Центр професійного розвитку
педагогічних працівників
Вінницької міської ради

Події

Докладно про...

Події

Докладно про...

21

/04/23

15:30

Майстер-клас

Всі педпрацівники під час своєї роботи стикаються з необхідністю редагування, форматування, структурування, оформлення та роздруку різних документів, як то:

  • курсові, дипломні роботи під час навчання у вузах,
  • календарні та поурочні плани, роздатковий матеріал при підготовці до уроків,
  • методичні посібники та дедактичні матеріали під час підготовки до атестаційних заходів, виставок, конкурсів тощо,
  • різний нестандартний роздатковий матеріал (візитки, флаєри, листівки, афіші, грамоти, сертифікати, буклети, малі брошури тощо)
  • різні офіційні документи, як то: списки, таблиці, накази, звернення, заяви,  інструкції, схеми  тощо.

Раніше, до появи компютерів та принтерів , на всі ці виклики було кілька відповідей:

  • друкарська машинка та людина,яка "була з нею на ти" + досвідчений палітурник,
  • ротапринт (у Вінницькому педагогічному інституті був такий апарат, принцип роботи якого дещо схожий на лазарний принтер, але набагато складніший та затратніший),
  • професійна типографія (дорого та довго).

Зараз, все це вміє MS Word, або інший текстовий редактор. Справді, цей клас програм та звичайні принтери у більшості випадків можуть виконати тривіальні друкарські задачі. Але, для більш вибагливих, ще досі є професійна типографія або поліграфія, де також  використовуються компютерні програми але вищого рівня, як то:  настільні видавничі системи, графічні редактори, програми для верстки тощо. Щодо принтерів: звичайний, дешевий не не призначений для друку на носіях нестандартного типу та формату,  тому досі поліграфія як галузь існує, вона не дешева, і вчитися цій справі треба.

Але для педпрацівника MS Word - найкраще рішення, про що ми і говорили на  другому майстер-класі «Форматування тексту – навичка та мистецтво». Нижче наведено покроковий план заняття.

  • На самому початку ми визначили  методи масштабування робочого екрану за допомогою клавіші  [Ctrl] та повороту коліщатка мишки. Ця проста навичка економить багато часу під час форматування тексту.  Вона дозволяє швидко переключатися із загального плану на документ на ближній для редагування окремих деталей та навпаки.
  • Надважливою є навичка виділяти окремі фрагменти та об'єкти тексту, як то:
    • літери,
    • символи,
    • слова,
    • стрічки,
    • абзаци,
    • речення, 
    • довільні частини тексту (навіть не суміжні),
    • весь текст.

ми розібрали всі можливі способи цієї дії.

  • Приділили увагу невидимим та командним символам Word. Серед них виділили найголовніші та розібрали методи і алгоритми оптимізації їх складу та кількості (ми назвали цю операцію "нормалізацією тексту"). Важливим інструментом для цього є засіб пошуку та заміни ([Ctrl] + H).  Завдяки цьому,  документ стає однорідним та придатним для подальшого форматування.
  • Розібрали основні правила поведінки із видимими розділовими знаками як то: крапки, двокрапки, крапки з комою, трикрапки, дефіси (короткі тире), тире, лапки та дужки. Також розібрали специфічні невидимі командні символи, як то: пропуски, нерозривні пропуски, нерозривні дефіси, рорзриви стрічок, розриви сторінок тощо. Обговорили методи їх набору, значення для форматування  текстових масивів.
  • Розібрали абзац - як основний складовий елемент тексту. Розглянули основні параметри та засоби налаштовування абзаців, як то одноіменні діалогові вікна з наборами відповідних полів та вертикальні / горизонтальні лінійки з повзунками.
  • Ввели поняття "форматування абзацу" та методи разового та масового переносу (копіювання) параметрів форматування з одного абзацу на інший (інші) - інструмент "пензлик" або "Форматування за зразком".
  • Розібрали інструмент "Границі". Він дозволяє  урізноманітнити колірну гаму тла  та зображення  границь абзаців, зробити їх привабливими та стилістично унікальними.
  • Звернули увагу на інструмент "Стилі". Навачилися використовувати пропрієнтарний набір стилів, створювати та запам'ятовувати їх у поточний шаблон даного документу або програми.
  • Розібрали різні тактики форматування всього документу, та обрали саму оптимальну, яка дозволить це здійснити з мінімальною затратою часу.

Далі з учасницями  он-лайн заняття ми розглянули інші популярні структурні елементи текстового документу, як то списки та таблиці. Особливу увагу звернули на таблиці, оскільки підходи до їх форматування у програмі Word є трохи складними бо не властиві для неї. (Нагадаю, що таблицями в пакеті MS Office "займається" легендарний табличний процесор MS Excel). Але, не дивлячись на це,  користуваячі в більшості випадків, будують, наповнюють та форматують таблиці саме в текстових редакторах. В зв'язку з цим, у користувачів виникає багато питань щодо правильного доведення табличних структур  до ідеального вигляду. Розібрали всі можливі помилки та "вузькі місця".

Заняття було стислим, але дуже насиченим. Для слухачів приємним бонусом є те, що мною написана брошура, де все вище викладенне, докладно описане. Нижче, за посиланням ви зможете її скачати та, за бажанням, використовувати як настільний посібник.

Про домашнє завдання

Цього разу потрібно показати своє вміння форматувати абзац з використанням  інструменту "Границі" та скопіювати довільним способом це форматування на кілька інших абзаців тексту.

Про організацію курсу.

Станом на  26 квітня зареєстровано 125 слухачок. За результатами другого заняття: присутніх - 55 з яких незареєстрованих присутніх - 6.

Хочу нагадати, що сертифікати будуть видані усім тим, хто був присутній на заняттях та виконував домашні завдання. Також для всіх, хто буде отримувати сертифікат, важливою є процедура реєстрації, адже дані з неї будуть використовуватисть для генерації сертифікатів. Особливо прошу звернути увагу на правильність напису прізвища, імені та по батькові.

Виконані завдання у вигляді *.doc або *.docx файлів висилати за адресою metiska64@gmail.com

Нижче розміщено покликання для скачування посібників серії "ІТ для учителя"  присвячених текстовому редактору WORD та хмарний  інтерактивний журнал відвідування та виконання завдань слухачами.

__________________________________________________

Журнал відвідування та успішності слухачів курсу "Використання текстового редактора MS Word в роботі дошкільного закладу освіти"

З питаннями щодо проходження даного курсу звертайтесь до спікера -  консультанта КУ «ЦПРПП ВМР» Мельника Тараса.

__________________________________________________

Матеріали заходу
Фотозвіт

Арсенал інструментів форматування в текстовому редакторі MS WORD дуже багатий та дозволяє кожному користувачу знайти свій неповторний стиль. В новому майстер-класі «Форматування тексту – навичка та мистецтво» ми розглянемо самі ефективні та швидкісні методи, як надати вашому тексту охайного, професійного вигляду .

Перелік питань для розгляду продиктований багаторічним досвідом аналізу помилок оформлення друкованих робіт педагогів. Можна сказати, що нижче перераховані теми є «больовими точками» сучасного стану володіння цими технологіями.

Тож, про що ми будемо говорити?

  • Невидимі символи Word.

Нормалізація текстового матеріалу.

  • Абзац – основний будівельний елемент тексту.
  • Рамки абзаців та їх використання.
  • Стилі, різні тактики форматування документу.
  • Списки та їх форматування.
  • Таблиці в текстовому редакторі Word.
  • Імпорт таблиць із зовнішніх джерел.

_________________________________

Приєднуйтесь! Буде цікаво.

Комунальна установа
Центр професійного розвитку
педагогічних працівників
Вінницької міської ради

21050, м.Вінниця, вул. Мури,4
Тел: +38(0432) 67-32-53
E-mail: zprppvmr@galaxy.vn.ua,
cprpp.vin@gmail.com

Комунальна установа
Центр професійного розвитку
педагогічних працівників
Вінницької міської ради

21050, м.Вінниця, вул. Мури,4
Тел: +38(0432) 67-32-53
E-mail: zprppvmr@galaxy.vn.ua,
cprpp.vin@gmail.com

Створено на AVE.cms v3.28. Хостинг LIKT. Дизайн: хххххххххххх. Верстка: Мельник Тарас. Фото: Василь Медяний

ЦП КУ "ЦПРПП ВМР" - Вінниця - 2021

Категорії сайту
Актуально
Корисні покликання

Комунальна установа
Центр професійного розвитку
педагогічних працівників
Вінницької міської ради

21050, м.Вінниця, вул. Мури,4
Тел: +38(0432) 67-32-53
E-mail: zprppvmr@galaxy.vn.ua,
cprpp.vin@gmail.com

Комунальна установа
Центр професійного розвитку
педагогічних працівників
Вінницької міської ради

21050, м.Вінниця, вул. Мури,4
Тел: +38(0432) 67-32-53
E-mail: zprppvmr@galaxy.vn.ua,
cprpp.vin@gmail.com




Створено на AVE.cms v3.28 Хостинг LIKT
Дизайн: хххххххххххх Верстка: Мельник Тарас
Фото: Василь Медяний

ЦП КУ "ЦПРПП ВМР"
Вінниця - 2021

Про нас   
Календар подій   
Напрямки роботи   
Підвищення кваліфікації   
Професійні спільноти   
Дошкільна освіта   
Початкова школа   
Середня та старша школа   
Виховна робота   
Психологічна служба