю і керування ними ускладнюється, особливо, коли вони стають великими. Чому так? Чи можна з цим щось зробити? Можна. Переходьмо на EXCEL. Ця програма створена для таблиць. Іх краще створювати, оформляти, аналізувати дома, тобто, в табличному процесорі, а потім копіювати чи експортувати куди інде. (Можна і в WORD і в PowerPoint  і в Pubisher). Тоді ніяких проблем не буде,

Щодо форматування. На першому майстер-класі ми розглянули наступні інструменти.

  • Виділення діапазонів - основна навичка для володіння табличними процесорами. 
  • Границі  - необхідні, бо розкреслена табличка на листку EXCEL не відображається в друкованому документіі. Всі таблички треба обов'язково доповняти границями клітинок.
  • Зафарбовування клітинок дає можливість не переплутати стовбці коли таблиці достатньо великі.
  • Централізація вмісту клітинок по горизонталі та по вертикалі.
  • Колір, величина та шрифт тексту налаштовується так само як і в WORD.
  • Об'єднання клітинок для створення складних таблиць - діло просте і наглядне.
  • Добавляємо та знищуємо рядки та стовбці простим їх виділенням та застосуванням комбінацій клавіш [Ctrl] + [+] та  [Ctrl] + [-] відповідно.
  • Якщо варто якийсь стовбець чи рядок сховати від перегляду, для цього є відповідний інструмент в контекстному меню EXCEL/ (Звісно, перед тим треба виділити необхідний стовбець чи рядок).
  • Закріплення стовбців чи рядків дозволить не загубитися в дуже великих таблицях при їх прокручуванні. (Даний прийом працює лише для електронних таблиць)

В кінці майстер-класу слухачі були ознайомлені з альтернативними табличними процесорами. Особливо зупинились на хмарному варіанті, тобто Google Sheets. Хоча інтерфейс сервісу трохи не схожий на більшість аналогів, функціонал його достатньо потужний. Особливо цінним він буде з огляду на хмарні можливості спільної роботи, збору та поширення інформації тощо.

Журнал відвідування та фіксації виконанна ДЗ 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Домашнє завдання №1

Засобами форматування табличного процесора EXCEL завершити форматування запропонованого нижче документа. 

Покликання на табличний документ >>

В якості зразка використайте  наступний PDF документ

Зразок виконання Домашнього завдання №1

Вказівки до виконання

Під час роботи зверніть увагу на:

  • однакову ширину стовбців,
  • колір верхньої та  лівої сторони таблиці,
  • централізацію тексту в клітинках,
  • заголовок над таблицею (злиття клітинок та централізацію тексту)
  • верхні рядки  та ліві стовбці  повинні буди закріплені і при прокручуванні таблиці вони повинні лишатися на місці.

Завдання здаємо у вигляді файлу *.xlsx (формат EXCEL 2007 і більш пізніших версій) .

Файл присилаємо на пошту metiska64@gmail.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Нижче ви зможете побачити покликання на відеозапис заняття.

11

/03/24
Тренінг
242
"Емоційне благополуччя"

Емоційне благополуччя є важливим елементом нашого загального самопочуття та якості життя. Тому 11-12 березня 2024 року на базі КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» проведено тренінг «Емоційне благополуччя». Педагоги закладів загальної середньої, дошкільної освіти ВМТГ разом з тренером Жанною Воловодівською (психолог КУ «ЦПРПП ВМР»), в ході тренінгу теоретично обґрунтовували значимість емоційного благополуччя для повноцінного особистісного розвитку. Також за допомогою вправ практикували та вдосконалювали процес формування емоційного благополуччя.

По завершенню, рефлексуючи, кожен фахівець дійшов до розуміння та усвідомлення, якими ресурсами може користуватися, а саме до яких активних форм може вдаватися.

04

/03/24
Інформаційна зустріч
201
Освітній івент для вчителів-інтернів

04 березня 2024 р. в актовій залі КУ "ЦПРПП ВМР" відбулась чергова зустріч з вителями - інтернами ВМТГ. Під час зустрічі було розкрито зміст понять "соціальна та освітня інклюзія"; ознайомились із нормативною базою з питань інклюзивної освіти та алгоритмом впровадження інклюзивного навчання в ЗЗСО; висвітлили питання про специфіку діяльності КППС, її склад, функції, завдання та принципи; практично навчились розрізняти обов'язки та функції вчителя, асистента вчителя та асистента дитини як учасників КППС; розглянули приклади недискримінаційного спілкування в умовах інклюзивного навчання та зрозумли специфіку психоемоційного розвитку учнів з ООП; опрацювали типові педагогічні ситуації, що виникають під час інклюзивного навчання.

15

/02/24
Вебінар
1451
Життєстійкість особистості в умовах викликів та потрясінь

Стійкі переконання, які складають життєстійкість, дозволяють людині протистояти проблемам і важким подіям, приймати та переробляти їх, а не просто уникати неприємностей. Про це говорила Жанна Воловодівська, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» 15.02.2024 року в рамках вебінару «Життєстійкість особистості в умовах викликів та потрясінь». Спікер разом з педагогами закладів загальної середньої, дошкільної освіти Вінницької МТГ та Вороновицької ТГ роглянули теоретичну та практичну сторони формування життєстійкості. Учасники вебінару отримали: знання і розуміння складових життєстійкості; знання і розуміння застосування гнучкої саморегуляції у різних сферах життя; знання і розуміння організації ресурсної системи людини.

01

/02/24
Вебінар
352
Надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу 5-6 класів: потреба часу НУШ

1 лютого 2024 року педагоги закладів загальної середньої освіти ВМТГ та Вороновицької ТГ прослухали вебінар на тему «Надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу 5-6 класів: потреба часу НУШ». Ідея НУШ у тому, щоб діти мали значно більше групових комунікацій, можливостей пізнавати себе через співпрацю і спілкування, створення безпечного освітнього середовища, врахування вікових особливостей. Спікер Жанна Воловодівська, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» проаналізувала вікові особливості учнів 5—6-х класів. Окрему увагу було приділено психологічним інноваціям в реалізації НУШ: сприяти формуванню навичок розвитку та підтримки власної самооцінки; подолання стресових ситуацій, підвищення стресостійкості, отримання ресурсного стану; оптимізація поведінки в конфлікті та оволодіння конструктивними стратегіями вирішення конфліктів; сприяти формуванню навичок толерантної поведінки; навчитися усвідомлювати емоції, розпізнавати їх у себе та в інших, формувати навички управління емоціями; засвоїти практики самодопомоги, самопідтримки у складних обставинах.

04

/01/24
Семінар
585
Освітній івент в рамках «Зимових педагогічних студій» на тему
«Ознайомлення з концепціями об'єктно орієнтованого програмування у школі»

4 січня на базі КЗ «Вінницький фізико-математичний ліцей №17 ВМР» у рамках «Зимових педагогічних студій» відбувся семінар на тему «Ознайомлення з концепціями об'єктно-орієнтованого програмування у школі». На заході були присутні 44 вчителі інформатичної освітньої галузі  - представники закладів освіти Вінницької міської та Вороновицької територіальних громад.

Актуальність теми обумовлена тим, що поняття об’єкта як набору взаємопов’язаних змінних - параметрів, властиве будь-якій  сутності навколо нас. При формуванні поняття об’єкта ми діємо за певним алгоритмом:

  • наводимо приклади різних істот, предметів, явищ,  
    • пес Кузя, Земля, ялина, авто Тесла, нота Ля тощо
  • виділяємо їх характерні властивості
    • Кузя – порода, колір, маса, кличка тощо,
    • Земля – назва, діаметр, відстань від Сонця, маса, тощо
    • Ялина – вид, висота, вік, діаметр стовбура тощо
    • Тесла – марка, вік, пробіг, колір, власник тощо
    • Ля – частота, гучність, обертони, тривалість тощо
  • наголошуємо, що є множини подібних об’єктів які називаємо класами
    • Собаки
    • Планети
    • Дерева
    • Автомобілі
    • Звуки
  • показуємо, що однокласники мають однаковий набір властивостей – параметрів
  • для кожного з однокласників значення параметрів можуть бути різні.
  • Важливо! Повний набір параметрів та їх конкретних значень однозначно визначає даний об’єкт. (приклад качиної ідентифікації)
  • неповний набір параметрів, або невідомі їх значення не дають можливості однозначно визначити об’єкт (не можемо впізнати щось)
  • вводимо поняття моделі, як об’єкта в якого залишена лише частина параметрів від об’єкта - оригінала (назвемо його прототипом) а іншими ми нехтуємо.
  • вводимо поняття клона – тобто об’єкта в якого майже всі параметри і їх значення збігаються.

На прикладі комп`ютерних об’єктів, що  є моделями фізичних,   вводимо поняття «віртуальний». (Найкраще для цієї мети підходять «герої» та «предмети» в комп’ютерних іграх – симуляторах.)

Для ознайомлення з елементарними поняттями теорії об’єктів найкраще, на мою думку, підходить програмне середовище SCRATCH. (Особливо зверніть увагу на об’єкт менеджер та операцію клонування).

Аналіз змісту  чинних освітніх програм з інформатики 5-9, та 10-11 класів показує, що сам термін «об’єкт» постійно фігурує і тому його розуміння учнями дуже важливе. Буквально в усіх робочих середовищах які вивчаються в курсі інформатики, будь-то: текстові редактори, табличні процесори, конструктори презентацій, графічні -, 3D –  аудіо - , відео – редактори, HTML – генератори, навіть СКБД користуються об’єктами як основним поняттям та інструментом для роботи.

Наприклад, всі стандартні можливості комп’ютерних програм, як то: виділення, видалення, копіювання, групування,  комбінування, дублювання тощо, є нічим іншим як робота з об’єктами.

Також, важливим є розуміння того, що всі об’єкти для комп’ютера є нічим іншим, як впорядкованим набором чисел. Якщо учень подолає  цей рівень абстракції (схожий на прозріння Нео у фільмі «Матриця»), то є надія, що він здогадається як машина «думає» і таким чином наблизиться до глибинної суті програмування.

Органічно, що одною з найпопулярніших парадигм програмування на сьогодні є об’єктно – орієнтована, основна ідея якої перетворити всі змінні та код на об’єкти які мають певні набори властивостей (параметри), мають методи (вміють щось робити з цими параметрами), взаємодіють між собою (змінюють параметри один одного) та можуть створювати собі подібні об’єкти (клонуватися).

Серед переваг ООП в порівнянні з іншими парадигмами віділимо.

  • «більш природна» структура програмного забезпечення, яка істотно полегшує його розробку та збільшує надійність,
  • успадкування, поліморфізм,
  • конструювання складних об'єктів з порівняно простих,
  • збільшується показник повторного використання кодів і з'являється можливість створення бібліотек класів для різних застосувань.

Але ООП – доволі складна дисципліна, і за одну годину досконало розкрити її суть неможливо. Про це розповів присутнім спікер  - доцент кафедри Автоматизації та інтелектуальних інформаційних технологій ВНТУ, Сторчак Володимир Григорович. У презентації, що її представив доповідач, були висвітлені наступні питання:

  • Що таке програмування
  • Що таке мова програмування
  • Парадигми програмування
  • Критерії для вибору парадигми програмування
  • Означення ООП
  • Поняття класів та об'єктів
  • Принцип спадкування
  • Принцип поліформізму
  • Принцип інкапсуляції
  • Принцип абстракції

В обговорені взяв участь Пасіхов Юрій Якович. ВІн наголосив, що на даному етапі розвитку галузі є багато бібліотек готових класів та функції, що дозволяють обійтись без достатньо громіздкого конструювання власних класів. Зараз програмісти часто обходяться процедурним програмуванням з використанням різноманітних фреймворків. Це підтвердив доповідач. Зі свого власного досвіду роботи з першокурсниками політехніки він наводив приклади того, що коли студенти не вміють просто алгоритмувати в процедурній парадигмі, то і ООП для них буде недоступний. Навчити скласти математичну модель задачі, алгоритмувати її виконання та створити код з  у процедурній парадигмі  - це основна задача  сучасного вчителя інформатики. ООП, як спосіб побудови коду та парадигму в школі вивчати зарано, хоча загальне поняття про об`єкти та їх значення повинне бути сформоване. Це і стало основним висновком зустрічі.

 

 

27

/12/23
Тренінг
418
Техніки стабілізації психологічного стану

Щоб уникнути виснаження – варто піклуватися про себе. 27 грудня 2023 року педагоги закладів загальної середньої освіти ВМТГ у тренінговому колі говорили про почуття, емоції та події. За підтримки Вадима Подорожного, психолога Міжнародної організації з міграції та Жанни Воловодівської, психолога КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» проведено тренінг «Техніки стабілізації емоційного стану». Учасники отримали знання, поради про те, що можна зробити, щоб впоратися зі стресом та почуватися краще. Акцентувалась увага на важливості навчитися приймати свої почуття та виражати їх, щоб піклуватися про власний ресурс та допомагати іншим. «Якщо важко впоратися самотужки і звернутися за психологічною допомогою вчасно, це може вберегти ресурс вашого здоров’я», - наголошував тренер Вадим Подорожній.

15

/12/23
Вебінар
380
Емоційний інтелект, критичне мислення: розвиваємо в учнів

Навик розвитку емоційного інтелекту входить в топ-10 soft skills як важлива складова успішності у всіх сферах життя. 15 грудня 2023 року відбувся вебінар «Емоційний інтелект, критичне мислення: розвиваємо в учнів». До прослуховування вебінару долучилися вчителі закладів загальної середньої освіти ВМТГ. Спікер Жанна Воловодівська, психолог КЗ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» сконцентрувала увагу на: що таке емоційний інтелект, складові емоційного інтелекту, критичне мислення, як підвищити рівень емоційного інтелекту у дітей та дорослих.

09

/12/23
Перевірка
290
Підвищення кваліфікації
вчителів інформатичної освітньої галузі
в рамках ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади
з інформаційних технологій

Згідно наказу департаменту освіти Вінницької міської ради від 31.10.2023 №475 «Про проведення ІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін у 2023-2024 навчальному році»  9 грудня 2023 року на базі комунальних закладів, відбувся ІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій. 

Роботу журі, учителька інформатики КЗ «ВТЛ», Єфременюк Ніна Василівна . Журі обговорили цьогорічні завдання та створили свої розв'язки.  На базі отриманих розв'язків були створені критерії оцінювання та, по завершенню олімпіади,  згідно них була проведена якісна перевірка робіт.

З матеріалами олімпіади виможете ознайомитись за покликанням.

27

/11/23
Відзначення
251
Нагородження переможців XV Міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті»

27 листопада 2023 року, в актовій залі КУ "ЦПРПП ВМР", відбулось вручення нагород (дипломів, медалей та сертифікатів) переможцям XV Міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті-2023» ЗЗСО.

 

24

/11/23
Майстер-клас
576
«PowerPoint на всі випадки життя»
Заняття №5
«Алгоритми та лайфхаки»

Останні заняття наших курсів з використання популярних програм як завжди закінчуються темою про лайфхаки. Ми щедро ділимось методиками використання цих програм у нетривіальних ситуаціях. Зрозуміло, що навіть наш не малий досвід - не є межею досконалості. PowerPoint в собі містить ще багато сюрпризів для допитливих дослідників. Але наші лайфхаки точно стануть вам у нагоді.

Тож, коротко про хід заняття.

Створення фотоальбомів ми розглядали на попередніх заняттях. Цього разу ми зупинились на необхідності свідомо обирати та налаштовувати розміри слайдів вашої презентації по ширині та висоті. Вся справа у тому, що інколи слайди мають співвідношення сторін 9:16, а проектор створює картинку в  співвідношенні 4:3. В такому разі наш слайд займає лише вузьку центральну частину слайду і пропадає багато пустого місця. Засобами РР ви зможете просто обрати необхідне співвідношення сторін і максимально використати площу екрану.

Створення кліпів для Tik-Tok. Даний редактор коротеньких відеоблогів останнім часом став дуже популярним серед молодих та не дуже молодих користувачів. Зображення, створюване цією програмою має розміри екрану смартфона і вертикальне по своїй структурі.

Я нічого не маю проти достатньо «продвинутого» відеоредактора Tik-Tok, але є одна проблемка - товщина пальців. Елементи інтерфейсу в смартфоні доволі малі  за розміром, що неприйнятно для людей з поганим зором і не дитячими пальчиками. Тому чому б не використати в якості відеоредактора добре знайомий PowerPoint? Ми ж можемо задати довільні розміри слайду ( в даному разі, ширина та висота слайду повинні відповідати вертикальним та горизонтальним розмірам екрану смартфона), та створити автоматичну презентацію з використанням всього арсеналу можливостей PowerPoint.

Нагадаємо всі фішки: тексти WordArt, блоки з текстами,  схеми, діаграми, фото, картинки, фігури, анімації, звуковий та музичний супровід, надиктований текст та переходи. Потім все це можна «скрутити» в відео-фільм, який, в свою чергу після конвертації у необхідений формат можна легко закинути у смартфон та використати у Tik-Tok як відео. На занятті було продемонстровано процес створення тестового відео.

Таймінг та звукозапис супроводу показу слайдів  -  засіб, що дозволяє записати час перегляду кожного зі слайдів при автоматичній зміні їх у презентації. Ця можливість в останніх версіях РР збагачена звукозаписом вашого мовного супроводу. При цьому, аудіокліпи з наговореним тектом можна обрізати з початку та з кінця та відрегулювати гучність матеріалу. Коли все готово, то на преший слайд ще можна «навісити» фонову музику і зробити її тихіше за речетатив. Таким чином, після створення відео з вашої презентації, ви отримуєте класний подкаст. Цей метод можна використовувати для створення відео-уроків, відео-курсів, аудіо-книжок тощо.

Увага! Домашнє завдання до даного заняття якраз і полягає в створенні такого  маленького, на 1 хв, подкасту. Завдання у відоформаті висилайте на ту ж адресу, що і минулого разу.

Використання в роботі спікера режиму доповідача.  Така можливість відкривається лише в разі під'єднання до вашого ноутбука ще одного засобу перегляду відео. Наприклад, ви можете під'єднати додатковий монітор, телевізор, інтерактивну панель або проектор. Головне, в налаштуваннях екрану вашого ком'ютера ввімкнути опцію "Розширити екран". В такому разі PP «побачить додатковий екран» і ви зможете задіяти режим доповідача. Що він дає?

А от погляньте на зображення нижче. На першому знімку, те що побачать люди на екрані - це просто слайд на весь екран. 

Наступний знімок - те що побачите ви на свому компютері.

Це зображення активного слайду, зменшені зображення всіх інших слайдів в порядку слідування, щоб не помилитися з  вибором, таймер загального часу від початку презентації, та текст, який ви закинули у замітки до слайду (дане поле завжди відкрите для заповнення під вікном редактору слайдів). В нових версіях PP можна налаштувати простий перегляд всіх слайдів у вигляді маленьких зображень (щось схоже є і в редакторі слайдів) це дозволить обрати любий слайд навіть тоді коли він віддалений від активного. Звичайно, що цей режим дуже зручний, якщо ви працюєте так, що сидячи перед екраном, просто коментуєте слайди. Але якщо ви справжній спікер, то будьте ласкаві текст вивчити на пам'ять і працювати з презентером, використовуючи всі емоційні прийоми - динамічну мову, спілкування з аудиторією, жести, рух, очі тощо.

В другій частині майстер-класу, консультант КУ «ЦПРПП ВМР» Слободянюк Андрій Миколайович розповів про платформи для створення онлайн презентацій

Aha Slides – це відмінна платформа яка допомагає проводити навчальні заняття у класі (очно чи дистанційно через засоби зв'язку) . Вона допоможе зробити презентацію не лише добре структурованою та привабливою. Викладач може:

  • проводити опитування в реальному часі,
  • включити невеликі тести кількох видів, онлайн вікторини
  • хмаринки слів
  • мозкові штурми тощо

Також вчитель отримує миттєві результати. Навіть безкоштовні користувачі можуть отримати доступ до широкого спектру шаблонів.

Інструменти створення вікторин в ресурсі Aha Slides включають широкий спектр функцій, в тому числі:

  • Командна гра: гравці працюють у командах, щоб відповісти на запитання вікторини.
  • Обертається колесо: використовуйте колесо, що обертається, для вибору випадкових результатів, імен або завдань.
  • Самостійна робота: призначайте тести як домашнє завдання, щоб учні могли працювати у своєму власному темпі.
  • Зміна балів: Ви можете додавати або видаляти бали вручну.
  • Підбирайте відповіді вручну: миттєво перевіряйте відповіді.
  • Реакції: Використовуйте піктограми emoji для вираження та передачі емоцій.

Із переваг ресурсу варто назвати можливість необмеженого імпорту презентацій PowerPoint та перетворення їх в інтерактивні. А також Aha Slides може стати надбудовою до PowerPoint. Ресурс містить це дуже багато цікавих функцій.

Class Point ресурс який є додатком до панелі інструментів PowerPoint. А потім в PowerPoint можна творити справжні чудеса з тими презентаціями, які ви вже вважали застарілими, розбавляючи слайди завданнями типу:

  • Тести
  • Хмари слів
  • Коротка відповідь
  • Малювання слайдів
  • Завантаження зображення

Під час слайд-шоу вчителю варто натиснути кнопку, щоб розпочати запитання й дозволити учням відповідати з будь-якого браузера. Зворотній зв'язок миттєвий. Відповіді учнів автоматично зберігаються у вашому Power Point. Ви можете будь-коли переглянути їх, натиснувши кнопку запитання, що є перевагою дистанційного навчання. Приклади з математики, функції, диктанти тощо – все це можна перевірити з допомогою даної надбудови, що дає можливість учням не вантажити вам файли для перевірки. Учні можуть у свої гаджети зберегти слайди з необхідною для них інформацією, що дасть можливість зберегти час на уроці, коли учні роблять записи з презентації…

[З матеріалів сайту https://edway.in.ua/uk/mpk/475/detail/]

18

/11/23
Перевірка
372
Підвищення кваліфікації вчителів
інформатичної освітньої галузі
в рамках ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади
з інформатики

Згідно наказу департаменту освіти Вінницької міської ради від 31.10.2023 №475 «Про проведення ІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін у 2023-2024 навчальному році»  18 листопада 2023 року на базі комунальних закладів  КЗ «Вінницький фізико-математичний ліцей №17», КЗ «Вінницький ліцей № 2»,  КЗ «Вінницький ліцей № 18», КЗ «Вінницький ліцей № 32», КЗ «Вінницький технічний ліцей» відбувся ІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформатики.

Роботу журі на базі КЗ «Вінницький фізико-математичний ліцей №17»  очолив голова міського методичного об'єднання, заступник директора з ІТ даного закладу, завідувач  LIKT, народний учитель України Пасіхов Юрій Якович. Журі обговорили цьогорічні завдання та створили свої розв'язки. В якості експертів виступили випускники  ФМГ №17, багаторазові переможці Всеукраїнськиї олімпіад з інформатики Стречень Матвій та Писаревський Влад, На базі отриманих розв'язків були створені тести для автоматизованої перевірки на базі центру підтримки та проведення Всеукраїнських олімпіад школярів з інформатики в мережі Інтернет netoi.org.ua

З результатами перевірки ви можете ознайомитись за покликанням >>

17

/11/23
Майстер-клас
469
«PowerPoint на всі випадки життя»
Заняття №4
«Ефект Джобса»

На вчительських конкурсах, звітах  чи інших публічних виступах педагоги переважно використовують власні екранні презентації зроблені в PowerPoint. При цьому вони часто вимушені  користуватися  чужими комп'ютерами на яких встановлена інша версія PowerPoint, або інший набір шрифтів, або, навіть, зовсім  інший офісний пакет (наприклад Liber Office, або WPS Office). В такому разі можливі ситуації, коли презентація відкриється але  дизайн її буде спотрворено або шрифт не той, що в оригіналі. Це ще можна пережити, а от випадок, коли не запускається відео чи аудіо вміст - це вже серйозніше. 

Як перенести презентацю без втрат вмісту. Розробники PowerPoint потурбувалися про це. При збереженні  презентації  у випадаючому вікні за покликанням «Зберегти як...» -> «Тип файлу» обираємо тип «Демонстрація PowerPoint». Створюється файл з розширенням *.pps або *.ppsx. Цей файл відкриє вашу презентацію зразу без редактору, прямо у режимі перегляду, при цьому анімації та мультимедіа будуть збережені.  Даний формат можна переглянути простенькою безкоштовною програмою PowerPoint Viewer. Вона є  завжди на комп'ютерах, або легко скачується з інтернету. 

Питання вирішено, але не повністю. Не переносяться оригінальні шрифти які були використані у вашій презентації. В такому разі скористаємось іншим методом. 

Метод упаковки презентації в папку для запису на диск (якими вже давно не користуються) або флешку.  В такий інсталяційний пакет можна  включити шрифти використані у презентації  та весь медіавміст.  Презентацію запускаємо таким же як і в попередньому випадку файлом *.ppsx. Тепер шрифти відобразяться як треба.

Увага, домашнє завдання!

Воно полягає  в тому, щоб створити невелику презентацію в якій є текст, малюнки, аудіо та відео вміст, та зберегти її для переносу на інший комп'ютер двома способами.

Нагадаю, що кінцева конвертація вашої презентація в набір JPG - малюнків, PDF файл або відео файл (це було домашнім завданням після першого майстер-класу) переслідує ту ж мету. Ці формати універсальні, тому просто демонструються на любому комп'ютері. Майте на увазі.

Далі говорили про термін презентер. В IT спільноті часто буває так, що той самий термін використовується для різних об'єктів. Кілька прикладів. Сервер - це комп'ютер і програма. Клієнт -  комп'ютер, програма та користувач. 

В нашому випадку, термін презентер використовується також в багатьох значеннях.

  • Презентер - це людина, яка щось презентує. (Але якщо вона щось говорить аудиторії використовуючи екранну презентацію - тоді її краще назвати спікером.)
  • Презентер - це програма за допомогою якої ми можемо створювати, редагувати та демонструвати презентації. Сюди відносяться всі програми подібні до РР.  (До речі так називається аналог PowerPoint від компанії Adobe.)
  • Презентер - це пристрій за допомогою якого ми можемо перемикати слайди в презентації дистанційно.  От про нього і поговоримо.

На фото  ви бачите цілу низку цих пристроїв. Всі вони працюють подібно до дистанційних мишок та клавіатур використовуючи Bluetooth зв'язок і по суті, являються замінником "гарячих" клавіш на звичайній стандартній клавіатурі. В цьому можна впевнитись, коли поклацати кнопками презентера в звичайному MS Word.

  • Натиск на кнопку «>» (вперед, наступний слайд) - у Ворді побачимо створення нового абзацу. Це означає що до комп'ютера надійшла команда аналогічна натиску на клавішу [Enter].
  • Натиск на кнопку «чорний екран» - у ворді бачимо надруковану літеру «и» (в українській розкладці) або «b» (в англійській розкладці). Саме від слова «Black» походить вибір такої гарячої клавіші в PowerPoint.
  • Натиск на кнопку «білий екран» - літера «ц» або «w». Ви здогадуєтесь, що це від слова «White».
  • «Запустити презентацію» - клавіша [F5].
  • «Вийти з презентації» - клавіша [Esc].

Просто. Але часто буває так, що клацаєш, клацаєш, а нічого не перемикається. Чому?

  • Перевіряємо контакт батарейок, або просто їх наявність. (Звідси випливає потреба не забувати вимикати презентер на той час поки його не використовують, щоб не садити елементи живлення)
  • Направляємо презентер не на екран (екран - не телевізор, презентер - не пульт ) а на Bluetooth-адаптер ввімкнутий в USB вхід комп'ютера. (Хоча це і не обов'язково, бо Bluetooth не особливо залежить від напрямку антени)
  • Саме головне, щоб був активний PowerPoint. Може так статися, що в момент демонстрації презентації потрібно ще щось робити на комп'ютері і ви активуєте другу програму, наприклад, медіапрогравач. В такому разі презентер вже не пов'язаний з PowerPoint. Він починає керувати активною в цей час програмою. А спікер, в цей момент, може клацати скільки йому заманеться - слайд все-одно не зміниться. Звідси, потреба під час відповідальних презентацій не перемикатись з РР на щось інше. Для програвання музики краще використати інший комп'ютер.
  • Перед початком презентації не лінуйтесь перевірити роботоздатність пристрою і «пройдіться» по презентації туди-сюди для спокою.

Щодо інтерактивних панелей, або їх близьких родичів - смарт-дошок, то щасливий учитель, який має таке обладнання. Це все дорого коштує, але в умілих руках це справді "дорого коштує". Використовуючи великий екран в якості планшета,  ви зможете в повній мірі скористатись перевагами не тільки  презентацій а і  всіма педагогічними та навчальними програмними засобами. При наявності інтернету (смішно вже про це нагадувати) вам відкривається всесвіт хмарних сервісів, симуляторів і т. п. І саме головне - це все без відриву від дошки. 

Але яка б у Вас не була крута техніка, якість презентації  від неї не залежить. Весь секрет успішної презентації не в техніці. Інформацію передає людина - людині. Техніка - це лише допоміжний інструмент.

Аудиторія повинна не тільки сприйняти інформацію,  а й перейнятися важливістю сказаного. Тут техніка безсила. В чомусь переконати людину можна тільки очима, емоціями, прозорими думками, непереборною логікою, гумором, цікавою історією, виразними жестами, вдалими прикладами та аналогіями. Екран допоможе лише підкреслити, акцентувати, показати.  Все все інше може тільки людина. Тому ми йдемо на презентацію щоб побачити людину-особистість а не проектор з ноутбуком.

Є безліч порад щодо дизайну слайдів, і їх варто мати на увазі. Але, в першу чергу, ваш успіх як спікера (вчителя) залежить від інших вмінь. Тут варто брати взірець з великих спікерів сучасності. Одним із таких, безперечно, був один із засновників компаніїї «Apple» - Стів Джобс.

Його публічні виступи завжди викликали захоплення. Варто переглянути їх, щоб мати уявлення як треба  робити презентацію з використанням екраних засобів. За покликанням, ви знайдете кілька покликань на відео.

Для себе я зробив кілька поміток, ось вони:

  • Дуже чиста мова. Ніяких «бе - ме». Все конкретно, як по писаному.
  • Гумор і легкість викладу. В залі позитивна атмосфера, часом сміх.
  • Очі постійно в контакті із аудиторією.
  • Рух по сцені невимушений але завжди цілеспрямований.
  • Жестикуляція. В правій руці презентер, але він не заважає. На нього ніякої уваги. Слайди перемикаються ніби самі по собі - точно в потрібний момент.
  • На екрані темне чисте  тло. Графічні образи не перевантажені. Тексту майже немає. Анімація тільки для функціоналу - ніяких «сонечок» і «бантиків».
  • Коли треба, в зал іде продукція, роздатковий матеріал, зразки, щоб кінестети мали що помацати руками.
  • Не буває так, щоб щось не запустилось або поламалось. Відчуваються багатократні репетиції.

Щодо PowerPoint революції в інтернеті є багато суперечливих думок. Одні вважають що РР заважає сприйняттю матеріалу і наводять такі аргументи:

  • Послідовний показ слайдів один за одним швидко «заколисує» увагу аудиторії (яка ще до того сидить у затемненій аудиторії) - очі бачать - мозок спить. Тому менше слайдів, більше спілкування з аудиторією, емоцій і все, про що говорилось вище.
  • Коли слайдів багато (>10), людина сприйме кілька, інші просто «промайнуть». Ви їх просто не встигнете показати та прокоментувати.  Тому робіть презентації чим-коротші.
  • Не можна говорити текст і читати цей текст на екрані одночасно. Людина підсвідомо порівнює сказане і написане, а на обдумування сенсів та наративів нехватає часу. Тому ніколи не читайте з екрану. Краще перенесіть текст у замітки до слайду і використовуйте режим доповідача (про це  в наступному майстер-класі).
  • Коли на екрані багато об'єктів одночасно, людина підсвідомо намагається їх переглянути та проаналізувати. На синтез і виділення головного,  знову не досить часу. Тому не «валіть» все в один слайд - тільки найголовніше. Все інше словами.
  • Не функціональні анімації тільки дратують. Тому краще без анімацій. Коли без неї не можна, то зробіть її ідеально.
  • Є слайди - «риба». Вони потрібні для того, щоб будь-що світилось на екрані в той момент коли ми намагаємось словесно "наганяти туману" , бо пустий екран - це не кошерно! Мене особисто, чомусь страшенно дратує останній слайд «Дякуємо за увагу!!!». Краще, хай буде чорний екран :) Тому уникаємо пустих слайдів - тільки конструктив і найголовніше.

Критики РР наводять приклади, коли нескінченні щоденні презентації на брифінгах в штабі  американської місії в Іраку та Афганістані приводили до погіршення розуміння тактичної ситуації на фронті. Тому було прийняло рішення обмежити практику використання PowerPoint в роботі керівництва.

Ще один приклад. Катастрофа човника "Колумбія" 1 лютого 2003 року. В звіті комісії, що розслідувала цю аварію  було вказано, що перенасичені інформацією слайди, не дали ясного розуміння небезпеки пошкодження корпусу корабля під час старту. Тому не були вжиті адекватні дії які і привели до катастрофи.

Тому, якщо можна обійтись без РР, зробіть це. Презентація як самоціль - це вбивання інформації в голову як цвяхи. Нічого путнього з цього не вийде.

10

/11/23
Вебінар
257
Освітянам про супровід дітей з різними поведінковими проблемами

10 листопада 2023 року спікер Жанна Воловодівська, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» провела вебінар «Освітянам про супровід дітей з різними поведінковими проблемами». Слухачами вебінару стали вчителі закладів загальної середньої освіти ВМТГ.

Набагато важливіше і ефективніше є запобігати проблемам, аніж їх вирішувати. Тож в ході вебінару особлива увага зосереджувалась на розвитку такого напрямку, як підтримка позитивної поведінки. Обговорювали важливість такої роботи на загальношкільному рівні. Фокусувалась увага педагогів на узгодженості в підходах підтримки позитивної поведінки, як залучати учнів до реалізації даного підходу.

09

/11/23
Майстер-клас
887
«PowerPoint - на всі випадки життя»
Заняття №3
Майстерня презентацій. Динаміка.

Що таке анімація? Навіщо потрібні анімації в презентаціях? Як анімація покращує сприйняття матеріалу на екрані? Що можна витворити за допомогою анімацій? Ці питання ми розглянули на третьому майстер-класі курсу «PowerPoint на всі випадки життя».

Щодо анімацій, то на думку спочатку приходить кіно та мультиплікація. Насправді, рухоме зображення створюється послідовною демонстрацією кадрів на яких сфотографовано почергові статичні фази руху. Все діло в частоті зміни цих кадрів. Людина не помічає факт заміни картинки на іншу, якщо це відбулося швидше ніж 0,04 с (тобто, якщо ми будемо послідовно показувати людині кадри з частотою 25 кадрів за с). Ця особливість людської нервової системи була використана для створення кіно, а згодом і телебачення.

На фото нижче кіноплівка змотана в сувій. Добре видно, що послідовні кадри мало чим відрізняються. Невеликі зміни зображення відповідають послідовним фазам руху з періодом приблизно 0,02 - 0,04 с. Ось ці кадри, послідовно показані з вказаною частотою якраз і роблять ілюзію руху  на екрані.

Наступне фото - кінопроектор, за допомогою якого можна демонструвати кіно на великих екранах кінотеатрів. Прилад великий, важкий, стаціонарний, споживає багато енергії. Плівка часто рвалася, шкрябалася. Вартість плівки достатньо висока, бо в процесі її виготовлення використовувалось багато срібла. Але кіно - це ціла епоха в людській культурі. Тому даний прилад - цінний історичний експонат.

А це один з перших телевізорів. Хоча технологія отримання зображення принципіально інша, ефект анімації зображення все той же - послідовність кадрів - кіноефект.

Анімація, в перекладі означає оживлення чогось нерухомого. (Наприклад, «аніматор» – це той, хто оживлює дитяче свято рухливими конкурсами, флешмобами тощо. Або термін «Реанімація» – дослівно, «відновлення життя»).

Так от мультиплікація, або анімаційне кіно, як раз і є оживлення нерухомих графічних зображень. Згадаємо мальовану анімацію Уолта Діснея, лялькову або пластилінову анімацію.

На фото нижче бригада художників мультиплікаторів студії Уолта Діснея. Кожен 10 хвилинний мультик - це десятки тисяч малюнків-кадрів. Щоб таке намалювати треба було мати цілий колектив художників

Тепер мультиплікатори - малювальники працюють в набагато кращих умовах. В їх нелегкій роботі їм допомагають графічні планшети, комп'ютери тощо.

 

Але це мало допоможе, якщо ви обрали кіно-жанр лялькової або пластилінової анімації. 

 

Зрозуміло, що процес створення та фіксації зображень таких рухомих об’єктів дуже трудозатратний. Кожен кадр треба створювати окремо. Потім зводити всі отримані фото слайди у плівку і тільки тоді можна побачити результат за допомогою кіноапарата.

З появою комп’ютерних технологій з’явилась можливість делегувати машині малювання всіх проміжних станів якогось графічного об’єкта. Ми задаємо лише початковий та (або) кінцевий стан, та деякі додаткові параметри процесу. Дана технологія називається – інтерполяція. Таким чином зараз створюються всі 3D-мультфільми та спецефекти в кіно.

Також не треба забувати чудові спецефекти створені за допомогою монтажу, моделювання, «зеленого екрану» та технології аватарного захвату руху.

На фото нижче приклади "кіно чудес". Добре видно, що в сучасному фантазійному кіно широко використовується зелене тло. Пізніше, під час монтажу і постпродакшену замість нього за допомогою спеціального програмного забезпечення можна підставити будь-який інший фон: хочеш компютерну графіку, або гарну природу - обирайте!

 

На фото нижче приклад використання аватарного захоплення, коли комп'ютер зчитує рухи та міміку актора відеокамерами за допомогою спеціальних маркерів, а потім моделює поведінку віртуальних 3D-кіногероїв і вони повністю оживають. Фільм "Аватар" памятаєте ? Отож, бо! Але і тут без зеленого тла нікуди.

В усіх редакторах презентацій використовуються спрощені версії таких інтерполяційних інструментів. Ми їх будемо називати просто анімаціями.

Всі анімації в PowerPoint діляться на:

  • Вхідні (позначені зеленими іконками) – рухи, деформації або трансформації об’єкта які супроводжують його появу на слайді. Ми можемо задавати час, затримку старту, інколи напрям руху, повторюваність.
  • Виділення (позначені жовтими іконками) - рухи, деформації або трансформації об’єкта, що дозволяють йому певним чином виділитися на слайді серед багатьох інших. Змінюємо час, затримку та повторюваність.
  • Вихідні (позначені червоними іконками) – рухи, деформації або трансформації,щоі супроводжують зникнення об’єкта зі слайду. Також, як і в вхідних змінюємо час, затримку старту, напрям руху, повторюваність.
  • Шляхи переміщення (позначені білими іконками) дозволяють довільним чином рухати об’єкт на слайді. При цьому ми можемо задавати траекторію, час, затримку старту, прискорення, повторюваність руху.

Нібито не багато, але якщо ввімкнути фантазію то можна сконструювати достатньо складні анімаційні «фільми». В сучасному андерграунд мистецтві є прецеденти, коли за допомогою PP створювали цілі мультики.

Подібно до відео та аудіо редакторів в PP є трекер-редактор (тут він називається «Область анімацій»). За допомогою нього можна наглядно уявити часові характеристики анімаційних процесів, їх групування, прив’язку до запускальних подій-тригерів тощо. Кожна анімація зображена прямокутником-кліпом, причому всіма характеристиками легко керувати просто переміщуючи мишкою сам кліп, або його кінці.

Незабуваємо про редактор шарів, який знаходиться в меню «Засоби малювання» -> «Область виділення», про який ми говорили на першому занятті курсу. В цьому редакторі можна легко виділяти глибоко заховані об’єкти, оцінити статус та ієрархію їх групування. Налаштувати порядок їх накладання та видимості.

Також важливо визначитись з тим що запускає на виконання анімацію. Є три стандартних тригери:

  • Клацання мишкою. Якщо прийшла черга анімації прикріпленої до даного тригера, щойно ви клацнете лівою кнопкою миші або клавішами пропуску чи Enter, всі процеси на екрані зупиняться та буде запущено дану анімацію. ( На області анімацій ліворуч ви побачите іконку мишки)
  • З попереднім. Дає можливість об’єднати дану анімацію з попередньою, або, якщо вона перша по порядку, разом із моментом початку слайду. Вони стартують синхронно. ( На області анімацій ліворуч зображення немає)
  • Після попереднього. Дана анімація відбудеться зразу після попередньої. (На області анімації ліворуч іконка годинничка). Даний тригер залежить від часу виставленого за допомогою переміщеного лівого краю кліпа і є по суті асинхронним.

Для тонкого налаштування часових характеристик життєвого циклу анімацій (так званого «таймінгу») можна використовувати шкалу часу внизу області анімації.

На завершення теоретичної частини майстер-класу ми розглянули можливість створення користувацьких тригерів (в PowerPoint вони називаються «переключатели»). Вони можуть бути пов’язані із подіями клацання по будь-якому об’єкту на слайді, та запускати будь-яку анімацію. За допомогою користувацьких тригерів можна створювати дуже складні інтерактивні презентації , ігри, дидактичні електронні посібники тощо.

Також розглянули переходи між слайдами. Переход (англійською –«transition») – це вхідна анімація цілого слайду як окремого об’єкту. При чому, всі об’єкти, що містяться на слайді будуть рухатись , деформуватися або трансформуватися разом із батьківським контейнером – тобто слайдом. Важливо, що всі анімації дочірніх об’єктів, поміщених у слайд, почнуться зразу після процесу переходу.

На фото нижче приклад переходу між слайдами. Зображення попереднього слайду при цьому розбивається на частини та зазнає глибоких трансформацій, рухів тощо. Переходи  достатньо ефектні.

Ми можемо налаштувати тригер-запускник переходу. Це «клацання мишкою», або «після попереднього». (По зрозумілим причинам, тригеру «з попереднім» не може бути, бо кілька слайдів запустити одночасно не можливо).

Особливо важливо навчитись налаштовувати час «життя» слайду, якщо використовується атоматичний послідовний перегляд презентації.

В практичній частині майстер-класу були створені три слайди, що демонструють використання анімацій не з метою декорувати чи «оживити» щось на екрані, а з метою перетворення анімацій в дієвий інструмент для створення методичних посібників, рухомих моделей чи віртуальних пристроїв. Ми використовували тонкі налаштування параметрів та таймінгу слайдів.

1 слайд. Створили модель стрілочного секундоміра (нерухомий циферблат та стрілка, що рівномірно обертається з періодом 60 с за один оберт) який запускається клацанням мишки та «працює» 3 хв. Після цього на екран виводиться якась фігура з попередженням про завершення відведеного часу. Може бути використана для підрахунку часу проведення шкільних конкурсів, змагань, іспитів тощо.

2 слайд. Створили модель Сонячної системи. Розмістили в центрі слайду фігуру «Сонце», а поруч в ряд, кружечки, що моделюють 5 планет - Меркурій, Венеру, Землю, Марс, Юпітер. Використовуючи анімації руху, заставили «планети» рухатись по концентричним орбітам навколо «Сонця» в періодами, що приблизно нагадують реальні. Всі планети стартують одночасно при клацанні мишкою. Дана модель може бути використана на уроках астрономії, фізики чи природознавства для пояснення закономірностей взаємного розміщення планет та руху (протистояння, «парад планет», елонгація, сполучення, закони Кеплера тощо).

3 слайд. Створили навчальний посібник з арифметики де відповідь написаного рівняння, що розміщена праворуч знаку рівності затуляється непрозорою фігурою. При клацані по ній вона повинна повільно зникати. Таким чином учні зможуть побачити правильну відповідь. Таким чином можна створити слайди для уроків повторення, конкурсів, вікторин.

Вам потрібно повторити ці три слайди в свому домашньому завданні. Презентацію висилаємо, як завше, за адресою metiska64@gmail.com

Високий рівень майстерності володіння анімаціями в PowerPoint може бути порівняним із кіномонтажем або навіть з сценарним програмуванням. Тому завдання з використанням анімацій та тригерів в PowerPoint користуються великою популярністю під час Всеукраїнських олімпіад з інформаційних технологій.

03

/11/23
Майстер-клас
598
«PowerPoint - на всі випадки життя»
Заняття №2
Майстерня презентацій. Статика.

На другому занятті курсу слухачі поглибили свої знання та компетентності  з ефективного та швидкого створення лінійних презентацій за допомогою інструментарію PowerPoint. Лінійними їх називають тому, що слайди демонструються один за одним від початку до кінця презентації, так, ніби то ці слайди вишикувались вздовж уявної лінії.

Оскільки, вчителі найчастіше використовують PowerPoint в якості візуального засобу для пояснення нового матеріалу, а найпростіший прийом для цього - подкаст (послідовна демонстрація картинок-коміксів з усним супроводом вчителя), то лінійні презентації займають левову частку доробку сучасних учителів.

Насправді,  є кілька непоганих лайфхаків для створення нашвидкоруч 5-10 слайлів для такого уроку буквально за 5 хв.

По-перше, творчо використовуйте інструмент "Фотоальбом". Якщо ваша презентація переважно  складається з картинок (світлин, схем, графіків, малюнків, скріншотів тощо) варто їх зібрати в одній папці у вигляді графічних файлів, які можна легко отримати методами конвертації або просто, використавши інструмент "Ножиці",  повирізати прямо з екрану комп'ютера. Фотоальбом вміє розставляти ці картинки по одній, чи по кілька штук на слайд, причому вони будуть займати максимально можливу площу. Швидко, зручно та практично.

По-друге, можна з самого початку закинути в преший слайд всі зображення та тексти, розмістити їх поза межами слайду. Зразу відформатувати уривки тексту та попідрізати фото. Потім можна продублювати цей перший слайд скільки Вам потрібно. А вже потім з кожного слайду повидаляти все, що не потрібно, а все що потрібно, перенести та розмістити в межах слайду. Так набагато швидше, ніж створювати кожен слайд окремо, постійно задіюючи експортно-імпортні операції та нескінченно форматуючи уривки тексту. 

Третій метод більш професійний. Якщо потрібно часто і багато продукувати слайди одного стилю та приблизно однакової будови, що і є ознакою професіоналізму слайдмейкера, то варто розібратися з темами та макетами PowerPoint. Ці чудові інструменти зустрічаються нам зразу,  як тільки ми створюємо нову презентацію. На перешому пустому слайді ми чомусь завжди бачимо за замовчуванням два поля "Заголовок слайду" та "Підзаголовок слайду", чи не так? Що це за поля? Ми часто їх використовуємо не задумуючись про їх призначення, і це зручно, чи не так?

Це ніщо інше як макети PowerPoint. Список цих макетів ви можете побачити, натиснувши на одноіменну кнопку в меню "Головна" -> "Макет". В поля макету можна вставляти таблиці, діаграми, схеми Smart Art, світлини, картинки чи відео, причому вони зразу будуть мати охайно "підрстрижений" вигляд, займати наперед визначене місце  і  легко знаходитись, варто лише в полі макету клацнути на іконку необхідного медіа об'єкту. Щодо тексту, макети дозволяють обрати до шести різних стилів (подібно до стилів WORD), помістити їх в строгу ієрархію від більшого до найменшого, кожен з них налаштувати, по шрифту, типу написання, кольору, вирівнюванню та величині. Перейти на нижній чи верхній стиль так же просто як переходи між стилями в WORD Для цього існуть спеціальні кнопки в тому ж меню  "Головна". 

Уявіть! Такі макети можна створювати власноруч. Під час майстер-класу було показано, як за допомогою кнопки меню "Вид" ->"Зразок слайдів" можна перейти в режим редагування таких макетів. Є кілька типів полів - заповнювачів:

  • Текст
  • Малюнок
  • Діаграма
  • Таблиця
  • Smart Art
  • Мультимедіа
  • Картинка

Також є універсальний заповнювач, який включає в себе і всі стилі тексту і всі мультимедіа об'єкти. Стандартні, запропоновані макети можна знищити і створити свої, які будуть відповідати вашому погляду на корпоративний стиль та смак.

Окрім цього ще є цілий набір інструментів для налаштування користувацьких тем. Сюди входить

  • Кольорова гама (набір кольорів, що відповідають логобуку вашої установи)
  • Шрифти
  • Набір ефектів
  • Створення власного тла

Створивши таку тему ви повністю персоналізуєте стилістику PowerPoint та максимально прискорите створення слайдів без лишніх рухів.

В другій частині майстер-класу ми розібралися із поняттям нелінійної (інтерактивної) презентації. Якщо ми хочемо довільно переходити з будь-якого слайду в будь-який, стандартних методів буде недостатньо. Є кілька способів як перейти на певний слайд.

Покликання. Під час приєднання гіпер-покликання до тексту чи іншого графічного об'єкту, відкривається службове вікно, що дозволяє обрати інший слайд цієї ж презентації  за його номером чи назвою.

Дія. Це вікно прикріпляє до обраного об'єкта певну дію, пов'язану з подіями "Клацнути мишою" чи "По наведенню вказівника миші (курсору)". Серед дій є також переходи на інші слайди.

Керуючі кнопки. Вони вставляються як інші векторні зображення з  набору примітивів "Фігури" (ряд таких кнопок можна знайти внизу одноіменного випадаючого списку). Деякі з цих кнопок дають можливість переходити на інші, несуміжні слайди.

Слухачам було продемонстровано створення інтерактивної тестової презентації. Вона була поділена на перший слайд із змістом ( в якості змісту був використаний маркований список, кожен рядок якого було покликання, що переводило на початковий слайд відповідного розділу) та три розділи з кількох слайдів кожен. Кожен розділ починався з свого початкового слайду-заголовка. З довільного слайду можна було повернутися на перший, завдяки фігурі в правому нижньому кутку кожного слайду, клацнувши по ній мишею. Для зручності ці фігури (прямокутники) були зроблені прозорими, щоб не заважати перегляду вмісту слайдів.

Увага! Домашнє завдання до другого заняття якраз і полягає в створенні подібної інтерактивної презентації. Нижче я зобразив її блок-схему. 

 

Ваші презентації присилайте на адресу metiska64@gmail.com

Також, нижче Ви знайдете покликання на відеозапис нашого заняття.

 

 

27

/10/23
Майстер-клас
1603
Power Point на всі випадки життя

Презентація як метод  передачі інформації від суб’єкта  до аудиторії  існувала вже з давніх давен. Необхідною умовою даного процесу є кодування інформації. Наприклад, як тільки людство взяло до рук засіб створення зображень, з’явились наскельні малюнки що зображали тварин на яких полювали, самих мисливців та сцени їх охоти. Також на цих малюнках можна побачити обриси річок, гір тощо. Можна припустити, що ці петрогліфи використовувались нашими предками в навчальних, інформаційних або ритуальних цілях. Чим не презентація?

 

Єгипетські ієрогліфи на стінах храмів  – багате джерело історичної  інформації для нас. Але уявімо, що колись таким чином могла проходити  презентація  якогось жерця для якоїсь принцеси  та її свити.

Зрозуміло, що книжки, сувої папіруса або глиняні таблички з клинописом – це також засіб передачі інформації. Та все ж таки, малоформатні носії дозволяли  спілкуватися, так би мовити, від персони до персони (Р2Р). Великі поверхні  на яких можна було інтерактивно писати  великі  літери,  цифри, схеми  чи інші зображення паралельно з усним поясненням  з’явилися не зразу.

Але і до тепер, незмінним успіхом в усіх школах світу користується звичайна шкільна дошка з крейдою. Її замінники – кольорові маркери, великоформатні листки паперу та білі пластикові поверхні досі популярні  для бізнесових та мотиваційних спікерів.

Але  світ прискорюється. Складні зображення, значні блоки тексту або розгалужені схеми швидко не намалюєш. Також невпинно збільшується аудиторія реципієнтів інформації. Якраз це викликало на світ ідею використати проекційну камеру в якості збільшувача зображень нанесених на прозорі носії (скляні пластинки, плівки, тканину тожо) за допомогою лінз та потужних джерел світла.  Зображення можна було зробити будь-якої складності та величини. Все залежало від носія, відстані до екрана та потужності джерела світла.

Перший, у 1646 році  цю ідею висунув, відомий німецкий учнений - універсал та винахідник , монах ордена ієзуїтів  - Афанасій Кірхер. Ось зображення його проекту.

Ідея швидко  розвивається, з’являються діафільми, слайди, кіноапарати, і т.п.  Вони і зараз  широко використовувались в розважальних,  навчальних ї та рекламних цілях.

Саме для інтерактивних презентацій (коли можна малювати на прозорому носієві) був винайдений кодоскоп, який з успіхом був апробований  для американських військових під час другої світової війни. Потім, цей чудовий пристрій перейшов до шкільних аудиторій  та бізнес офісів і став найпотужнішим презентаційним засобом середини 20 сторіччя. І дотепер,  ці прилади популярні в середовищі викладачів вишів та учителів.

Основна концепція кодопроектора – слайд. Це поверхня на якій можна писати від руки, малювати як на дошці, але і друкувати як в книжці.  Цим люди і скористалися. Друк на слайдах – дороге задоволення, але рекламні агенції, кампанії виробники, державні орган и йшли на це ,бо стильне, гарне презентування ідей, проектів та товарів підвищувало їх вартість.

Нижче ви можете побачити еволюцію кодослайду, від просто написаного тексту до поліграфічно-якісного дизайну. (За матеріалами сайту

 

Історія життя PowerPoint стартувала в 1984 році. Роберт Гаскінс винахідник програми працював у канадській телефонній компанії Northern Telecom у 1980-х роках – робота вимагала частих подорожей та презентацій.  Йому прийшла в голову ідея програмного забезпечення для створення прозорих слайдів. У 1984 році він був найнятий компанією під назвою Forethought для для створення відповідного програмного забезпечення, а через три роки компанію придбала Microsoft за 14 мільйонів доларів.

На фото творці PowerPoint тоді і зараз. Угорі, зліва направо, Денніс Остін, Роберт Гескінс і Томас Рудкін, зображені в 1987 році. Нижнє фото - вони ж із своїми дружинами у 2012 році.

Фактично, PowerPoint починався як текстовий процесор для діапроекторів і слайд-проекторів, а не як новий формат презентацій. Спочатку файли друкувалися на прозорих плівках або слайдах, перш ніж їх можна було використовувати. Сьогодні  PowerPoint позбувся матеріальних носіїв і, ставши самостійним форматом, перетворився на інструмент, який використовується не тільки в бізнесових, освітніх та державних  установах, але навіть в тисячах церков по всій країні для виголошення проповідей і навіть в якості титрів для більшості оперних суфлерів.

На фото вигляд робочого інтерфейсу першої чорно-білої версії PowerPoint?

Зрозуміло, що такий вибух популярності PowerPoint напряму пов’язаний з появою у 2000-их проекторів, великих відео тач-панелей та інтерактивних дошок.

На першому занятті курсу «PowerPoint – на всі випадки життя»,  після цієї історичної довідки,  розглянули структуру робочого вікна редактору слайдів та інші режими роботи програми.

Цікаво, що за 40 років існування «Потужної Точки» її інтерфейс мало змінився. Закладені авторами концепції були настільки вдалими, що всі альтернативні програми по суті є її клонами. Краще не придумаєш.

Розібрали деякі клавіатурні комбінації для пришвидшення створення слайдів та зручного масштабування  робочої області.

В якості практичного завдання, був створена тестова презентація на окремих слайдах якої були розміщені наступні об’єкти з вкладки «Вставка».

1 слайд:

Текст-бокс (об’єкт «Надпись») – кілька слів в контейнері оформленому кольоровим тлом. Текст розміщено в центрі контейнеру.

Маркований та впорядковані списки

Об’єкт  WordArt – кілька слів деформованих так, щоб утворити частину дуги

2 слайд :

Векторний об’єкт (фігура «Коло») в якості тла якого використано портретний файл, що має відношення сторін 1:1 (квадратний). Даний файл вирізано та експортовано у графічний формат засобами самої програми PowerPoint.

3 слайд:

Векторний малюнок з колекції MS Office. (об’єкт «Картинка»). Також на слайд було поміщено аудіо фрагмент за допомогою стандартних засобів програми.

4 слайд:

Був задіяний інструмент «Снимок» для вирізання растрового зображення з робочого столу комп’ютера. Була вирізана, позбавлена фону та збільшена іконка браузера Chrome

5 слайд:

Був вставлений примітивний об’єкт з колекції векторної графіки «Фигури». Потім засобами інструментів закладки «Средства рисования», а саме «Изменить фигуру» - > «Начать изменение узлов» та контекстних меню  вставлена фігура була деформована та залита іншим кольором тла.

6 слайд:

Був використаний інструмент  SmartArt для побудови розмірної моделі планет Сонячної системи.

7 слайд:

Було вставлено стовбчасту діаграму та проведено зміну задаючих даних в приєднаній таблиці, що привело до зміни зовнішнього вигляду діаграми

8 слайд:

Створили два покликання на зовнішні сайти. Одне покликання приєднане до графічного об’єкта, друге до тексту.

9 слайд.

Скористалися редактором формул та  ввели якусь формулу

10 слайд

Намагалися вставити відео та аудіо фрагменти. (бажано, щоб ці медіа файли були додані до архіву домашнього завдання)

Увага! Домашнє завдання полягає в тому, щоб створити подібну презентацію на своєму комп’ютері, запам’ятати її у робочому  файлі презентації  (*.pptx).  Створити  засобами програми на її основі PDF – файл (*.pdf)  та створити засобами програми із вище названих слайдів відео фрагмент (*.wmv)

Таким чином, отримані три файли та файли мультимедіа (за бажанням) потрібно завернути в архівний файл (*.zip або *.rar) Назвати його своїм прізвищем та прислати для перевірки на адресу

metiska64@gmail.com

Нижче розміщено на такий архівний файл який було отримано під час демонстації виконання практичного завдання на занятті. Можете його використовувати як взірець.

Також нижче розміщую покликання на запис заняття в YouTube

Журнал виконання домашніх завдань

26

/10/23
Вебконференція
411
Впровадження інноваційних педагогічних технологій в закладах освіти Вінницької міської територіальної громади - конференція в  рамках XV Міжнародної виставки Інноватика у сучасній освіті

26 жовтня 2023 року Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради і 15 закладів загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти презентували освіту Вінницької територіальної громади в межах XV Міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті».

Комплексна робота команди Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради спрямована на сприяння професійному розвитку педагогічних працівників через їхнє неперервне фахове вдосконалення, розвиток творчого потенціалу та педагогічної ініціативи, а також шляхом підтримки освітян у впровадженні освітніх інновацій, консультування з актуальних питань і психологічної підтримки.

На базі Центру професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради спільно з учасниками виставки від Вінницької територіальної громади  було проведено  онлайн-заходи  для фахівців Вінницької територіальної громади, до яких також долучились  заклади освіти та Центри професійного розвитку педагогічних працівників і з інших територіальних громад. Програма заходів на сайті виставки https://innovosvita.com.ua/images/stories/programa_ime_2023.pdf

Міжнародна виставка «Інноватика в сучасній освіті» - високопрофесійна платформа на вітчизняних теренах освіти для презентації досягнень, для обміну досвідом, професійного діалогу, представлення інноваційних технологій, творчих надбань, кращих педагогічних практик, проєктів і рішень для підвищення ефективності освітнього процесу, налагодження взаємодії для розвитку спільних проєктів і обміну ресурсами на шляху інтеграції до європейської освітньої та наукової спільнот, окреслення стратегічних завдань реформування сфери освіти.

Для учасників виставки відбулися конкурси «Лідер інновацій в освіті», «Видатні наукові досягнення в освіті» й конкурс із 12-ти тематичних номінацій. На конкурси було подано 212 робіт. Експертну оцінку якості робіт проводили науковці й фахівці наукових установ Національної академії педагогічних наук України, Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти». Переможці конкурсів удостоєні Почесної нагороди «Лідер інновацій в освіті» та нагороджені золотими, срібними й бронзовими медалями, дипломами, сертифікатами авторів конкурсних робіт.

Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради щиро вітає з високими нагородами переможців конкурсу із тематичних номінацій від Вінницької територіальної громади, які отримали 12 золотих та 3 срібні медалі!

ПЕРЕМОЖЦІ

в конкурсі з тематичних номінацій у межах

XV Міжнародної виставки «ІННОВАТИКА В СУЧАСНІЙ ОСВІТІ»

Номінація «Модернізація змісту освіти для підвищення якості освіти та освітньої діяльності»

СРІБЛО

  1. Комунальний заклад «Дошкільний навчальний заклад № 17 Вінницької міської ради»

Номінація «Безпечне освітнє середовище: нові виклики та сучасні рішення»

ЗОЛОТО

  1. Комунальний заклад «Дошкільний навчальний заклад № 6 Вінницької міської ради»
  2. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 4»

Номінація «Співпраця держави, закладів освіти, бізнесу – запорука розбудови сталого партнерства в освіті та економічного зростання України»

ЗОЛОТО

  1. Комунальний заклад «Вінницька гімназія № 24»

Номінація «Розвиток інноваційного потенціалу педагога в умовах реалізації концепції «Нова українська школа»

ЗОЛОТО

  1. Комунальний заклад «Вінницька початкова школа № 5»

Номінація «Упровадження сучасних технологій національно-патріотичного виховання як засобу формування патріотичної свідомості й утвердження української громадянської ідентичності»

ЗОЛОТО

  1. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 6»
  2. Комунальний заклад «Вінницький міський палац дітей та юнацтва імені Лялі Ратушної»
  3. Комунальний заклад «Вінницький фізико-математичний ліцей № 17»
  4. Комунальний заклад «Дошкільний навчальний заклад № 5 Вінницької міської ради»
  5. Комунальний заклад «Писарівський ліцей Вінницького району Вінницької області»
  6. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 31»

СРІБЛО

  1. Комунальний заклад «Заклад дошкільної освіти № 9 Вінницької міської ради»

Номінація «Застосування інноваційних технологій навчання для розвитку цифрової компетентності учасників освітнього процесу»

ЗОЛОТО

  1. Комунальний заклад «Вінницький гуманітарний ліцей № 1 імені М. І. Пирогова»

СРІБЛО

  1. Комунальний заклад «Вінницький ліцей № 13»

Номінація «STEM-навчання як крок до вибору майбутньої професії»

ЗОЛОТО

  1. Комунальний заклад «Заклад дошкільної освіти № 33 Вінницької міської ради»

Підсумки участі в конкурсах на сайті виставки за покликанням https://innovosvita.com.ua/index.php/uk/contest

Цьогорічна виставка вчергове об’єднала освітян, науковців задля спільної мети – обговорення пріоритетних напрямів розвитку сфери освіти й науки в контексті сьогодення, розвиток інноваційного потенціалу педагогічних працівників, створення безпечного освітнього середовища, подолання освітніх втрат і розривів, цифрову трансформацію процесів і послуг, морально-психологічну підтримку учасників освітнього процесу, застосування інноваційних моделей діяльності задля розвитку якісної освіти у непереможній європейській країні. Упевнені, що виставка закладе добрий фундамент для розвитку нової української освіти, науки, сучасного педагога, науковця, продемонструє стійкість і інноваційність, адже попри повномасштабне вторгнення рф в Україну наша освіта розвивається, знаходить сили працювати ефективніше, впроваджувати новітні реформи та якісні зміни.

Тримаймо освітній фронт - наближаємо Перемогу! 

26

/10/23
Вебконференція
319
Нові підходи до національно-патріотичного виховання в закладах освіти ВМТГ в умовах війни - в межах XV Міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті»

26 жовтня 2023 року з 15:00 на базі Центру професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради в режимі онлайн відбулась головна подія освітньої сфери України: онлайн конференція двох тематичних секцій в рамках П’ятнадцятої міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті». Доповідачі обговорювали та демонстрували напрацювання, ділились своїми здобутками, піднімали гострі проблеми, вели професійний діалог щодо стратегічних питань розвитку сфери освіти та здійснювали пошук варіантів покращення роботи освітніх закладів Вінницької МТГ, щоб і в подальшому бути на передових позиціях творчого пошуку та вдалого втілення в життя прийнятих рішень уряду та міністерства освіти і науки.

Дякуємо спікерам заходу та всім хто доєднався до нашої вебконференції! До нових зустрічей!

26

/10/23
Семінар
267
Теоретичний семінар " ДСБСО та власний компетентнісний потенціал вчителя"
Педагоги-інтерни ВМТГ під час теоретичного семінару " ДСБСО та власний компетентнісний потенціал вчителя" ( модератори -Дідик А.П.,Маліцька К.П.) отримали інформацію про нормативну базу, яка визначає та регулює процедуру проходження інтернатури, ДСБСО для оцінювання та вибору траєкторії розвитку, удосконалення професійних компетентностей. Педагоги взяли активну участь в обговоренні питань сучасного стану загальної середньої освіти в Україні, завдань НУШ, педагогіки партнерства.

12

/10/23
Тренінг
218
Екологічна психологія у професійній діяльності. Профілактика емоційного вигорання педагога

Ментальне здоров’я є важливою складовою психофізичного розвитку, що поєднує здоровий дух, гарне фізичне самопочуття та психіку людини із соціальним складником.

З метою підвищення рівня обізнаності щодо проблем психічного здоров’я 12 вересня 2023 року на базі КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» Жанна Воловодівська, психолог Центру, провела тренінг з педагогами закладів загальної середньої освіти ВМТГ на тему «Екологічна психологія у професійній діяльності. Профілактика емоційного вигорання педагога».

Тренер з учасниками пропрацьовували: критерії, складові психічного здоров’я; ставлення до себе та інших; кордони у міжособистісному спілкуванні.

Опрацьовані техніки сприятимуть атмосфері емоційного відновлення, почуттю безпеки та психоемоційного комфорту.

Захід— приклад того, що ми готові підтримувати один одного, ставлячи запитання «Ти як?».

13

/09/23
Вебінар
288
«Мобінг на робочому місці - психологічні аспекти»

13 вересня 2023 року проведено вебінар «Мобінг на робочому місці – психологічні аспекти». Спікеркою була Воловодівська Жанна, психолог комунальної установи «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР». Слухачами вебінару стали педагоги закладів загальної середньої освіти ВМТГ. Спікер разом з учасниками розглянули одну з форм дискримінації прав людини в трудових відносинах – мобінг. Щоб зрозуміти, чи присутній мобінг на роботі, зупинилися на формах виявлення мобінгу. Також обговорили наслідки, спричиненні мобінгом. Поради «Створення «психологічного щита» від мобінгу» стануть у нагоді педагогам закладів освіти.

Мета вебінару спрямована на запобігання, протидію та припинення мобінгу (цькування), а також щодо відновлення порушених внаслідок мобінгу (цькування) прав.

29

/08/23
Круглий стіл
647
Сучасні тренди ІТ освіти. Школа - ВНЗ - ІТ індустрія.
(для учителів інформатичної освітньої галузі (ІФО)
в рамках табору VinBOOTEduCamp)

Ідея такої зустрічі виникла на тлі занепокоєння станом якості викладання шкільного курсу інформатики вцілому,  та ситуацією пов'язаною із необхідністю інтенсифікувати роботу всіх ланок  підготовки молодих спеціалістів для нашої економіки, яка пришвидшеними темпами повинна ставати на нормальні індустріальні рейки. На думку організаторів: Керівника Лабораторії інформаційних технологій та заступника директора з ІТ ВФМЛ №17, голови методчного об'єднання інформатиків міста, Народного вчителя України - Пасіхова Юрія Яковича та консультанта КУ "ЦПРПП ВМР", модератора спільноти вчителів інформатичної освітньої галузі - Мельника Тараса, час такого дискурсу вже давно настав. Плідна співпраця школи, профільних вишів та ІТ бізнесу дозволила б нам швидше шукати та "висмикувати" наверх гарну талановиту молодь. Також,  є спільне розуміння того, що є проблеми із сучаною середньою освітою які добре видно "зверху", і на які варто звернути увагу вчителям.

У спекотний літній день 29 серпня 2023 року у приміщені актової зали ВФМЛ №17 зібралось 60 учителів інформатики ВМТГ та  сусідніх територіальних громад. Серед запрошених спікерів були

Бісікало Олег Володимирович - доктор наук, професор, завідувач кафедри автоматизації та інтелектуальних інформаційних технологій ВНТУ та Коцюбинський Володимир Юрійович  - кандидат наук, доцент, керівник ІТ кампанії “Спільна справа” .  Даний круглий стіл був названий "Сучасні тренди ІТ освіти. Школа - ВНЗ - ІТ індустрія"  та був присвячений пошукам відповідей на такі  питання:

  • Які недоліки сучасного абітурієнта, студента, джуніора на які варто звернути увагу вчителям?
  • Як налаштувати конструктивну співпрацію між вишами, ІТ та школою?
  • Як "розвернути" ІТ лицем до школи, щоб здобувачі середньої освіти побачили реальні задачі та запити галузі та робили більш свідомий вибір майбутньої професії.

У свому вступному слові я (М.Т.) навів приклад плідної співпраці Львівських вишів та ІТ кампаній із шкільнолю спільнотою, яка проявилась в багатьох  спільних проектах та грантах. З даним досвідом делегацію освітян Вінниці ознайомила директор ЦПРПП М. Львова Приставська Олександра Ігорівна в 2018 році. Зрозуміло, що взірцевою "франшизою"  для нас є організація учнівської наукової та винахідницької діяльності через стартапи, яка опирається на гранти від престижних вишів та промислових кампаній, що так поширена в Америці, Ізраїлі, Німеччині та інших розвинутих країнах. 

Трагічні події останніх років призвели до того, що Україна губить свій найдорожчий потенціал - талановиту молодь та вчителів. Настав час  переглянути підходи до навчальної діяльності, позашкільної та позаурочної роботи, щоб зацікавити наших дітей навчатися в наших вишах та шукати роботу в наших ІТ кампаніях. (Про небезпеку втратити український вчительський потенціал не варто вже й говорити. Згадаємо лише цьогорічну кількість вступників до фізмат факультету ВДПУ та жорсткий кадровий голод).  Тільки це може запезпечити нашій багатостраждальній країні умови для "великого індустріального стрибка". І як завжди, нажаль, подібні речі зручніше та швидше вирішувати на місцевому, регіональному  рівні. Самогуртування - одна з найкращих рис українців.

Олег Володимирович у свому слові  поділився багаторічними  спостереженнями за  абітурієнтами та студентами ВНТУ. Основні сучасні тренди наступні:  

  • багато вступників при подачі документів не керуються свідомим вибором, а багато в чому покладаються на випадок зумовлений перепетіями демократизованої вступної кампанії після ЗНО. Зазвичай, у випускника є можливість подати заявки в кілька вишів одночасно. Всі переважно орієнтуються на гучну назву вишу та його рекламу. По суті, в специфіку навчальних програм, напрямки наукової роботи, якість матеріальної бази, переваги викладацького складу ніхто не заглиблюється. 
  • відчувається поверхневість отриманих у школі знань зумовлена "кліповим" мишленням новітньої генерації,  бажанням  дітей  не заглиблюватись в шкільні науки занадто сильно.
  • не вміння формулювати думку, та не бажання її записувати, що зумовлено загальною "неначитаністю" учнів (цитата - "... краще я створю ще два нових коди без опису  ніж опишу перший "). Зрозуміло, що заміна книжного читання-пошуку інформації через перегляд всіх контекстів на "екранне" читання заголовків та Вікі-автоматизацію пошуку знижує навичку висловлювати думку та простий словарно-термінологічний арсенал. Відчувається недостатнє володіння українською граматикою.  Щодо іноземних мов, та ж сама ситуація. Вивчимо, коли стане потрібно, а зараз досить Google - перекладача.
  • низька вмотивованість особливо міських дітей. Кращі результати, зазвичай, показують діти з переферії. 

Володимир Юрійович в свому слові розповів про своїх однокласників -  випускників ФМГ №17, більшість з яких зараз займають провідні місця в ІТ та інших наукоємних галузях в Україні та за кордоном. Причиною цього  він бачить в системі роботи, яка склалася в цьому славному закладі. Головне в ній якісна і, головне, комплексна підготовка з математики, фізики, хімії, інформатики та і всіх інших  предметів (читай , STEAM підхід). Тому під реальні задачі, які часто потребують не тривіальних та  міжпредметних рішень, шукають таких же не тривіально мислячих та всебічно підготовлених спеціалістів. На ринку праці виграє той, чия підготовка більш повна.  В цьому якраз і є недолік сучасних магістрів, яким доводиться на-ходу довчати прогалини в загальній Science - підготовці.

Також, виступаючий підкреслив нездатність сучасних молодих спеціалістів правильно ставити та відповідати на питання. Було висуното припущення, що причиною цього є низька культура декомпозиції завдання на складові (читай, не навчені створювати алгоритми).

Володимир Юрійович запропонував провести курс лекцій для вчителів міста з питань управління ІТ проектами, що дасть загальне розуміння організації роботи в ІТ - кампаніях, та приведе до реальності уявлення про цю галузь. Також,  на прикладі пректу КПІ "Сікорський челендж" та Ізраїльського "Юнісфер" він наголосив на цінності подібних  стартап-шкіл для росту мододих науковців.

Юрій Якович наголосив на тому, що часто випускники та їх батьки користуються хибними уявленнями про ІТ-професію. Слухи про те, що всі ІТ-шники мають високі зарплати явно "перегріті". Цінують не будь-яких програмістів, цінують Гарних програмістів. А для того, щоб підготувати гарного програміста, треба в першу чергу гарно знати математику та фізику, як не дивно. В наведеному ним прикладі, на конференції "Синергія", що відбулася в Києві 2019 року,  один з директорів відомої ІТ кампанії "Епам" розповів, що найкращі результати в суто програмістській сфері показують якраз не люди з ІТ-підготовкою а колишні магістри-фізики Київського національного університету.

Юрій Якович виразив стурбованість тим, що сучасні тренди Нової Української Школи мають явний ухил в сторону заміни повноцінних курсів основних наукоємних предметів, як то фізика, хімія, математика на інтегровані курси, в яких розмивається важливість даних предметів для учнів в майбутньому. До того ж,  не радує той факт, що за останніми повідомленнями,  Всеукраїнські олімпіади, як важливий інструмент підготовки талановитої молоді, переходить під юристдикцію Малої академії наук, тобто в позашкілля, що, на його думку, ще більше спонукатиме відмовлятись від участі в ній учнів та вчителів. Також, він наголосив, що на ринку освітніх послуг помітним явищем стали ІТ-школи. Попри всі позитивні сторони цього явища, є думка, що основний посил цих закладів - інформатика це просто і отримати результат легко - мяко говорячи, хибний. 

В обговоренні також взяли участь вчителі.

Спільноту цікавило питання про Малу акдемію при ВНТУ, робота якої могла б бути більш проактивною. Вчителі підкреслили, що  спілкування зі справжніми науковцями може стати поштовхом для багатьох дітей обирати інженерні спеціальності.  

Також, вчителька інформатики ВТЛ Штельмах Інна,  розповіла про потужну профорієнтаційну роботу яку проводили спеціалісти КПІ ім Сікорського на базі її закладу. Як результат, найкращі випускники закладу обрали цей інститут для продовження своєї освіти. Вона запитала, чому подібна робота не проводиться в ВНТУ.

У своїй відповіді пан Бісікало сказав, що основна проблема в кадровому та фінансовому забезпеченні. На сьогодні подібна робота  в університеті проходить не системно, майже на добровільних засадах. Також, не треба відкидати той факт, що підготовлений, таким чином  випускник не обов'язково буде поступати в ВНТУ.  Але, не дивлячись на це, він завірив присутніх, що профорієнтаційна робота буде активізована.

В свому запиті від імені вительської спільноти інформатиків міста, Юрій Якович Пасіхов попросив викладачів ВНТУ оргагізувати  для вчителів міста кілька занять з основ об'єктно орієнтованого програмування.

На завершення,  вчителі міста висловили бажання щоб були організовані екскурсії для вчителів та учнів міста до IT-кампаній з метою ознайомлення зі специфікою їх роботи та визначення тих задач на які варто звернути увагу у середній школі.

Дякуємо всім учасникам круглого столу за конструктивну роботу.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Для під'єднання у вайбер-групу учителів інформатики перейдіть за покликанням

30

/05/23
Відзначення
382
Нагородження переможців XIV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти - 2023»

30 травня та 1 червня  2023 року, в актовій залі КУ "ЦПРПП ВМР", відбулось вручення нагород (дипломів, медалей та сертифікатів) переможцям XIV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти -2023». 

Офіційний каталог  XIV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти -2023»  розміщено за покликанням  http://vsosvita.com.ua/images/stories/catalogue_exhibitions_szo_2023.pdf

 

19

/05/23
Семінар-практикум
543
Портфоліо вчителя для сучасного уроку

19 травня педагоги-інтерни ВМТГ під керівництвом консультанта К. Маліцької розглянули складові  успішного сучасного уроку , прийоми мотивації  та інноваційні прийоми освітньої діяльності. Також вирішували педагогічні ситуації відповідно до концептуальних засад НУШ, ділилися першими зернами позитивного педагогічного досвіду.

18

/05/23
Вебінар
258
Психологічна стійкість у контексті попередження конфлікту

Проблема психологічної стійкості педагога є надзвичайно важливою, оскільки діяльність педагога відноситься до розряду стресогенних, що вимагає значних ресурсів самоконтролю і саморегуляції.

Також відчувається вплив травматичної і стресової ситуації – війни.

18 травня 2023 року Жанною Воловодівською, психологом КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР», проведено вебінар «Психологічна стійкість у контексті попередження конфлікту» для педагогів закладів загальної середньої освіти ВМТГ.

У світі, який швидко змінюється, складні ситуації є повсякденною реальністю. І людям з розвиненою психологічною стійкістю легше впоратися з новими обставинами.

18

/05/23
Вебконференція
386
Конференція педагогічних працівників Вінницької міської територіальної громади в рамках XIV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти -2023»

18 травня 2023 року, в день чудового свята - День Вишиванки, відбулась конференція педагогічних працівників Вінницької міської територіальної громади в рамках XIV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти -2023».

Конференція проходила за 3-ма модулями паралельно на платформі zoom.

І модуль на тему «Навички ХХІ століття - ідеї закладів освіти Вінницької міської територіальної громади для їх розвитку», модератор - консультант КУ «ЦПРПП ВМР» Зеркаль Микола Миколайович. Спікери: Бондарева Майя Андріївна, заступник директора з виховної роботи комунального закладу «Вінницька гімназія №24»; Шліхтенко Лідія Анатоліївна, заступник директора з виховної роботи комунального закладу «Вінницький ліцей №6»; Прибега Інна Іванівна, вчитель початкових класів комунального закладу «Вінницький ліцей №13»; Нестюк Валентина Михайлівна, директор комунального закладу «Вінницький фізико-математичний ліцей №17»; Цабак Людмила Петрівна, завідувач комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад №51 Вінницької міської ради»; Гурська Валентина Миколаївна вихователь-методист комунального закладу «Заклад дошкільної освіти №10 Вінницької міської ради».

ІІ модуль на тему «Дієві практики закладів освіти Вінницької міської територіальної громади щодо підвищення фахової компетентності, формування національної свідомості та збереження психічного здоров᾽я учасників освітнього процесу», модератор - консультант КУ «ЦПРПП ВМР» Лановенко Алла Олегівна. Спікери: Козлов Олександр Леонідович, директор комунального закладу «Вінницький ліцей №9»; Вовк Анжеліка Роландівна, заступник директора з навчально - виховної роботи комунального закладу «Вінницький ліцей №21»; Єсипова Любов Георгіївна, заступник директора з виховної роботи комунального закладу «Вінницький ліцей №29»; Каневська Тетяна Валентинівна, вихователь комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад №27 Вінницької міської ради»; Шуй Наталя Вікторівна, практичний психолог комунального закладу «Вінницький ліцей №10»; Рудик Тамара Сергіївна, практичний психолог комунального закладу «Вінницький ліцей №16»; Чимирис Тетяна Олександрівна, практичний психолог комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад №75 Вінницької міської ради».

ІІІ модуль на тему «Організація освітнього STEM - середовища та використання засобів ІКТ в сучасному закладі освіти», модератор - директор КУ «ЦПРПП ВМР» Дідик Альона Петрівна. Спікери: Слушний Олег Миколайович, директор комунального закладу «Вінницький ліцей №20»; Когут Тетяна Петрівна, заступник директора з навчально-виховної роботи комунального закладу «Вінницький ліцей №23»; Лисюк Вікторія Василівна, учитель початкових класів комунального закладу «Вінницька початкова школа №5»; Колосова Олена Борисівна, вихователь-методист комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад №73 Вінницької міської ради»; Трикалюк Раїса Миколаївна, вихователь - методист комунального закладу «Заклад дошкільної освіти №21 Вінницької міської ради»; Очеретна Людмила Павлівна, завідувачка інформаційно-методичним відділом комунального закладу «Вінницький міський палац дітей та юнацтва імені Лялі Ратушної»; Глущенко Тетяна Геннадіївна, директор комунального закладу «Писарівський ліцей Вінницького району Вінницької області»; Деревлюк Таїса Анатоліївна, вихователь комунального закладу «Заклад дошкільної освіти №20 Вінницької міської ради».

Під час івенту були висвітлені питання впровадження моделі STEM - навчання в освітній процес закладу загальної середньої освіти; STEM -орієнтоване навчання як умова підвищення якості освіти; STEM -технології в початковій школі; елементи STEM для формування основ критичного мислення у дошкільників; STEM-освіта – модернізація змісту роботи закладу дошкільної освіти; використання інформаційно-комунікаційних технологій в умовах дистанційного навчання сучасного закладу позашкільної освіти; використання інформаційно – комунікаційних технологій в контрольно – аналітичній діяльності керівника ЗЗСО; інформаційно-комунікаційні технології у закладі дошкільної освіти: забаганка чи потреба часу?; проєктного базису у процесі формування навичок ХХІ століття в учасників освітнього процесу; сингулярних підходів формування та розвитку формули «4к» в освітньому середовищі; формування та розвиток пізнавальної активності та творчої уяви учнів початкової школи; учнівської партисипації як засобу формування навичок ХХІ століття; формування навичок «4К» у здобувачів дошкільної освіти; підвищення фахової компетентності педагога; траєкторії професійного розвитку педагога; формування освіченої особистості, громадянина – патріота; формування національної свідомості та пізнавальної активності дошкільників; сресостійкості як основного особистісного феномен для збереження психічного здоров’я учасників освітнього процесу; освітнього середовища як головного осередку формування стресостійкості особистості; профілактики та способів подолання стресу учасників освітнього процесу в дошкільному закладі.

Івент пройшов в творчій та доброзичливій атмосфері. Час пролетів у невимушеному спілкуванні з посмішками на обличчях. Впевнена, що запропонованими цікавими ідеями та матеріалами заходу з вдячністю будуть користуватись усі педагогічні працівники!

Дякуємо учасникам !

27

/04/23
Вебінар
297
Освітянам про соціальну фобію дитини

27 квітня 2023 року проведено вебінар «Освітянам про соціальну фобію дитини» для педагогів ЗЗСО ВМТГ. Спікер Жанна Воловодівська, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР», ознайомила слухачів з поняттям соціальної фобії, які наслідки соціальної фобії. Надала поради педагогам, як підтримувати дитину, в разі виявлення ознак соціальної фобії. Разом з слухачами розглянули ситуації випадків соціофобії.

30

/03/23
Тренінг
278
Відновлення та збереження психічного здоров'я педагога

30 березня 2023 року в Молодіжному центрі «Квадрат» відбувся тренінг «Відновлення та збереження психічного здоров’я» з педагогами закладів загальної середньої освіти ВМТГ. Організувала та модерувала захід Жанна Воловодівська, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічного працівника ВМР». Тренінг проводили запрошені тренери Тетяна Олександрівна Комар, кандидат психологічних наук, доцент Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, керівник ГО «Вінницьке обласне товариство психологів та психотерапевтів» та Олена Бессараба, кандидат психологічних наук, психолог, психотерапевт.

Педагоги, працюючи в тренінгу, розширили знання про стрес та психічне здоров’я, з’ясували позитивні та негативні аспекти стресу, розвинули вміння знаходити шляхи подолання стресових ситуацій, зрозуміли цінність свого житття і здоров’я.

24

/03/23
Тренінг
306
Ресурси для відновлення. Життєстійкість

Відновити власний емоційний стан та розвинути навички подолання стресу мали можливість педагоги ЗЗСО ВМТГ, прийнявши участь у тренінгу «Ресурси для відновлення. Життєстійкість», який відбувся 24 березня 2023 року. Організатором тренінгу стала Воловодівська Жанна, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР».

Проводила тренінг з педагогами Галина Бурковська, психолог – психотерапевт. Тренер Ресурсного центру «Гурт». В ході тренінгу учасники занурювалися у власний внутрішній світ та пропрацьовували як можна підвищувати та формувати власну життєстійкість.

23

/03/23
Майстер-клас
410
Завершальне заняття для слухачів курсу «Інформатика в дії»

Курс "Інформатика в дії" мав за мету зацікавити слухачів дидактичною стороною відомого середовища програмування SCRATCH. Зрозуміло, що ця мова не є суперником мов нижчого рівня, що зараз популярні в IT спільноті. Але для початкової алгоритмічної освіти та розуміння основних комп'ютерних понять цей вибір є одним з найкращих.

Автор курсу, на прикладі простих (інколи, і не дуже) вправ продемонстрував свій метод. Коротко, його суть виражена в слогані "Один урок - одне поняття - одна вправа - один успіх - одна гарна оцінка". Тобто,  теорія та практика не розриваються на кілька уроків. Те що вивчили в першій половині уроку повинно бути закріплене на практиці в другій половині уроку. Звідси і виникла концепція маленької вправи-програми (скрипта).

За період викладання у закладах освіти міста, автор створив та впорядкував близько 100 подібних вправ. Спочатку була ідея зробити друковану версію посібника, та розвинути методичну траєкторію до цілого курсу інформатики. Але магія живого динамічного пояснення, коли за декілька хвилин будується робочий код- гра, суть роботи якої прозора та зрозуміла, підкупляє. Такий стиль роботи зацікавить будь-якого учня набагато швидше. Тому відео-курс і тільки відео-курс. "Інформатика в дії" - перша версія такого відео-курсу. 

Щодо  останнього заняття, то на ньому були представлені особливі вправи. Сфера їх застосування якнайширша. Уявімо, Вам дали клас на заміну, чи треба чимось зайняти дітей, поки там щось ...  У Вас є 15-20 хв. і комп'ютерний кабінет. Що, будемо сидіти і втикати в телефон? Ні, краще створимо щось корисне та пізнавальне та отримаємо, що не менш важливо, чисто естетичну насолоду. Звучить дзвінок, а половина класу ще не можуть відірватися від моніторів. Бінго! Ви як вчитель виконали свою роботу, запалили в серці дитини вогник. Тепер його треба роздмухати і сказати сакраментальну фразу "Хто хоче так навчитися, залишіться після уроків".

  1. Вправа "GPS - трекер", використовує  масиви,  описує процес його наповнення методом push та "пробігання" по ньому з метою почергового читання значень елементів. Гловне, що і в справжньому приладі - мобільному застосунку,  відбувається те ж саме. Творче завдання для самостійного опрацювання, пов'язати пару координат з мітками часу.
  2. Вправа "Калейдоскоп" дає унікальну можливість попрацювати з полярною системою координат та пов'язати її з декартовою. Подібні "симетричні" алгоритми працюють і в справжніх графічних редакторах.Творче завдання для самостійного опрацювання, створити подібні "калейдоскопи" з іншими порядками симетрії. (Запропоновано шестикутна центральна симетрія, а треба створити 5-, 4-, або 3- кутну).
  3. Результатом роботи вправи "Трикутник Серпінського" є елегантний фрактал. Родзинка - знайти координати середньої точки між двома заданими. Творче завдання для самостійного опрацювання, знайти в інтернеті інформацію та побудувати скрипт для "Килимка (чотирикутника)  Серпінського".
  4. Модель годинника зі стрілками використовує вбудовану функцію зчитування значень системного годинника машини.
  5. Модель цифрового годинника робить те ж саме, але потребує вимальовування кожної цифри як окремого стану об'єкта - декатрона. Творче завдання для самостійного опрацювання, придумати свій новаторський дизайн годинника
  6. Вправа "Око Бога" - ще раз про незалежну синхронну роботу однакових об'єктів. 
  7. Вправа "Растр" дозволяє побудувати кольорову модель будь якого  площинного статичного поля. Наприклад ми дослідили еквіпотенціальні поверхні двох заряджених точкових тіл. Ця вправа підходить для STEM проектів. Творче завдання для самостійного опрацювання, побудувати подібну картину для 3 і більше зарядів різного значення.

Тепер про слухачів. Перше заняття - 40 під'єднань до чату відео-конференції. Далі ваша кількість різко впала. Постійно було 8-10 учасників. Вважаю, що для першого разу, це навіть не поганий результат. Всі  постійні учасники, хто витерпів мене до кінця, отримують сертифікати та вище названі вправи в подарунок.

Скачати сертифікати ви можете за посиланням https://cprvmr.edu.vn.ua/event-14

Всього найкращого! 

17

/03/23
Майстер-клас
404
Інформатика в дії 5. "А ви так вмієте?"

В останньому майстер-класі з серії "Інформатика в дії" ми працювали з функціями. З точки зору логіки, це така річ, яка вміє щось робити. Інколи, вона все робить самостійно, і нам потрібно її лише задіяти. Інколи, є можливість за допомогою введення в неї деяких параметрів, (чисел, слів, положень перимикачів тощо) керувати самим процесом роботи та отримувати бажаний результат. Наприклад, порівняйте роботу колодязьного насоса (вміє тільки качувати воду з глибини на поверхню, коли його задіють), та пральної машини (має кілька різних режимів роботи, які можна змінювати простим поворотом ручки, або натиском на кілька кнопок).

Як не дивно людина також нагадує автомат в якого багато різних функцій. Одні з них нам надаються від народження, це, наприклад, базові біологічні процеси (дихання, травлення, прямостояння, ходіння, акомодація зору тощо) назвемо їх умовно hard skill, та набуті навички, як то: говоріння, танці, читання, розвязування задач з фізики, водіння авто тощо, назвемо їх умовно soft skill. Кожна людина може стати будь-ким, її треба лише навчити. З віком це зробити стає все важче і важче. Тому на сучасному етапі розвитку цивілізації,  цінним стає вміння змінювати свої вміння (так звана, здатність до перенавчання,  гнучкість, адаптивність). Це, насправді, і є одним із основних завдань сучасної освіти.

А ось тварини, наприклад, ще гірші у soft skill, хоча мають потужні hard skill. Спробуйте хоч трішки надресирувати кота і все зразу зрозумієте.

І ось на арену виходять комп'ютери. Тут рівних їм немає. В залежності від завантаженого в їх оперативну память програмного забезпечення (яке, в основному, і складається з бібліотек - наборів різноманітних функцій) вони легко перетворюється або в пілота дрона-камікадзе, або в інтелектуальну видавничу систему, або в переглядач веба, або в шахматиста - експерта або... в усе що потрібно нам людям, які більш за все хочуть подрімати, коли хтось працює ;)

Тому функція як поняття та метод повинна займати чільне місце в курсі інформатики. SCRETCH також має інструмент створення користувацьких функцій, тільки він чомусь називається "Ваші блоки".

На п'ятому майстер-класі серії «Інформатика в дії» з темою «А ви так вмієте?», ми розібрали три вправи, що демонструють можливості створення функцій та їх використання.

Перша вправа «Многокутники» є реплікою багатьох дидактичних знахідок з курсу інформатики 5 класу, запропонованого вчителем-методистом Вінницького фізико-математичного ліцею №17, Аллою Порхун. Вона вміло використала цей прийом для навчання функціонального методу та використала для цього графічний модуль мови PYTHON.

Перед слухачами була покроково написана потужна функція, завдяки параметрам якої  можна малювати довільні n - кутники заданого радіуса, локалізації та кольору. Як творче завдання, булв продемонстрований варіант програми, що має  можливість заповнити отриману фігуру градієнтними заливками. Особливо вражає використання турбо-режиму середовища SCRETCH.

Наступна вправа «Дерево». Вона якнайкраще підходить для формування поняття рекурсії. Саме це поняття близьке до розуміння життєвих циклів мікроорганізмів, тварин, людей і особливо рослин. Наприклад, основним структурним елементом дерева є гілка. Її завдання вирости до певної довжини та розгалужитись. Нова гілка - пагін зробить абсолютно те ж саме. Так будується крона більшості видів деревоподібних рослин.

Написна функція вміє за допомогою руху об'єкта та динамічного використання інструмента «олівець» малювати тіло гілки злегка її загинаючи по спіралі. Після деякого сталого періоду часу в кінцевій позиції об'єкта створюються кілька його клонів, які, далі рухаючись, мають незначні відхилення від напрямку прототипа. Також, всі клони мають деякі «мутаційні» відхилення в інтенсивностях градієнтів витончення та викривлення спіралі. «Мутаційність» забезпечується простими генераторами випадкових чисел. Описана вище «програма життя гілки» знову повторюється кожним із клонів. Ось вам і модель реального дерева. 

Як всяка рекурсія, ця також може викликати зациклення і зависання машини. Тому маркером завершення було обрано товщину гілки. Якщо вона доходить до 0, хід виконання копії функції для даного клона припиняється - гілка остаточно «виросла». Також, в даній вправі було наголошено на важливість застосування у рекурсивній функції локальних змінних, бо кожна гілка має свій набір параметрів, що змінюються незалежно.

Третя вправа моделює локально-експансивний метод розмноження фіто-мікроорганізмів. Відомо, що рослини завойовують простір завдяки не безпосередньому руху, а росту на тому місці де було занесене сім'я посередниками (вітром, тваринами, течією річок тощо). В пошуку таких посередників рослини великі винахідники :)

Вправа «Життя» моделює один із таких методів. Об'єкт зі свого місця закидає чотири клони в чотирьох напрямках вверх, вниз, ліворуч та праворуч. Завдання кожного клону-предка таке ж. Що може бути простіше. Але так насправді не буває. Прототип виконавши свою «місію» повинен зникнути, таким чином звільняючи територію для своїх дітей. Також, два клони не можуть ужитися в одному місці, тому один з них, відчувши під собою «родича» повинен зникнути. Така гірка правда SCRETCHа :(

Була продемонстрована коротенька програмка-рекурсія. Колонія плямок жила недовго, десь приблизно 600-800 актів народження було зафіксовано за час її життя. Погана новина для такої колонії полягала ще в тому, що в SCRETCH можливе створення лише 300 клонів.

Але є і гарні новини. Трохи загальмовуючи процес народження випадковою «контрацепцією», вдалось покращити життєву стійкість колонії. Також допомогло збільшення паузи між актами народження. Рекорд - до 20 000 актів народження за час життя. Можливо слухачам, або будь кому, хто візьметься за цю благородну справу, поталанить більше?

Що цікаво, масовий ефект зміни вигляду плямок повторював всі характерні особливості реальних колоній, а саме: мінливість контурів групи, наявність скупчень, що відриваються від основної маси, популяційні хвилі, що рухаються фронтами і т. п. Дуже цікаві спостереження. 

Нижче зображено щось подібне. Ці моделі «Життя» були створена на мовах більш низького рівня. Поведінка об'єктів настільки складна, що можна говорити про генетичні закономірності. Навіть існує ціла галузь інформатики кібер-генетика. Відео цих симуляцій заворожує. 

09

/03/23
Вебінар
364
Ефективні комунікації педагога з батьками учнів
09 березня 2023 року проведено вебінар для педагогів ЗЗСО ВМТГ на тему "Ефективна комунікація педагога з батьками учнів". Спікер Жанна Воловодівська, психолог КУ "Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР", говорила про доцільність використання техніки "Я-повідомлення". За умови умілого застосування вона знижує напругу і сприяє формуваннюдовірчих стосунків між педагогом і батьками. Також педагоги ознайомилися з важливими навичками, які допоможуть ефективно комунікувати та зберегти свій внутрішній спокій.

06

/03/23
Семінар-практикум
540
Семінар-практикум для педагогів-інтернів «Урок на всі 100»

6 березня 2023 року педагоги-інтерни ВМТГ вкотре зібралися на черговий семінар-практикум з метою розвитку, удосконалення загальних та спеціальних професійних компетентностей.

Тему і питання семінару-практикуму «Урок на всі 100» консультанти КУ ЦУПРПП ВМР К. Маліцька, К.Нарольська визначили за результатами проведення попередньо діагностики рівня оволодіння педагогами професійними компетентностями. Педагоги індивідуально опрацювали діагностичну анкету, в якій оцінили в межах 1-5 балів рівень оволодіння професійними навиками, визначили перелік питань, які потребують консультування фахівців Центру. Анонімність самооцінювання була визначальною.

За результатами діагностики інтерни отримали теоретичні відомості і практичні рекомендації від консультанта Центру К. Нарольської з питання» Принципи, цінності та базові навички взаємодії в інклюзивному освітньому просторі». Типи уроків, їх структура, особливості інтерактивного уроку були темою МП модератора К.Маліцької. Під кервіництвом модератора семінару педагоги-інтерни в 10-ти групах обговорювали педагогічні ситуації, які можуть виникати на будь-яких етапах уроку, отрамили рекомендації з проблеми, якщо на інтерактивному уроці учитель не встиг зробити рефлексію.

Визначальним питанням дотримання професійної етики педагога було важливість виконання положень Конвенції ООН (1989р.) про права дитини.

02

/03/23
Майстер-клас
429
Інформатика в дії 4. PYTHON на SCRATCH:)
Закінчилося чергове заняття курсу "Інформатика в дії". Цього разу на прикладі серії вправ на "змійки" були розібрані наступні корисні питання.
  • Взаємодія об'єктів. Було наголошено, що об'єкти, по суті, ні що іше як набір параметрів (читай змінних), що описують їх стан. Одні об'єкти можуть читати значення параметрів інших і, таким чином, взаємодіяти
  • Створення об'єктів через клонування та обмеження часу їх життя дозволяє імітувати багатосекційну структуру тіла "змійки" (вправа взята з інтернету). Гра також підтримує залежність збільшення часу життя клонів від факту "поїдання яблук. Цінне тут розуміння, що клони починають "жити" в момент створення і "живуть" строго визначений термін, але для кожного він триває окремо.
  • Далі ми розібрали поняття масива як структури зберігання впорядкованих у ряд даних. Цікаво, що вводити це поняття можна зображаючи комірки масива на дошці, можна використати в якості дидактичного матеріалу касу цифр з початкової школи. Але, на мій погляд, в SCRATCH масив представляється у найзручнішій для учителя формі. Ми досить докладно розібрали весь набір функцій для роботи із масивами в SCRATCH. Він достатньо повний і дозволяє розвязати складні задачі.
  • Остання "змійка" була побудована з використанням масивів. (Використовувалась пара масивів, окремо для Х та У кординат в яких фіксуються кординати елементів тіла "змія"). За довжину "змія" відповідає довжина масивів. Подія "поїдання яблука" супроводжується зростанням довжини масива, що є достатньо правильною моделлю поведінки даного об'єкта.
Код останньої вправи був наданий слухачам для ознайомлення в вайбер-групі вчителів інформатики міста, та за посиланням нижче.

23

/02/23
Майстер-клас
342
Інформатика в дії 3. Розумний вибір.

На черговому, третьому майстер-класі «Інформатика в дії. Розумний вибір.» слухачам були запропоновані вправи в яких розглядаються оператори галуження в SCRETCH. Вони дозволять додати "розуму"  програмам. Тепер об'єкти в різних обставинах будуть діяти по різному.
Розібрали поняття умови та його логічну природу. Зрозуміло, що тут не обійтись без елементів булевої алгебри та логічних операцій "і", "або", "не".
Вправи "Графіки", "Кольорові кільця" та "Муха" демонструють як можна в залежності від положкення тіла, часу його життя, або кольору місця дотику змінювати поведінку об'єкту.

Головне, донести до учня, що цикли та галуження це, так би мовити, "диспетчери алгоритму", або головні елементи його логістики.
Важливо сказати, що в любій мові вони є найбільш вживаними (звісно разом із операцією присвоювання).
(Дуже вдала аналогія з залізницею)

Нижче зображені результати нашої роботи.

20

/02/23
Вебінар
345
Стратегії адаптації учнів до навчального процесу у контексті війни

20 лютого 2023 року проведено вебінар для педагогів ЗЗСО ВМТГ на тему «Стратегії адаптації учнів до навчального процесу у контексті війни».

Жанна Воловодівська, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР», спікер вебінару, привернула увагу педагогів до співпраці з дітьми у напрямку повернення відчуття цілісності світу, власної «потрібності», значимості; позбавити тривоги, яка руйнівним чином впливає на тіло, думки та емоції. Спікер-психолог ознайомила педагогів з сайтом «Екосистема психологічної допомоги у сфері освіти» в рамках Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки за ініціативи Першої леді України Олени Зеленської. Учасники виконували техніки динамічної релаксації та обговорювали ситуації, які трапляються під час навчального процесу в період війни.

16

/02/23
Семінар
326
Професійні компетентності вчителя в контексті утвердження української ідентичності

Про роль вчителя щодо утвердження української національної ідентичності йшлося під час теоретичного семінару для педагогів КЗ « Вінницький ліцей №22».

Загальні і професійні компетентності вчителя України в сучасних умовах потребують не лише перегляду, а й оновлення набутих знань з історії України, державотворчих процесів, зміни самої парадигми історичної освіти задля усвідомлення вагомого значення власне української ідентичності для досягнення єдності в українському суспільстві та усунення впливу держави-агресора (держави-окупанта) в інформаційній, освітній, культурній сферах України.

За запитом адміністрації вінницького ліцею №22 директора Розторгуєвої Г.С., заступників директора Кривцун Л.В., Кудини Н.В. педагогам закладу консультантом КУ ЦПРПП К.Маліцькою була надана можливість отримати інформацію про фальсифікацію рашистами історичного минулого України, цілеспрямовану політику нищення української національної ідентичності в ХХ ст. окупаційною більшовицькою владою, неспроможність наративів заперечити існування України як такої взагалі і марні спроби її поневолення в ХХІ ст.

Основними суспільно-державними (національними) цінностями України відповідно до ЗУ №2834-ІХ «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності» є соборність, самобутність, воля, гідність, формування яких в молоді є визначальними для майбутнього України.

27

/01/23
Майстер-клас
276
Інформатика в дії 2. Крок за кроком.

На свому другому майсер-класі із серії "Інформатика в дії" консультант КУ "ЦПРПП" Мельник Тарас розібрав основи моделювання руху компютерних об'єктів. Зрозуміло, що неперервного в часі руху за допомогою комп'ютера зробити не вдасться, тому що в самій основі роботи ЕОМ лежить дискретність. Наприклад, процесор здійснює обчислення порціями, відповідно своєї тактової частоти (просто робить він це настільки швидко, що нам здається, що всі похідні процеси неперервні.) 

Тож, рух об'єкта на екрані монітора, з точки зору комп'ютера, це послідовність його статичних положень, яку, в свою чергу, краще всього задавати за допомогою операцій відносної зміни координати та кута повороту. На прикладі вправ "Плитка" та "Мурахи"  було продемонстровано їх роботу. Звісно, що основним двигуном таких рухів є цикли, які багатократно повторюють "кроки".

Було наголошено, що моделювання фізичних об'єктів та процесів має велике значення для сучасної науки, мистецтва, будівництва, інженерії тощо. На прикладі вправи "Модель броунівського руху" було продемонстровано як, знаючи теоретичні основи явища, можна побудувати достатньо реальну модель фізичного явища. Це приклад STEAM підходу здійсненого за допомогою програмного середовища SCRATCH.

Щодо подальшої організації курсу, всі слухачі введені в базу даних системи асинхронної дистанційної освіти lmscprvmr.edu.vn.ua, для них створені акаунти. Наразі продовжується робота над записом минулих майстер-класів,  алгоритмами  створення курсів, розробкою творчих завдань, тестами тощо. Невдовзі, на електронну пошту слухачів буде надіслано реквізити доступу до акаунтів та інструкції з роботи в середовищі LMS.

Наступної п'ятниці 03.02.2023р. тема заняття буде пов'язана із оператором галуження "Якщо...то...інакше"
Приєднуйтесь, буде цікаво.

Посилання на он-лайн зустріч буде у листі з реквізитами та окремо у листі на заклади через документообіг.

__________________________________________

Нижче ви можете побачити скріншоти екрану після виконання запропонованих вправ.

26

/01/23
Тренінг
735
Відновлення та збереження психічного здоров'я. Психологічний комфорт педагога

30 січня 2023 року в Хабі «Місто Змістів» за підтримки громадської організації «Вісь» відбувся тренінг «Відновлення психічного здоров’я. Психологічний комфорт педагога». Педагоги закладів загальної середньої освіти міста працюючи з психологом-тренером Іриною Бабошиною розглянули інтегративну модель психологічного виживання людини після стресу «BASIC-PH – «Міст над прірвою»».

В тренінгу учасники, пройшовши тест, визначили для себе домінуючий стиль подолання стресу та вмотивовувалися як найповніше застосовувати даний стиль.

20

/01/23
Майстер-клас
695
Інформатика в дії.
Серія з п'яти майстер-класів по використанню навчального
програмного середовища SCRATCH в курсі інформатики 5-7 класів.

У своєму першому майстер-класі із серії "Інформатика в дії. Цикли, цикли, цикли..." автор, консультант КУ "ЦПРПП ВМР" Мельник Тарас, розповів про свій метод викладання курсу інформатики в 5-7 класах за допомогою ігрового методу. Якнайкраще для цього підходить навчально-ігрове програмне середовище SCRATCH, що розроблене у Масачусетському технологічному інституті і дуже популярне у світі.

Урок, в розумінні спікера, це невелика порція теорії інформатики, та швидка практична робота яка виконується в обов'язковому порядку учнями на комп'ютерах, що закріплює дану тему. Оскільки сам процес створення програми з докладними поясненнями здійснює учитель, то учням потрібно лише все за ним повторити.

Мотивація реалізована в меседжі, що кожен повинен закінчити скрипт до кінця уроку, тоді він отримує позитивну оцінку. Додаткова мотивація учнів полягає в тому, що той, хто перший запустить програму отримує максимальну оцінку, другий - на бал меншу і т д. Але, в цілому, оцінки не менше 9 балів. Якщо хтось не встигає, то вчитель просить йому допомогти учня, який все вже зробив.

Індивідуальний підхід полягає в тому, що ті хто закінчили вправу отримують додаткове творче завдання, що передбачає зміну базового коду, або навіть його перебудову, за що отримують додаткову позитивну оцінку.

Таким чином, кожен учень отримує оцінку на кожному уроці за практику. Також, на початку кожного уроку проводиться експрес-опитування теоретичних питань з минулого уроку.

Особливості методу

  1. За урок вивчаємо небагато, але саме важливе. 
  2. До 5-ти раз повторяємо те саме
  3. Практика програмування на кожному уроці.
  4. Програма досить проста, але може бути ускладнена за бажанням ( за оцінку)
  5. Програми нагадують ігри, тому цікаві, яскраві.
  6. Просто можуть бути повторені дома, перед батьками та знайомими.
  7. Постійна атмосфера успіху. "У Вас все вийде. Ви найкращі, Ви вже програмісти."
  8. Оцінок дуже багато (по дві за урок), тому вони якнайкраще корелюють із загальними досягненнями учнів, але з позитивною динамікою.

Результати досвіду.

  1. Дітям уроки інформатики подобаються, бо вони більше схожі на гру. 
  2. Все просто, лише треба включитися в діяльність та спілкування. (Для цього треба відірваться від мобільних телефонів!)
  3. Діти бачать як фантазія та моделювання легко реалізуються в готовий програмний продукт. (Якщо розумієш основні положення інформатики, та як працює машина)
  4. В свідомості учнів виробляється думка, що їхнє майбутнє це ІТ

Автор показав низку таких вправ в яких використовувались цикли, та генератори випадкових чисел. Слухачам були запропоновані творчі завдання для домашнього виконання.

Планується продовження курсу кожної п'ятниці о 15:00 в режимі он-лайн з використанням платформи відеоконференцзв'язку BigBlueButton . 40 учасників першого заняття буде внесено в групу, що продовжить роботу у новоствореній  системі організації асинхронної дистанційної освіти lmscpr.edu.vn.ua.

По завершенню серії занять курсу "Інформатика в дії" слухачам будуть видані сертифікати підвищення кваліфікації на базі КУ "ЦПРПП ВМР".

__________________________________________

Нижче ви можете побачити скріншоти екрану після виконання запропонованих вправ.

17

/01/23
Семінар
342
Практико-мотиваційний семінар для педагогів-інтернів "ДСБСО і власні професійні компетентнності вчителя"

17 січня 2022 року відповідно до плану проведення Зимових студій відбувся практико- мотиваційний семінар для педагогів-інтернів ВМТГ на тему:

« ДСБСО і власний професійний стандарт вчителя».

Учасники семінару опрацювали теоретичну інформацію про ДСБСО, Державний професійний стандарт, визначили згідно діагностичної анкети власний рівень набутих професійних компетентностей, а також розглядали під керівництвом консультанта КУ ЦПРПП К. Маліцької методичні рекомендації з питань роботи за модельними програмами (5 кл.), вербального і невербального оцінювання навчальних досягнень учнів, поурочного планування, форми і змісту домашніх завдань, його диференціації.

Педагогам-інтернам були надані інформаційні матеріали для визначення професійних компетентностей за трудовою дією( інноваційна, здатність до навчання впродовж життя, інклюзивна, здоров’язбережувальна, предметно-методична, емоційно-етична) .

Учасники семінар рефлексували з питань, які їх хвилюють для здійснення їхньої успішної професійної діяльності.

06

/01/23
Вебінар
1232
Зимові студії для вчителів інформатики на тему «Нові реалії організації освітнього процесу з інформатики»

Напередодні різдв'яних свят спільнота учителів інформатичної освітньої галузі зібралася на свої традиційні "Зимові студії". До вебінару приєдналися 40 учителів інформатики ВМТГ. Головним питанням зібрання було виставлення семестрових оцінок 5-6 класах.

НУШ послідовно впроваджує компетентісний підхід до освіти, і тому такі, добре знайомі вчителям мовних галузей, компетентісні рівні оцінювання зявилися і на сторінках журналу з інформатики. Зрозуміло, що вони є лише відображенням ключових компетентностей якими повинен оволодіти учень. Тепер сторінка журналу виглядатиме так:

Чотири компонента оцінки, що обов'язково з'являться у кожному журналі 5-го класу перед семестровою.

Замість традиційного табелю учень отримуватиме свідоцтво досягнень де також вказуються ці рівні.


Зрозуміло, кожен заклад вирішує порядок та спосіб цього оцінювання самостійно. Але зрозуміло , що
учитель також повинен свідомо виділити на кожному уроці чотири складові, а саме:

  1. Пошук, подання, перетворення, аналіз, узагальнення та систематизація даних, критичне оцінювання інформації для розв’язання життєвих проблем (коротше, теоретичні засади інформатики)
  2. Створення інформаційних продуктів і програм для ефективного розв’язання задач/проблем, творчого самовираження (індивідуально і у співпраці) за допомогою цифрових пристроїв і без них (коротше, творчий аспект роботи)
  3. Усвідомлене використання інформаційних і комунікаційних технологій та цифрових пристроїв для доступу до інформації, спілкування та співпраці як творця та/або споживача (коротше, практичний аспет)
  4. Усвідомлення результатів використання інформаційних технологій для себе, суспільства, навколишнього середовища і сталого розвитку суспільства, дотримання етичних і правових норм інформаційної взаємодії (коротше, ціннісний аспет)

Нещодавно з'явились роз'яснення щодо цього питання від авторки модельної програми з інформатики 5 клас Оксани Пасічник. Див. відео.

У свому виступі голова МО інформатики, Пасіхов Юрій Якович,  дав відповіді на деякі з актуальних питань оцінювання та загальної організації навчального процесу в даних умовах. Короткі відповіді на ці питання наведені нижче.

з. Чим інформатика в 5-ому класі НУШ відрізняється від інформатики в 5-ому класі попереднього року?

в. Тільки тим, що може бути 1,5 години на тиждень(не обовʼязково), та тим, що в журналі перед семестровою оцінкою зʼявляться чотири додаткові стовпчики ІФО-1 - ІФО-4 та «свідоцтвом досягнень» замість «табеля успішності»

з. Чи може адміністрація закладу зменшити/збільшити кількість годин на вивчення інформатики?
в. Так, мінімальна кількість - 1 год/тиждень, максимальна - 2 год/тиждень, це визначається в навчальному плані школи до початку навчального року.

З. Чим зміст навчання інформатики у 5-ому класі за програмою 2022 року відрізняється від інформатики за програмою 2017 року?
В. Суттєво - нічим, деякі теми помінялись місцями з 6-им класом. Базові знання, що визначені у додатку 13 до Держстандарту, абсолютно такі ж самі, як і в програмі 2017 року.

З. Але ж тепер дали можливість вчителям укладати свої власні навчальні програми на основі модельних, обираючи порядок вивчення тем та вибір часу для їх вивчення?

В. Чинні програми інформатики передбачали, що вчитель самостійно обирає порядок вивчення тем та вибір часу для їх вивчення, зважаючи на свою рівень підготовки учнів, наявну матеріально-технічну базу та власну фахову кваліфікацію.

3. Тепер можна використовувати формувальне оцінювання?
В. Вчителі і до НУШ використовували формувальне оцінювання - поточне оцінювання завжди було інструментом, за допомогою якого вчитель визначав ефективність застосованих методик(педагогічних технологій) і формував як власний методичний апарат, так і освітню траєкторію учнів.

з. У нашій школі протягом першого семестру рішенням педагогічної ради запроваджено «адаптаційний період» і оцінки не ставляться, як бути з семестровими оцінками?

в. У такому випадку бальні оцінки за І семестр не виставляються. Річна бальна оцінка буде виставлена на основі оцінки за ІІ семестр.

з. Ми оцінюємо досягнення учнів «рівнево» (ВДСП), семестрові оцінки теж мають бути рівневі?
в. Семестрові і річні оцінки при використанні будь-яких систем та шкал оцінювання мають бути лише за шкалою 1-12

з. Семестрові оцінки виставляються на основі «семестрового оцінювання» в кінці семестру?

в. Семестрові оцінки виставляються на основі тематичних оцінок з врахуванням обовʼязкового семестрового оцінювання (ІФО-1 - ІФО-4)

з. Скільки має бути тематичних оцінок?
в. Кількість тематичних оцінок має бути не менше, ніж кількість тем. Якщо тема велика (15-20 годин), то у такому випадку варто виставляти тематичні через 8-10 уроків.

з. Тематичну оцінку виставляють на основі «тематичної роботи»?

в. Ні, тематичні оцінки виставляють на основі поточного оцінювання, окремих «тематичних робіт» немає, але вчитель може використовувати «вагові коефіцієнти» для оцінок за окремі види робіт.

з. Вчитель інформатики в 5-ому класі НУШ має вести «щоденник педагогічних спостережень»?

в. Щоденники педагогічних спостережень протягом навчального року ведуть класні керівники, для вчителя-предметника таким «щоденником» є класний журнал. Звичайно, ніхто не забороняє вчителю придумати свій власний «щоденник», але навіщо це робити?

з. Ми можемо у 5-ому класі вивчати не Пайтон, а Скретч?

в. Так, програмою не передбачено конкретні мови програмування, їх обирає вчитель.

з. Я хочу поміняти модельну програму, як це зробити?

в. Модельні програми обираються вчителем до початку навчального року, на основі модельної програми вчитель розробляє власну робочу навчальну програму, яка затверджується педагогічною радою, отже до кінця навчального року ви маєте працювати за затвердженою програмою.

з. Ми оцінюємо учнів рівнево (ВДСП), як перевести рівні у бали 12-бальної шкали при семестровому оцінюванні?

в. Алгоритм(таблицю) переведення власної шкали у бали 12-бальної шкали має затвердити педагогічна рада на початку навчального року. Якщо кількість рівнів вашої шкали менша, ніж 12 (1-5, 1-10, ВДСП), таке переведення буде досить грубим (В - 11, Д - 8, С - 5, П - 2 - як приклад)

з. Як оцінювати учнів, яким за станом здоровʼя заборонено працювати з компʼютером?

в. Для такого учня вчитель має підготувати завдання, які не передбачають роботи з екранними засобами. Звільнення від атестації таких учнів не передбачено.

Я (М.Т.) в свому виступі наголосив на необхідності застосування як звичайного так і формувального оцінювання бо вони є нерозривними інструментами мотивації. Найкраще, значення та місце формувального оцінювання відображає цей слайд. Передивіться його, та зробіть висновки.

Також мною була анонсована серія навчальних тренінгів із застосування діяльністного методу на уроках інформатики під загальною назвою «Інформатика в дії», що розпочнеться на наступному тижні. Слідкуйте за повідомленнями.

       Мирного різдва, здоров'я, достатку та Перемоги у 2023 році!      

 

22

/12/22
Відзначення
422
Вінничина на Міжнародній освітянській виставці

23-25 листопада 2022 року відбулися XIII Міжнародна виставка «Сучасні заклади освіти» й XIV Міжнародна виставка «Інноватика в сучасній освіті». Уперше за чотирнадцять років виставки об’єднані й відбулися в змішаному форматі (онлайн, дистанційно, заочно). Цього року також вперше представлення Вінничини відбувалось під патронатом комунальної установи Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради та за сприяння Департаменту освіти  Вінницької міської ради.

Виставки представили 450 учасників із усієї України.

За результатами рейтингового виставкового конкурсу Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради отримав відзнаку  «Лідер інноваційної і наукової діяльності»!

22 грудня 2022 р. в приміщенні  комунальної установи Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради відбулось урочисте врученні нагород.

У тематичних номінаціях закладами освіти Вінницької області здобуто вісім золотих та одна срібна медалі:

«Золото» виставки отримали:

  • КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ВІННИЦЬКА ПОЧАТКОВА ШКОЛА № 5”
  • КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ВІННИЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ № 6”
  • КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ВІННИЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ № 8”
  • КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ВІННИЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ № 20”
  • КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ВІННИЦЬКА ГІМНАЗІЯ № 24”
  • КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ВІННИЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ № 29”
  • КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД № 15 ВІННИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ” КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД № 35 ВІННИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ”

«Сріблом» відзначено:

  • КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД “ВІННИЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ № 4 ІМЕНІ Д. І. МЕНДЕЛЄЄВА”

Щиро вітаємо колективи закладів освіти Вінничини, які відзначені високими нагородами міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти – 2022» й XIV Міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті»! Нехай ці освітянські перемоги стануть цеглинками до нашої спільної великої Перемоги! Висловлюємо слова щирої подяки партнерам за співпрацю і сподіваємось на подальшу плідну роботу. Слава Україні!

15

/12/22
Консультування
359
Виїздне консультування: «Актуальні питання оцінювання НУШ»
Здійснюючи свою статутну діяльність Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської ради в особах консультантів: Мельника Тараса Степановича, д.і.н. Зеркаль Миколи Миколайовича провели 15 грудня 2022 року виїздне консультування на базі комунального закладу №16. Завдяки створеній творчій робочій обстановці Стрельбицькою Світланою Василівною, керівник ліцею, учитель початкових класів, учитель вищої кваліфікаційної категорії, учитель-методист вчителі технології, мистецтва отримали відповіді на гострі питання роботи в 5-х класах НУШ. Поділилися існуючими проблемами, визначилися з приводу подальшої плідної співпраці.

29

/11/22
Вебінар
602
Вебінар "Технології попередження конфліктів. Протидія та попередження булінгу (цькування) в закладах освіти"

   29 листопада 2022 року відбувся вебінар «Технології попередження конфліктів. Протидія та попередження булінгу (цькування) в закладах освіти».

 Спікеркою заходу була Жанна Воловодівська, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР».

   Учасники вебінару, а саме педагоги закладів освіти ВМТГ, отримали корисний контент і можливість підвищити кваліфікацію у сфері психології щодо організації безпечного психосоціального освітнього простору для вчителів і дітей, набути теоретико-методичні знання та практичні навички з використання технік та вправ щодо попередження конфліктів.

   Матеріали вебінару можна переглянути в розділі "Психологічна підтримка", підрозділ "На допомогу педагогу".

26

/10/22
Вебінар
604
Вебінар "Психологія оцінювання й рефлексії в освітньому процесі"

Оскільки навчання являє собою спільну діяльність педагога і учнів, оцінка завжди є і соціальною оцінкою. Тому при проведенні оцінювання завжди треба думати не лише про норми і критерії оцінювання, а й про те, як вплине оцінка на конкретного учня.

Саме про це 26.10.2022 року в ході вебінару «Психологія оцінювання й рефлексії в освітньому процесі» говорили Жанна Воловодівська, психолог КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників ВМР» та педагоги ЗЗСУ ВМТГ.

23

/09/22
Вебінар
845
Вебінар "Climate Action Project 2022 - проєкт, що надихає!"

23 вересня  для усіх зацікавлених освітян відбувся вебінар присвячений міжнародному екологічному проєкту для закладів освіти "Climate Action Project 2022". Захід провів Владислав Качур - амбасадор даного проєкту в Україні, директор КУ "ЦПРПП ВМР".

Більше ніж 60 освітян дізнались деталі проєкту, його родзинки, можливості його інтеграції в освітній процес під час викладання та у позашкільній діяльності, а також переваги участі для педагогів та закладів освіти.

Проєкт розпочинається 26 вересня і ми маємо надію, що освітні заклади нашої громади продемонструють такі ж високі результати, як і минулого року, коли чотири вінницькі школи отримали престижну міжнародну відзнаку в галузі кліматичної освіти.

Покликання на реєстрацію на проєкт - https://www.climate-action.info/

 

30

/08/22
Вебконференція
580
Фаховий модуль для вчителів інформатичної освітньої галузі в рамках освітнього табору "“VinBOOT EduCAMP - 2022"

30 серпня 2022 року, в переддень нового навчального року вчителі інформатики Вінницького МТГ в к-сті 73 учасників взяли участь традиційно зібралися для ознайомлення із рекомендаціями МОНУ. Даний захід проходив у формі фахового модуля в рамках освітнього табору «VinBOOT EduCAMP 2022».

Відеоконференція проводилась на потужностях ЛІКТ («Вінницький фізико-математичний ліцей №17») з використанням платформи відео конференцій Вig Blue Button.

У інформаційній панелі заходу виступив консультант ЦПРПП ВМР, модератор профспільноти учителів інформатики, Мельник Тарас. Він акцентував наступні питання:

  • зміни у нормативній базі освітньої діяльності, пов’язані із введенням країни у воєнний стан в зв’язку із повномасштабною агресією рф,
  • аспекти введення нового Держстандарту 5-6 класи,
  • деякі поради щодо організації роботи на початку навчального року після вимушеного переривання,
  • посилення національно-патріотичного виховання, формування громадянської позиції,
  • організація навчальної діяльності здобувачів освіти та способів побудови зворотного зв’язку в умовах очної, дистанційної, змішаної форм навчання,
  • психологічні аспекти організації освітнього процесу в умовах воєнного/післявоєнного стану.

Особливо важливим на даному етапі реформування освіти є впровадження формувального оцінювання. Про це, та про організацію повноцінного дистанційного навчання розповів у свому виступі спікер – голова МО учителів інформатики м.Вінниці, а заступник директора з ІТ КЗ «Вінницький фізико-математичний ліцей №17», завідувач ЛІКТ, Народний учитель України Пасіхов Юрій Якович.

Доповідач узагальнив проблему сучасної освіти, пов’язану з викликами сьогодення, а саме масовим переходом закладів на дистанційну та мішану форму навчання. Оскільки ні заклади , ні педагоги не готові до такого переходу, відбулась підміна дистанційної освіти (в її справжньому сенсі) викривленими формами традиційної (з її класно-поурочною системою) через використання різних безкоштовних платформ відео-конференцзв’язку та різних месенджерів.

Така практика організації дистанційної освіти неприпустима. По-перше, багатогодинне висиджування учнів перед екраном (почасти з вимкненою камерою, або з мобільним телефоном) , по-друге відсутність емоційного зв’язку, зводять нанівець всі зусилля вчителя чомусь навчити учня.

В такій ситуації найкращим виходом є конверсія класно-урочної системи у повноцінне MOODLE– подібне навчальне середовище.

Дана платформа (MOODLE) з самого початку була орієнтована на дистанційну заочну вищу освіту і мала наступні опції.

  • Поділ матеріалу на курси, що , в свою чергу, поділяються на модулі.
  • Модуль включає відео-лекції, тестування, творчі завдання, оф-лайн – сесії для консультацій, корекцій , контрольні завдання тощо.
  • За виконання кожної форми роботи учень отримує бали, які накопичуються.
  • По закінченню модуля сумарний бал і є сформованою оцінкою освітньої діяльності.
  • На шляху виконання завдань модуля, здобувач освіти та зацікавлені особи (батьки, класний керівник, тощо) можуть моніторити здобутки та оперативно вносити зміни у індивідуальну навчальну траєкторію. Причому забезпечується нерозголошення результатів.

Дана парадигма навчання наразі стала резонувати із деякими основними вимогами Нової Української школи. А саме:

  • навчити учня самостійно оволодівати новими знаннями,
  • свідомо обирати власну освітню траєкторію,
  • Розвиток функціональних комп-тей ( уміння свідомо оперувати науковими знаннями та фактами…),
  • нести відповідальність за свої здобутки

тощо.

Тому LMS подібні MOODLE стали гарним рішенням для організації повноцінної дистанційної освіти. Розроблена ЛІКТ при КЗ «Вінницький фізико-математичний ліцей №17» LMS має саме такий функціонал. Вона з успіхом була протестована впродовж останніх років і показала високу ефективність. Зрозуміло, що дана система замкнена тільки на своє освітнє середовище (учні і учителі одного закладу), але, разом з тим, забезпечується авторське право на розміщені матеріали.

На погляд спікера дана система найбільше відповідає парадигмі формувального оцінювання і є рішенням проблеми дистанційної освіти.

Важливо! Юрій Якович наголосив, що для ефективного переходу на дистанційне навчання потрібно, не дивлячись на клас чи втрачені години, обов'язково провести експрес навчання учнів з наступних ІТ, що дозволяють уникнути багатьох проблем при взаємодії учня та вчителя.

  • Тесктовий редактор (WORD або йому подібний) (набір тексту, елементарне форматування, вкладення зображень, редактор формул, можливості векторної графіки).
  • Табличний процесор (EXCEL або йому подібний) (Створення та форматування таблиць, найпростіші формули, діаграми)
  • Презентери (PowerPoint або йому подібний) (Створення слайдів, конвертація в зображення або PDF
  • Основні принципи фотосправи (Камера мобільного)( Ракурс, освітлення, композиція, поширення)
  • Обробка фото (Picasa, MS PageManager) (Обрізання, повороти, яскравіть-контраст, стиск, конвертація)
  • Робота з браузером (Хром, ФФ, Едж) (Робота із закладками, паролі, скачування медіа-контенту, скрін-шоти, очистка тощо)
  • Робота в хмарах сховищах (Google Сloud, Microsoft Cloud) ( створення та профілювання акаунту, створення дискового простору, загрузка та скачування файлів, дозволи та поширення посилань)
  • Відео-конференц зв'язок (bbb, ZOOM, Meet ) (Чат, дошка, демонстрація екрана, реакції, робота з файлами)
  • Месенджери тощо
Мельник
Тарас Степанович
Персональна сторінка

Комунальна установа
Центр професійного розвитку
педагогічних працівників
Вінницької міської ради

21050, м.Вінниця, вул. Мури,4
Тел: +38(0432) 67-32-53
E-mail: zprppvmr@galaxy.vn.ua,
cprpp.vin@gmail.com

Комунальна установа
Центр професійного розвитку
педагогічних працівників
Вінницької міської ради

21050, м.Вінниця, вул. Мури,4
Тел: +38(0432) 67-32-53
E-mail: zprppvmr@galaxy.vn.ua,
cprpp.vin@gmail.com

Створено на AVE.cms v3.28. Хостинг LIKT. Дизайн: хххххххххххх. Верстка: Мельник Тарас. Фото: Василь Медяний

ЦП КУ "ЦПРПП ВМР" - Вінниця - 2021

Категорії сайту
Актуально
Корисні покликання

Комунальна установа
Центр професійного розвитку
педагогічних працівників
Вінницької міської ради

21050, м.Вінниця, вул. Мури,4
Тел: +38(0432) 67-32-53
E-mail: zprppvmr@galaxy.vn.ua,
cprpp.vin@gmail.com

Комунальна установа
Центр професійного розвитку
педагогічних працівників
Вінницької міської ради

21050, м.Вінниця, вул. Мури,4
Тел: +38(0432) 67-32-53
E-mail: zprppvmr@galaxy.vn.ua,
cprpp.vin@gmail.com




Створено на AVE.cms v3.28 Хостинг LIKT
Дизайн: хххххххххххх Верстка: Мельник Тарас
Фото: Василь Медяний

ЦП КУ "ЦПРПП ВМР"
Вінниця - 2021

Про нас   
Календар подій   
Напрямки роботи   
Підвищення кваліфікації   
Професійні спільноти   
Дошкільна освіта   
Початкова школа   
Середня та старша школа   
Виховна робота   
Психологічна служба